Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 25, 2017, 07:08:40
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: 1985 YILININ KAVURAN , SAVURAN YAZI- BİR UTANÇ BELGESİ... 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 2 [3]
Gönderen Konu: 1985 YILININ KAVURAN , SAVURAN YAZI- BİR UTANÇ BELGESİ...  (Okunma Sayısı 19888 defa)
Liman
Devran
Onursal Üye

Popülarite: 388

« Yanıtla #20 : Eylül 07, 2008, 20:43:21 »

bana gore sonucta o kaynak bir bulgar kaynagidir ve donem itibari ile 1985 tir, artik ne kadar guvenilir siz tahmin edin, ayrica o verdigim linkte buna benzer cok yazi var...

ben bu tur yazilara itibar etmem acikcasi...
Bu veya benzeri yazılara itibar edilir veya edilmez.Kişiliğimizin özelliğidir.
 Tam bu BEYANNAMENİN GERÇEK OLDUĞUNA (NE YAZIK Kİ !) EMİNİM.
                                                Shocked
 Bu konu
 www.......com
 sitesinin forumunda da işlenmektedir,oraya belgelerin Bulgarcası da yazılmaktadır...
           http://www.......com/forum/index.php

"AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN
                     LAFA  BAKILMAZ."
BalkanTürk89
Türküm; dinim, cinsim uludur!
Onursal Üye

Popülarite: 165

İsyanımızın da ahlakı vardır

« Yanıtla #21 : Eylül 07, 2008, 21:11:22 »

keşke türkçesinide yazsalardı. en azından özetini...
hiçbir şey anlamadım...
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #22 : Eylül 09, 2008, 17:27:01 »

keşke türkçesinide yazsalardı. en azından özetini...
hiçbir şey anlamadım...
Sn.balkanturk89,
 Konuyu ben açtığıma göre,ki buna çok ciddi nedenlerim vardı,tüm ilgilenen site arkadaşlarımızın metinlerin anlamlarını
 anlamaları benim için önemlidir.Farklı yorumlar olabilir,onları birbirimize açıklayabiliriz.
  Bu "tarihi eylem"  bize karşıydı VE HALEN  YÖNELİKTİR-KARŞIDIR,mağduru biziz,burada beraberiz.
 Son yıllarda "bitmediğini","şekil değiştirdiği "kanısındayım.
 Humanist Bulgarlarla dostluğumuz,ilşkilerimiz bizi ko avutmasın...
  Lütfen "anlamadım" deyişinizi açıklarmısınız?-Sanırım dil konusudur...
 Sağlıcakla kalınız.

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
BalkanTürk89
Türküm; dinim, cinsim uludur!
Onursal Üye

Popülarite: 165

İsyanımızın da ahlakı vardır

« Yanıtla #23 : Eylül 09, 2008, 18:04:53 »

Kusura bakmayın ben cümleyi eks... yazmışım. Doğal olarakta farklı bir anlam kazanmış...
http://www.......com/forum/index.php?topic=581.0 sayfasındaki son üç cevapta ( Can Destan- El Turco) geçen metinler'in çoğu Bulgarcaydı. Ben o kısımları anlamadım... Keşke kısa bir Türkçe özetini yazsaydınız.
Burada bizimle paylaşabilirseniz daha da iyi olur
İyi günler
Napolyon
Üye

Popülarite: 8

« Yanıtla #24 : Eylül 10, 2008, 01:01:43 »

Sİmdi ben bulgaristdandan 10 aylıken gelen biri olarak pek bilmiyoumm..Yazıyı okudm bulgarları öven bir yazı bu...Foruma Yazılcan cevaplarda hainler falan yazıyo..altında imzasını atanlar türk mü onu anlayamadım:S

Karanlık aydınlıktan,yalan dogrudan kacar.
Güneş yanlız olsa da etrafına ısık sacar.
Üzülme
Dogruların kaderidir yanlızlık.
Kargalar sürü ile KARTALLAR yanlız ucar.
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #25 : Mart 27, 2012, 12:42:55 »

1985 YILININ KAVURAN,SAVURAN YAZI- BİR UTANÇ BELGESİ...

Bulgar isimlerini yeniden alan bir grup aydın ve toplumcunun
BEYANNAMESİ

Artık bir asırdır ,beş yüz yıl Osmanlı esaretinde kalıp zorla İslam dinini kabul etmeye zorlanan ve etnik asimilasyona uğrayan Bulgarlar arasındaki yeniden doğuş süreci sürmektedir.
Objektif ve muayyen tabiatından kaynaklanan bu süreç kuvvet toplayıp,kendine yol açarak,halk idaresi yıllarında sonuna kadar açılmış ve kendini gerçekleştirmiştir. Çağdaş Bulgar toplumunda çok derin ekonomik,sosyal,siyasal ve kültürel değişimler. yaşanmıştır.Vatandaşlar aralarında ,hayatın tüm alanlarında, gerçek bir eşitlik oluşmuştur.Bu temelden gelip yükselen tarihi düşünce ile, halk ve ulus olarak gelişmemizde gerçeklerin idrak edilmesine gidilmektedir.
Tarihimizdeki yeniden doğuş süreci, tarihi süreçlerin karmaşık seyrine rağmen ,Bulgar halkının 13 yüzyıllık var oluşu mantığına ne kadar sadık kaldığını göstermektedir.Bu esaslı devrim hareketi ile Osmanlı esaretinin en ağır izlerinden biri silinmektedir.
Sayısız ve hiç şüphesiz olan deliller Bulgar olduğumuzu göstermektedir.Biz bunu ,yaşam biçimimizdeki en derin izlerden,anne ve babalarımızın belleklerinin derininde korunmuş görenek,merasim ve adetlerden,manevi ve geleneksel yaşayışımızdan, kendimiz tespit etmişizdir.
Bununla beraber ,Türkiye’den de dahil, birçok dünya bilim adamı,Osmanlı istilacılarının esaret altındaki halklara karşı sistematik ve tutarlı bir asimilasyon politikası yürüttüklerini kanıtlamışlardır.
Ülkemizin sınırları içinde ne bir karış yabancı toprak,ne de yabancı ahali vardır.
Kökenleri Bulgar toprağında bulunan ,namuslu ve usanmaz emekçilerimiz,esaret yıllarında İslamlaştırılmış ve etnik asimilasyona uğramış Bulgarlar,kendi halklarının tarihi kaderi ile organik olarak bağlı kalmışlardır.
Türkiye’nin irticai çevreleri bu objektif gerçeği anlamamaktadır.Güney komşumuzdaki medya,menfaatleri olan siyasal çevreler,Bulgaristan’da “zorla Bulgarlaştırılan Türkler” gibi yalan ve iftiralar yaymaktadır. Yeni Bulgar karşıtı propagandası emsali olmayan binlerce ölü ve yaralı,tecavüz edilmiş kız ve kadın,yıkılmış camiler yalanlarına dayanmaktadır.Bunlar ,Türkiye’nin İslam’ın sembolü olduğunu,Bulgaristan’da İslam’a ait her şeyin Türklere ait olduğunu,tüm Müslümanların Türk olduğunu söylemektedirler.
Bulgaristan’da İslam dinine,Ortodoks ,Katolik ve diğer dinlere inanan insanların var olduğu bir gerçektir..Bizde vatandaşların dini duyguları ve hakları yasa ile korunmuştur.Ancak kimse kimseye, bu inananlara etnik taleplerde bulunmaya hak vermemiştir.
Türk milliyetçileri,Türkiye sınırlarına katılmış kendi topraklarında bulunan 12 milyon kürdü ve diğer Türk olmayan etnik topluluklarını baskı altında tutmaktadırlar.Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre ,etnik ve dini özelliklerine bakmaksızın,ülkenin vatandaşı olan herkes Türk’tür.Hatta milli azınlıkların varolmasından bahsedilmesi Türkiye yasalarınca cezalandırılır.Okullar ve eğitim kurumlarında ,Türkçe dili dışında , başka bir dil ana dili olarak öğretilemez.
….Gerçeği savunmak için sesimizi yükselterek , yalanları ve iftiraları hiddetle reddederek aşağıda yazılanları
BEYAN etmekteyiz:
Evet,Biz Bulgar kökenlerimize tamamen yabancı olan isimlerden, gönüllü,buna inanarak ve tamamen şuurlu olarak vazgeçen Bulgar’ız.
Bizler için Bulgar adı ,varlığımızın devamının teminatı ve istikbale yürüyüşümüzde manevi garantidir.
Bulgar isimlerimizle gurur duyarak,biz sosyalist Anavatanımıza sadıkça ve candan hizmet vererek, bu isimlerimizi layık surette taşıyacağız.
Bulgar milli ruhunun yeniden doğuşu ifadesi olan bu doğal sürecin çarpıtılması, bizim Milli onurumuz ve İnsan haklarımıza kabaca ve kabul edilemeyen bir müdahaledir.
Türk irticai çevrelerinin “ göç sorunu” spekülasyonlarına kesinlikle karşıyız.Soy ve Vatan lehine kesin Tarihi seçimlerini yapmış Bulgarlar için, yabancı bir ülkeye göç etmeleri mantık dışıdır,bu anlaşılmalıdır.Bu olmayacaktır!
Seçim yapılmıştır,o kesindir ve geri dönüş yoktur!
Biz, Türkiye Cumhuriyeti ile barış,işbirliği ve iyi komşuluk ilişkileri istemekteyiz. Dürüst Türk aydınları,gerçekçi düşünen toplumcuların da aynısını istediklerine inanıyoruz.Ve bunun adına , Türk milliyetçileri ve onlara aktif yardım edenler tarafınca Bulgarlığa karşı düşmanca yürütülen kampanyaya son verilmesine Çağırıyoruz.Bulgar Telgraf Ajansına , işbu Beyannamemizi Bulgar ve Dünya kamu oyununa duyurmasını rica ediyoruz.
KAMEN KALİNOV- (FAHREDDİN HALLİLOV)
-BKP(Bulgar Komünist Partisi) MK (Merkez Komitesi) Üyesi,millet vekili,”Nova Svetlina” gazetesinin Baş redaktörü,Emektar Kültür Faaliyetçisi,Tarih Bilimleri Adayı-Kotel tarafı ,Tiça köyünden
-NADYA ASPARUHOVA-(NAİDE FERHADOVA) Pordim köyü,Ruse ili
BKP MK Üye adayı,Bulgaristan Cumhuriyeti Devlet Konseyi üyesi,BKP Kırcali Sancak Komitesi sekreteri
ORLİN ZAGOROV-(ŞÜKRÜ TAHİROV)-Kırcali ili
-Bulgaristan Cumhuriyeti Devlet Konseyi yanındaki Toplumun Manevi Değerlerini Geliştirme Konsayi Başkan yardımcısı,Kültür Müsteşarlığı üyesi,Felsefe Bilimleri Doktoru
ASEN SEVARSKİ-(HASAN KARAHÜSEYİN)-Sevar köyü ,Razgrad ili.Bulgar adınla ölmüş
-Bulgaristan Yazarlar Birliği üyesi,”Nov Jivot” dergisi Baş redaktör yardımcısı,Kültür Emektar Faaliyetçisi
-ALEKSANDIR KOLEV-(SALİF İLYAZOF)-Kırcali ili
- BKP MK Üye adayı,toplumcu,Felsefe bilimleri adayı
VEJDÜ RAŞİDOV=VEJDİ RAŞİDOV.- Kırcali.Bulgaristan Cumhuriyeti Kültür Bakanı
Bulgaristan Ressamlar Birliği üyesi,milli ve uluslar arası ödüller hamili,Resim Akademisinde öğretim görevlisi
EVGENİ MUTAFOV= HAMDİ MUTAFOV, Smirnenski köyü,Ruse ili,Vetovo Belediyesi BKP sekreterliği yaptı
-Milli Tarım-Sanayi Birliğinin Başkan Yardımcısı
ALEKSANDIR ALEKSANDROV= ALİ ALİEV MEHMEDOV- Dyankovo (Kalova) köyü,Razgrad ili
- BKP MK Üye adayı,Razgrad BKP Sancak Komitesi sekreteri,Emektar Kültür Faaliyetçisi,Felsefe Bilimler Adayı
2001 yılında "Национализмът и Възродителния Процес" kitabında Jivkov rejimini eleştirdi ve kınadı.
BLAGA TATAROVA-(ELMAS TATAROVA) -Sevlievo'lu.. Faşistlerce .İdam edilen Ahmet Tatarov 'un kız kardeşi.
-BKP MK Üye adayı,Bulgaristan Kadınlar Harekatı Komitesi üyesi,Tarih Bilimleri Adayı,Faşizme ve Kapitalizme Karşı Aktif Savaşçı
HRİSTO MARİNOV= HAMDİ MUSTAFOV-Razgrad
-millet vekili,Vatan Cephesi Milli Konseyi sekreteri.
YURİY DANAİLOV-???DAHİLOV Topraktan çok mahsul üreten tarım uzmanı
-millet vekili,Sosyalist Emeği Kahramanı-Razgrat sancağı,Loznitsa şehri
İLKO TATARLİEV= İBRAHİM TATARLI-Nikopol
- “l.Jivkova” Balkan Araştırmaları Enstitünde Kıdemli Bilim İşçisi,Filoloji Bilimleri Doktoru
ALEKSANDIR RAFAİLOV= ALİ RAFİEV.Eski Silistra BKP Sancak Komitesi 1.sekreteri
-millet vekili,Narodno Sıbranie(meclis) Komisyon Başkan yardımcısı, Faşizme ve Kapitalizme Karşı Aktif Savaşçı
SVETLANA DİLOVA- ?- (?? ??)
-BKP MK Üye adayı, Bulgaristan Kadınlar Harekatı Komitesi -Şumen Sancak Konseyi Bürosu üyesi,toplumcu
YULİYA PİRİNSKA - (ÜMMÜGÜLSÜN PİROVA)
-Bulgaristan Sendikalar Birliği (Profsıyuzi) Razgrat Sancak Konseyi Başkanı
ALEKSEY BREZİN-?- (NACİ FERHADOV)-Kırcali ili
-Bulgaristan Yazarlatr Birliği üyesi,şair
RADUL ÇAVDAROV-?- (RİDVAN ÇAVUŞEV)-Kırcali ili
-DKMS(Dimitrofçu Komünist Gençlik Biliği) MK sekreteri
BORA BOZOVA-= ZİNETİ NURİEVA. Karnobat.T.C. göç etti
Balkan Araştırmaları Enstitüsünde Kıdemli Bilim İşçisi, Bulgaristan Kadınlar Harekatı Konseyi Büro üyesi,Felsefe Bilimler Adayı
İVAYLO CAMBAZOV=İSMAİL CAMBAZOV -Sofya Yüksek İslam Enstitüsü Rektörü
-“Sofya Pres” ajansı Baş redaktör yardımcısı,gazeteci, Felsefe Bilimler Adayı
İLKO YALIMOV= İBRAHİM YALIMOV.Şumen.2002 yılında "История на Турската Общност в България " kitabını çıkardı.-BAN( Bulgar Bilimler Akademisi) Kıdemli Bilim İşçisi,Felsefe Bilimler Adayı
MAKSİM BLAGOEV-(MEHMED BEYTULLOV ).Ostrovo/Ada/ köyü-Razgrad ili
- BAN( Bulgar Bilimler Akademisi) Kıdemli Bilim İşçisi,Felsefe Bilimler Adayı
ALEKSEY DÜLEVSKİ-?- ( AHMED NURİEV).Kırcali ili
-Bulgar Radyosu-gazeteci
SLAV ASPARUHOV-?-( ?? ?? )-(NAİDE FERHADOVA eşi ?)
-Kırcali Sancak Hastanesinde hekim,Tıp Bilimleri Adayı
VİKTOR ORLİNOV-?- (?? ??)
Bulgar Televizyonu-,gazeteci
MİHAİL YANÇEV= MUHİDDİN MEHMEDOV
-Bulgar Çevirmenler Birliği üyesi,Sofya “Kliment Ohridski” Üniversitesinde öğretim üyesi,gazeteci
ANDREY ANDREEV- (ADEM ADEMOV) Bulgar adı ile öldü.Tırgovişte ilinden.Köydeşleri burada bu adla insan yok dediler ve naaşı kendi mezarlığına kabul etmediler.,il merkezine gönderdiler.
gazeteci,“Nova Svetlina “ gazetesi Şube şefi,Tarih Bilimler Adayı
RUSLAN EMİLOV-?- (?? ??)
-gazeteci,Kırcali Sancağı Kültür Konseyi Başkan yardımcısı
YASEN USTRENSKİ-?-(?? ??)
Bulgaristan Yazarlar Birliği üyesi,Kırcali Sancağı,Cebel Piyonerler Evi Müdürü
FİLİP HOROZOV= FEHİM HOROZOV - Bulgaristan Yazarlar Birliği üyesi,şair,Kırcali ”Nov Jivot” gazetesinde gazeteci.Vefat etmiştir.
ASEN TEKELİEV-?- ( HASAN TEKKELİYEV)
-Bulgaristan radyosu Baş redaktör yardımcısı
RADİ SEMOV-?- (RAFET SEYDALİEV?)
-Kırcali BKP Sancak Komitesi sekreteri,Felsefe Bilimler Adayı
D-r EMİL HRİSTOV- ?- (?? ??)
-Dulovo Bölge Hastanesi Baş Tabibi
MARİN KOLAROV-?- (?? ??)
-BKP Sancak Komitesi Büro üyesi,Tırgovişte Sancağı Obitel köyü BKP Belediye Komitesi birinci sekreteri
BİNA GEORGİEVA-?- (?? ??)

-millet vekili,Şumen DKMS Sancak Komitesi sekreteri
YULİANA HRİSTOVA-?- ( ?? ?? )-millet vekili,toplumcu- Tolbuhin
BOYÇO ŞTİRYANOV-?- (?? ??)
-Şumen Sancağı- Novi Pazar Bulgar Sendikalar Birliği Belediye Komitesi sekreteri
ALDEMİR SİDEROV-(AHMED SADULLOV)-Görevle SORBONA (Paris) okudu.
-Sofya “Kliment Ohridski” Üniversitesinde Doçent,Tarih Bilimler Doktoru
YURİ ÇAVDAROV= YÜKSEL ÇAVUŞEV
Razgrat Dramatik Tiyatro rejisöruVatan Cephesi Milli Konseyi üyesi-
----------------------------------------------------------------------------------------------------
                                     * * *
Yukarıdaki Beyanname 26.07.1985 tarihinde “Oteçestven Front” gazetesinin 12187 No’lu sayısında basılmıştır.
Arkasından,27.07.1985 tarihinde ,”Nova Svetlina” sayı No: 89 gazetesi, 27.07.1985 tarihinde“Dobrucanska tribuna”,”Dunavska Pravda”,”Novo Ludogoriye”,”Şumenska Zarya”, “Haskovska tribuna”,”Slivensko delo”,”Silistrenska tribuna1” ve diğer gazeteler beyannameyi basmıştır.
                                         *
Dip not : Bu yazı 1986 yılında Deliorman -Razgratta Bulgarcadan Türkçeye çevrilmiştir.
X=Y işareti, kişinin 1990 yılından sonra Türk adını geri aldığı anlamındadır.
Huh- işaretleri konuda bilgi eks...liğini gösterir

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
hala54
Onursal Üye

Popülarite: 254

Türk Esirlik Kabul Etmeyen Bir Millettir!

« Yanıtla #26 : Mart 28, 2012, 09:43:52 »

Burada adı geçenlerin de bir tür baskı altında olduklarını kabul etmekle birlikte, bu utanç belgesinin altına imza atarken  gerçekten ne hissettiklerini bilmek isterdim. Ben Türk soyundan hiç bir kişinin gönüllü olarak bu belgenin altına imza atacağına inanamıyorum. Vaka gerçekten isteyerek, "gönüllü" attılarsa bu imzaları, Allah affetsin. Zira tarih affetmez. Onlar da tarihte attıkları bu imzalarla ve kendi ırklarına yaptıkları zulüm ile anılacaklardır. Bu olayı yaşayan nesiller, yaşadıkça bu zulüm ve baskıların izini silemeyecekler.
Ve affetmeyecekler!
Unutmayacak ve unutturmayacak... Sad

Adalet nedir?
Her şeyi yerine koymak.
Zulüm nedir?
Bir şeyi yerine koymamak, başka yere koymak

Mevlana Celaleddin Rumi
Sayfa: 1 2 [3]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: 1985 YILININ KAVURAN , SAVURAN YAZI- BİR UTANÇ BELGESİ... « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.04939 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog