Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 20, 2017, 23:58:33
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: DURAÇ-Razgrad (Ludogortsi) 'liler Neredesiniz ? 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 ... 33 34 [35]
Gönderen Konu: DURAÇ-Razgrad (Ludogortsi) 'liler Neredesiniz ?  (Okunma Sayısı 125438 defa)
powerofattorney
Yeni Üye
*

Popülarite: 1
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 15


« Yanıtla #340 : Şubat 01, 2011, 11:38:34 »

                   DURAÇ Köyümüzü Tanıyalım

   3. Bölüm .......YERLEŞİM CİVARI TOPRAKLAR 
   Duraç köyün toprak yapısını şekillendiren bir başka iki toprak yerleşim alanlarıdır. Güneyde Hırsova köyüdür, kuzeyde ise Büyük Kokarca köyüdür. Çünkü bu köylerin yerleşim tarihi Duraç köyden çok daha eskidir. Hırsova toprakları, Duraç köyün kenar evlerinin yakınlarına nerdeyse 2-2.5 kilometre mesafededir. Büyük kokarca ise çok daha yakındır. Sadece 500-600 metre mesafe aralığı vardır. Dolayısı ile köyün genişlemeye müsait olan yönü doğu ve batı tarafıdır. Doğuda Sarhisar deresinden başlayıp batıda eski devlet ormanlığı olan bölgeye, Mashar Paşa  çiftliğine kadar devam etmektedir. Bu çok değerli çiftlik toprakları daha sonraki yıllarda (Osmanlıdan sonra) İvan Bagrân isminde bir Bulgar köylüsünün eline geçmiştir. O devirde Eski Mahalle ile Yeni Mahalle bir olarak Duraç köyü oluşturmaktaydı. Daha sonraları Eski Mahalle köy olarak Duraç köyden ayrılmıştır.
   Civar topraklardaki arazileri şöyle sıralayabiliriz:

   DOLAY ve DOLAYALTI:
   Köyün kuzeydoğu, Doğu ve güneydoğu cephesini sarmaktadır. Bu topraklar 1929 yılına kadar köy merası olarak çitle çevrilmiştir. Buranın köylüsü bu merayı büyükbaş hayvanlarına otlak olarak kullanıyorlardı. Çitle çevrili olduğu için de sığırtmaç veya çobana gerek duyulmazdı. 1928 yıllarında köyün bu yönüne yerleşen Dobruca’dan göç gelmiş insanlar ormanı köklemeye başlarlar. DOLAYALTI da buranın devamı Sarhisar deresi kenarında dar bir şerit olup daha çok bahçe ve işlenir topraklar mevcuttur.

   HATİP KORUSU:
    Hatip Korusu ismini taşıyan bu koru köyün güney tarafında kalmaktadır. 1938 yılları sonrası burası köklenmeye başlamıştır. Köyün yerleşiminde ilk kurucularından olan ve buranın sahipleri, adından da belli olduğu gibi benim de ailem olan Hatipler sülâlesine aittir. Yüzyıllar boyu da ismini bu şekilde var etmiş ve korumuştur.

   EDİL KÖKLÜK:
     Köyün bir kilometre güney yönünde yer almaktadır. Hatipler korusundan sonra başlayıp köy dışında bulunan Karayolları Kantonuna kadar. Bu yerlerin son zamanlarda ismi ERİK YANI diye de geçmektedir.   
   
   CEVİZ YANI:
      Edil köklükten başlayıp Hırsova köyü yolunu takiben ve köprünün bulunduğu vadiye kadar devam etmektedir.

   KARA PANÇA:
      Hırsova köprüsü ve vadinin arkasına kalan güneydoğu istikametinde yaklaşık iki kilometre uzaklıkta bir alanı kapsamaktadır.

   ARMUTLUK:
      Hırsova yolu ile Razgrat yolu arasındaki bölgeyi kapsayan yaklaşık 750 dekar civarı bir yerdir. 1928 yıllarında köklenerek köy otlakları olarak kullanılan bu yerler, Dobruca’dan gelen topraksız köylülere verilmiştir.

   KOCA EKİNLİK:
      Armutluğun güney tarafına, Hırsova istikametinde yayılmış bir yerdir. Batı yönünde ise Meşe ormanı ve Yunus Abdal köyü topraklarına kadar uzanmaktadır.

   KARA ALİ KIŞLASI:
      Maşatlık güneyine düşen, aynı zamanda köyün de güneyinde kalan bir arazidir. Üsüler sülâlesinden olan Kara Alinin  adını almıştır, çünkü buranın temel ve ilk sahiplerindendir.

   KARA PELİT:
     Kara Ali kışlası topraklarının da güneyine kalan, tepenin ardında 1928 yılında köklenen Yunus Abdal köyü toprakları ile birleşmektedir.

   BOSTANLIK:
     Eski Mahalle köyü yolunun güneyine kalan topraklardır. Köye yakınlığından dolayı, ulaşımı kolay olması nedeni ile burayı bostanlık olarak kullanmalarından bu ismi almıştır.

   ÇERKEZLİK:
     Eski Mahalle köyü yolunun kuzey tarafına kalan topraklardır. İsminden de anlaşılacağı gibi Osmanlı döneminde burada yaşayan on yedi Çerkez ailesinin yaşamasından kaynaklanmaktadır. Osmanlı-Rus harbinden sonra buradaki Çerkez aileler Türkiye’ye göç etmişlerdir.   

   KAPLAN (Kaplan Sırtı):
     Bu tarlanın yeri Çerkezlik veya diğer deyimi ile Çerkez Tarlasının hemen batısıdır. Aynı zamanda Eski Mahalleden Bağlama Gölüne doğru inen yolun da arkasına düşmektedir.

   YENİ KÖKLÜK:
     Köyün kuzeybatısındaki meşe ormanın olduğu yerdir. Burası 1960 yıllarında köklenerek tarla haline getirilmiştir. Türk mezarlığının da arkasına kalan bu arazi Katalar arazisine kadar devam etmektedir.
 
   KATILAR (KATALATA):
     Eski Mahalle köyünden  Küçük Kokarca köyü istikametine giden eski yolun iki yanına uzanmaktadır. Bu yol araziyi ikiye bölmektedir. Duraç köy yönünde kalan kısmı doğu tarafı, Eski Mahalle köyü yönüne kalan kısım da batı tarafıdır. Her iki köyün de kuzeyine 2 km. uzaktır.

   BAĞ YERİ (Bağlıklar):
      Duraç köyden İsperih istikametine giden oto yolun doğu tarafına kalmaktadır. Bu arazi Büyük Kokarca topraklarına kadar devam etmektedir. Büyük Kokarca köyünün yakınlığı düşünülürse çok ta büyük bir arazi olmadığı ortaya çıkmaktadır.

   ÇAKIR TARLA:
      Köyümüzden Şarman köy istikametinde giden yolun hemen kuzeyine kalmaktadır. Bir tarafında Sarhisar deresi sınır olan tarlanın diğer yanı Şarman köy ormanı ve demir yolu boyuna kadar uzamaktadır. Ayrıca bu arazide, köyün de 350-400 metre kuzeydoğusuna kalan bölgede Höyükler vardır. Beş tane olan bu Höyüklerin, hangi devire ait olduğu bilinmemektedir.
Sayın Hatipoğlu. Biz de 93 macırıyız ve bizim sülalemizin adı da Hatipler/Hatipoğulları. Dedelerimizin geldiği köyü Sarınasuhlar köyü diye biliyoruz, bir süredir araştırıyorum, bugünkü yerini ve adını bulamadım. Balkanlar.net'ten aydınhoca'nın verdiği bilgiye göre Hırsova'ya bağlı bör köymüş. Bu durumda Hırsova civarında bir yer olması lazım. Bu konuda bilginiz var mı acaba?
Logged
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye
*****

Popülarite: 954
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.882


Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!


« Yanıtla #341 : Şubat 01, 2011, 14:28:10 »

Mecit abim nur içinde yat toprağın bol olsun özledik seni.......
Sn.powerofattonney (Bu Türk sitesinde,bu rumuz  ne demekse?),
Hepimizin çok sevdiği Duraçköylü Mecit beyi 2009 yılının 08 Ağustos tarihinde kaybettik.
Toprağı bol olsun.
    *
Yönetime öneridir: Merhumun sitede görünen kimliğine,rumuzun( isminin )etrafına kare
 /veya başka uygun bir simge/ konulsun.
Logged

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
powerofattorney
Yeni Üye
*

Popülarite: 1
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 15


« Yanıtla #342 : Şubat 01, 2011, 15:54:26 »

Mecit abim nur içinde yat toprağın bol olsun özledik seni.......
Sn.powerofattonney (Bu Türk sitesinde,bu rumuz  ne demekse?),
Hepimizin çok sevdiği Duraçköylü Mecit beyi 2009 yılının 08 Ağustos tarihinde kaybettik.
Toprağı bol olsun.
    *
Yönetime öneridir: Merhumun sitede görünen kimliğine,rumuzun( isminin )etrafına kare
 /veya başka uygun bir simge/ konulsun.
Sn. Can Destan,

Merhuma Allah'tan rahmet dilerim.

Bu Türk sitesine üye olurken "muhakkak Türkçe rumuz alın, yoksa içeride durumdan vazife çıkarmaya hevesli bir kısım zevat tarafından çocukça azarlara maruz kalabilirsiniz" biçiminde bir uyarı konmuş olsaydı emin olun ben de kendime "Tanrı Dağı kadar Türk, Hira Dağı kadar müslüman" bir rumuz seçerdim.

Bu arada merakınızı da gidereyim, rumuzumun anlamı "vekaletname"dir, evrensel bir kavram olan güven ve itimadı temsil eder.

vesselam.
Logged
Sayfa: 1 ... 33 34 [35]
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: DURAÇ-Razgrad (Ludogortsi) 'liler Neredesiniz ? « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02341 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog