Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 23, 2017, 06:38:35
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Yunanistan  |  Konu: Mübadele 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2]
Gönderen Konu: Mübadele  (Okunma Sayısı 10868 defa)
aydinhoca
Kıdemli Üye
****

Popülarite: 29
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 318


« Yanıtla #10 : Mart 09, 2010, 23:42:18 »

1914 DEKİ UNUTULAN  İLK MÜBADELE

   Geçen yüzyılın başlarında savaş rüzgârlarının hemen her tarafta duyulması,bu savaşın şimdiye kadar olanlardan çok daha müthiş olacağının anlaşılması herkesi tedirgin ediyordu. Üstelik Yunanistan, adalarda oturan Türkleri göçe zorluyor,bunlara akıl almaz yıldırma politikaları uyguluyordu. Osmanlı Devleti de buna karşı önlemler alıyor, Ege ve Marmara Bölgesi’ndeki Rum nüfusun artmasını   engellemeğe çalışıyordu.
Karşılıklı sürtüşmeler artınca, her iki tarafın insanları da kendi soydaşlarının yanlarına kaçmağa ,muhacerete başladılar.       
1 Temmuz 1914 de iki taraf da bir anlaşmaya vararak belli bir “ Mübadele” için “Muhtelit Mübadele Komisyonu” kurarak çalışmalara başladılar.Bu konuda bazı arşiv belgeleri.
“Midilli’de Müslüman erkeklerin harice çıkarılmayıp, Memalik-i Osmaniye’den hicret eden Rumların  Müslümanların hanelerinde iskân edilerek tazyik edildikleri..”
Midilli, oradaki Türklerin yüzyıllardır yaşadıkları anavatanlarıydı. Devletin inkıraza uğramasıyla elden çıkan, bu Anadolu’nun uzantısı sayılacak kadar, sahillerimizden ellerimiz uzatsak değebileceğimiz kadar yakın olan adayı kaybedince burada yaşayan Türkler kendi vatanlarında yalnız kaldılar. Zorlamanın her çeşidini deneyen Yunanistan önce erkeklerin evlerinden dışarı çıkmalarını ,yani işlerine gitme, tarla ve bahçelerinden ürün alma gibi hayati maişetlerini temin etmeleri engellenmişti. Üstelik bir de evlerinin bir kısmına hiç tanımadıkları Anadolu’dan göç etmiş Rum aileler yerleştirilmişti.Midilli Türkleri’nin yaşayabilmek için tek bir çareleri vardı :Göç etmek.
Böylece Yunanistan’daki Türklerin büyük bir kısmı mübadeleye razı olmak zorunda kaldılar.
“Plevne vapuruyla Dersaadet’e gelen Yorgiyadis’in Türkiye-Yunanistan Mübadele-i Emlak Komisyonu azası olup, Venizelos’a mensubiyeti bulunduğu, Mavridis’in ise ayni komisyonda katip olduğu anlaşılmıştır.”
Yukarıda rapor özeti Türk Siyasi polisinin raporu. Uyumadıklarını, gelen yabancıların takip edildiği, araştırıldığının kanıtı.
“Yunan Hükümeti tarafından İzmir Ceneral Konsolosluğu ile Urla, Aydın ve Ayvalık Viskonsolosluklarına gönderilen memurların muvakkaten tanınması ve berat muamelelerinin yapılması talebi..”
Yunan Hükümeti’nin, mübadele işlerini düzenlemek bahanesiyle Anadolu’ya memurlar göndermiş olduğunu anlıyoruz. Seferberlik ilan etmemiz ve harbe girdiğimizi ilan ettiğimiz halde, mübadelenin devam ettiği anlaşılıyor. Venizelos’un çok istemesine rağmen, Yunan Kralının Alman İmparatoru’nun akrabası olduğundan bu harpte bizimle Yunanlıların savaşmaları konusunda tarafsız kalmayı tercih etmesi, Yunanlıların  o tarihte Anadolu’ya yeni memurlar göndermesinde sakınca görülmemişti.
Zaman hızla akıyordu. I. Dünya Savaşı sonunda devlet yöneticilerinin gafleti, Sultan Vahdettin’in, bütün doğrularını İngilizler’e bağlaması, her şeyi onların eline ve insafına bırakması gibi tam teslimiyetçiliği yüzünden altı yüz yıllık koskoca bir imparatorluk çökmüş, parçalanmış, yer yer işgal edilmişti. İşgal ve işbirlikçilere karşı Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki hareket; “Milli Mücadele” olarak ülkeyi kurtarmış, emperyalizme ödün vermemiş, Osmanlı İmparatorluğu’nun yerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurmuştu.
Savaş resmen bitmeliydi. Lozan’da yapılan konferansta Türkiye’de harp dışı bölgelerde kalmış olan Rumlarla Yunanistan’daki Müslümanların durumu ele alınmış, bu grupların değişimi için 30 Ocak 1923’de bir de protokol imzalanmıştı. 30 Ocak 1923’de yapılan anlaşma ile her iki tarafta yaşayan bu gruplar mübadele edilecek, fakat 30 Ekim 1918’den önce İstanbul Belediye sınırları içine yerleşmiş bulunan Rumlar ile Batı Trakya Türkleri bu mübadelenin dışında tutulacaktı.
Hüdavendigâr Vilayeti Salnamelerine göre 19. yüzyılın sonlarından itibaren bütün Batı Anadolu’da olduğu gibi Balıkesir’de de Rum ve Ermeni nüfusunda büyük artışlar dikkati çekmektedir.
Burada Rum ve Ermeni nüfus, çekilen Yunan Ordusu ile birlikte kaçmış olduğundan, bu beklenmedik muhaceret karşısında Yunanistan çok zor durumda kalmıştı.
Zaten uzun süren harp harcamaları nedeniyle çökmüş durumda olan Yunan ekonomisi bu birden bastıran yüz binlerce aç ve işsiz insan karşısında perişan olmuş, üstelik Yunanistan’da iç siyasetleri içinde senelerdir sürmekte olan parti kavgaları had safhaya ulaşmıştı.
Lozan Barış Görüşmeleri sırasında Yunan delegesinin en büyük ısrarı: “Yunanistan’a kaçan, sayıları bir buçuk milyona yaklaşan Osmanlı vatandaşı Rum muhacirlerinin ne zaman geri alınacağı”dır. Türk delegasyon kesin bir dil ile tek bir Rum’u bile geri almayacağını  belirtince tarihte eşine az rastlanan bir insan takası söz konusu olmaya başlamıştı.
Lozan’da Türk tarafının görüşü: “Asırlardır Anadolu’nun Yunanlaştırılma tehlikesi karşısında Anadolu’dan Rumların kaçması Allah’ın büyük bir lütfu idi.”
Logged
market
hüsnü yazıcı
Yeni Üye
*

Popülarite: 1
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 14« Yanıtla #11 : Nisan 17, 2010, 01:26:42 »

Logged
market
hüsnü yazıcı
Yeni Üye
*

Popülarite: 1
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 14« Yanıtla #12 : Nisan 18, 2010, 00:46:13 »

istanbul
1924 yılında mübadelede gelenler
sarıyer- bahçeköy-
gümüşdere
kemerburgaz-cebeci-çatalca-silivri-mahmutbey-tuzla-kartal- ilçelerine yerleştirilmiştir
Logged
market
hüsnü yazıcı
Yeni Üye
*

Popülarite: 1
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 14« Yanıtla #13 : Nisan 18, 2010, 02:56:25 »


Logged
Sayfa: 1 [2]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Yunanistan  |  Konu: Mübadele « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02205 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog