Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 25, 2017, 07:06:10
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: TV de Tarih Programları 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3
Gönderen Konu: TV de Tarih Programları  (Okunma Sayısı 19444 defa)
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #10 : Ağustos 09, 2009, 16:13:27 »

Murat Bardakçı ve saz arkadaşlarına geçen haftalardan beri zaten azalmakta olan itimadım dün akşam itibariyle tamamiyle yok olmuştur. Balkanlar balkanlar deyip durdular, 4 e kadar program yaptılar, bize verdikleri koca bir SIFIR. Neymiş? "Konya-karamandan geldik" sözü yanlışmış. Sebep olarak ta karaman oğulları beyliğinin ilhakının bulgaristanın ilk fetih tarihi olan 1360 lardan yaklaşık 150 yıl sonra olmasını sebep gösteriyorlar. Çok feci şekilde düşündüklerini ifade etme konusunda sıkıntı yaşayan bu "tv tarihçileri" özet olarak balkanlara yapılan büyük iskanların 1360-1500 arasında olduğunu, konya-karaman dan ise çok çok az sayıda bir iskan yapıldığını telafuz etmişlerdir. Programın büyük kısmı salakça tartışmalar ile geçtiğinden ben beklediğim verimi alamadım, gerçi alsaydım şaşardım zaten.

Bundan başka programda dikkatimi çeken bazı şeyler vardı;
Murat Bardakçı ile Erhan Afyoncu arasında bir münakaşa vardı. Bu münakaşa programın başından saat 01:30 a kadar bardakçının afyoncuyu tahrik etmesiyle başladı. Ona bir ara "afyonlular malum, her evde afyon şeyedilir, neyse" deyip lafı başka konuya girerek devam ettirdi. Afyoncuya taş atmıştı. Başka bir konuyu tartışırken de "gene akademisyenliği tuttu, ne anlatırsat anlat anlamaz" diye tacize devam etti. Saat 2'den sonra da bardakçı ile afyoncu 50 dakika süren bir tartışmaya girmişti. Orada afyoncu haklıydı, Afyoncu "Toponimi" biliminin öğretilerini savunurken bardakçı bunu reddediyordu. Bu her ikisi de "toponomi" bilim dalından haberdardır, ancak bu bilim dalının adını dahi zikretmemişlerdir. Bunu büyük bir eks...lik olarak gördüm.
Programın devam eden saatleridne afyoncu, bardakçının önüne osmanlıca temettuat defteri atarak "şimdiye kadar kaç temettuat defteri okudun, 3 tane ya okudun ya okumadın, al bunu oku bakalım okuyabilecekmisin" diyerek bardakçının osmanlıca okuma konusunda sıkıntıları olduğunu adamın yüzüne vurarak bardakçının osmanlı tarihçiliğinin trışkalığını afişe etmiştir Grin Grin Zor durumda kalan bardakçı da "temettuat defteri okumak benim işim değil" diyerek kazı çevirmeye çalıştıysa da kaz yanmış, kül olmuştur Grin Bu tartışma esnasında bardakçı "bir ara veriyoruz, erhan ihtiyaç molası işareti yapıyor" diyerek gene afyoncuyu rencide etmeye yönelik saçma bir cümle kurmuştur. Adamın ihtiyaç molasına ihtiyacı olsa da sen bunu niye söylüyorsun ki? ufak bir ara veriyoruz de geç git. Oldu olacak adam cırcır olmuş deseydin Grin
O ufak aradan sonra bardakçı gene tacize devam etmiştir, ara biter bitmez Erhan Afyoncu için "Erhan Keçioğlu" ifadesi kullanmıştır ki, programdaki lider statüsünü böyle egoistçe amaçlara alet etmesi kesinlikle etik değildir, KINIYIROUM.

Bundan sonra bardakçı ve saz arkadaşlarını izlememeye kararlıyım, ama gene öyle zapping yaparken denk gelirlerse de takılıp kalabilirim, neticede tarihe karşı zaafım var, ama bunların tarihçiliğine pek itimatım kalmadı.

Gecenin ikisinde zırt pırt araya şarkı sokmaları da canımı sıkan bir başka konudur. Anasını satim bunları tiye almak için şöyle 3-5 kişi toplanıp youtube ta tarih içerikli program yapsak bunlardan daha iyi iş yaparız gibime geliyor. Arada sırada da ciguliden binnaz açarız Grin Grin Beygir havası açarız Grin Grin Dikine köçek açarız Grin Grin Bu konuda ciddiyim. Tarih bilgisine güvenen arkadaşların benle irtibata geçmesini bekliyorum

AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #11 : Ağustos 09, 2009, 17:04:49 »

Gecenin ikisinde zırt pırt araya şarkı sokmaları da canımı sıkan bir başka konudur. Anasını satim bunları tiye almak için şöyle 3-5 kişi toplanıp youtube ta tarih içerikli program yapsak bunlardan daha iyi iş yaparız gibime geliyor. Arada sırada da ciguliden binnaz açarız Grin Grin Beygir havası açarız Grin Grin Dikine köçek açarız Grin Grin Bu konuda ciddiyim. Tarih bilgisine güvenen arkadaşların benle irtibata geçmesini bekliyorum

yaziyi okuyodum , tam yorum yapmaya niyetlendim ,son cumleyi gorunce vaz gectim. töbe töbe.

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
BuLgArİsTaNbuL
Pembe Genç
Onursal Üye

Popülarite: 127

« Yanıtla #12 : Ağustos 09, 2009, 17:10:22 »

yaziyi okuyodum , tam yorum yapmaya niyetlendim ,son cumleyi gorunce vaz gectim. töbe töbe.

Şimdi bu yaptığınız yorum oluyor mu ?   düşünme 

Sesini değil,sözünü yükselt! Zira yağmurlardır yaprakları büyüten, gök gürültüleri değil...!     Mevlana
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #13 : Ağustos 09, 2009, 17:14:20 »

Şimdi bu yaptığınız yorum oluyor mu ?   düşünme 

yani taran kedinin yazisindaki konu hakkinda yorum yapicaktim. Smiley ama o zamanda otomatikman o son cumeledeki konuma dusucektim. adam oyle bi algoritma yapmis ki Cheesy

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
öfk
öfk
Üye

Popülarite: 11

« Yanıtla #14 : Ağustos 09, 2009, 23:59:38 »

programı saat 2 ye kadar izledim müzik filan çaldılar acayip uykum geldi yattım uyudum  silly o saate kadarda boşuna izlemişim biri türkünün tarihini anlatır ötekide osmanlının anadolu değil rumeli devleti olduğunu 3 saatte anca anlattı ben osmanlının orta asyada kurulduğunu sanıyordum herkesi aydınlattılar Roll Eyes ha bide soy kütüğü vardı bi girdiler bi daha çıkamadılar.

İki ayrı tekiz aslında biz, biz olmayan tek, olmayan herşey ve hiçbirşey
Ayhan1923
Yeni Üye
*

Popülarite: 2

« Yanıtla #15 : Ağustos 31, 2009, 02:22:17 »

Murat Bardakçı ve saz arkadaşlarına geçen haftalardan beri zaten azalmakta olan itimadım dün akşam itibariyle tamamiyle yok olmuştur. Balkanlar balkanlar deyip durdular, 4 e kadar program yaptılar, bize verdikleri koca bir SIFIR. Neymiş? "Konya-karamandan geldik" sözü yanlışmış. Sebep olarak ta karaman oğulları beyliğinin ilhakının bulgaristanın ilk fetih tarihi olan 1360 lardan yaklaşık 150 yıl sonra olmasını sebep gösteriyorlar. Çok feci şekilde düşündüklerini ifade etme konusunda sıkıntı yaşayan bu "tv tarihçileri" özet olarak balkanlara yapılan büyük iskanların 1360-1500 arasında olduğunu, konya-karaman dan ise çok çok az sayıda bir iskan yapıldığını telafuz etmişlerdir. Programın büyük kısmı salakça tartışmalar ile geçtiğinden ben beklediğim verimi alamadım, gerçi alsaydım şaşardım zaten.

Erhan Afyoncu tam anlamıyla sacmalamış ...  Bizim bugunki Karaman'dan geldigimiz Kasaba bile belli . Erhan Afyoncu tam bir magazin tarihcisidir ... Zaten bugune kadar degerli bir eseri yoktur ...Tarih bilgiside cok zayif oldugu belli....Murat Bardakçı ve Pelin Batu ise zaten tarihci degillerdir.... 

Erhan Afyoncu'nun hesap edemedigi veya bildigi halde soylemedigi bir konu daha var .. Bugunki Karaman sehri Osmanli hakimiyetine kadar Anadolu'nun en buyuk sehirlerinden biriydi ... Sehir merkezinde sayisiz medrese, cami , hamam , bedesten vardi ... Bunlarin cogunlugu Gedik Ahmet Pasa , Rum Mehmet Pasa komutasindaki askerlerce yikilmistir... bunlari resmi kayitlarda bulabilirler ... Buradan su sonuc cikarki Bugunki  Karaman ilinin nufusu oldukca  fazlaydi ,,, cunku Karamanoglu devletinin baskentiydi .... Dogal olarak balkanlara  en fazla goc buradan yapilmistir .... Erhan Afyoncu bunu hesaba katmadan  bugunki haliyle degerlendiriyor...  Bunu bilmemesi mumkun degil kasten boylesi sacma sapan bir aciklama yapmasida ilginctir....
Ozan
Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ağustos 31, 2009, 15:01:06 »

Ben Tarih'in Arka Odası programını herkese tavsiye ederim hiç kaçırmadan izlediğim bir tarih programıdır.Çok detaylı bir şekilde tartışılır tarih.
Ayhan1923
Yeni Üye
*

Popülarite: 2

« Yanıtla #17 : Ağustos 31, 2009, 15:28:30 »

Tarih'in Arka Odası programındaki bilgilerin 90% yanlistir... Tarihi kendi siyasi goruslerine gore yorumladiklarini dusunuyorum...  Tarih programindan ziyade magazin programi gibi ... 
Ozan
Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ağustos 31, 2009, 15:30:37 »

Ayhan düşüncen tamamı ile doğru olmamakla birlikte kısmen doğru.Bilgilerin çoğu yanlış değil aralarda bazıları doğrudur:D ama siyasi görüşlerine göre yorumladıklarına katılıyorum.Mesela o kadının orda durması çok saçma.Saçma saçma yorumlar ypıyor.Bir soy kırımdan  bahsedilirken atlıyor hemen bizde yapmışız diye filan
« Son Düzenleme: Ağustos 31, 2009, 15:44:40 Gönderen: Ozan » Logged
Ozan
Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ağustos 31, 2009, 15:37:46 »

Bundan başka programda dikkatimi çeken bazı şeyler vardı;
Murat Bardakçı ile Erhan Afyoncu arasında bir münakaşa vardı. Bu münakaşa programın başından saat 01:30 a kadar bardakçının afyoncuyu tahrik etmesiyle başladı. Ona bir ara "afyonlular malum, her evde afyon şeyedilir, neyse" deyip lafı başka konuya girerek devam ettirdi. Afyoncuya taş atmıştı. Başka bir konuyu tartışırken de "gene akademisyenliği tuttu, ne anlatırsat anlat anlamaz" diye tacize devam etti. Saat 2'den sonra da bardakçı ile afyoncu 50 dakika süren bir tartışmaya girmişti. Orada afyoncu haklıydı, Afyoncu "Toponimi" biliminin öğretilerini savunurken bardakçı bunu reddediyordu. Bu her ikisi de "toponomi" bilim dalından haberdardır, ancak bu bilim dalının adını dahi zikretmemişlerdir. Bunu büyük bir eks...lik olarak gördüm.
Programın devam eden saatleridne afyoncu, bardakçının önüne osmanlıca temettuat defteri atarak "şimdiye kadar kaç temettuat defteri okudun, 3 tane ya okudun ya okumadın, al bunu oku bakalım okuyabilecekmisin" diyerek bardakçının osmanlıca okuma konusunda sıkıntıları olduğunu adamın yüzüne vurarak bardakçının osmanlı tarihçiliğinin trışkalığını afişe etmiştir Grin Grin Zor durumda kalan bardakçı da "temettuat defteri okumak benim işim değil" diyerek kazı çevirmeye çalıştıysa da kaz yanmış, kül olmuştur Grin Bu tartışma esnasında bardakçı "bir ara veriyoruz, erhan ihtiyaç molası işareti yapıyor" diyerek gene afyoncuyu rencide etmeye yönelik saçma bir cümle kurmuştur. Adamın ihtiyaç molasına ihtiyacı olsa da sen bunu niye söylüyorsun ki? ufak bir ara veriyoruz de geç git. Oldu olacak adam cırcır olmuş deseydin Grin
O ufak aradan sonra bardakçı gene tacize devam etmiştir, ara biter bitmez Erhan Afyoncu için "Erhan Keçioğlu" ifadesi kullanmıştır ki, programdaki lider statüsünü böyle egoistçe amaçlara alet etmesi kesinlikle etik değildir, KINIYIROUM.

Bundan sonra bardakçı ve saz arkadaşlarını izlememeye kararlıyım, ama gene öyle zapping yaparken denk gelirlerse de takılıp kalabilirim, neticede tarihe karşı zaafım var, ama bunların tarihçiliğine pek itimatım kalmadı.

Yapalım valla belki program yapımcılarındanda teklif alırız bu sayede köşeyi döneriz Cheesy
Sayfa: 1 [2] 3
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: TV de Tarih Programları « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.0216 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog