Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 21, 2017, 16:34:09
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: Dobrucalılar ve Silitreliler Yardım lütfen 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2
Gönderen Konu: Dobrucalılar ve Silitreliler Yardım lütfen  (Okunma Sayısı 9475 defa)
muustafa
Çekingen Üye
*

Popülarite: 1

« : Şubat 16, 2009, 11:18:15 »

Arkadaşlar herkese merhaba  ben istanbulda yaşıyorum yaşım 30 durumum şöyle babam istanbul doğumlu dedem ise romanya silistra doğumlu çok küçük yaşta türkiyeye göç etmişler Göç tarihi sanırım 1935 ilk geldikleri yer kırklareli papaz köy daha sonra yündalan köyüne yerleşmişler oradanda istanbula kırklar elinde şuan kimsemiz yok belki 1 2 akraba varmış bende bir slistralıyım ama bu zamana kadar hiç adı bile geçmedi bu konuların bu aralar baya bir araştırır oldum dedemin köyü ile ilgili hatırladığı ve bildiği silistre doğumlu kurtpınar kıdırşık köyü ve sülasesinin lakabı melendler.

Fakat internette araştırdığımda kurtpınar kıdırşık doblucaya bağlı gözüküyor bilgili arkadaşlar yardımcı olurmusnuz
Kıdırşıklı arkadaşlar varsa eğer melendler le ilgili bilgi sahibi olanlar varmı acaba?

şu an soy ağacı çıkartmaya çalışıyorum dedemin babası kurtpınar  kıdırşık köyünden dedemin annesi oltuca köyünden fakat oltucayı bulamadım lakabları bekteşler dedemden gerisine inemiyorum sizce ne yapmalıyım nasıl bir yol çizmeliyim tavsiyelerini bekliyorum
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2009, 11:20:18 Gönderen: muustafa » Logged
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #1 : Şubat 16, 2009, 12:03:16 »

oncelikle hosgeldiniz, sizde farketmis olmalisiniz balkanlarda soy arastirmasi malesef oldukca zor. uzun yillar savaslar ve gocler sonucu bu hale gelmistir...

sizin yazdiginiza bakilirsa , bilindigi gibi guney dobruca yani silistre ve hazioglu pazarcik(dobrich) bolgeleri 1913'te romanyaya veriliyor 1939'da ise tekrar bulgarlara iade ediliyor , yani dedeniz romanya silistre dogumlu derken buyuk ihtimal 1913-1939 yillari arasinda dogmus ve yasamis....

haritalarda da gordugunuz uzere kurt pınarına bagli Kıdır Aşık "Kidirshik" koyu silistreye daha yakin , belki o tarihlerde silistreye bagli idi, fakat suan dobrich sehrine bagli.

koy hakkinda fazla bilgim yok, duydugum kadar nufusu cok az kalmis... ayrica ismi de ilgimi cekti "kidir" kelimesi kirim tatar dilinde "aramak , gezmek" manasina gelir.

simdilik benden bu kadar, saygilar.
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2009, 12:05:36 Gönderen: AlperenKIRIM » Logged

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
Boondock_Saint
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 344

Veritas

« Yanıtla #2 : Şubat 16, 2009, 12:05:38 »

http://www.guslar.azbuz.com/index.jsp

Kırdışık  köyün  , bulgarca adı  Guslar dır  .Bir çok göçmen vardır  Eskişehirde  bu köyden.
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

« Yanıtla #3 : Şubat 16, 2009, 12:09:42 »

Kırdışık  köyün  , bulgarca adı  Guslar dır  .Bir çok göçmen vardır  Eskişehirde  bu köyden.

tesekurler aga

Noman Çelebi Cihan
Boondock_Saint
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 344

Veritas

« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2009, 12:12:44 »

tesekurler aga

Eskişehir  de en kalabalık göçmen grubudur  onlar Cheesy  nasıl olur da bilmem   Cheesy  hatta  futbol  takımların adı  Stomana Guslardır Grin
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

« Yanıtla #5 : Şubat 16, 2009, 12:15:03 »

http://guslar.azbuz.com/viewVideo.jsp?videoId=41000000001010500

aga verdigin sitede koyun videolarini buldum, 1991 yilinda cekilmis cok guzel bir video , tavsiye ederim

Noman Çelebi Cihan
muustafa
Çekingen Üye
*

Popülarite: 1

« Yanıtla #6 : Şubat 16, 2009, 12:17:26 »

inşallah forumda kıdırşıklı arkadaşlar çıkar bu arada guslar.azbuz.com daki arkadaşlarada ulaşmaya çalışıyorum.dediğiniz gibi balkanlarda soy ağacı çıkartmak çok güç imkansız gibi birşey
ÇİTOS
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0

« Yanıtla #7 : Şubat 16, 2009, 18:38:31 »

silistra dulova karayağmurlar köyünün adı çernolik mi poroypo mu tam kesin olarak bilen varmı
stomana
İlgili Üye
**

Popülarite: 7

What kind of man would defy a king?

« Yanıtla #8 : Aralık 19, 2010, 02:57:30 »

inşallah forumda kıdırşıklı arkadaşlar çıkar bu arada guslar.azbuz.com daki arkadaşlarada ulaşmaya çalışıyorum.dediğiniz gibi balkanlarda soy ağacı çıkartmak çok güç imkansız gibi birşey

toprağım  kıdırşık mı dedin ?

FEAR OF THE DARK
stomana
İlgili Üye
**

Popülarite: 7

What kind of man would defy a king?

« Yanıtla #9 : Aralık 19, 2010, 03:00:08 »

dostum beni bul ben kıdırşıklıyım menentlerin birçoğunu tanırım gerekirse tanıştırırım . saygılar

FEAR OF THE DARK
Sayfa: [1] 2
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: Dobrucalılar ve Silitreliler Yardım lütfen « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.05424 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog