Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 23, 2017, 04:54:20
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Genel Kültür  |  Güzel Sanatlar  |  Konu: RESİM SERGİSİ 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: RESİM SERGİSİ  (Okunma Sayısı 26826 defa)
Nursi
Nursi
Onursal Üye

Popülarite: 106

Hürriyet ve bağımsızlık benim karakterimdir

« : Mayıs 02, 2009, 11:50:35 »

Taksim Sanat Galerisinde İbrahim Zaman  Fotoğraf Sergisi

Süre:  22 Nisan - 27 Mayıs 2009 

İbrahim Zaman; 50 yıllık fotoğraf yaşamının en güzel karelerinden oluşan sergisiyle, Taksim Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

50 yıl boyunca fotoğrafçılıkla uğraşan ve birbirinden güzel ürünler koyarak Türkiye'nin en usta  ve yetenekli fotoğraf sanatçılarından biri olmayı başaran İbrahim Zaman, Anadolu'nun renkli ve mistik yerlerinden; Çin, Hindistan, Fransa gibi pek çok farklı ülkeden derlediği büyüleyici fotoğraf kareleriyle Taksim Sanat Galerisinde İstanbullularla buluşuyor.

ATATÜRK'ün EVLATLARIYIZ, Ampulle Değil CUMHURİYET'LE AYDINLANIRIZ
Nursi
Nursi
Onursal Üye

« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2009, 21:59:01 »

Klas... resim tekniğinin kendine özgü yapısıyla çalışmalar yapan Hasan Mirza resimleri Galeri Artist Çukurcuma’ da sanatseverlerle buluşuyor.

Tarih   :   15 Ağustos– 4 Eylül 2009      
Yer   :   Galeri Artist Çukurcuma      
Şehir   :   İstanbul Avrupa      

1967 yılında Manyas`ta dünyaya geldi.1991 yılında; Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Resim Bölümü, Resim Anasanat dalından mezun oldu.Halen Bursa Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi`nde görev yapmaktadır.
Sanat eleştirmeni Ümit Gezgin Hasan Mirza resimleri için şöyle diyor “Kendine özgü bir estetiği temellendirmiş sanatçılardan biri de Hasan Mirza. Zorlamasız bir biçim-içerik özelliğine sahip onun sanatı. Gerek doğa izlenimleri, gerek doğa, insan ve nesne estetiğiyle birlikte harmanlanmış oluşumlar; biçim dilinin kendine özgü kulvarına ifadenin tüm özgür imkanları kullanılarak taşınmış.

Klas... resim tekniğinin kendine özgü yapısının dışında da arayışları olan bir sanatçı Hasan Mirza. Deri parçacıklarını özgün bir disiplin kimliğiyle realist bir tutum içinde kullanırken, resme boyut ekleyerek anlam kattığının da bilincinde. Resmin uzun soluklu bir uğraş, bir özgürlük ve ifade mücadelesi olduğunun farkında olduğu gibi.
Seçkici bir özelliği var Mirza’nın; gerek renk seçiminde, gerek kompozisyon duyarlılığında bunu gösteriyor; ayrıca yeniliğe açık bir tutumu da var; bu derilerden faydalanma, onu estetiğinin biçim diline dönüştürme kabiliyeti, her tür malzemeyi kullanabilme yetenek ve yeterliliğini ortaya koyuyor sanatçının.

Onun estetiği değişim değeri üzerine de oturuyor aynı zamanda. Statik bir yapı yok eserlerinde. Yeniye açık bir tutum; açık koyu renk değerlerini harmanlamasından, farklı konuları seçmesine kadar, hatta yeni teknik beceriler sergilemesine kadar uzanıyor. Giderek sanatçı, resmi resim olarak algılıyor, onun bir biçim– içerik realitesi olduğunun ayrımında. En başında da, sanatın temelde bir biçim olgusu olduğunun farkında. O biçimi de gerçekçiliğin kendine özgü yalın ifadesinde arıyor sanatçı.
Bir ressam olarak Hasan Mirza özgün bir üsluba sahip; bu üslubu her konuyu içselleştirip, biçim diline dönüştürecek kadar da yetkin. Yeniye ve değişime açık tutumunu her sergide, her sanat yapıtında ileriye taşıyarak götüreceği açık olarak görülüyor..”
İçselleştirilmiş hayattan soyutlamalar.

« Son Düzenleme: Ağustos 31, 2009, 22:02:29 Gönderen: Nursi » Logged

Nursi
Nursi
Onursal Üye

« Yanıtla #2 : Eylül 02, 2009, 23:55:01 »

Şükriye Göçer'in resim sergisi [/b]

Tarih   :           5 - 11 Eylül 2009

Yer   :           Kadıköy Belediye Başkanlığı Sergi Salonu

Şehir   :           Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Hasanpaşa Kadıköy

1969-1985 yılları arasında ortaöğretim kurumlarında iş öğretmenliği, 1985-1991 yılları arasında grafikerlik yapan Şükriye Göçer 1993 yılında resim alanında daha yoğun çalışabilmek için emekli olarak doğa ve çevrede gözlemlediklerini renklerle bütünleştirmektedir. Yurtiçinde ve yurtdışında özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

Nursi
Nursi
Onursal Üye

« Yanıtla #3 : Aralık 13, 2009, 00:23:15 »

YILDIZ DOYRAN "DİRENME NOKTASI"    

Yer:      Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi
Tarihler:    18.12.2009 - 16.01.2010
Adres:   Balo Sokak. No:37 Beyoğlu/İstanbul

İlk insanın hayata başladığı andan bugüne kadar olan süreci incelediğimizde; parçası olduğu doğaya karşı kendi kurallarını koyduğunu, dolayısıyla da doğadan yavaş yavaş koptuğunu, bir anlamda kendi ölümünü de hazırladığını net bir şekilde görmekteyiz. Aslında oldukça net olarak gördüğümüz bu durum; insanın ele geçirme ve sahip olma duygusunun, diğer duygularından daha baskın olmasının sonucunda gelişmiş bugünkü halini almıştır. Tabi durum bu kadar basit değildir. Sahip olma duygusu; kapitalist sistemin insan beynine empoze ettiği bir durumdur.

Direnç kelimesi; bir güce karşı koyma ve onunla mücadele etme isteği olarak tanımlanır. Artan nüfus, tarım alanlarının ve yeşil alanların azalması, çarpık kentleşme, gökyüzüne salınan zehirli gazlar ve çevre kirliliğine karşi doğanın hala direndiğini görürüz. Yıldız Doyran’ın gerçek bir sanatçı kimliği ve entellektüel sorumluluğu ile alarm veren doğaya sahip çıkmak, onun direncini desteklemek amacı ile büyük resimler yapmakta olduğunu,bu konuyu bize hatırlattığını görürüz. Yıldız Doyran; yapıtlarının temeline doğayı koyarken, modern insanın doğa ile yaşadığı çelişkili süreci de biçimsel imgelemeler üzerinden eleştirmektedir. Her bir resim, kendi yüzeyi üzerinde ayrı bir dünya gibidir. Farklı renk katmanları, coşkulu firça darbeleri, glazeler; şeffaf yanılsama sürecine giren bizlere, doğanın en dirençli bitkilerinden biri olan bataklık sazlarının soyut yansımaları olarak sunulmaktadır. Yıldız Doyran; yaptığı resimlerle ve periferi dışında sürdürüğü yaşantısıyla bu direnişin önemli sembollerinden biri olmuştur. Doğadaki bataklık sazlarının gösterdiği direnç ile bu direnci resimlerine taşıyan Yıldız’ın direncinin kesiştiği yer, direnme noktasının aslını oluşturmaktadır.

« Son Düzenleme: Aralık 13, 2009, 00:24:39 Gönderen: Nursi » Logged

Nursi
Nursi
Onursal Üye

« Yanıtla #4 : Aralık 13, 2009, 00:34:47 »

yasenovets
www.bg-turk.com
Üye

Popülarite: 16

Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol..

« Yanıtla #5 : Mayıs 11, 2012, 02:23:31 »

CARETTA SEVGİSİ RESSAM YAPTI

Kaplumbağa terbiyecisi Osman Hamdi Bey’in hayatını okuyan 60 yaşındaki Zehra Keskin kendisini kaplumbağalara adadı. 11 yılda 100’ün üzerinde caretta caretta deniz kaplumbağası resmi yapan Zehra Keskin, 200’ün üzerinde sergi açtı.

25 Temmuz 2011 Pazartesi 10:23

12

14

16

18

Muğla’da kaplumbağa terbiyecisi Osman Hamdi Bey’in hayatını okuyan Zehra Keskin (60), 11 yıldır kendisini caretta caretta kaplumbağalarına adadı.

Zehra Keskin 1951 yılında ailesi ile Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçtü. Uzun yıllar öğretmenlik yaptı. Emekli olduktan sonra tatil için geldiği Dalyan’da caretta caretta deniz kaplumbağalarını gördü. Kaplumbağalara karşı büyük ilgi duyup, Kaplumbağa terbiyecisi Osman Hamdi Bey’in hayatını okuyan Zehra Keskin, o günden sonra kendisini deniz kaplumbağalarına adadı ve Dalyan’a yerleşti.

‘200’E YAKIN SERGİ AÇTI’

Zehra Keskin Carettaların hayatları üzerine uzun araştırmalar yapıp, 2000 yılından itibaren Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği ile Dalyan Köyceğiz Doğa Tarih derneğinin yönetim kurullarına katıldı. Bu dönemden sonra carettalarla ilgili yağlı boya resim çalışmaları yapmaya başladı. 11 yıl içerisinde 100’ün üzerinde yağlı boya resim yaptı ve 200’ün üzerinde sergi açtı. Türkiye’nin dört bir yanında caretta carettaların korunması için çalışmalara başladı ve seminerler verdi.

FESTİVALDE SERGİ AÇTI

Turgut Beldesinde Belediye tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen Uluslararası Lagina, Osman Hamdi Bey ve Turgut Reis Kültür ve Sanat Festivalin etkinlikleri kapsamında 60 yaşındaki Zehra Keskin Osman Hamdi Bey Konağında caretta caretta deniz kaplumbağası resim sergisini açtı. Zehra Keskin sergiyi gezen Kaymakam Hasan Tanrıseven ve davetlilere resimler hakkında bilgi verdi.

‘HAYATIMI CARETTALARA ADAYACAĞIM’

Son 11 yılda hayatımda çok büyük değişiklikler olduğunu kaydeden Zehra Keskin, “Osman Hamdi Bey’in hayat hikayesini okudum. O günden sonra deniz kaplumbağalarına karşı ilgim arttı. Carettalarla ilgili resim çalışmalarına başladım. Sergiler açtım. Ancak bunlar yeterli olmadı. İnsanlara caretta sevgisini aşılamak için Türkiye’nin dört bir yanında seminerler verdim.200’ün üzerinde resim sergisi açtım. Hayatımın geri kalanını da carettalara adayacağım.”dedi.

Haber Kaynağı: http://www.yataganyenigundem.com/guncel/caretta-sevgisi-ressam-yapti.htm

Çok sürse ayrılık, aradan geçse çok sene/Biz sende olmasak bile, sen bizdesin gene." DUŞTUBAK
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Genel Kültür  |  Güzel Sanatlar  |  Konu: RESİM SERGİSİ « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02865 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog