Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Mayıs 25, 2017, 17:13:06
151.698 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Bulgaristan’da “ TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA VE GELİŞTİRME DERNEKLERİ” fikri 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Bulgaristan’da “ TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA VE GELİŞTİRME DERNEKLERİ” fikri  (Okunma Sayısı 4391 defa)
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« : Mayıs 31, 2009, 16:52:34 »

Bulgaristan’da “ TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA VE GELİŞTİRME DERNEKLERİ”  fikri

Sofya  Türk Aydınlar Kulübü  HÖH Sofya Şehir yönetiminin girişimiyle açılmıştır.
BİZ,BULGARİSTAN  TÜRKLERİNE HAYIRLI  UĞURLU OLSUN!
Yıllar önce,Sofya’da GENCECİK ÜNİVERSİTELİYKEN,kimi planlar kuruyor,kimi hayallerle yaşıyorduk.
Örneğin,Türklerin yoğun yaşadığı Tüm Bulgaristan’da ,farklı yerlerinde ,Türk Kültürünü Yaşatma  ve Geliştirme  Dernekleri/”Türk Evleri”/ açılması projesi üzerinde  kafa  yoğuruyorduk.
/Hem o zaman daha Ayrupa Ülkelerinin  Osmanlının,biz Türklerin, Avrupa kıtasında yerine ait, 1815 yılı Viyana Kongresinde  alınan gizli kararlarından, politikalarından  haberimiz  yoktu.  Undecided /
Bugün ,o projenin sanki “günü gelmiş” /bence  “geçe kalmış - daha  da aktüel” /gibi.  Asker
Parti çalışmaları,Parti Tüzüğü farklı, Dernek faaliyetleri, DERNEK  TÜZÜĞÜ farklı  olduğunu bir çoğumuz  biliriz.
Dernek,Bulgaristan Anayasa ,yasalar çerçevesinde TÜRKLÜK ESASINA "dayanarak" kurulabilir.
(Jivkov totaliter rejimi döneminde ,Bulgaristan Ermenilerin  benzeri  örgütü vardı/uzun yıllar Başkanı Kapriel Kaprielov  idi)…ama  “elbette” bizde olamazdı.)
Bugün Sivil Toplum Örgütleri çerçevesinde bu gibi projeler MÜMKÜN  görünmektedir.
Temel unsurlardan  ikisi : PARA ve KADRO  sorunlarına  çözüm bulunur.
(İş yapmak isteyen “çözüm arar bulur”,yapmak istemeyen “bahane  arar bulur”.   Grin )
PARA.Bir çok Belediye başında HÖH partisi vardır –bu belediyelerin BÜTÇELERİNDE -“Kültür” için giderler ayrılır..
KADRO. Türkiye Cumhuriyeti HÖH- e belirli öğrenci kotaları  vermiştir…Bunlar ülke içinde  de yetişen kadrolarla  rahatlıkla temin edilebilir/Aklıma hemen Şumnu Üniversitesi geliyor,mevcut şartlarda açılması gereken 3-4 ,devlet sertifikalı ,EĞİTİM KALİTESİ  ELİT olan (örneklik,gıpta edilecek seviyede,üstün başarılı ve yetenekli çocuklar için,ki böyle öğrenci vardır )Türk Özel Koleji de akla  geliyor./
Gelecekteki bu yerel dernekler “ KONFEDERASYON”  oluşturabilir.Üye tabanı hemen hemen  tüm reşit olan  Türk Nüfusunu çatısı altında toplayabilir.Türk Kültür Evleri  yanında Kütüphaneler,Türk sanatı kursları/İSMEK  modelini anımsadım/ çocuklarımıza ilginç odak noktası oluşturabilir ... Wink
Konfederasyon  direkt politikaya katılmadan(“Türk Konfederasyonu”!)  HÖH-e destek verebilir,Yasama,İcra  işlerinde destek ister.Ve seçimlerde HÖH arkasında  “Kale gibi” durur.
 Tüm yazdıklarım Atatürk ruhuna  sadık özveri, milletini seven idealizm ister.
Ve sıkı, sağlam temellere oturtulmalıdır.Bu işle başlıca Feylesoflar,Hukukçu,Sosyologlar,her dalda bilgili Uzmanlar  uğraşmalıdır.
BU NEDENLE BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN  İKİNCİ KONGRESİNİN  ÇAĞRILMASI,TOPLANMASI  ZAMANI GELMİŞTİR !
BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN  İKİNCİ KONGRESİ  KENDİ KADERLERİNİ,  "SOSYAL DOKTRİNİNİ"  ÇİZMELİ,STRATEJİK  VE  TAKTİK YÖNTEMLERLE "İCRAAT PROGRAMI"  KABUL ETMELİDİR…
Bu,Bulgaristan Vatandaşlarının –“Bulgaristan Türkleri  kısmına”  hitap ettiği vurgulanmalıdır. *****************************************************
Bu konularda  ciddi fikir sahibi olabilecek  arkadaşları yazdıklarımı  eleştirmeye   Smiley,ilaveler yapmaya,
Önermelerde   bulunmaya davet ediyorum.
Bu Konu,bismillah,– geleceğe  yönelen bir "AÇIK  KONU" olsun.
 Saygılarımla.
       Asker

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #1 : Haziran 01, 2009, 16:32:45 »

Şu Sofya Türk Aydınlar Kulübü ile ilgili maalesef pek sevinemedim. Sebebi, mesajınızın ilk başında da vurguladığınız "Türklerin yoğun olduğu bölgeler" stratejisiyle zıt olması. Sofaydaki kulüpten kaç tane Türk faydalanabilir? Çok az, hatta çok çok çok az. İlgili kulübün Razgratta, Şumnuda, Rusçuk'ta, Silistrede, Kırcalide, Haskovoda, Varnada, Burgazda, Dobriç'te kurulması çok çok daha faydalı olabilirdi. Açıkçası sofayda kurulması, yanlış bir strateji olmuştur. Kimbilir, belki de kulübün kurulma amacı farklıdır. (mesela ab'nin hibe fonları)

Bundan başka ben şu aralar Bulgaristandaki Türklerin "kültür"den daha öncelikli işleri olduğunu düşünüyorum. Mesela ekonomik öncelikler. Çalışmak amaciyle bir sürü ailenin bireyleri farklı farklı yerlerdeyken insanın tarih, edebiyat ile falan "sağlıklı" bir şekilde uğraşabileceğine pek ihtimal vermiyorum.

Önce ekonomik refah sağlanmadan kültürel refah'ın sağlanması zor gibi.

Anlaşılacağı üzere sofyada kurulan aydınlar kulübünün fonksiyonel ve faydalı olabileceğine hiç inanasım yok. Oradaki canlarımızın refah durumu biliniyorken, seçim öncesi HÖH eliyle açılmış bir aydınlar kulübü, hangi açısından bakarsak bakalım seçim yatırımından başka bişey değil gibi.

Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #2 : Şubat 28, 2012, 10:32:07 »

Son zamanda www.facebook.com sitesine giriyor,doğduğum köyden hısım akrabaların,onların artık tanımadığım çocuklarınını öğrenmek,kendi çocuklarıma  tanıtmak istiyorum.Ve gel zaman- git zaman kimi gruplara katılıyorum,yeni tanıdık,karşıt fikirli veya hemfikir Türkler tanıyorum.
Bulgaristanda Türk Kültürünün yaşatılması ,Türklüğün VAROLUP KALMASI çabaları ile eşdeğerdir.
 Üç(3) sene öncesi başlatılan bu BİRİNCİ DERECELİ MİLLİ SORUNUNU  yeniden gündeme getiriyor,
 çareler arayıp bulmaya,uygulamaya davet ediyorum.   
                             Asker
« Son Düzenleme: Şubat 28, 2012, 10:35:18 Gönderen: Can Destan » Logged

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Bulgaristan’da “ TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA VE GELİŞTİRME DERNEKLERİ” fikri « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.04761 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog