Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 25, 2017, 08:41:02
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Yaşam  |  Spor Köşesi  |  Konu: Beşiktaş JK 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Beşiktaş JK  (Okunma Sayısı 6260 defa)
Ozan
Ziyaretçi
« : Ağustos 31, 2009, 00:30:37 »


BEŞİKTAŞ JK

Beşiktaş Jimnastik Kulübü, 1903 yılında İstanbul'da kurulmuş bir spor kulübüdür. Türkiye'deki spor kulüplerinin en eskisidir.

Kuruluş Hikâyesi


1902 yılının sonbaharında Beşiktaş Serencebey Mahallesi'nde, o zamanın Medine Muhafızı olan Osman Paşa'nın konağının bahçesinde, 22 kişilik genç grup, haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapmaktaydı. Başta Osman Paşa'nın oğulları Mehmet Şamil ve Hüseyin Bereket ile mahellenin gençlerinden Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazımnazif, Cemil Feti ve Şevket Beyler’in aralarında bulunduğu gençlerin ilk ilgilendikleri spor branşları, özellikle barfiks, paralel, güreş, halter, aletli ve aletsiz jimnastikti.

1903 yılı Mart ayında ise özel bir izinle "Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü" kuruldu. O sıralarda siyasi hareketler dolayısıyla her türlü toplanmadan ürkerek, hafiyeler dolaştıran 2. Abdülhamit'in adamları Serencebey'deki bu toplanmaları haber alınca, spor yapan gençler bir baskınla karakola götürüldü. Bu sporcu gençlerin bir kısmının saray erkanına yakın olması, ayrıca o dönemlerde kötü gözle bakılan futbol oynamadıkları ve sadece beden hareketleri yaptıklarını belirtmeleriyle gergin durum yumuşadı. Bu arada isimlerini "Osmanlı Beşiktaş Terbiye-i Bedeniye Mektebi" olarak değiştirdiler. Saray çevresinden Şehzade Abdülhalim bu sporcuları destekledi ve sık sık antrenmanları seyretmeye başladı. Ünlü boksör ve güreşçi Kenan Bey de antrenmanlara gelerek güreş ve boks hareketleri göstermeye başladı.

1908'de Meşrutiyet'in ilanıyla sportif hareketler biraz daha serbestlik kazandı. 31 Mart 1909'daki siyasi olaylardan sonra Edirne'de bulunan Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı, Hareket Ordusu ile İstanbul'a geldi. Siyasi olaylar yatıştıktan sonra iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan ile başta güreş ve halter sporlarını yapan Mazhar Kazancı, Serencebey'de jimnastik yapan gençleri bularak birlikte spor yapma fikrini kabul ettirdi. Fuat Balkan, Ihlamur'daki evinin altındaki yeri, kulüp merkezi yaptı ve Bereket Jimnastik Kulübü'nün adı "Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü" olarak değiştirildi. Böylece jimnastik, güreş, boks, eskrim ve atletizmin ön planda tutulduğu güçlü bir spor kulübü meydana geldi. Fuat Bey'in arkadaşları Refik ve Şerafettin Beyler de iyi birer eskrimciydi.

Bu arada Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey'in teşvikiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, 13 Ocak 1910 tarihinde tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu. Semtin gençlerinin bu spor kulübüne ilgisi büyüdü ve spor yapan üyelerin sayısı bir anda 150'ye yükseldi. Kulübün merkezi de Ihlamur'dan Akaretler'de 49 numaralı binaya taşındı. Bir süre sonra bu bina da küçük gelince, yine Akaretler'de 84 numaralı binaya geçildi. Bu binanın arkasındaki bahçe de bir spor sahası hâline getirildi.


Logged
Ozan
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2009, 00:32:20 »

Renkleri

Yıllardır Beşiktaş’ın ilk renklerinin kırmızı - beyaz olduğu, Balkan Savaşı'nın kaybedilmesinin ardından ölenlerin yası amacıyla siyah-beyaz olarak değiştirildiği söylenir. Beşiktaş tarihi ile ilgili birçok kaynak böyle yazmaktadır. Ancak 100. yıl belgeselinin hazırlanması sırasında yapılan ayrıntılı araştırmalarda, kırmızı rengin kullanılmadığı, renklerin her zaman siyah - beyaz olduğu yönündeki belgeler ağırlık göstermiştir. Beşiktaş 100. Yıl Belgeseli yapımcısı Tuğrul Yenidoğan, yaptığı araştırmalar sonucunda bu tartışmalara noktayı koymuştur:

Osman Paşa Konağı’nda başlangıçta ferdi sporlar yapıldığından herhangi bir forma rengine gereksinim duyulmadı. Ancak sporcuların sayısı her geçen gün yeni katılımlarla artmaya devam edince, eğitimini Fransız mektebinde tamamlamış Mehmet Şamil Bey kurucular heyetini topladı. Okul günlerinde kullandığı, okulunun renklerini taşıyan rozeti yakasından çıkardı ve gösterdi: “Bizler de tıpkı bu rozet gibi bir rozet yaptırmalı ve Kulübümüz’de spora devam eden her azayı bu rozeti taşımaya mecbur tutmalıyız” dedi. Toplantıya katılanlar Mehmet Şamil Bey’in teklifini heyecanla kabul ettiler. Toplantının sonunda rozette yer alacak kulüp renkleri de kararlaştırıldı. Tabiatın bütünüyle birbirine zıt iki ana rengi kulüp renkleri olarak seçildi: Siyah ve Beyaz...

Beşiktaş’ın ilk rozetinin yapıldığı tarih, Fransız mektebindeki rozetlerden esinlenerek miladi yıl olarak “1903” yazıldı. Üstte Arap harfleriyle “Beşiktaş” yazarken, sağda “J”, solda “K” harfleri yer aldı. arka yüzünde İstanbul'da yapıldığı yazılıdır ve iç tarafında rozeti yapan ustanın mührü yer almaktadır. Rozetteki armada yer alan yıldızın 6 köşeli olduğu dikkat çekmektedir. 2. Meşrutiyet’e kadar (1908) bu 6 köşeli yıldız kullanılmıştır. Bu rozet, İskender Yakak tarafından Kulübün Onursal Başkanı Süleyman Seba’ya hediye edilmiştir.
Logged
Ozan
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ağustos 31, 2009, 00:33:51 »

Neden "Kara Kartal"

Son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş, 1940-1941 sezonuna gençleştirilmiş ve yenilenmiş kadrosuyla girer. Haftalar ilerledikçe puan farkını açan Beşiktaş, ligde liderliğini sürdürmektedir. Bitime 5 hafta kala rakip Süleymaniye’dir. 19 Ocak 1941 Pazar günü Semih Duransoylu’un hakemliğini yaptığı Şeref Stadı’ndaki maça Beşiktaş şu kadro ile çıkar: Faruk, Yavuz, İbrahim, Rıfat, Halil, Hüseyin, Şakir, Hakkı, Şükrü, Şeref, Eşref. O sezonun genelinde olduğu gibi, Beşiktaş yine başarılı bir oyun ortaya koyar. Maçın ikinci yarısının ortalarıdır. Beşiktaş takımı farklı önde olmasına rağmen rakip kaleye bitmek tükenmek bilmeyen hücumlar gerçekleştirmektedir. İşte o sıralarda Beşiktaş’ın akın yönü olan Şeref Stadı’nın Atatürk panosu bulunan tarafındaki tribününden bir ses yükselir: “Haydi Kara Kartallar. Hücum edin Kara Kartallar”... Şeref Stadı’nı dolduran binlerce taraftar ve maçı takip eden gazeteciler, çınlayan sesle donup kalmıştır. Son derece isabetli bir benzetmedir o anda yapılan. O sezon rakiplerini ezip geçen Beşiktaşlı futbolcuları “Kara Kartal”dan, oynadıkları futbolu “Kara Kartal gibi hücum etmek”ten başka bir şekilde tarif etmek mümkün değildir. Tribünlerden gelen sesin sahibi Mehmet Galin isimli bir balıkçıdır.

Voleci Şeref lakabıyla maruf Şeref Görkey’in voleyle attığı 3 gol ve kaptan Hakkı Yeten’nın, Şakir’in ve Şükrü’nün birer golüyle sahadan 6-0 galip ayrılırlar.

Bu maçın ardından, Beşiktaş’ın sembolü “Kara Kartallar” olmuştur...
Logged
Ozan
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ağustos 31, 2009, 00:34:57 »

Amblemi

Beşiktaş Amblem'indeki ilk beyaz cizgi 1'i; 3 siyah çizgi 3'ü; ve ikinci beyaz çizgi 1'i simgelemektedir. Amblem 9 bölümden oluşmaktadır ve yukardaki dört numara (1,3,1,9) yanyana geldiğinde, 1319'u oluşturmaktadır. 1319, Rumi Takvimde 1903'e eşittir. Amblemdeki Türk Bayrağı ise Türkiye Futbol Federasyonu'nun hediyesidir. Beşiktaş Türk Bayrağı'nı kullanma hakkını Yunanistan Milli Futbol Takımı ile oynanan bir maçta Türk Milli Takımı'nı temsil ettiği için almıştır.
Logged
BalkanTürk89
Türküm; dinim, cinsim uludur!
Onursal Üye
*****

Popülarite: 165
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.953


İsyanımızın da ahlakı vardır


« Yanıtla #4 : Kasım 07, 2009, 19:20:13 »

İlker Ateş hayata gözlerini yumdu
İlker Ateş, uzun süredir tedavi gördüğü Altunizade Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde bu sabah 07.00 hayatını kaybetti.

Bu mesleğe yıllarını veren, sadece gönül verdiği Beşiktaş'ın değil her takımın taraftarları tarafından sevilip sayılan ve birçok gazeteci yetiştiren İlker Ateş'e Allah'tan rahmet diliyoruz.
 
Başta İlker Ateş'in oğlu BJKTV Haber Müdürü Erhun Ateş, kızı Efsun Ateş olmak üzere tüm sevenlerine, Türk basın camiasına, Beşiktaş kulübüne ve tüm sporseverlere de başsağlığı dileriz.

İlker Ateş için 8 Kasım Pazar günü sabah 11.00'de Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Levent'teki merkez binasında tören düzenlenecek. Ateş, Levent Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Kocaeli Değirmendere'de toprağa verilecek.
 
İLKER ATEŞ KİMDİR?

1945 yılında Ayancık'ta dünyaya gelen İlker Ateş, çeşitli gazetelerde muhabirlik, istihbarat şefliği, müdür yardımcılığı ve sorumlu müdürlük görevlerinde bulundu.
 
TSYD yarışmalarında haber, fıkra, maç yazısı ve röportaj dallarında 4 kez birincilik ödülü alan Ateş, TSYD İstanbul Şubesi'nde genel sekreter, genel merkez yönetim kurulunda da genel kaptan olarak görev yaptı.
 
Evli ve iki çocuk babası olan Ateş, ''Top Ağlarda'' ve ''1903-1992 Beşiktaş'' kitaplarını yazdı.
 
SAYGI DURUŞU YAPILACAK

Ateş'in vefatının ardından bu hafta oynanacak maçlar öncesinde bir dakikalık saygı duruşu yapılacak.
 
TAZİYE MESAJLARI

Tedavi gördüğü hastanede vefat eden spor yazarı İlker Ateş için TFF'den ve pek çok kulüpten taziye mesajı geldi. Taziye mesajlarında  şu görüşlere yer verildi:
 
TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU

Türk spor basınının usta isimlerinden Fotomaç gazetesi spor yazarı İlker Ateş, uzun süredir tedavi gördüğü Altunizade Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde bu sabah hayatını kaybetti. Ateş'in cenazesi, 8 Kasım Pazar günü saat 11.00'de TSYD Levent tesislerinde yapılacak tören ve Levent Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Değirmendere'de toprağa verilecek.
 
İlker Ateş'e Allah'tan rahmet; tüm sevenlerine, Türk basın camiasına ve tüm sporseverlere başsağlığı dileriz.
 
Türkiye Futbol Federasyonu
 
BEŞİKTAŞ

Kulübümüz’ün kongre üyesi, spor basının değerli ismi, Fotomaç Gazetesi’nin Beşiktaşlı yazarı İlker Ateş’in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.
 
Beşiktaş camiasının sevilen isimlerinden İlker Ateş, geçirdiği beyin kanaması sonrası uzun süredir hastanede yoğun bakım altında bulunuyordu. İlker Ateş bir süredir tedavi gördüğü Altunizade Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde bu sabah hayatını kaybetti. Usta gazetecinin vefatı, spor basının yanı sıra Camiamız’da da büyük üzüntüye neden oldu.
 
İlker Ateş için yarın saat 11.00’de Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde tören düzenlenecektir.
Ateş, Levent Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Kocaeli
Değirmendere’de toprağa verilecek.
 
Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına, spor basınına ve Camiamız’a başsağlığı diliyoruz.
 
FENERBAHÇE

Türk basınına 40 yılı aşkın bir süredir hizmet veren İlker Ateş,  sabaha karşı tedavi edilmekte olduğu hastanede hayatını kaybetti. Bir süre önce eşini kaybeden Ateş, yakalandığı amansız hastalıkla uzun bir dönemdir mücadele ediyordu. İlker Ateş'in cenazesi yarın saat 11.00'de Türkiye Spor Yazarları Derneği'inde düzenlenecek törenden sonra Levent Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip, Değirmendere'deki Aile Kabristan'nına defnedilecek. Merhuma tanrıdan rahmet, ailesi ve yakınlarına sabır, Türk Basını'na başsağlığı diliyoruz.
 
Fenerbahçe Spor Kulübü
 
GALATASARAY

Türk spor basınının usta kalemlerinden, gazeteci-yazar İlker Ateş’ın vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Merhuma Tanrı'dan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
 
Galatasaray Spor Kulübü
 
TRABZONSPOR

Trabzonspor Kulübü, yaşamını yitiren gazeteci İlker Ateş için başsağlığı mesajı yayımladı.
Kulübün internet sitesinde yer alan mesajda, ''Türk spor basınının usta isimlerinden Fotomaç gazetesi spor yazarı İlker Ateş, uzun süredir tedavi gördüğü Altunizade Başkent Üniversitesi Hastanesinde bu sabah hayatını kaybetti. İlker Ateş'e Yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine, Türk basın camiasına ve tüm sporseverlere başsağlığı dileriz'' denildi.
 
BURSASPOR

Bursapor Kulübü, yaşamını yitiren gazeteci İlker Ateş için ''başsağlığı'' mesajı yayımladı.
Kulübün, ''www.bursaspor.org.tr'' adresli resmi internet sitesinde yer alan mesajda, ''Yılların gazetecisi ve spor yazarı İlker Ateş hayata gözlerini yumdu. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve spor camiasına başsağlığı diliyoruz'' denildi.
 
SİVASSPOR

"Türk spor basınının  duayenlerinden usta kalem Fotomaç gazetesi spor yazarı İlker Ateş in ölümünü üzüntüyle öğrendik.
 
İlker Ateş e Yüce Allah tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine, Türk basın camiasına ve tüm sporseverlere başsağlığı dileriz. Ruhu Şad olsun.


http://www.gazeteport.com.tr/SPOR/NEWS/GP_577177
Logged
osmanpazarli
İlgili Üye
**

Popülarite: 19
Offline Offline

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 92


« Yanıtla #5 : Kasım 29, 2009, 10:43:43 »

Elinize sağlık arkadaşlar..Birileri şükür BEŞİKTAŞ konusu açmış.,Allah razı olsun...Çogu FB oldugu için maalesef orda burda cirit attık.
Tekrardan elinize sağlık alkis alkis alkis alkis alkis alkis Asker
Logged
bigalım
" S E S S İ Z "
Onursal Üye
*****

Popülarite: 226
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.066


Bruce Lee ..


« Yanıtla #6 : Nisan 22, 2010, 03:32:28 »


      BJK ne bir laf atayım dedim ama , yukarıda rahmetli  İlker Abinin fotoğrafını
      görünce vazgeçtim .. kendisi radyo programı yaparken bir çok kereler konuşmuş
      ve maç biletleri kazanmıştım .. ruhu şad olsun ..
Logged

* * *               * * *                * * *

 Y A Ş A S I N    C U M H U R İ Y E T  !

Y A Ş A S I N   M U S T A F A   K E M A L ' İ N   O R D U S U  -  Y A Ş A S I N  D E N İ Z C İ L E R  !
             
                          * * *                * * *                * * *
NURAN ÖZTÜRK
NÇÖB
Onursal Üye
*****

Popülarite: 26
Offline Offline

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 620


« Yanıtla #7 : Nisan 22, 2010, 13:28:11 »

bazıları fenerın gucunu gordu teşekurler fener
Logged
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Yaşam  |  Spor Köşesi  |  Konu: Beşiktaş JK « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.07391 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog