Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 22, 2017, 08:34:13
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: Bulgaristan Türklerinin BİRİNCİ MİLLİ KONGRESİ-1929 y. 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Bulgaristan Türklerinin BİRİNCİ MİLLİ KONGRESİ-1929 y.  (Okunma Sayısı 3763 defa)
Liman
Devran
Onursal Üye
*****

Popülarite: 388
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 573« : Nisan 13, 2010, 18:44:36 »

Bulgaristan Türklerinin   BİRİNCİ  MİLLİ KONGRESİ-1929 y.

(Yıl 1929.Ahmet  Yakupoğlu’nun hatıralarından  kaleme alan Osman Salih)
                  *
Yıllardan 1929,aylardan Ekim.Köyüm Gagovo’da   öğretmendim.Köy Cemaati İslamiye’mize Teşebbüs heyeti  adına Rusçuk mebusu  Hafız Sadık ve Mehmet Celil efendilerin  imzasını taşıyan  davetiye  geldi.31 Ekim ile 3 Kasım günlerinde Sofya’da Birinci Türk Milli Kongresi’nin yapılacağı  bildiriliyor ve ona delege gönderilmesi işteniyordu. Cemaati İslamiye’miz beni gönderdi..Kendimi hayatımda ilk defa bu kadar mutlu hissediyordum.
3 Ekim 1929 sabahı Sofya’nın Vızrajdane  semtindeki “Hemus” sinema  salonunda  toplandık.
Salon yaşlı,başlı,sarıklı hocalar,müftüler,öğretmenler,okul encümenleri,avukatlar,Meclisteki Türk mebusları,bir sözle Bulgaristan Türk  aydınlarıyla  doluydu.Salonun balkonuna  bir göz attım,apoletli generaller.Onlar da kongreyi izlemeye  gelmişlerdi.
Tam saat on buçukta  kürsüye çıkan Hafız Sadık  Efendi  Türkçe demeciyle Birinci Türk Milli Kongresi’ni  açtı.Kongrenin tüm sorunlarını  ele almasını ve sorumların çözümü  için ciddi kararlar kabul etmesini  önerdi.Bundan sonra Kongreye Yönetim Divanı seçildi.Başkanlık divanına  Sofya  ve Eğridere-Koşukavak  delegesi Bekir Sıtkı,Pravadi’li doktor Basri Sabri,
Rusçuklu  Pedynircizade  Süleyman  ile Kırcaali’den Hasan Sabri,katip olarak da  İslimye’den  Aliş Ekrem  ile Osmanpazarlı  Arif Necip  beyler  seçildi.
Başkan  Bekir Sıtkı ,kürsüye gelerek  yıllardan beri özlenen ve Bulgaristan Türkünün  yaşamında bir dönüm noktası yapacak olan bu tarihi  kongrenin  öneminden söz ettikten sonra,kongre yapılmasına  izin veren Çar Boris hazretlerine  ve Lapçev hükümetine  şükranlarını  sundu.
Kongreyi Bulgar-Türk Dostluğu  cemiyeti adına  Türk dostu  general Lazarov selamladıktan sonra,sayısı 800’ü aşan  Bulgaristan Türklerinin temsilcileri kabul edilen  gündemdeki meseleleri  görüşmeye başladılar.
Önce müftülükler  komisyonu tarafından  hazırlanan  rapor okundu.
Müftülükler  meselesi üzerine  söz söylemek isteyenler arzu ve isteklerini bildirdiler..Hatipler içersinde fikirleri en çok kabul gören  Şumnulu avukat Osman Raşit Beydi.
Kırcaali muallimlerinden  Ahmet Refet beyin müftülüklerde  partizanlığın  önünü almak için
Mezahip  müdürlüğünün  kanun dışı müdahalesinin kısıtlanması  oy birliği ile  kabul edildi.
 İKİNCİ  gün,mektep meseleleri görüşüldü.
 Avukat  Besim Hilmi bey, Bulgaristan Türk mekteplerinin  hakiki yaralarını  sıralayarak kongrenin dikkatine sundu.Mekteplerimizin özerkliğine müdahale eden müfettişlerin kanun dışı hareketlerine  karşı koyan aydın  muallimleri  kara listeyle tehdit edildiğini  anlattı.Ve bu yasadışı hallere son vermek için Maarif Bakanlığı  nezdinde  şiddetli protestoda bulunul-masını  teklif etti ve teklif alkışlarla kabul edildi.
Konuşmacılar Türklerden  alınan gayet fazla mektep vergilerinin azaltılmasını,kapanan Türk mekteplerinin  tekrar açılmasını,alınan mektep  ve cami tarlaların geri verilmesni,Türk okullarına  baş öğretmen olarak sadece Bulgarlardan değil, hazırlıklı Türk muallimlerinden de
tayin edilmesini,Türk Okullarına  öğretmen yetiştirmek için yeni bir Öğretmen Okulu  açılma-sını  teklif ettiler.
Vidinli  Hasip Saffeti bey’in teklifi daha makul  görüldü.
O.öğretmene olan ihtiyaçlarımızdan bahsederek,yeni   bir öğretmen  okulu açmaktansa  daha  az masrafla Nüvvap’ta iki senelik  bir Pedagoji şubesi açılmasını  istedi.Sonunda Maarif Komisyonunun  hazırladığı  Mektepler Talimatnamesi okunarak  kabul edildi.
Talimatnamede  en çok dikkat çeken maddeler  şunlardır:
“Baş müftülükte  bir Türk mektepler  müdüriyeti kurulması, buradaki müfettişlerin ,Bulgar müfettişlerin  haiz oldukları  yetkiye sahip olmaları,Baş öğretmenlerin  ve müdürlerin Türk öğretmenlerden  olması  ve encümenlik tarafından  tayin edilmesi öğretmenlerin tahsillerine
Ve tecrübelerine  göre maaş almaları v.s….”
ÜÇÜNCÜ günü kongre Cemaat İslamiyeler  konusunu ele aldı.
Sunulan teklifler çok az  bir tartışma  ve müzakereden sonra karara  bağlandı.Cemaat seçimlerinin  düzenli biçimde yapılması,Evkaf Müdürünün  çalışmalarını  teftiş için Sofya’da
Yüksek Evkaf  Meclisi kurulması ,seçimsiz iş başına getirilen  Cemaatı İslamiye  heyetlerinin
Vakfın  emlakını satma yetkisi  olmaması  v.s…
DÖRDÜNCÜ GÜNÜ.
Dördüncü günü hayır  cemiyetleri  konusu incelendi.Hayır cemiyetlerinin  bir merkeze  bağlanması  ve Baş müftülük  tarafından idare edilmesi  oy birliği ile  kabul edildi.
Kongrenin son dakikaları  yaklaşmıştı.Kapanış nutkunu söylemek için Be4kir Sıtkı  Bey  kürsüye çıktı.Hemen her kısmı alkışlanan  sözlerinde hükümetimizin  alicenaplığına  teşekkür ettikten sonra kongrenin  kapanışını  beyan  ederken  “yaşa” ,”Varol” sözleri  salonu  çınlatıyordu.
Bulgaristan Türkünün  tarihinde  büyük bir olay  halini alan  ve milli varlığını  anlamasına   katkıda  bulunan  bu kongre ,b3nim hayatımda da  derin izler bıraktı ve daima onu iftiharla  andığım,ders aldığım  bir olaydı.
Hele  de kongrenin tamamı ile Türkçe,tamamı ile milli olması…
Kısmetmiş ,1945 yılında  İkinci  Türk kongresine   de katılmıştım.
*  *  *
Kopya ettiğimiz işbu yazı  Sofya’da çıkan ÜMİT dergisinden alınmış,“RUMELİ” dergisi-2010 yılı Şubat ayının 13.sayısında yayınlanmıştır.
*  *  *
AHMET YAKUPOĞLU KİMDİR?
------------------------------------
1904 yılında Popovo ilçesinin  Gagovo  köyünde  doğdu.İlkokulu Keçiler(Kozitsa) köyünde ,ortaokulu  1924 yılında  Razgrat’ta bitirdi.Şumnu Darül Muallimin  öğretmen okulundan mezun olduktan sonra  uzun yıllar  öğretmenlik yaptı.
1946 yılında Bulgaristan Büyük Millet Meclisine(ВНС=Велико Народно  Събрание) mebus seçildi.Aynı yıl ailesi ile birlikte   Sofya’ya  taşındı.1968 yılında emekli oldu.Emekliye  ayrılıncaya  kadar tüm yaşamını   Bulgaristan Türklerinin  maarif işlerine adadı.1947-49 yıllarında  “Halk Gençliği” gazetesini  çıkardı.Daha sonraları “Yeni Işık” gazetesinde,Vatan Cephesi Milli Şürasında ,16 yıl  Halk Maarifi( “Народна просвета “) Neşriyat evinde ,Türk okullarına  kitap hazırlama şübesinde  redaktoe   olarak  çalıştı.
Tüm ömrünü  Bulgaristan Türklerinin kültür  ve gelişimine   adayan Ahmet Yakupoğlu  1996 yılında  aramızdan ayrılmıştır.
 Mekanı Cennet olsun.Logged

"AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN
                     LAFA  BAKILMAZ."
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye
******

Popülarite: 136
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.102« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2014, 13:20:46 »

İnternette bu konu ile alakalı bilgi ararken yine Balkanlar.net'e gelmiş olmam , Bulgaristan Türk meseleleri hakkında hala bu siteye yetişen sitelerin olmadığına işarettir.
Forumumuz eskisi gibi aktif olmasa da bugün farklı bir fonksiyona sahip olmuştur, yani bu forum şuan internette kendi dalında bir kaynak bir kütüphane görevi yapmaktadır.

Bulgaristan'da Türk kongreleri BG Türk tarihinde es geçilmemesi gereken çok önemli noktalardır. Uluslararası arenada derdimizi anlatmak istiyorsak bunları öğrenmek her BG Türk'ünün boyun borcudur. Şöyle bir internette arayın Türkçe yada Bulgarca kaynakları bir arayın, nerdeyse yok denilecek kadar az bilgi var. BG Türklerinin imajı köy çobanlarından, tarla işçilerinden yada köçekçilerden ibaret değildir.

Kendi tarihimizi kendimiz yazmaz isek başkaları gelip yazar ve biz de onlara boyun eğmek zorunda kalırız.
Logged


Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege
 

Noman Çelebi Cihan
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: Bulgaristan Türklerinin BİRİNCİ MİLLİ KONGRESİ-1929 y. « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02769 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog