Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 23, 2017, 14:11:39
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Yaşam  |  Yaşama Dair . . .  |  Konu: İki Kere Nikâhlanıp Kız Olarak Ölmek 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: İki Kere Nikâhlanıp Kız Olarak Ölmek  (Okunma Sayısı 3201 defa)
aydinhoca
Kıdemli Üye

Popülarite: 29

« : Ağustos 01, 2010, 21:01:37 »

İKİ KERE NİKAHLANIP KIZ OLARAK ÖLMEK

Nenemin arkadaşıydı. Birkaç ayda bir köyden gelir, bir gece bizde misafir kalır, nenemle sabahlara kadar dini konularda sohbet ederlerdi. Ona “Yörük Nene” derdik. Her gelişinde biz çocuklara bazen ceviz, bazen badem, bazen de kestane getirirdi.

Nenem bazen takılır, “Bu yörük neneniz halâ kızdır” der onu güldürürdü. Biz çocuklara bakarken gözlerinin ta içleri güler, büyük bir sevgi ile başımızı okşardı. Şimdi, çocuk sevgisi ile yanıp tutuştuğunu anlar gibi oluyorum.

Köyde nişanlamışlar. Nişanlısı bir süre sonra askere alınmış. Bir daha hiç haber alamamış. Öldü demişler.

Bir kaç yıl bekledikten sonra biriyle nikahları kıyılmış tam düğün günü eşi Çanakkale cephesine alınmış. Birkaç hafta sonra “Şehit” haberi gelmiş. Üzerinden fazla zaman geçmeden sahipsiz, koruyucusuz kalmasın diye amca oğlu ile nikahlamışlar. O da Çanakkale’ ye gönderilmiş, o da orada kalmış.

Birkaç zaman sonra, öldü sanılan ilk nişanlısı tekdil hava ile yaralı, çok hasta bitkin bir halde köye dönmüş. Köyün yaşlıları yaralının bakacak kimsesi olmadığından, “Ancak sen bakarsın” diye nikah kıyarak yaralıyı onun evine getirmişler. O yokluk, çaresizlik, tedavisizlik günlerinde çok iyi bakmasına çabalamasına rağmen o da ölmüş. Kendi köyünde de, komşu köylerde de bütün eli silah tutan erkekler çeşitli cephelerde tükendiği için bir daha hiç evlenememiş.

“Neden evlenmedin” diye şaka ile soranlara “Anih, nasıl evlenecektim ki. Beni alacak bütün adamlar öldü... Gari başkalarını öldürmiyem didim...” diyerek gülerdi.

Bu gülümseme içinde beri neslin unutulmuş dramını sezer gibi olurdum.

hala54
Onursal Üye

Popülarite: 254

Türk Esirlik Kabul Etmeyen Bir Millettir!

« Yanıtla #1 : Ağustos 02, 2010, 13:55:01 »

Aydın hocam,
güzel hikaye için teşekkürler, acı aslında, ama ninenin kendi durumuna yaklaşımı da çok hoş doğrusu,
elinize sağlık.Smiley Gülümseyerek okudum bende.. nicelerinin hayatları yitirilmiş topraklar uğruna da,
biz değer bilmez bir nesil olmuşuz zamanla..Unutmak en kolay yol demek ki..Sad

Adalet nedir?
Her şeyi yerine koymak.
Zulüm nedir?
Bir şeyi yerine koymamak, başka yere koymak

Mevlana Celaleddin Rumi
aydinhoca
Kıdemli Üye

Popülarite: 29

« Yanıtla #2 : Ağustos 02, 2010, 15:37:52 »

Sağ ol Hala54,
ben o neneyi tanıdım.Bize hep masallar, hikâyeler anlatırdı. Şimdinin çocukları o güzelim masallar dünyasından uzaktalar, internetle, oyunsuz, zahmetsiz büyüyorlar. bilmiyorum elli yıl sonra nasıl bil nesil olacaklar.
Selamlar..İyi çalışmalar..
aydınhoca
abidin_221
Onursal Üye

Popülarite: 50

sen hep yüreğimde kal ama incitmediğin sürece ....

« Yanıtla #3 : Şubat 23, 2011, 11:02:55 »

te büle hikayeler var............allah o günleri tekrar yaşatmasın

Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Yaşam  |  Yaşama Dair . . .  |  Konu: İki Kere Nikâhlanıp Kız Olarak Ölmek « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02902 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog