Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 25, 2017, 03:06:14
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Yunanistan  |  Konu: Yunan İşgali Yıllarından Bir Kaç Hatıra 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Yunan İşgali Yıllarından Bir Kaç Hatıra  (Okunma Sayısı 2251 defa)
aydinhoca
Kıdemli Üye
****

Popülarite: 29
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 318


« : Ağustos 16, 2010, 19:40:45 »

Dağlar geçilmez!..

Yunanlılar, Balıkesir Bölgesinde işgâlin ilk günlerinden itibaren kendileriyle işbirliği içinde olan Sündüklü Davut ve çetesini çok câzip tekliflerle Sındırgı Dağlarında bulunan millî müfrezelerin üzerine sürmüştü. 120 kişilik çetesiyle Sündüklü Davut ve 50 kişilik Yunan askeriyle Yüzbaşı Andre, çok büyük iddialarla Sındırgı Dağları’nda büyük bir tâ’kib hareketine giriştiler. Kepsut, Akhisar, Simav, Gediz, Demirci’de bulunan Yunan birlikleri de çevrelerinden aldıkları takviyeyle bu harekete katıldılar.

Tâ’kib hareketini günü gününe izleyen millî müfrezeler gerekli tedbirleri alarak hazırlandılar.

6.3.1922’de Bozüyük Köyü yakınlarında düşmanla karşılaşan millî müfrezelerin bir keşif kolu hemen müsâdemeye başladı. Müfrezeden Kocabeyli Şerif arkadaşlarından cephâne alarak düşmanı iki saat kadar oyaladı ve arkadaşlarının çekilmesini sağladı. Cephânesi biten ve pek çok yerinden yara alan Şerif, sonunda siperden ayağa kalkıverdi ve şehit oldu. Şerif’in cesedini gören Yunan kumandanı uzun süre hayret ve ürküntü içinde baktıktan sonra kimliğini ve giysilerini inceledi. Şerif’in elbiseleri çok eski ve parça parçaydı. Ayaklarında çarıklar vardı ve cebinden sadece ikibuçuk lira kâğıt para çıkmıştı. Bunun üzerine Yunan Kumandanı Andre’nin, yanındaki Çerkeslere: “..Siz bunlar için, eşkıyâ diyorsunuz. Yanlış!.. Bunlar eşkıyâ olamaz. Eşkıyânın keseleri altın doludur ve giysileri yepyeni olur. Ve şakîler bu kadar cesaret ve azim sahibi olamaz. Bunlar siyâsî çete! Bunlarla başa çıkmak zordur.” dediğini köylüler anlatmışlardı.

9 Mart 1922’de düşman Ulus Dağları’nı kuşatmıştı.  Kavakönü Köyü’nden Molla Hasbi isimli genç, dağdaki müfrezelere ekmek, erzak ve haber taşımaktaydı. Molla Hasbi o gün yakalandı. Evi yakıldı, kendisi, annesi, hanımı ve kızkardeşi şehit edildiler.

Yapılan işkencelerle düşmanın ve işbirlikçi eşkıyânın öğrenmek istedikleri tek şey, “çetelerin nerede oldukları” idi. Molla Hasbi hayatını ve bütün ailesini kaybetti ama, sır vermedi[1].

Kuşatma sürüyordu. Ekmek sağlama işini gene Kavakönü Köyü’nden, torunu da millî müfrezelerde olan Nazife Kadın üstlenmişti. Bunu öğrendiler… Fırında ekmek pişirdiği sırada Yunanlılar Nazife Kadın’ı yakaldılar. Çetelerin yerini öğrenmek için sıkıştırdılar. Attıkları dayağa rağmen birşey öğrenemediler. Oradaki işbirlikçi şakîlerin marifetiyle Nazife Kadın’ın ayakları fırına sokuldu. Acı içinde, “durmalarını, konuşacağını” söyleyen Nazife Kadın bir an serbest kalır kalmaz kendini fırına atıverdi[2]. Millî müfrezelerin yeri gene sır olarak kaldı...Yıllar önce, Balıkesir'in çok zenginlerinden birisinin annesi "Yılın Annesi" seçilmişti. Ben de, bu olayı anlatıp,  bütün yılların annesinin "Nazife Kadın" olduğunu yazmıştım.--------------------------------------------------------------------------------

[1] İ. Ethem Akıncı, Demirci Akıncıları, s.197.

[2] Sadâ-yı Hak Gazetesi, İzmir, 25 Şubat 1922.
 
aydinhoca 
Logged
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Yunanistan  |  Konu: Yunan İşgali Yıllarından Bir Kaç Hatıra « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02787 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog