Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 21, 2017, 16:36:10
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Yaşam  |  Yaşama Dair . . .  |  Konu: 100 Yıl Önce Özürlü İsdihtamı 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: 100 Yıl Önce Özürlü İsdihtamı  (Okunma Sayısı 1777 defa)
aydinhoca
Kıdemli Üye
****

Popülarite: 29
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 318


« : Ekim 21, 2010, 08:29:24 »

YÜZ YIL ÖNCE POSTA İDARESİNDE ÖZÜRLÜ İSDİHTAMI

Özürlüler için söylenecek en güzel söz : "ACIMA ..!        iŞ VER ..!"  Bu söz hep kulaklarımda çınlar durur. Gözü görmeyen, yürüyemeyen, veya bir biçimde  özürlü olan. ama çalışarak maişetini temin eden, kimseye muhtaç olmadan yaşayanları gördüğümde eli ayağı tutup ta dilenen, "İş yok" diyen ama kahvehane köşelerinde pinekleyenlere bakarak, özürlüleri takdir ederim.
Yüzlerce, binlerce telefon numarasını aklında tutup, kusursuz çalışan görme özürlü santral memurlarını hep alkışladım. Görev yaptığım üniversitedeki görmeyen santral memurları iyi dostlarım oldu hep.
Posta İdaresinin özürlülere arka çıktığını, iş verdiğini 100 yıl önceki bir belge ile ispatlıyoruz.
Başbakanlık Devlet Arşivlerindeki bir belgeye göre   Çanakkale'nin Ezine Kazası  Posta ve Telgraf Müdüriyetinde görevli bulunan Kemalettin Efendi görme özürlüdür, âmâdır. Üstelik hayatta nenesinden başka kimsesi yoktur. Nenesi Emine Zehra Hanım âmâ ve kimsesiz olduğunu beyanla torununun Dersaadet (İstanbul) merkezlerinden birine naklini isteyen bir dilekçe vermiş, İdare de bu isteği kabul ederek Kemalettin Efendi'yi İstanbul'a tayin etmiş.
Osmanlı Devleti, İlk defa İstanbul'da bir  "Dilsiz ve Âmâ Mektebi" ni 1896 da açmıştı.  Bu mektebin programında pek çok sosyal ders , müzik , el hünerleri dersleri ve çalışmaları bulunuyordu.Sultan Abdülhamid’in eğitim hamlesi içinde olan bu okul bugünkü görmeyenler için açılan okulların öncüsüdür.
1915 de Çanakkale Muharebeleri ve 1.Dünya Savaşı’nın diğer cephelerinde yaralanmalarla gözlerini kaybedenlerin sayısı hızla artınca devlet "Âmâ Mektebi" ile "Sağır Dilsiz Mektebi" ni birbirinden ayırmıştı.  Bu okullarda harp malülü olan bu genç insanlara kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmenin yolları öğretilmeğe çalışılıyordu. Fakat hangi birine yetecek sayıda okulda yer vardı ki..? Çanakkale Savaşları sırasında sıkça sözü edilen 250 000 kaybımızın içinde yüz binden fazla kolunu, bacağını, gözlerini kaybetmiş insanımız da vardı. Üstelik gene o yıllarda “Trahom” denilen korkunç göz hastalığı halkı kırıp geçiriyordu.
Posta İdaresi'nin yüz yıl önce , şimdi olduğu gibi, personeli arasında özürlü olanları da isdihdam etmesi geleneğinin çok eskilere dayandığının ispatı olduğundan takdire şayandır. Yüz yıl önce bile "GÖRMEYEN" lere ışık olan Posta İdaresini takdirle alkışlıyorum.
« Son Düzenleme: Ekim 21, 2010, 09:08:23 Gönderen: AlperenKIRIM » Logged
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Yaşam  |  Yaşama Dair . . .  |  Konu: 100 Yıl Önce Özürlü İsdihtamı « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.01849 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog