Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 25, 2017, 03:05:30
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Yunanistan  |  Konu: 1914 de Midilli de Yaşananlar 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: 1914 de Midilli de Yaşananlar  (Okunma Sayısı 2747 defa)
aydinhoca
Kıdemli Üye
****

Popülarite: 29
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 318


« : Ekim 29, 2010, 10:56:18 »


1914 de Midilli’de Yaşananlar

Başbakanlık Devlet Arşivlerinde bulunan bir belge , Türk tarihi açısından son derece önemlidir. Bazı çevreler tarafından, son zamanlaeda daha önce bize yapılanlar tamamen göz ardı edilerek, Rumların Ayvalık’tan içerilere göç ettirilmesi bir insanlık suçu işlenmiş gibi gösterilmek istenmektedir. Üstelik bunu entelektüelizm adına, Türk-Yunan dostluğu adına, bazı Türk aydınları yapmaktadır. Hele "Mübadeleéde Türklerin yaşadıkları acı ve zulümlerden hiç söz edilmeden, sadece Anadolu'dan kaçan Rumların çektiği sıkıntılardan bahsedip, adeta özür dilemek istememiz ne acıdır.

 İşte belge:
“Midilli’de Müslüman erkeklerin harice çıkarılmayıp, Memalik-i Osmaniye’den hicret eden Rumların Müslümanların hanelerine iskân edilerek, tazyik edildikleri bildirilmektedir.”
BOA. Dahiliye Nezareti Emniyet Umum Müdürlüğü 3. Şube, Dosya:3, Gömlek:9,  1333 Muharrem 17 (16.12.1914) 

Midilli Adası 1911’e kadar Osmanlı toprağı idi. İtalyanların ani bir baskını ile onların eline geçmiş, sonra özerk kalmıştı. 1. Dünya Savaşı yıllarında İngilizlerce işgal edilip Türkiye ve Boğazlara karşı askeri üs olarak kullanılmıştı.
Midilli daha İngiliz ve Fransız (Entent) askerleri tarafından tam olarak işgal edilmeden bile, mahalli yönetim Türklere karşı müthiş bir yıldırma faaliyetine girişmişti. Yıl 1914 sonu; Türk erkekler evlerinden dışarıya çıkamıyordu. Burada yaşayan Türkler ya çiftçi ya da dükkan, iş yeri sahibi kimselerdi. Ve yönetimin zorlamasıyla evlerinden çıkamıyorlardı. Üstelik, harp nedeniyle Anadolu’dan ayrılan Yunan tebalı Rumlar burada yüzyıllardır yaşayan Türklerin evlerine yerleştiriliyordu. Bunlar, evlerinin sadece bir odalarına sığınmak zorunda  bırakılan Türklere karşı bazen çok iyi, bazen de oldukça acımasız davranabiliyorlardı. Türklerin haklarını arayacakları makam, kendilerini savunabilecekleri adalet yoktu.
Tabii bu çaresizlik çeşitli kanallarla İstanbul’a, Enver Paşa ve arkadaşlarına duyuruluyordu.
Belki, bir yıl kadar sonra yapılan Ayvalık’tan bazı Rumların içerilere göçürülmesi, sadece casusluk, İngiliz yanlısı bir ayaklanma değil biraz da bir misilleme idi.
Gene Osmanlı arşiv belgeleri ışığında Midilli’de yapılan işlere göz atalım.

“İngilizlerin Midilli’ye geldiği, ancak, işgal etmediği, sadece askeri barakalar kurduğu, gönüllü olan Rumları asker kaydettiği, eğitim verdiği, askeri bölge sayılan Limni Adası’ndan çıkarılıp Midilli’ye iltica eden Rumların buradaki mekteplere yerleştirildiği bildirilmektedir.”
BOA. Dahiliye Nezaret Emniyet Umum Müdürlüğü 3. Şube, Dosya:5, Gömlek:4, 1333 Cemazielahir 5  (20.04.1915)

   18 Mart 1915’te İngilizlerin Çanakkale Boğazı’ndan dünyanın en büyük donanmasıyla geçememiş olması büyük şaşkınlık meydana getirmiştir. Ancak, İngilizler ve Fransızlar bir kara harekatıyla meseleyi halledebileceklerini sanmaktadırlar. Bunun için Limni Adası’na yaptıkları yığınağı genişletmek, Midilli Adası’nın limanlarından da faydalanmak için buraya askeri barakalar inşa etmişlerdir.
Gönüllü Rumları asker kaydedip eğitime almaları çok mühimdir. Belki de bu hazırladıkları Rum fedailerle, Ege sahillerinde, büyük ihtimalle Ayvalık’ta, Türkiye’nin başına bir cephe daha açıp ordunun bölünmesini sağlamayı düşünmüşlerdi.
   25 Nisan 1915’te İngiliz ve Fransız ortak ordularının Gelibolu ve Çanakkale’de başlattıkları kara harekâtı çok kısa zamanda düşmanların başına öyle büyük dertler açtı ki, burada asker kaydettikleri Rum gönüllülerin eğitilmesi bile unutuldu. Fakat, Rumların Ayvalık’ta yapacakları bir ayaklanma her vakit gündemde kaldı.

   “Midilli ve civarının İngiliz ve Fransız askerlerince işgal edildiği, halkın dışarı çıkarılmadığı, ancak bazı ihtiyaçlarının karşılanması için sadece İtalyan bandıralı bir gemiye izin verildiği rapor edilmiştir.”
BOA. Dahiliye Nezareti Emniyet Umum Müdürlüğü  3.Şube, Dosya:5, Gömlek:18, 1333 Cemazielahir 12 (27.04.1915)

2.Dünya Savaşı sonuna kadar, İtalyanların bizden zorla kopardığı Akdeniz Adaları, tarih boyunca hiç bir zaman Yunanistan'a ait olmadığı halde, AMERİKA tarafından Yunanistan'a hediye edilmişti.
Paris'te yapılan Akdeniz Adalarının geleceği hususundaki görüşmelere Türkler çağırılmadı bile.
Sebep olarak da oarada artık Türk nüfus kalmadığı beyan edilmiş. Yahu, oradaki Türk nüfus, yapılan baskılar yüzünden Türkiye'ye sığınmıştı. Adalar hem coğrafi olarak, hem de hukuken Türkiye'nindi. Türkiye Adalara sahip olsaydı, adalı Türkler eski topraklarına geri döneceklerdi...!
O zamanki Dış İşleri'nin dirayetsizliği..Ne diyelim..
Her zaman, her şeyde, "DOSTUMUZ" diyerek "AMERİKA"dan medet umanlara ithaf olunur..!

Logged
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Yunanistan  |  Konu: 1914 de Midilli de Yaşananlar « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.01854 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog