Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 24, 2017, 15:22:38
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Projeler  |  Konu: Balkan Göçmenleri Belgeseli 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Balkan Göçmenleri Belgeseli  (Okunma Sayısı 14077 defa)
belgeselci
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0

« : Kasım 25, 2010, 10:50:39 »

Değerli dostlar,
Balkanlardan Türkiye'ye göç eden gerek Türk kökenli, gerekse Arnavut, Boşank gibi Balkan kökenli göçmenlerin ülkemizdeki hayat hikayelerinin ekrana yansıtılacağı bir belgesel projesi hazırlıyorum. 13 bölümden oluşacakbelgeselde öncelikle toplu halde göç edip, köyler kurmuş ya da mevcut bir köye yerleşmiş grupları ele almak istiyorum. Bu köydeki hayat tarzı, gelenekler, yemek kültürü, folklor ve müzik, düğünler, göç edilen yer ile bağlantı ve oradaki akrabalar temel konubaşlıklarımız. Ayrıca, göçmenler tarafından organize edilen ve Balkan kültürünü yansıtan festival ve organizasyonlar da bu belgeselde yer alacak.
Bunun dışında İstanbul, Bursa vs gibi şehirlerde yaşayan göçmenlerin hayatlarına da yer verilecektir.

Sizden ricam, Balkan göçmenlerin yaşadığı ve hala kendi kültürlerini muhafaza ettikleri köylerle ilgili bilgiye ulaşmam konusunda destek vermeniz. Belgeselde yer alması gerektiğini düşündüğünüz köylerin isimlerini ve özelliklerini bana yazabilirseniz çok minnettar kalacağım.

saygılarımla..

Dr. İhsan Çomak
drihsancomak@hotmail.com
alper atilla
Yeni Üye
*

Popülarite: 3

« Yanıtla #1 : Ekim 01, 2013, 21:48:55 »

Pamukova eskiyayla köyü sakarya............
ahmet duzdağ
AHMET DÜZDAĞ
Yeni Üye
*

Popülarite: 1

Düşündüğüm kadar konuşurum

« Yanıtla #2 : Ekim 10, 2013, 07:49:45 »

TRAKYA' ya gel Alper bey Muratlı nın Balabanlı köyü 1935 te yeni kurulmuş. Yaşayan birkaç ihtiyardan güzel hikayeler çıkarabilirsiniz
sudoku
arpa
Kıdemli Üye

Popülarite: 65

« Yanıtla #3 : Ekim 26, 2013, 23:56:03 »

TRAKYA' ya gel Alper bey Muratlı nın Balabanlı köyü 1935 te yeni kurulmuş. Yaşayan birkaç ihtiyardan güzel hikayeler çıkarabilirsiniz
trakya'dakiler çok fazla ama bölgenin belki de yarısından fazlasının kökeni  balkanlar'a dayanıyordur. tokat'ta, adana'da, maraş'ta ve batman'da muhacir köyleri duymuştum.

tarih, üzerinde uzlaşılmış yalanlar silsilesidir.
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #4 : Ekim 27, 2013, 16:43:35 »

trakya'dakiler çok fazla ama bölgenin belki de yarısından fazlasının kökeni  balkanlar'a dayanıyordur. tokat'ta, adana'da, maraş'ta ve batman'da muhacir köyleri duymuştum.
    ...Katılıyorum.Benim de duyduğum var.
  "Hey onbeşli onbeşli,Tokat yolları taşlı " türküsünün tarihini araştırıyordum.Ve kaynaklarda Tokat civarında Kuzey Bulgaristandan,Deliormandan ve Dobrucadan 93 harbi /1877-1878y./göçlerinde buralara çok çok insan göçtüğünü,bunların çocuklarının daha reşit olmayan yaşlarda Çanakkale savaşlarına gittiğini yazıyordu...
 Okudum  ve sırtım diken diken olmuştu...
Ve rahmetli Rabiya ninenin 89 Bozgununda sözlerini anımsadım-"Git oğlum!Kurtar çocuklarını...Türk erkeğinin bir ayağı hep özengide !"
 Bu konuyu (Anadoluya yapılan  yerleşim yerlerine göçler) ,2014 yılında  yapılacak olan
  "Balkan Savaşı ve Göçler" 3.Kongresinde  gündeme getirmeliyiz...
   Saygılarımla.

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Projeler  |  Konu: Balkan Göçmenleri Belgeseli « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.05437 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog