Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Mayıs 23, 2017, 06:15:47
151.698 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Hezargrad-Razgrad’a Bağlı Nahiyeler ve Köyler (93 Harbine Kadar.) 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3
Gönderen Konu: Hezargrad-Razgrad’a Bağlı Nahiyeler ve Köyler (93 Harbine Kadar.)  (Okunma Sayısı 26699 defa)
bigalım
" S E S S İ Z "
Onursal Üye

Popülarite: 226

Bruce Lee ..

« Yanıtla #10 : Aralık 20, 2010, 01:23:28 »

Sayın Hocam , cevabınız için çok çok teşekkür ederim , size zahmet verdim ..
Gerçekten bir nahiye vardı  herhalde eskiden diye düşünmüştüm ama durum öyle değilmiş ..

Çok sağolun  -  aydınhoca -  , kolay gelsin , tekrar teşekkürler ..

* * *               * * *                * * *

Y A Ş A S I N    C U M H U R İ Y E T  !

Y A Ş A S I N   M U S T A F A   K E M A L ' İ N   O R D U S U  -  Y A Ş A S I N  D E N İ Z C İ L E R  !

* * *                * * *                * * *
ahmet duzdağ
AHMET DÜZDAĞ
Yeni Üye
*

Popülarite: 1

Düşündüğüm kadar konuşurum

« Yanıtla #11 : Ocak 04, 2011, 11:21:12 »

Diplomacy and Displacement                                                                                                                                                                                              ironically the Bulgarian inhibitants of Kurfallı,sent a petition to the Turkish,government  on Jaunary 17.1935 and reguested to be exchanged vith.the Turkish inhibitants of avillage namely Kediören (in the prefecture of Popova) in Bulgaria they had apperently correspondet vith .the inhibitants of Kediören and reached  an apreement  tothis effect The government approved their request  C.A 2/1992  16 February 1935  Kaynak:Reconsidering the Turco-Grec Exchange of Populations (1922-1934) Onur YILDIRIM    İngilizce bilmediğim için yardım lütfen
aydinhoca
Kıdemli Üye

Popülarite: 29

« Yanıtla #12 : Ocak 04, 2011, 13:31:01 »

Sayın Ahmet  Düzdağ,
çevirisi şöyle:

Diplomasi ve Yer değiştirme
İlginç bir şekilde, Kurfallı'nın Bulgar yerleşimcileri(halkı) 17 Ocak 1935 yılında Türk Hükümetine başvuruda bulunarak Bulgaristan'daki bir Türk köyü olan Kediören'deki Türk yerleşimcileri(halkı) ile mübadele edilmeyi talep ettiler. Kediören Popova'nın bir köyüdür. Bunu doğrudan doğruya(açıkça) yaptılar.Kediörenlilerle görüştüler. Hükümet bu talebi 16 Şubat 1935 de kabul  etti.
Kaynak: Türk - Yunan Mübadelesini Tekrar Düşünmek - Onur Yıldırım

Sayın Ahmet Düzdağ, ban ancak bu kadar çevirebildim. Şüphesiz inglizcesi çok çok daha iyi olan arkadaşlar var. Onlar belki daha güzel bir çeviri yapabilirler.
Eğer bana özel mesaj ile e-posta adresinizi yazarsanız. size internetten ücretsiz anında çeviri yapan adresler verebilirim. Hemen hemen bilinen bütün dillerde çeviri yapılıyor. Siz sadece yazıp, tuşa basıyorsunuz. Anında çeviri metini karşınıza çıkıyor. İfaderler biraz bozuk oluyor ama hiç yoktan iyidir.l
Selamlar..İyi çalışmalar.
ahmet duzdağ
AHMET DÜZDAĞ
Yeni Üye
*

Düşündüğüm kadar konuşurum

« Yanıtla #13 : Ocak 04, 2011, 13:58:53 »

Sağolun Hocam yeterli benim için
powerofattorney
Yeni Üye
*

« Yanıtla #14 : Ocak 31, 2011, 19:22:53 »

Karalum nahiyesi köylerinden Sarı Nasuh Köyü ile ilgili bilgisi olan var mı acaba? Biz de büyüklerimizin Razgrad'ın Sarınasuhlar köyünden göç ettiğini biliyoruz ancak bugün bu köy hala var mıdır, var ise ismi aynı mıdır, yeri neresidir malumatımız yok maalesef. Bu köy hakkında malumat verebilirseniz çok çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkürler.
aydinhoca
Kıdemli Üye

« Yanıtla #15 : Ocak 31, 2011, 21:52:45 »

Sevgili powerofattorney,
" Sarınasun "  köyü silistre Sancağı Hırsova Nahiyesi'ne bağlı görülüyor.

Kaynaklar: M.Tayyib gökbilgin - Rumeli'de Yürükler, Tatarlar ve Evlâd-ı Fâtihan  sayfa:127
 Başbakanlık Osmanlı Devlet Arşivi - Tarih: 25/Z /1209 (Hicrî) Dosya No:5 Gömlek No:201 Fon Kodu: C..TZ..  Silistre, Hırsova nahiyesi Sarınasuh karyesindeki timar bedeli.
aydınhoca
powerofattorney
Yeni Üye
*

« Yanıtla #16 : Şubat 01, 2011, 10:20:24 »

Sayın Aydınhoca,

İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Belki sizi yormuş olacağım ama bir kaç sorum daha olacak müsade ederseniz.

1) İlk mesajda Hezargrad'a bağlı köyler'den bahsediliyor ve Karalum Nahiyesi'nin köylerinden biri olarak Sarı Nasuh sayılmış. Cehaletimi mazur görün ama emin olmak adına soruyorum, bu durumda Hazergrad Silistre'ye bağlı bir yer miydi? Yani idari olarak Silistre-Hazergrad-Hırsova (Karalum)-Sarınasuh şeklinde midir sıralama o dönem için? Yoksa, Hazergrad-Karalum-Sarı Nasuh ile Silistre-Hırsova-Sarı Nasuh farklı köyler midir?

2) İlk sorunun cevabının içinde muhtemelen yer alacaktır ama yine emin olmak adına sorma ihtiyacı hissediyorum, Karalum ve Hırsova aynı yerler midir? Karalum'un başka isimleri olabilir mi, Karakum, Karakulum gibi?

3) Sarı Nasuh köyünün bugünkü ismi ve lokasyonu konusunda bilginiz var mıdır? Köyde Hala Türk nüfus yaşıyor mu?

Çok teşekkür ederim.

aydinhoca
Kıdemli Üye

« Yanıtla #17 : Şubat 01, 2011, 17:43:25 »

sevgili powerofattorney,
"Sarınasuh" köyünün bağlı olduğu "Karalum" nahiyesi Hazergrad-Razgrad'a bağlıdır.
Karalum Nahiyesi'ne bağlı diğer köyler şunlardı: Arablar, Arnabud-ı Müslim, Ayazlar, Bahşişler, Balcıumur,  Banka, Beurel Yenicesi, Bırakanca, Bob,  Boynualöküz, Çayır, Çerkone, Dere, Dranofça, Filibeliler, Garova, Girevne, Graçnova,  Halife-i Değirmen, Hasanlar,  Haydarlu, Hüseyince,  Kabdağı,  Karaağaç, Karahasanlar, Karaveliler, Keçiler, Keriçe, Kılıçlar, Kızıllar, Kocapınar Yörükleri,  Konak, Kurtalan, Mansur,  Mehmedî, Odunca, Opaka, Os...ova,  Örencik, Paşa, Reviş, Saçlı Seyid, Sadine, Sarınasuhlar, Sazlı, Sinan, Sipahiler, Sitova, Sultan, Şirmerd,  Şoşofça,  Tekye-i Gazi, Türbeliler, Umurbey,  Virifka, Yardım, Yenice-i Kebir,  Yenice-i Sağir
İşine yarayacağını sandığım, ayrı bir bilgi: Sarınasuhlar Köyü Temettuat Defteri: Başbakanlık Devlet Arşivi - ML.VRD.TMT.d.. gömlek:12078
Sevgili powerofattorney, bu defteri bir şekilde elde edebilirseniz, köyünüz ve sülâleniz hakkında çok sağlıklı bilgiler elde edebilirsiniz, sanıyorum.
Bulgarlar, sistematik bir şekilde bütün Türk köylerinin isimlerini değiştirdikleri için, "Sarınasuhlar" köyünün bugünkü ismini bilemiyorum. Belki de, bugün oralarda oturan arkadaşlardan yardım istemelisiniz.
aydınhoca

gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye

Popülarite: 141

« Yanıtla #18 : Şubat 02, 2011, 22:29:23 »

powerofattt....,
Dedelerimizin geldikleri köyler birbirine çok yakın, Ferace konusuna da yazmıştım, burdaki köyünüz neresi acaba.

Aydın Hocamın söyledikleri size çelişki gibi gelmesin, bir köy tarih boyunca yakınındaki farklı ilçelere bağlanabiliyor.
Sarı Nasuhlar 1874 yılında Razgrad'a bağlı iken 103 hane 281 nüfusu var. (1290 Tuna Vilayeti Salnamesi A.II-2077-12)
Köy bugün Eskicuma ili Popköy (Popova) ilçesine bağlı adı Sarınasıf, Bulgarca ismi Zavetno (Заветно)  Yakınındaki Kardam da benim köyüm.
Buraya tıklayıp arama yaparasanız  http://www.balkanlar.net/BilgiBankasi/#    haritada görebilirsiniz

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #19 : Şubat 03, 2011, 04:06:00 »

Karalum nahiyesi köylerinden Sarı Nasuh Köyü ile ilgili bilgisi olan var mı acaba? Biz de büyüklerimizin Razgrad'ın Sarınasuhlar köyünden göç ettiğini biliyoruz ancak bugün bu köy hala var mıdır, var ise ismi aynı mıdır, yeri neresidir malumatımız yok maalesef. Bu köy hakkında malumat verebilirseniz çok çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkürler.

Sn.powerofattorney,
Gürcan beyin araştırmasına devam ettim.
Netice:

Harita:
http://maps.google.com/maps?ll=43.333,26.333&spn=0.1,0.1&t=k
/yerleşim yerleri Latince yazılı/

Sarınasuf/ZAVETNO/ köyü Popköy’ün/Popovo/  doğusunda 13 km  mesafede bulunur.Köy kenarından Sofya- Varna demiryolu geçer.Komşu köyleri arasında Kardam ve Svetlen de vardır.Rakımı 200-300 metre olan “yarıdağ tipi” grubundan köylerden biridir.
İki mahallesi vardır.YUKARI / PAÇAMAN/ MAHALLE  ve  AŞAĞI /ARNAUT/ MAHALLESİ.
Adı ilk defa 1541 yılında  Osmanlı  temettuat defterinde rastlanır.16 Müslüman hanesi olduğu yazılmıştır.Köyün kurucusunun,Sarı Nasuh, adını taşımaktadır.Bu gerçekten var olmuş bir kişidir.19 y.y. 60.yıllarında köye Çerkezler de yerleşmiştir.Bulgaristan’ın  kuruluşunda 1877-1878 yıllarında  köy tamamen bir TÜRK KÖYÜ İDİ.93 savaşında Aşık ve Mandarlık denilen yerlerde küçük savaşlar olmuştur.
Bu Savaş esnasında,az bir süre için, Kuzeydoğu Bulgaristan’da bulunan Osmanlı ordusunun karargahı bu köye yerleşmiştir.
İlk Bulgarlar köye 1880 yılında yerleşmiştir.Bunlar Akdeniz ve Edirne Trakya’sı yörelerinden gelmiştir.Bir ara bu köyde Moldavya ’dan gelen Romenler de yaşamıştır.Türkler süratle Türkiye’ye göç etmiştir.1900 yılında köyde 286 kişi Bulgar 12 kişi Türk yaşamaktaymış.
Eski Türk camisi 1898 yılı civarlarında kiliseye dönüştürülmüştür.Köy ormanla çevreli olarak kuytu yerdedir.Bu nedenle de1934 yılında ,SARNASUF adı yerine ,köye  “kuytu” anlamına gelen ZAVETNO adı verilmiştir.
Bugün bu köyde ekseriyetle Roman / Çingene/ ahalisi yaşamaktadır.Köyde Hıristiyan ve Müslüman yaşamaktadır.Yani burada yaşayan Romanlar – Türk Çingenesi. Köyde muhtarlık ve kilise vardır.Okul kapanmıştır.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%BE
Bu linkte köyün Bulgaristan haritasında yerini görebilirsiniz.

*KARALUM NAHİYESİ= Burası büyük bir olasılıkla Kara Lom( ЧЕРНИ ЛОМ)  nehri yanında bulunan köylerden oluşacaktır.Haritaya bakarsanız  bu nehrin sağ tarafında  ,Razgrad şehrinden geçen Ak Lom(БЕЛИ ЛОМ ) nehri vardır.Kara Lom ve Ak Lom  Tuna nehrine doğru akar ve birleşerek  Rusçuk Lomu (РУСЕНСКИ ЛОМ) oluşturur.O da Tuna nehrine dökülür.
Saygılar,selamlar.
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2011, 04:09:59 Gönderen: Can Destan » Logged

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
Sayfa: 1 [2] 3
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Hezargrad-Razgrad’a Bağlı Nahiyeler ve Köyler (93 Harbine Kadar.) « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02998 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog