Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Ekim 23, 2017, 07:16:58
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Hezargrad-Razgrad’a Bağlı Nahiyeler ve Köyler (93 Harbine Kadar.) 0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 2 [3]
Gönderen Konu: Hezargrad-Razgrad’a Bağlı Nahiyeler ve Köyler (93 Harbine Kadar.)  (Okunma Sayısı 29243 defa)
powerofattorney
Yeni Üye
*

Popülarite: 1

« Yanıtla #20 : Şubat 03, 2011, 15:31:27 »

Sn Can Destan ve Ali Osman Bey,

İkinize de çok çok teşekkür ederim. Şu anda dedelerimin ilk defa Türkiye'ye geldiklerinde neden kendilerine ovalarda gösterilen yerleri beğenmediklerini ve yaylalara kaçtıklarını çok iyi anlayabiliyorum. İlk fırsatta gidip ziyaret edeceğim inşallah.

Sayın Can Destan, verdiğiniz bilgiler zannediyorum wikipedia'nın bulgarca sayfasından tercüme edilmiş. bunlar da benim için çok değerli ve önemli.

Ali Osman Bey, komşu çıktık ne güzel:) Siz şu anda nerede yaşıyorsunuz acaba?
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye

Popülarite: 141

« Yanıtla #21 : Şubat 03, 2011, 23:09:25 »

Benim köyüm Bilecik/Bozüyük/Çokçapınar köyü. Bulgaristan'dan gelenler bu köyü kurmuşlar.
Şu anda Kütahya/Altıntaş'ta çalışıyorum/yaşıyorum.
Saygılar.

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #22 : Şubat 04, 2011, 13:23:14 »

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%BE
1.Evet arkadaşlar,yukarıda gösterdiğim linkte “bg.vikipedia” yazısı  kaynağımın neresi olduğunu açıkladığı için bunu ayriyeten yazmaya gerek  yoktu. Smiley
Neyse,devam edelim…
2.Bu kaynağa yeniden dönelim:
-1541 .yılında burada 16 müslüman ailesi yaşıyordu ve bunların 11 ailesi “ELECİ” idi.
(16 мюсюлмански домакинства, от които 11 били еледжии).Ben daha önce bu kelimeye hiç rastlamadım,ne olduğunu bilmediğim için yazılışının doğru  olup olmadığında bile emin değilim.
“Eleci” kelimesi bende “elci”,”el işçisi” fantezilerini çağrıştırdı ve bizde çok sık olduğu gibi
kendi kendime ,”işkembeden atıp tarihe katkı” yaptım.Bu 11 ailenin toprağı yoktu /benim hayalimde/ve diğerlerinin toprağında işliyordu.Bu köyde o yıllarda başka milletler yaşamıyor,”raya” yoktu  ve üretim araçları (TOPRAK) hususunda elbet ki eşitsizlik vardı… Bence. Asker
Bunlar o yıllarda “Türk köylüsü” toplumunun   bir katmanı mıydı acaba?
3.Nüfus konusunda: 15.12.2010 tarihinde bu köyde 116 kişi kayıtlı yaşayan  varmış.

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
powerofattorney
Yeni Üye
*

« Yanıtla #23 : Şubat 04, 2011, 16:35:13 »

Can Destan teşekkürler.

Bulgarca'dan tercüme mi derken herhangi bir imada bulunmamıştım, aksine böyle bir tercümeyi kendi kendime yapma şansım olmadığı için müteşekkirim. verdiğin bilgilerin benim için tamamen yeni ve heyecan verici olduğunu da belirtmek isterim.

Acaba Bulgarca Wikipedia'da bu bilgilerin kaynağı belirtilmiş mi? Belki aynı kaynağa biz de ulaşıp daha geniş bilgiler alabiliriz diye soruyorum.

Saygılar.
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye

Popülarite: 141

« Yanıtla #24 : Şubat 05, 2011, 00:29:16 »

Aynı kaynaklara bizler de ulaşabilsek daha farklı bilgiler bulabiliriz diye düşünüyorum, tabi bu belgelerin diğer kısımları hala mevcutsa. Zira bu belgeler, bir zamanlar Bulgaristan'a yakıt olarak satılan sonra da tepkiler üzerine bir kısmı geri alınabilen belgeler, Sofya Milli Kütüphane Şarkiyat Bölümündeler.

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
large
Çekingen Üye
*

« Yanıtla #25 : Haziran 21, 2014, 12:19:25 »

Razgrad'ın Masır Köyü varmı böyle bir yer arıyorum.
Sayfa: 1 2 [3]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Hezargrad-Razgrad’a Bağlı Nahiyeler ve Köyler (93 Harbine Kadar.) « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02377 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog