Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 23, 2017, 06:40:36
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Yunanistan  |  Konu: "BİR HAİNE VERİLEN DEĞERİ ANLAMAK" Selanik’te bir mezar/Bir Yorgo Kırbaki yazısı 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: "BİR HAİNE VERİLEN DEĞERİ ANLAMAK" Selanik’te bir mezar/Bir Yorgo Kırbaki yazısı  (Okunma Sayısı 5027 defa)
Dobruca34
Dobruca34
Onursal Üye
*****

Popülarite: 40
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 540


WWW
« : Temmuz 21, 2012, 15:57:22 »

"BİR HAİNE VERİLEN DEĞERİ ANLAMAK"
Selanik’te bir mezar / Bir Yorgo Kırbaki yazısı…

Selanik’teki son Osmanlı güçlerinin komutanı Hasan Tahsin Paşa’nın mezarı gayet özenle korunmuş. Yunan Kara Kuvvetleri’ne ait bir müzede bir Osmanlı paşasının mezarının bulunması, sevildiğine bir işaret.
Selanik’ten 25 kilometre mesafede eski adı ‘Topsin’ yeni adı Gefira’da (Köprü) Osmanlı döneminin büyük çiftlik ağası Modiano’nun köşkü var. Bugün Balkan Savaşları Müzesi.
Selanik’in 1912’de Yunan ordularına teslimiyle ilgili müzakereler bu köşkte yapıldı. Bir yanda Yunan Kralı Yeorgios’un oğlu veliaht ve başkomutan Konstantin, diğer yanda Selanik’teki Osmanlı güçlerinin komutanı Hasan Tahsin Paşa’nın temsilcisi Şefik Paşa.
Odaların birinde pazarlık canlandırılmış. Müzede, 1912-1913’teki Balkan Savaşları’nda Osmanlı, Sırp, Yunan ve Bulgar ordularının silahları ve üniformaları da sergileniyor.
Binanın bahçesinde daire üzerinde mermer bir taşın bulunduğu bir de mezar dikkatimi çekti. Üzerinde ‘Hasan Tahsin Paşa (1845-1918) ve Kenan Mesare (1899-1965) yazıyor.
Yunanistan’da bir tek Tepedelenli Ali Paşa’nın sevildiğini bilirdim. Yunan Kara Kuvvetleri’ne ait bir müzenin bahçesinde bir Osmanlı paşasının mezarının bulunması, Hasan Tahsin Paşa’nın da sevildiğine işaret.
KURTARICI VE HAYIRSEVER
Paşa 73 yaşında Lozan’da öldü. Kemikleri 1937’de Selanik dışındaki Trinadia mevkiindeki Arnavut mezarlığına nakledildi. Mezarlık 1983’te istimlak edilince kemikler 23 yıl bir kutuda muhafaza edildi. 2006’da ise aynı zamanda yaveri olan ressam oğlu Kenan Mesare’nin kemikleriyle beraber müzenin bahçesine gömüldü.
Araştırmacı-gazeteci Alekos Orologas, “O Selanik’in gerçek kurtarıcısı ve hayırseveri” diyor paşa için.
Hasan Tahsin Paşa’nın buralarda sevilmesinin iki nedeni var: Birincisi, 26 Ekim 1912’de Selanik’in kayıtsız şartsız Yunan ordularına teslim protokolünü imzalaması. Kimilerine göre direnmesi için İstanbul’dan verilen talimata uymadı. Kimilerine göre dönemin büyük güçlerinin Selanik’teki konsoloslarının etkisi altında kaldı. Kimilerine göre gaflet içindeydi. Kimilerine göre hain.
Selanik’in 550 yıllık Osmanlı egemenliğinden sonra Yunanistan’a geçmesinde imzası bulunan paşanın, şehirdeki Osmanlıların hayatta kalabilmeleri için bu kararı aldığını söyleyenler de var.
Araştırmacı-yazar Vasilis Nikoltsos’a göre, Hasan Tahsin Paşa çok sevdiği Selanik’te kan dökülmesini istemiyordu. Bu nedenle de protokolü imzaladıktan sonra, “Selanik kaybedildi ancak kurtuldu” dedi.
BULGARLARA DİRENDİ
Paşa’nın sevilmesinin ikinci nedeni ise 1. Balkan Savaşı’ndaki Yunan-Sırp-Bulgar-Karadağ ittifakının en güçlü ordusuna sahip Bulgaristan’ın “Bizimle de aynı protokolü imzala” dediğinde Hasan Tahsin Paşa’nın “Hayır” cevabı vermesi.
Eğer, Yunan ordusundan birkaç gün sonra Selanik’e giren Bulgar ordusuyla da aynı protokolü imzalasa, kim bilir belki de bugün Selanik Yunanistan değil, Bulgaristan topraklarında yer alacaktı.
Şehrin Yunanlılara tesliminden sonra paşa burada fazla kalamadı. Sarhoş Bulgar askerleri evini bastı, Osmanlılar da ona hain gözüyle baktı. 1913’te Fransa’ya gitti ve beş yıl sonra öldü. Oğlu ve yaveri Kenan Mesare ressamdı. Bugünlerde Selanik’teki resim müzesinde sergilenen tablolalarından birinde babasının teslimiyet protokolünü imzalamasını canlandırmıştı. Hasan Tahsin Paşa’nın hayatta iki torunu var: Remzi Romanos Mesare ABD’de, mimar olan Şahin Seryios Mesare ise Yunanistan’da yaşıyor.

www.rubasam.com
Logged
aydinhoca
Kıdemli Üye
****

Popülarite: 29
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 318


« Yanıtla #1 : Temmuz 21, 2012, 20:39:21 »

Atatürk'ün Selanik'in düşman'a tek kurşun atmadan teslim edildiğini duyunca, ağlayarak : "O güzel şehre nasıl kıydınız.?!" diye ağladığı söylenir.
Zamanın bir İngiliz dergisinde Selanik'te Yunanlılara esir olmuş 25 000 Türk askerinin fotoğrafları vardı.(The Graphic - 30November 1912 - No:2244)
Gerçekten Selanik Ordusu, Avrupada, göz önünde, ve herkesin göz diktiği Rumeli Anavatanımızda olduğu için Osmanlı Ordusu'nun en iyi eğitilmiş, en iyi silahlandırılmış ordusu idi. Yazık oldu. Kara Hasan Tahsin Paşa yazık etti. Osmanlının şerefine kıydı. Yunanlılar tabi sever. Enver Paşa, Harbiye Nazırı olduğunda ilk işlerinden biri, başta bu Hasan Tahsin Paşa olmak üzere, Balkan Savaşını kaybetmemize sebep olan bütün subayları ordudan atmak olmuştu. 1918 de Damat Ferit Paşa iktidara geçince de ilk icraatlerinden birisi, Enver Paşa'nın ordudan attığı subayları geri almak olmuştu. İttihatçı düşmanlığı, bundan kaynaklanmaktadır.
Logged
hala54
Onursal Üye
*****

Popülarite: 254
Offline Offline

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.996


Türk Esirlik Kabul Etmeyen Bir Millettir!


« Yanıtla #2 : Ağustos 08, 2012, 18:57:16 »

Aydın Hocam,
Hoşgeldiniz, sizi yeniden bu sayfalarda görmek ne güzel!
Asker
Logged

Adalet nedir?
Her şeyi yerine koymak.
Zulüm nedir?
Bir şeyi yerine koymamak, başka yere koymak

Mevlana Celaleddin Rumi
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Yunanistan  |  Konu: "BİR HAİNE VERİLEN DEĞERİ ANLAMAK" Selanik’te bir mezar/Bir Yorgo Kırbaki yazısı « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.044 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog