Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Ekim 23, 2017, 07:18:35
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: HÖH’ün Önerdiği Bulgaristan Vatandaşlık Kanunu'ndaki Değişiklikler Kabul Edilmed 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: HÖH’ün Önerdiği Bulgaristan Vatandaşlık Kanunu'ndaki Değişiklikler Kabul Edilmed  (Okunma Sayısı 4218 defa)
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye
******

Popülarite: 136
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.102« : Ocak 09, 2013, 17:25:36 »

Siderov: Bulgar vatandaşı yapmak istediğiniz göçmenler, Bulgaristan’ın ulusal çıkarlarına sahip olacaklar mı?


Fokus Ajansının sunduğu haberde, Milletvekilleri Bulgaristan Vatandaşlık Kanunu'ndaki değişiklikleri ilk okumada reddettiğini duyurdu. 28 milletvekili “evet” oyu kullandı, 40 milletvekili “çekimser” ve 51 milletvekili “hayır” oyu kullandı.

Tasarının tartışıldığı sırada aşırı milliyetçi ATAKA Başkanı Volen Siderov, Hak ve Özgürlükler Hareketi Bulgar ulusunun parçası mı, sorusunu yöneltti. Siderov devamında “HÖH Bulgar çıkarlarını korumayan bir parti olarak kabul edilir. Bulgar vatandaşı yapmak istediğiniz göçmenler, Bulgaristan’ın ulusal çıkarlarına sahip olacaklar mı? Hayır, onlar Bulgaristan’la alakası bulunmayan seçmen olarak kalacaklar. Bulgaristan’ın ulusal çıkarlarını koruyan bir parti olduğunuzu kanıtlayın. Aksi takdirde Türk çıkarlarına ve Türkiye’ye hizmet ettiğiniz şüphesi aynen kalıyor” dedi.

Siderov “Önemli olan, Hak ve Özgürlükler Hareketi temsilcileri kendilerini nasıl kabul etmekte-Bulgar halkından mısınız, yoksa başka bir halktan mı?” dedi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Lütvi Mestan etnik bir Türk olduğunu, Bulgar vatandaşı olduğunu ve Bulgar halkının eşit bir parçası olduğunu kanıtlamak siyasetinden, yorulmayan biri olduğunu açıkladı. Devamında Mestan ”Hiçbirimiz sadakatimizi kanıtlamamız açısından içimizde kompleks taşımıyoruz. Bu kanıtlanmışın da ötesinde. Her parti demokrasiye geçiş sürecine HÖH kadar katkısı bulunsaydı, şimdi Bulgaristan’ın sosyal ve ekonomik gelişimi, çok farklı bir düzeyde olurdu” dedi.

http://haber.bg/article257/Mestan_Siderov.html

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Zfg6bTl3EBs
Logged


Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege
 

Noman Çelebi Cihan
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye
******

Popülarite: 136
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.102« Yanıtla #1 : Ocak 23, 2013, 17:16:51 »

13 bin 737 kişi Bulgar olduğunu beyan ederek vatandaşlık aldı

SOFYA (QHA) - Son bir yıl içinde Bulgaristan vatandaşlığına geçen 18 bin 833 kişiden 13 bin 737'sinin etnik Bulgarlara tanınan haktan faydalanarak Bulgar pasaportu aldığı açıklandı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Margarita Popova, Cumhurbaşkanlığında yaptığı basın toplantısında 23 Ocak 2012 – 22 Ocak 2013 tarihleri arasında 18 bin 833 kişiye vatandaşlık verildiğini açıkladı. 13 bin 737'si etnik Bulgar kökenine sahip olduğu gerekçesiyle bu hakkı elde etti.

Demografik kriz yaşayan Bulgaristan azalan nüfusunu yabancı ülkelerde yaşayan ve etnik Bulgar olarak kabul ettiği kimselerle kapatmaya çalışıyor. Bulgaristan'ın AB üyesi olması vatandaşlığı cazip kılıyor. Bulgarların kardeşi sayılan Makedonlardan 8 bin 185 kişi vatandaşlık elde etti. Makedonyalıları, genel olarak Bucak (Besarabya) bölgesinde yaşayan Moldova (5705) ve Ukrayna (975) vatandaşı etnik Bulgarlar takip etti.

Bulgaristan, etnik Bulgarlara vatandaş olabilmeleri için basitleştirilmiş prosedürler uyguluyor. Bulgarca bilme ve herhangi bir resmi belge sunma mecburiyeti yok. Başvurular beyanla ve Bulgarların yoğun olarak yaşadığı yerleşim yerlerindeki Ortodoks Kilisesinden alınan Bulgarlık belgesiyle yapılıyor. Bu sayede etnik kökene dayalı vatandaşlık hakkından Bulgaristan devleti tarafından Bulgar olarak kabul edilen Ortodoks Hristiyan Gagavuz Türkleri de faydalanıyor.

BULGARİSTAN'DA DOĞAN TÜRKLERE KOLAY VATANDAŞLIK YOK

Komünist dönemde yapılan baskılar nedeniyle Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan ve vatandaşlıktan çıkarılanların (Türkler, Kırım Tatarları, Pomaklar, Çingeneler) ise tekrar vatandaş olabilmesi oldukça zor. Geçen yıl sadece 129 Türk uyruklu Bulgaristan vatandaşlığı alabildi.

Bulgaristan'da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisinin vatandaşlığını kaybetmiş eski Bulgaristan göçmenlerinin vatandaşlığını tekrar geri kazanabilmeleri için yasada gerekli değişikliklerin yapılmasına ilişkin 10 Ocak'ta yaptığı teklif parlamentoda kabul edilmemişti.

Milletvekili Lütvi Mestan (şimdi HÖH başkanı) ise mevcut yasaların ayrımcılık içerdiğini kaydederek, 'Bulgar ırkından olmayan' kriterleri çerçevesinde ayrımcılığa izin verilmemesi gerektiğini vurgulamıştı.

Timur Berk

QHA
http://qha.com.ua/13-bin-737-kisi-bulgar-oldugunu-beyan-ederek-vatandaslik-aldi-121658tr.html
Logged


Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege
 

Noman Çelebi Cihan
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: HÖH’ün Önerdiği Bulgaristan Vatandaşlık Kanunu'ndaki Değişiklikler Kabul Edilmed « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02259 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog