Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Ekim 21, 2017, 16:58:43
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Pamukçi köyünün ismi kervancılardan geliyor 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Pamukçi köyünün ismi kervancılardan geliyor  (Okunma Sayısı 2158 defa)
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye
******

Popülarite: 136
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.102« : Ocak 28, 2013, 11:45:23 »

Şumen iline bağlı Pamukçi (Pamukçu) köyü 1410 nüfuslu büyük bir yerleşim yeri. Yaklaşık 400 aile burada yaşamını sürdürüyor. Ailelerin 280’i Türk, 100’ü Bulgar ve 20’si de Roman. Üç farklı etnik grup burada huzur içinde yaşıyor. Her bir köyün kuruluş hikayesi olduğu gibi, bu köyün de böyle bir hikayesi var. Köyün hikayesini öğrenmek için köy muhtarı Kadir Ahmed Bodur ile görüştük. Bodur, Varda’dan Köstence’ye pamuk ticareti yapan kervanların buradan geçtiklerini, pamuk ticareti yapan bu kervanların burada bulunan su kuyusunun etrafında dinlenmek için durduklarını ve isminin de buradan geldiğini aktarıyor. Bodur, “Rivayetlere göre köy şu anki yerleşim yerine bir kilometre uzaktaki dağın eteklerinde kurulu imiş. Bugün köyün bulunduğu yerde su pınarı varmış. Varda’dan Köstence’ye pamuk ticareti yapan kervanlar buradan geçerlermiş. Zamanla burada bulunan su kuyusunun etrafında dinlenmek için dururlarmış. Zamanla halk suyun bulunduğu yere yerleşmeye başlamış. Pamuk taşıyan kervandan dolayı, halk da ‘pamukçu geldi’, ‘pamukçu gitti’ dermiş ve köyün adı  oradan kalmış.” diyor.

Köy halkı geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla sağlıyor

Bodur, köy halkının yüzde 90’ının geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla sağladığını söyledi. Gençlerin çoğunun gurbette çalıştıklarını ve gurbete yöneldiklerine değinen köy muhtarı,  bir iki hayvanı olanların da hayvancılıktan vazgeçmeye başladıklarını anlattı. Bodur bunun sütün ve etin ucuz olmasından kaynaklandığını söyledi. Hayvanlarını satan insanların başka iş baktıklarını aktaran köy muhtarı, çiftçilikle uğraşanların ise bu yıl iyi gelir elde ettiklerini ve tarımla uğraşanların buğday, mısır, arpa ekerek ailelerini geçindirdiklerini vurguladı.

Yıllar önce köyde tütün de ekiliyordu

Köy muhtarı Bodur, yıllar önce köyde tütün de işlediklerini çok iyi hatırlıyor. Hatta tütün toplamaya ve tütün dizmeye gittiğini söylüyor. Bodur, halkın tütün fiyatından dolayı tütünden vazgeçtiklerini söylüyor. Bugün köyde kimse tütün ekmiyor.

Köyde okul, kreş ve diş doktoru hizmet veriyor

Köy okulunda 126 öğrenci eğitim görüyor. Çocukların yüzde 90’ı köyden, diğer yüzde 10’u civar köylerden geliyor. Birinci sınıftan 8. sınıfa kadar eğitim verilen okulun kreşle birlikte tadilat ve tamiratının yapıldığını aktaran Bodur, aynı zamanda köy halkına bir diş doktorunun da hizmet verdiğini vurguluyor. Bunların dışında halkın ibadetlerini yerine getirebilmeleri için cami ve kilise inşa edilmiş. “Üç farklı etnik grup burada güzel bir şekilde anlaşıp hayatımızı sürdürüyoruz.” diyen Bodur, bundan daha güzel bir şeyin olamayacağını belirtti. Bodur “Aramızda ayrı gayrı yok, bayramımız bayram, koledamız koleda, dostluklarımız iyi. İnsanlarla anlaşma, uzlaşma olursa işler yürür, anlaşma olmazsa işler de yürümez” dedi.

Proje onaylanırsa ve maddi imkan olursa köyde bir çok işler yapılabilir

Avrupa programlarınca müracaat ettikleri projelerin onaylanması durumunda köylerine park yapacaklarını söyleyen Bodur, gençler için eğlence yerleri ve yeşillendirme de yapacaklarını belirterek, maddi imkan olması durumunda yolları onarmak ve hayır için yapılmış bir çok çeşmeyi tamir etmek istediğini söyledi. İdrıs Alı, Şumen

http://zaman.bg/pamukci-koyunun-ismi-kervancilardan-geliyor/
Logged


Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege
 

Noman Çelebi Cihan
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Pamukçi köyünün ismi kervancılardan geliyor « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.04803 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog