Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Ekim 21, 2017, 16:59:41
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Bulgaristan'da 20 yılda 200 cami ve mezarlık saldırısı 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Bulgaristan'da 20 yılda 200 cami ve mezarlık saldırısı  (Okunma Sayısı 2191 defa)
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye
******

Popülarite: 136
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.102« : Eylül 01, 2013, 20:15:14 »

SOFYA (AjansBG) - Bulgaristan’da son 20 yılda Müslümanlara ait 200 cami, mesçit ve mezarlığa karşı çeşitli şekillerde saygısızlık eyleminde bulunulduğu bildirildi.

Ajans Bulgaristan’ın haberine gore Bulgaristan Başmüftülüğü Genel Sekreteri Ahmed Ahmedov, basına yaptığı açıklamada, yüzlerce caminin camları kırılarak, duvarlarına aşağılayıcı yazılar yazıldığını belirtti. Dini mekanlarda tarihi yazılara ve mezar taşlarına zarar verildiğini söyleyen Ahmedov, son olarak Kazanlık bölgesinde bulunan bir caminin minaresine ateş edildiğini ifade etti.


Dini mekanlara yapılan saldırılar için ceza alan herhangi birinin olmadığını dile getiren Ahmedov, bu türden suçların Bulgar yasalarınca “küçük holiganlık suçu” olarak değerlendirildiğini kaydetti.


Ahmedov, iki yıl önce Sofya’nın merkezindeki Başmüftülük binasının aydınlatma sisteminin kırıldığını, güvenlik kameralarından görüntüler olmasına rağmen suçluların hala bulunamadığını söyledi.


Benzer saldırıları içeren yıllık raporlar hazırlayarak, Bulgaristan’daki ilgili kurumları bilgilendirdiklerini kaydeden Ahmedov, aynı şekilde sözkonusu raporları Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Birleşmiş Milletler, uluslararası mahkemelere de gönderdiklerini açıkladı.


Bulgaristan’daki diğer dinlerin temsilcileri ile bu tür saldırı ve hoşgörüsüzlüğe karşı ortak hareket konusunda hemfikir olduklarını dile getiren Ahmedov, Müslümanlar dışında diğer dinlere mensup vatandaşların da sözkonusu saldırılardan şikayetçi olduklarını söyledi. Ülkedeki tüm dini cemaatlerin ortak sorunlarından biri de gençlerin din ahlakı konusunda eğitimsiz olmasını gösteren Ahmedov, bu nedenle okullarda Din Dersi okutulmasını istediklerini ifade etti.


Nahit Doğu

QHA

http://qha.com.ua/bulgaristan-da-20-yilda-200-cami-ve-mezarlik-saldirisi-129344tr.html
Logged


Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege
 

Noman Çelebi Cihan
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Bulgaristan'da 20 yılda 200 cami ve mezarlık saldırısı « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.03857 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog