Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 25, 2017, 07:11:45
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: Tarihi Balkanlar Haritaları İnternette 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Tarihi Balkanlar Haritaları İnternette  (Okunma Sayısı 6175 defa)
gurkanov
Gürkan
Üye

Popülarite: 62

catch me... if you can...

« : Ekim 02, 2013, 11:09:35 »

MErhaba,

Yazmayalı yıllar yıllar olmuş onu farkettim öncelikle.

Aslında bu kadar uzun zaman sonra beni yazmaya teşfik eden neden ise, az önce internette bulduğum ve beni heyecanlandıran bir uygulama.

Eski haritalara ulaşmayı sağlayan bir internet sitesi keşfettim.

www.oldmapsonline.org

Dünyada ki erişebildiği, kütüphaneler, arşivler başka web sayfaları üzerinden size var olan haritalrı zaman ve çizer belirterek getiriyor.

Hemen Eski Rumeli haritalarına baktım.

Benim için faydalı oldu memleketim "Osman Bazar"ı görmüş oldum Smiley , "Eski Djuma"nın hemen yanında Smiley
1854 yılına ait bir harita, bu bakımdan eski yer isimleriyle memleketlerini arayan arakdaşlar için faydalı olaiblir, Avrupalıların çizdiği bir harita olduğu için okumakta kolay, en azından Latin alfabesi ile hazırlanmış.

Herkese çok çok selamlar.

http://www.davidrumsey.com/luna/servlet/detail/RUMSEY~8~1~37581~1210566:Turkey-in-Europe--Edinburgh,-Publis?showTip=false&showTipAdvancedSearch=false&title=Search+Results%3A+List_no+equal+to+%272305.038%27&thumbnailViewUrlKey=link.view.search.url&helpUrl=http%3A%2F%2Fwww.lunaimaging.com%2Fsupport%2F6_0%2FLUNA%2Fen%2FAbout_Luna_and_Insight.htm&fullTextSearchChecked=&advancedSearchUrl=http%3A%2F%2Fwww.lunaimaging.com%2Fsupport%2F6_0%2FLUNA%2Fen%2FAdvanced_Search.htm

Not: son link'in açtığı rsmin boyutu biraz büyük, açılması için beklemeniz gerekebilir.
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2013, 11:12:00 Gönderen: gurkanov » Logged
sudoku
arpa
Kıdemli Üye

Popülarite: 65

« Yanıtla #1 : Ekim 27, 2013, 01:48:59 »

çok kullanışlı olmuş ama bazı haritalar müthiş yanlış. koca dağı şehrin öte tarafında görebiliyoruz Smiley normalde meriç'in kolu olan ergene nehri tekirdağ civarında marmara'ya dökülüyor vs vs. iki saattir dikkatimi çeken bir yerleşime bakıyorum. bağlı olduğu ilçe ve şehir yok ama günümüzde ufacık köyün ismi 1700lerde iki haritada da geçiyor, 1800lerde ise rastlayamıyoruz. çok merak ettim bütün haritaları kurcaladım, konumu hiç de gelişime müsait değil ama adı geçmekte... o köyün hikayesini öğrenmeliyim Smiley

tarih, üzerinde uzlaşılmış yalanlar silsilesidir.
gurkanov
Gürkan
Üye

Popülarite: 62

catch me... if you can...

« Yanıtla #2 : Ekim 30, 2013, 09:31:24 »

Dönemin latin kaşifleri yada Avrupalı haritacıları hazırlamış çoğunu. Tek tek gidip görmüyorlar haliyle tüm yerleri, başka başka haritaları bir araya getiriyorlar:) Puzzle yapmak gibi bir nevi:)

Her haritanın hazırlayanı da başkadır muhtemelen, yerlerin doğru olmaması bundan olabilir. Yine de yer isimlerini öğrenmek için bile güzel bence. Ama o haritalara güvenip köyümü aramaya gitmem açıkçası:) Yer olayı da ilginç tabi, 1700'lerde olmayan bir yerleşke 1800lerde çıabiliyor. Hastalık ekonomik ndenlerle insanlar bir yeri terkedip başka bir yerde yeniden yerleşebiliyor, ama dediğim gibi en büyük neden parçaların birleştirilmesi esnasında ki kayıplar:)
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: Tarihi Balkanlar Haritaları İnternette « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02695 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog