Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 23, 2017, 19:42:32
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: HÖH/DPS’NİN SOFYA’DAKİ KONGRESİNDEYDİK!../Özcan PEHLİVANOĞLU 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: HÖH/DPS’NİN SOFYA’DAKİ KONGRESİNDEYDİK!../Özcan PEHLİVANOĞLU  (Okunma Sayısı 1614 defa)
Dobruca34
Dobruca34
Onursal Üye
*****

Popülarite: 40
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 540


WWW
« : Nisan 25, 2016, 20:35:35 »Nerede bir Türk topluluğu yaşıyorsa orada boş siyasi çekişmelerin yaşanmasını kanıksamak artık olağan bir şey oldu.

Bulgaristan Türkleri, Osmanlı – Türk Devletinden ayrılmalarından bu yana büyük sıkıntılar çekiyor.

93 Harbi ve Balkan Savaşlarında maruz kalınan katliamlar ve ardından gelen baskılar, isim değiştirmeler, asimilasyon ve göçler çektikleri acıların başlıcaları...

Kısaca diyebiliriz ki; 2016 yılı itibarı ile bir AB ülkesi olan Bulgaristan’da, Türklere yönelik insan hakları ihlalleri, demokrasi ayıpları ve hukuk karşısındaki eşitsizlik bütün hızıyla sürüyor.

Buna karşılık, Bulgaristan Türkleri bazı siyasi güçler tarafından devamlı bir suni çekişme içinde tutuluyor. Yani HÖH’çülerin deyimi ile bu bir “laboratuar” çalışması sonucu oluyor.

Siyasi çekişmenin nedeni, Bulgaristan Türklerini içeriden ve dışarıdan , buna Türkiye’de dahil bölme çalışmalarıdır. Bölünsünler ki, daha da zayıflayıp, yok olsunlar!

İnşallah, bu laboratuar çalışmalarına karşın yine bölünmezler ve bir arada kalırlar. Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (RUBASAM) adına davetli olduğumuz kongrede, stk’lar adına yaptığım konuşmada buna değindim ve bir soydaşları olarak, onlardan oyunları boşa çıkarmalarını istedim.

Kongrede dikkat çekici bir husus ise ana muhalefet partisi CHP’nin, milletvekilleri ve belediye başkanları ile kalabalık bir grupla orada olmasıydı. MHP’de temsil edildi. Ayrıca Bulgar siyasetinin neredeyse tamamı, AB Parlementosu’nun liberal kanat temsilcileri ve Sofya’daki bir çok yabancı misyon üyesi orada hazır bulundu. Buna karşılık AKP ve Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi kongrede yoktu. Halbuki Bulgaristan Türkleri, Türkiye’deki siyaset tarafından, her şeyin üstünde tutularak , milli bir beraberlik sergilenmeliydi diye düşünüyorum. Mualesef bu eks... kaldı!

Eğer bahsettiğim siyasi çekişmenin tarafları samimi iseler, gelsinler bundan sonraki ilk seçimlerde Türklerin ağırlıkta siyaset yaptığı partiler olarak bir koalisyonla seçime girerek, Bulgaristan Türkleri ile Bulgaristan’ın diğer halklarının ümidi olsunlar.

Meraklılarına bir not ileteyim. İzlediğim her iki kongrenin havasına bakarak, HÖH/DPS’nin yine onca bölünme çabasına rağmen şaşırtıcı bir sonuç alacağını söyleyebilirim. Çünkü partinin bugüne kadar hiç bu kadar kenetlendiğini ve onursal başkan Ahmet Doğan’a destek verdiğini görmedim.

Av. Özcan PEHLİVANOĞLU/RUBASAM
ozcanpehlivanoglu@yahoo.com
https://twitter.com/O_PEHLIVANOGLU
Logged
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: HÖH/DPS’NİN SOFYA’DAKİ KONGRESİNDEYDİK!../Özcan PEHLİVANOĞLU « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.03059 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog