Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 24, 2017, 21:33:55
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: POMAK KELİMESİNİN ANLAMI ÜZERİNE 0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 16
Gönderen Konu: POMAK KELİMESİNİN ANLAMI ÜZERİNE  (Okunma Sayısı 60017 defa)
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

Popülarite: 64

« Yanıtla #10 : Ocak 12, 2007, 09:15:14 »

Maxilla Abime duyarlığı için teşekkür ederim.

Nassınız, eyi misiniz ?
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #11 : Ocak 12, 2007, 11:50:55 »

Maxilla Abicim
yolda yürüyenler resminiz bir mesaj mı içeriyor.
Ben bir şey anlayamadım.
Bilginizi rica ediyorum.

Nassınız, eyi misiniz ?
MaXiLLa
Kıdemli Üye

Popülarite: 139

« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2007, 13:47:25 »

Resim, mesaj verme kaygısıyla konulmamıştır.
      Alıntı yapılan resim The Beatles grubunun , AbbeyRoad albümünün kapat fotoğrafıdır." Tüm zamanlarda yapılmış, en ünlü kapat resmine sahip albümler" arasında gelmektedir. Aynı karenin benzerini pek çok kişi taklit ederek kullanmıştır.  Resimde görülen Volswagen'in plakası Beatles fanatikleri tarafından pek çok kez çalınmıştır. Nihayetinde müzeye konmuştur kendisi Smiley Bir gün yolum oraya düşerse, yoldan 3 kişi çevirip bu pozu vermekten çekinmem Smiley

Aslına bakarsanız çok önemli bir noktaya değindiniz. Bu fotoğraf ayrı bir başlık altında incelenebilir, verdiği mesajlar tartışılabilir. Sırayla yürüyen takım elbiseli adamlar, 3. sünün ayakları çıplak  vs. vs.

« Son Düzenleme: Ocak 12, 2007, 14:44:45 Gönderen: MaXiLLa » Logged

Şerrefsizimm, bir cinnet herşeyi halleder !!
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #13 : Ocak 15, 2007, 10:25:33 »

Değerli Maxilla
Açıklamalarınız için teşekkürler ediyorum.

Nassınız, eyi misiniz ?
PAŞALI
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 24, 2007, 03:05:33 »

birgün adamın biri köyüne giderken bir koyun sürüsü görmüş sürünün çobanına ben burada kaç tane koyun olduğunu bilirsem bana bir koyun verirmisin demiş.Çoban veririm demiş burada 180 tane koyun var demiş çoban şaşırmış
vermiş, adam sırtlanmış hayvanı giderken çoban ben senin kimlerden olduğunu bilirsem aldığın koyunu verirmisin demiş adam tamam demiş sen demiş pomaksın nerden anladın demiş 180 tane koyunun içinde uyuz köpeği sırtlandın gidiyon demiş

(hiciv)
PAŞALI
Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ocak 24, 2007, 03:10:01 »

Pomak Türkleri, Türkiye'de az bilinen ve genellikle Bulgaristan'da Rodoplar, Pirin ve Makedonya'nın Vardar Ovasında yaşayan soydaşlarımızdır. Türklüklerinin bedelini en az Kırım, Suriye, Irak, İran, Azerbaycan veya Doğu Türkistan Türkleri kadar ödemiştirler. Pek çok şehit vermişler ve fakat isimlerinin değiştirilmesine rıza göstermemişlerdir. Bu manalı ve muhteşem direnişleri ve gördükleri katliam ve insanlık dışı zulüm bile onların Türkiye'de tanınmalarına yetmemiştir. Bu sebeple bu kitap, Vakfımızın yayınladığı yüzlerce kitap içinde çok büyük bir boşluğu dolduran kıymetli kitaplardan biridir. (Sunuş'tan)

Balkanlarda Pomak Türkleri

Hüseyin Memişoğlu; Hazırlayan: Turan Yazgan
TDA Vakfı Yayınları;
TÜKENMİŞTİR
ISBN No

bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #16 : Ocak 24, 2007, 08:16:46 »

Paşalı kardeş
gecenin köründe sabaha karşı erenlerin teheccüd namazı sıralarda beni hatırladığın için sana minnetdarım.
Abi ben de sana benim kendi köylülerimin başından geçmiş gerçek bir olayı anlatayım.
Beşpınar köyünden bir kaç pomak Manisa'ya pazara inmişlei. Cumhuriyet Hamamı civarında tekrar orada buluşmak üzere sözleşmişler. Ayrılmışlar. Pazarlandıktan sonra biri geri dönmüş arkadaşlarını bekliyormuş. Gelen giden olmayınca telaşlanmış. Oradaki bir marangoz esnafına sormuş. Malum türkçe kıtlığından derdini ancak şöyle anlatabilmiş.
Demiş ki: "Buradan bir çuval pomak geçti mi?" Adam hem şaşırmış hem de durumu anlamış .. Hafifçe gülerek evet demiş işte şu kahvehaneye gittiler. Seni bekliyorlar.

İkinci fıkrayı da patlayatım.
Pomak pazara inmiş. Bakmış daha önce görmediği bir sebze türü.. Bu ne demiş? Pazarcı salatalık demiş.. Pomak "o zaman bana 1 kilo ver, demiş. Pazarcı karşısındakinin saf pomak köylüsü olduğunu anlayınca önce içinden onu kazıklamak geçmiş.. Başlamış salatalıklardan bayat ve sarı olanları torbaya doldurmaya.. Sonra vicdanı elvermemiş.. Bu sefer onları döküp taze ve yeşil olanlarından doldurmaya başlamış.. Bu sefer pomak atılmış.. Hop hop demiş. Sen bana yine o ergin olanlardan ver. Bu hamlardan verme demiş. Sonra o meşhur sözü eklemiş: BİZ POMAK İSEK DEĞİLİZ AHMAK..

Paşalı kardeşim. Sana bir pomaktan iki fıkra.. Ben pomaksam ahmak değilim ..İlk fıkrada ne demek istediğini anladım. Ama ben Sana Kuranda Nuh peygamberin sözüyle karşılık vereyim. Ben sizin istediğniz için etrafımdakileri kovamam.
Mevlanadan örnek vereyim. O demiştir ki: Ben Bu Anadoluyu istila edip yalıp yıkan Moğollardan 100 000 iman bayrağı dikeceğim.
Son bir anekdot : İbrahim peygamber günde bir kere yemek yermiş ve yanında mutlaka bir misafirle yermiş.. Misafir bulmadıkça yalnız yemezmiş. Bir gün akşama kadar beklemiş.. ne gelen var..ne giden. Akşamüstü ileriden yaşlı bir adamın geldiğni görmü ve sevinmiş. Ama yaklaşınca sevinci kursağında kalmış. Zira o gelen 80 yaşına gelmiş bir kafirin teki imiş.
İçinden bu kafirle yemek istememiş.. çağırmak istememiş.. O zaman Allah İbrahime vahy etmiş ki: Ya İbrahim ben 80 senedir bu kafir bana isyan ettiği beni tanımadığı halde ben ona her gün rızkını gönderiyorm. Halbuki sen bir tek öğün yemeği ondan esirgemek istiyorsun deyince İbrahim Peygamber hatasını anlamış.. Adamı davet etmiş. Adam şaşırmış.. Ben sana göre kafir sayılırken sen beni yemeğe çağırıyorsun demiş. Beraber oturmuşlar..Yemek yerken bir yandan sohbet ediyorlarnış. Adamın kalbi Allahın dinine ısınmış ve inanç yoluna girmiş.
İşte kardeşim .. Ben insanların kalbine girecek bir yol arıyorum..Kapanmış ve kilidi eskimiş kapılarını zorlamıyorum. Herhalde bir açık kapısı vardır diye ümid ediyorum. Allahın bana gönderdiği uyuz keçi yada köpek her neyse can taşıyan ve oturup konuşabildiğim herkesi özellikle bir pomak kardeşimi önemsiyorum. Kimseyi zorla bir yöne çevirme derdim. Yok. Benim derdim ayrışma ve düşmanlık değil. Birleşme ve sevgi..
Sana da çok selam ve teşekkürlerimi iletiyorum benim değerli abicim...

« Son Düzenleme: Ocak 24, 2007, 08:32:26 Gönderen: bogutevolu » Logged

Nassınız, eyi misiniz ?
PAŞALI
Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ocak 24, 2007, 08:27:25 »

:)siteleri gezerken buldum epey de güldüm seninlede paylaşmak istedim özel bir amacım yok bizimkilerde yesam pomak nesam ahmak derler (bu arada günaydın)bu sıralar gece çalışıyorum nette dolaşmaya epey zaman buluyorum.
« Son Düzenleme: Ocak 24, 2007, 08:35:24 Gönderen: PAŞALI » Logged
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #18 : Ocak 24, 2007, 08:33:32 »

:)siteleri gezerken buldum epey de güldüm seninlede peyleşmak istedim özel bir amacım yok bizimkilerde yesam pomak nesam ahmak derler (bu arada günaydın)bu sıralar gece çalışıyorum nette dolaşmaya epey zaman buluyorum.

Şimdi yazdığım yazıyı okudun mu abicim

Nassınız, eyi misiniz ?
PAŞALI
Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ocak 24, 2007, 08:41:13 »

elbette ve çok ilginçtir ki buna benzer anekdot ve anılarla büyüdük bizim peder de sağ olsun çok matrak biriydi hem anlatır hem yaşar dı.demek pomak her yerde pomaktır BG ye gitmiştik beraber hayret etmiştim ilk tepkim babama bu kadar pomağı bir arada ilk defa görüyorum olmuştu.
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 16
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: POMAK KELİMESİNİN ANLAMI ÜZERİNE « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.03189 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog