Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 21, 2017, 10:51:53
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: POMAK KELİMESİNİN ANLAMI ÜZERİNE 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 ... 13 14 [15] 16
Gönderen Konu: POMAK KELİMESİNİN ANLAMI ÜZERİNE  (Okunma Sayısı 59867 defa)
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #140 : Mayıs 22, 2007, 12:17:22 »

Pomak konusundaki duyarlığınızı anlıyorum. Türkiyedeki pomakların büyük çoğunluğunun pomak bilincini kaybetmekte olduğunda farkındayım. Bu sorunun en sağlıklı olarak dil ve kültürün yeni nesillerde bir hobi olarak değil, bir var oluş sorunu olarak algılanmasına çalışıyoruz. Bir çok pomak siteleri var. Pomak ps...olojisini her halde bizden daha iyi kimse bilemez. Bir sürü şartları göz önüne alarak Türkiyedeki pomaklara yönelik barışçıl yöntemlerle, Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındsaki dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi ve nihai olarak Avrupa Birliği içinde bütün pomakların da tek çatı altında toplanması hayalini kurararak çalışıyoruz.

Temel insan ve toplum haklarının herkes gibi bize de özgürce tanınmasını talep ediyoruz. Bu hakların en başında geleni ise kendi varlığımızın kabul edilmesiyle başlamaktadır. Ulus devletlerin tektipleştirme uyguylamalarının çok ciddi bir insanlık ve toplumsal hak ihlali olduğuna inanıyoruz.

Biz ayrılıkçı olmadık ve olmaya niyetimiz yok. Çünkü dünyanın her yerinde her coğrafya alanında daima birden çok etnik yapı bir arada tarih boyunca yaşayagelmiştir. Toplumları barış, dostluk ve iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşatan son büyük güç olan Pax Ottomana yı arıyor ve özlüyoruz. Çünkü Osmanlının zayıflamasıyla bütün bilinç altı düşmanlıklar ortya çıkmış , 600 yıllık çınar devrilince balkanlarda uzun ve kalıcı bir barış halen kurulamamıştır.

selam ve saygılarımla..

bu yaziya %100 katiliyorum, cok isabetli

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

« Yanıtla #141 : Mayıs 22, 2007, 12:23:22 »

bir ornek!

smolyan bolgesini bilirsiniz! halkin buyuk kismi pomak, turk ve bulgar az vardir! bugun oraya bir gidin! pomaklar tam uc parcaya bolunuk! 3 tane cami var, bir cami arap yanlisi pomaklarin yani vahabi kanali sarik cupbe, bir camide iranlilar shiilermish birinde de turkiye diyanete bagli olanlar Smiley aralarinda muthis ince bir cekisme ince ince birbirlerini kafir ilan ediyolar! birbirlerinin camilerine girmiyolar! hatta arap yandaslari 15-16 yasindaki kizlarini vahabi kokusmus araplara 3-4 eshi olarak seve seve veriyorlar!  Angry

bu sadece smolyan bolgesinden ufacik bir ornek

Noman Çelebi Cihan
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

Popülarite: 64

« Yanıtla #142 : Mayıs 22, 2007, 17:24:26 »

bir ornek!

smolyan bolgesini bilirsiniz! halkin buyuk kismi pomak, turk ve bulgar az vardir! bugun oraya bir gidin! pomaklar tam uc parcaya bolunuk! 3 tane cami var, bir cami arap yanlisi pomaklarin yani vahabi kanali sarik cupbe, bir camide iranlilar shiilermish birinde de turkiye diyanete bagli olanlar Smiley aralarinda muthis ince bir cekisme ince ince birbirlerini kafir ilan ediyolar! birbirlerinin camilerine girmiyolar! hatta arap yandaslari 15-16 yasindaki kizlarini vahabi kokusmus araplara 3-4 eshi olarak seve seve veriyorlar!  Angry

bu sadece smolyan bolgesinden ufacik bir ornek

Bulgaristanda hiç bulunmadım. Tüm bilgilerim internet ortamından ve oradan gelenlerden edindiğim bilgiler.. Bunların yerinde test edilmesi lazım. Pomakların ihtiyacı olan en önemli bilgi türlerinden birisinin doğru ve dengeli bir şekilde Kurana dayalı dinsel yorum olduğunun düşünüyorum. Bu yapılmazsa ortalık Arap softalarına yada hint kökenli Ahmedi vs. karıştırıcılara meydan kalır.  Ayrıca elbette Diyanetin oralarda hiç değilse bir derece doğruya yakın yorumu yararlı ama onlarda işittiğim ve sizin yazdığınız üzere isim konusundan takıntı nedeniyle (politikayı dine alet ederek) pomağın cenazesini mezarlığa almıyor.

Zihnimdeki projelerden bir tanesi elbette bu yorumu sistemleştirip yayınlamak.. Zaman zaman dinle ilgili yazılar yazıyorum. Ama biraz protest yazıyorum. Özellikle dünyasal amaçlar için dini sömüren kişi yada topluluklara yöneliik sert eleştirilerim var. Bunları okuyan beni dine karşı biri sanır. Tam tersi benim bütün düşüncelerimin merkezinde Allahın yeryüzündeki tüm insanlara gönderdiği ilahi mesajın özü var. Şimdi ayrı dinler halinde parçalanmış ve birbirine düşman haline getirilmiş ilahi mesajın asılda ve özde bir olduğu...

Dinsel hastalıklı yorumlar tüm islam ülkelerinin ortak marazıdır. Ama buralarda işin içine arapların, hintlileri karışmasıyla böyle üzücü şeyler oluyor. Bunun tek çaresi ve ilacı doğru bilgidir.

selam ve saygılar.

Nassınız, eyi misiniz ?
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

« Yanıtla #143 : Mayıs 22, 2007, 17:44:45 »

benim turk diyaneti dedigim, turkiyeden gonderilen kisiler degil de, bulgaristanin kendi icinden yetisen imamlar! ama yine diyanete bagli cok ince ipliklerle de olsa bagli Smiley

Noman Çelebi Cihan
drakakol_1
Üye

Popülarite: 30

Başkalarını bilen bilgili,kendini bilen akıllıdır.

« Yanıtla #144 : Mayıs 22, 2007, 23:44:23 »

Biliyorum ki ben kendi koşullarım içinde konuşuyorum. Koşulları farklı olan arkadaşlarım da elbette kendi görüş açılarından olayımıza bakıyorlar. Mesela: Hiç aklımdan geçmediği halde yazım Drakakol kardeşimden tepki gördü. Yazımda aslında sadece sizin isminiz yer aldığı ve sizden bir yanıt umarken, ummadığım yerden aldığım tepki üzerine yazılarımız bir polemik izlenimi uyandırdı.  Halbuki ben drakakol kardeşimin duyarlığına tüm kalbimle inanıyorum.

Sayın bogutevolu Abim;

Öncelikli olarak Pomaklık konusundaki duyarlılığıma  tüm kalbinizle  inanmanız ve bunu  ifade edişinize karşın size teşekkür ediyorum.

Bu konuda size  ne kadar değer  ve önem verdiğimi  bende burada birkez daha ifade edebilirim. Yukarıda alıntı içeriğinde belirtmiş olduğunuz   tepkime neden olan yazınızı aslında biraz dikkatlice incelerseniz , birazcık olsun bana hak vereceğinizi düşünüyorum. O yazı içeriğinin Metin kısmındaki paragraflarında alınganlığıma neden olan birkaç unsur vardı.

Aslında o yazınıza yönelik kendi yazı içereiğimde ben size tepki değil eleştiri getirmiştim.  malum  Alperen kırım a yönelik  Tahammülünüzü eleştirmiştim .Bunu dışında asla  ne size  nede yazılarınızla yönelik bir eleştiri ve tepkim  olmamıştır.Bilakis sizin Yazılarınız ve görüşlerinize devamlı süretle  katıldığımı her defasında belirtmişimdir. Umarım zaman ve mekan şartları müsait olduğu takdirde  Bu konularla ilgili yüzyüze görüşme imkanımızda olacaktır.Ben buna inanıyorum.

Tepki meseleme  gelince; Ben  Alperen KIRIM  ın pomaklar konusundaki  yazdıklarını  ve bundan sonra yazacaklarını hiçbir şekilde ve hiçbir zaman samimi bulmadım ve bulmayacağım.
Bogutevalı abime saygılar.

VATANINI EN ÇOK SEVEN ,GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR.
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #145 : Mayıs 23, 2007, 15:16:13 »

Değerli Drakakol_1 kardeşim:

Gerçekten ben her zaman çevremdeki kimselerden en çok iki konuda eleştiri alıyorum.
Birincisi aşırı sabır ve tahammül, ikincisi de benim gereksiz alçakgönüllü davranışımdır.

Bunlar bir yapı ve oluş meselesidir. Mesela ben Alperen kırımlı beyefendinin bazı smolyan ve civarındaki pomaklar hakkındaki sözleri aslında ajitatif nitelikte olduğunun bilincindeydim elbette.. Ama Paşalı kardeşim dahi ne demek istediğimi bilir ben bir kimseyi kaybetmektense son ana kadar sabretmeyi tercih ediyorum.

Hayatım boyunca kimseyle kavga etmediğim ve kimseye bir yumruk dahi sallamadığım için benim bu durumum garip bir zayıflık belirtisi olarak algılanabilir. Ama aslında ben çok asabi ve hemen parlayan (tipik pomak alevlenmesi) bir kimseyim. Çoğu zaman öfkeyle kalkıp zararla oturduğum için, yaş ilerledikçe sözlerime daha dikkat etmek istiyorum. Öbür tarafa giderken hiç değilse bundan sonra mümkün olduğu kadar az kalp kırmak istiyorum. Mücadele adamı değilim derken bunu kastediyorum.

Ben pomakların dil ve kültürünün canlandırılması ve daima Türk milletinin yanında bulunması hedefinden hiç ayrılmadım. Bizim aslında kendi başımıza bir varlığımız olamaz. Gelecekte bu millet dünya çapında büyük bir güç olacaktır. Bu güç balkan müslümanlarını da değerlendirmek durumundadır. Pomaklarda bu büyük gücün yanında Pomak kimliğini koruyarak var olacaktır.

Nassınız, eyi misiniz ?
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

« Yanıtla #146 : Mayıs 23, 2007, 15:42:40 »

Ben pomakların dil ve kültürünün canlandırılması ve daima Türk milletinin yanında bulunması hedefinden hiç ayrılmadım. Bizim aslında kendi başımıza bir varlığımız olamaz. Gelecekte bu millet dünya çapında büyük bir güç olacaktır. Bu güç balkan müslümanlarını da değerlendirmek durumundadır. Pomaklarda bu büyük gücün yanında Pomak kimliğini koruyarak var olacaktır.

tam anlami ile katiliyorum! cok isabetli!

Noman Çelebi Cihan
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

« Yanıtla #147 : Mayıs 24, 2007, 09:28:26 »

Alıntı
Ya hocam tüm düşüncelerime tercümansın. Ne söyleyeyim. Nogayca ... Türkçe....Benim bildiğim pomakça ile bir rusla çok rahat iletişim kurulabildiğimdir. Tecrübesi benden  Allah akıl fikir versin bunu söyleyenlere ne türkçesi ya...!!!    eski bulgarca diyorsanız amenna evet pomakça=eski bulgarcadır...Rusçaya ve osmanlıcaya(türkçe-farsça) kaçar ilgili arkadaşlar aşağıdaki  linki inceleyebilirler  http://treasures.zonebg.com/dict.htm

Alıntı
Başta bende kuman türkleri tezleri ile yoğrulmuş  pomak tarihi tanımlamaları ile karşı karşıyayken naçizane araştırmalarımı ilerlettiğim zaman karşılaştığım gerçeklerin hiçte bahsedilen gibi olmadığına kanaat getirmiş bulunmaktayım.   Bırakın yabancı kaynakları inanmıyorsanız osmanlı arşivlerini incelerseniz bu durum hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olursunuz. Ayrıca arşivlere ulaşmakta zor değildir. Ama bu arşivleri incelemek bazı sözde araştırmacılarımız için zor geliyor olsa gerek böyle bir şey yok demekle yetiniyorlar...  Bu durum karşısında tarihi gerçeklerin niye telafuz edilemediğininde bilincinde biri olarak yinede soruyorum niye biz?  Yoksa Bizlerin "ne mutlu türküm" diyemeyeceği çekincesi içinmi hayır efendim ben haykırıyorum ne olursa olsun "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE"

Alıntı
Pomak öncelikle pomaktır diyeceğim ama kusura bakılmasın bu imkanları yok.  Çünkü yapılacak hiç bir tanımlama işe yaramayacak ,hiç bir tanıma tam olarak uymayacak, uydurulamayacak!!!  Bu şekilde politik manipülasyonlar olduktan sonra zaten yok olmaya mahkum olacak. Uzatmaya gerek yok  daha niye tartışılıyorki bu konu?
Niyesme pomatsi niye ne sme drugi...

Pomak35 in bu goruslerine tam anlami ile katiliyorum...

Noman Çelebi Cihan
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #148 : Mayıs 24, 2007, 09:39:32 »

AVRUPA GEN PROJESİ EDNAP VERİLERİNE GÖRE
POMAKLARIN ETNİK YAPISI :

“EDNAP (Avrupa Gen Projesi) isimli bir kurumun Pomaklar üzerinde yaptığı bir araştırmada Pomakların etnik yapısının;

%30 Proto-Bulgar,
%28 Slav,
%20 Trak,
%10 Oğuz,
%7   Kuman
%4   Peçenek ve Kazan,
%1   Diğerleri şeklinde olduğu yazılmış.”

Avrupa Gen projesi'nin verisi olan bu oranların hangi koşullarda ve hangi pomak topluluklarından alınarak ortaya konduğu ayrı bir konu olmakla birlikte yine de bir  a priori sav olarak benim gözlemlerimle örtüştüğünü söyleyebilirim.

Pomakların kökeni konusu bölge ülkelerinin iddialarının aksine tek bir kökene indirgenemez. Aslında her ülke içindeki halkı saf bir ulus olarak tekilleştirme gayretinin ancak ülke yönetici elitlerinin kendi halkına karşı yürüttüğü politik ve kültürel bir propaganda ekinliği  olduğu ortadadır.

Gerçekte saf bir ulus yoktur. Daha bir yüzyıl öncesindeki imparatorluklar döneminde var olan toplulukların buharlaştığını yada hepsinin karışıp  tekleştiği iddiasına herhalde inanacak kimse yoktur.

Pomakların dahi pomak isminin 19.yüzyılda kayıtlara geçirildiğini hesaba katarsak bundan önce Lofça yada Rodop pomakları denilen halka ne ad verildiği belirsizdir. Aslında bu durum gizlenen bilgiler olarak Osmanlı tahrir defterlerinde mevcut olmasına rağmen bilgiler tarihin tozlu sayfalarında unutturulmak istenmektedir.

Ben oranlarda görüldüğü üzere proto-bulgarların türk kökenli olduğunu, kuman, peçenek ve oğuzları dahil ederek aşağı yukarı yarıya yakınının türk kökenli olduğunu , ancak diğer yarısının trak ve slav olduğunu makul buluyorum.

Bu arada Bulgarlara 7.yüzyılda sığınan yedi slav kabilesinin özellikle rodoplardaki pomakların özünü oluşturduğunu düşünüyorum. Yaptığım araştırma sonuçlarına göre bugün Rusya ile Beyaz Rusya ortak sınırındaki bölgede yer alan kent ve coğrafi isimlerle Rodoplardaki yerleşim alanlarının önemli ölçüde aynı olduğunu gördüm.  Buna göre Rusyadaki Smolensk, Velikiye Luki gibi önemli şehirler ile Rodoplardaki Smolyan ve Luki kentleri örtüşüyor. Ayrıca Beyaz Rusyadaki Berezina ırmağı ve kenti ile Breznitsa örtüşüyor. Benim köyüm  Bogutevo ile Beyaz Rusyada Boguşevsk kenti benzeşiyor. Daha bunun gibi bir çok iz düşümler var ki, kanıt olarak iddia etmemekle birlikte tarihsel verilerle uyum içinde olduğu anlaşıyor. Yani Slavlar bu bölgeden gelmişlerdir.

Ancak açıkça bütün Trak, Bulgar, Slav ve Türk unsurların en son Osmanlı döneminde kaynaşımını tamamlayıp; Pomakça denilen Bulgarca, Makedonca, Türkçe ve Rumca'dan etkilenmiş slav gramer tabanlı  özgün bir yerel dil konuşan müslüman bir toplum olduğu anlaşılıyor.

Elbette pomakların kökeni, dil ve kültürü daha çok araştırılacak ve gerçeğe daha çok yaklaşılacaktır. Bunu da başkaları bizim adımıza değil biz Pomaklar olarak kendi adımıza ve kendimiz yapacağız.

Saygılarımla..
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2007, 09:48:53 Gönderen: bogutevolu » Logged

Nassınız, eyi misiniz ?
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #149 : Mayıs 24, 2007, 10:00:49 »

Eurominority sitesinde Pomaklar hakkındaki sınıflandırmalardaki tanımlar çok ilginç:

http://www.eurominority.org/version/tur/minority-detail.asp?id_minorities=189

Etnik grup,gruplandırma,çatışmalar ve din açısından Pomaklar:

Etnik grup: Hint-Avrupa Slav (Güneyli) 
 Gruplandırma: Hiç birşey istemeyen azınlıklar
 Çatışmalar: Problemsiz olanlar
 Din: Müslümanlar

Evet Pomaklar azınlık olarak böyle tanımlanmış..
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2007, 10:42:05 Gönderen: bogutevolu » Logged

Nassınız, eyi misiniz ?
Sayfa: 1 ... 13 14 [15] 16
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: POMAK KELİMESİNİN ANLAMI ÜZERİNE « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.03303 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog