Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 23, 2017, 23:03:04
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: Süleymancılar'ın kökeni Bulgaristan - Razgrad a Dayanıyor 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2 3
Gönderen Konu: Süleymancılar'ın kökeni Bulgaristan - Razgrad a Dayanıyor  (Okunma Sayısı 26558 defa)
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« : Kasım 16, 2006, 20:58:20 »

Pek çoğumuzun en azından kulaktan duyma da olsa duyduğu Süleymancılar aslında Razgrat-Silistre kökenlidir. Fettulahçılar gibi Süleymancılar da vardır. Sülymancılar diye bilinen oluşuma Süleymancılar denmesinin sebebi, bu oluşumun içerisindeki lider ve üyeleri arasında Süleyman Hilmi Tunahan (K.S.) ın öğrencilerinin bulunuyor olmasıdır. Süleyman Hilmi Tunahan 1888 yılında Silistrenin Hazergrad kazasının(O dönemler Razgrat için böyle deniyormuş) Ferhatlar köyünde dünyaya gelmiştir. Ferhatlar köyü oradaki halk arasında Varatlar olarak ta bilinir. Ferhatlar köyü aynı zamanda benim doğup büyüdüğüm Razgrat ilinin, isperih(kemallar) ilçesine bağlı Osman Mahallesi(Peçenitsa) köyüne komşu köydür ve ilkokul 1. sınıftan ilkokul 3. sınıfa kadar varatlar da okudum. Bu bilgiyi geçmemdeki amaç herhangi bir dini yada siyasi propaganda yapmak değildir, sadece bilgi amaçlıu bir yazıdır.

Göçmenlerin çok muhafazakar olmadığını söyleyeceksiniz ve yukarıdaki yazılanlara belki inanmayacaksınız ama bu bilgiler doğrudur. Balkanlardaki 600 yıllık geçmişimizde Türkleri bir arada tutan 2 şey vardı, Bunlardan birisi Türklük, diğeri de İslam idi.

Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #1 : Kasım 16, 2006, 22:37:35 »

Bulgaristan Türkleri arasında,Tarikatlar konusunda,bildiğim kadar ilk ciddi araştırmayı
 Riza Mollof yapmıştır. Merhum yazarın,60.yıllarda  Sofya’da “Edebi Makaleler” adlı
 küçük,  mavi kaplı, kitabı basılmıştır.Bu kitapta birkaç uzun makale-inceleme yer almıştır.Birisinin başlığı “Bulgaristan Türklerinde Tasavvuf” olduğunu çok iyi hatırlıyorum.
Orada ,örneğin,sonradan silinmiş olan Abdallar(Yunus Abdallar),Işıklar,Torlaklar ve şimdi
 hatırlayamadığım diğer Tarikat izlerinden bahsediyordu.Ayrıca Deliorman’da Bektaşilik
izleri bulmuş ve bunları ilmi bir dil ile açıklıyordu.
 Riza Mollof’un  uslübü tam bir akademisyen uslübü idi.Yazdıklarını delillerle kanıtlıyordu.
(Uyduruk-“uydurnaysi teorileri” kimimizi güldürür,kimimizi bezdirirdi… )Satırları arasından geniş kültüre sahip, Milletini seven bir Bilim adamı, olduğu seziliyordu.
 Doğum-ölüm tarihlerini hatırlamıyorum,genç vefat ettiğini duymuştum.Yanlış hatırlamıyor-sam  Sofya’daki Balkan Araştırmalar Enstitüsünde /Институт за Балкански Проучвания/
çalışmıştı.O ve eşi Sofya Üniversitesi mezunuydu.
Eşi Mefküre  Mollova (Hatırımca Provadı  tarafından) çocuk şairesi idi ve basılmış kitapçığı vardı.Son olarak ismini bir yerde rastladım-Paris’te yaşadığını yazıyordu.
Babadan kalma o küçük,ama benim için bilgi açısından değeri ölçülmez kitap ,ne yazık evimden kayboldu.
***Not: Eğer  herhangi bir arkadaşın anadan,babadan kalma kitapları arasında tesadüfen
 RİZA MOLLOV- “EDEBİ MAKALELER” (Sofya éNarodna Prosveta” yayınevi)
  kitabı varsa hemen benimle irtibat kurmalarını rica ediyorum.Çoğaltma  imkanını kendim ararım.

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #2 : Kasım 18, 2006, 07:13:39 »

TEŞEKKÜR EDERİM SEZEN!
KUVVET BİRLİKTEN DOĞAR!
http://kygm.kultur.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFE200AFCAF5415DF39967B13382E62777
 "Rıza Mollov Hayatı ve Eserleri"
Yayımlar Dairesi Başkanlığı

Kitap Tanıtımları

Kitabın Adı:"Rıza Mollov Hayatı ve Eserleri": Bilim Çalışmaları ve Halk Edebiyatı Derlemeleri Hikayeleri ve Tanıtma Yazıları
Yazarı,Haz.,Çev.,v.b.: Rıza MOLLOV, Nimetullah HAFIZ
Türü: Biyografi-Edebiyat
Basım: 1. Baskı
Basım Yılı: 1999
Konu No: 818.99
Sayfa Sayısı:IX, 437 sayfa
Boyutu: 24 cm
Yayın No: 2351
Dizi Adı: Türk Dünyası Edebiyatı Dizisi
Dizi No: 64
ISBN: 975-17-2286-1
Baskı Sayısı: 3.000 adet
Fiyatı: 3.300.000.TL

İçeriği

"Değerli Türkolog Rıza Mollov'un yaşamı boyunca Bulgaristan'da yayınlanan Türk halk edebiyatı ile ilgili derlemeleri ve diğer çalışmalarından oluşan bu kitap tüm Türkologların ilgi ile okuyabilecekleri türden bir eser."
 Arkadaşımız sezen'e bin teşşekkürler!
 Kitap,makaleler Türkiyede basılmış... Nasıl bulunur acaba?
 Bu konudaki fikir ve önerilerinizi yazmaya davet ediyorum!
 ARANIYOR! ARANIYOR! ARANIYOR! düşünme
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2006, 07:23:26 Gönderen: Can Destan » Logged

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
wes
anakin
Kıdemli Üye

Popülarite: 57

[siyah şerit]balkanlar.net[/siyah şerit]

« Yanıtla #3 : Kasım 18, 2006, 09:08:15 »

Tam olarak ne tür bir eğitim verildiğini bilmesemde Ferhatlar(Varatlar) camiinde cocuklar yatılı olarak eğitiliyor.Bizim koyden bildiim kadarı ile bir kac cocuk da bu eğitimi görenler arasında. adamlar kucumsenmeyecek bi şekilde maddi imkanlara sahip(arkadasım var süleymancı ordan biliorum).ilk kez amcamların evinin duvarında takvimlerini gordugumde dikkatimi cekmişti.Fethullahcılarla (her nekadar inkar etselerde) surekli bi ustunluk yarısındalar.Zaman BG ye karsı Süleymancı dergahları Grin

Han Solo,hancı solo
sezen
s/ezgi/sel...
Onursal Üye

Popülarite: 284

« Yanıtla #4 : Kasım 18, 2006, 10:46:47 »

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının yayınlarından olduğuna göre kitabı İstanbuldaki satış yerlerinde bulabilmeniz büyük olasılık ,birde büyük ihtimal fuarlarda yer alırlar:

Mağaza Adı : İST.CAĞALOĞLU KİTAP SATIŞ MAĞAZASI
Adres : ANKARA CAD. NO:46 CAĞALOĞLU/İSTANBUL
Telefon : 0 212 519 18 83
Faks : 0 212 519 18 83

Mağaza Adı : İST. ATA.HAV.LİMANI KİTAP SATIŞ MAĞAZASI
Adres : ATATÜRK HAVALİMANI İÇ HATLAR GİRİŞİ YEŞİLKÖY/İST.
Telefon : 0 212 663 64 00
Faks : 0 212 519 18 83

“Ben nehir kıyısındaki parmaklığım; tutunabilen tutunsun bana ama koltuk değneği değilim kimse yaslanmasın bana… “

Nietzsche
deliorman.
Üye

Popülarite: 14

« Yanıtla #5 : Aralık 05, 2006, 22:06:32 »

sizde heryere dayıyorsunuz bizi eeee
yarenler
Yarenler
Yeni Üye
*

Popülarite: 4

Selam olsun doğduğum topraklara.....

« Yanıtla #6 : Aralık 06, 2006, 00:57:03 »

Süleyman Hilmi Tunahan hazretleri Silistre Türk göçmenlerindendir. Ben intisablı olmasamda son asrın Kuranı okutma ve ahlakına yönlendirme konusunda hizmet etmiş.Hizmetin
 devamını sağlamada da çok talebe yetiştirmiştir.
          Vatan millet sevdalısı olup talebeleride bu konuda aynı hassasiyeti göstermektedirler.Allah rahmet eylesin. Muhacir kardaşlarımızdandır. Muhacir ulamalarımızdandır.Mübarek bir zaattır.saygılarımla             

""""""Muhacirler terkedilen toprakların hatıralarıdır.""""M.K.ATATÜRK ten .....Yarenlere....
Gürgenli
Yeni Üye
*

Popülarite: 1

« Yanıtla #7 : Ocak 03, 2007, 18:18:00 »

Rahmetli dedem Balkanlarda İsalmın daha iyi yaşandığını anlatırdı hep.
Süleymen Hilmi Tunahan la ilgilide bir sürü şey anlatmıştı.doğrudur Süleymancıların kökü Balkanlardır.

Balkanlar en az Anadolu kadar vatanımızdır.Bir gün yeniden Tuna Boylarında Ay-Yıldızlı Bayrağımız dalgalanacak.
eskicumalı
Yeni Üye
*

Popülarite: 1

« Yanıtla #8 : Mart 04, 2007, 17:14:36 »

fetullahçıların iftiralarına rağmen süleymancılar çok iyi insanlar cumhuriyete bir düşmanlıkları yok bulgaristan daki Türkleri dini asimilasyondan kurtarıyorlar ayrıca bulgaristan  Türklerinin suudi lere yakınlaşmasını önlüyorlar çünkü bulgaristanda suudi din adamları oradaki Türkleri t.c ye karşı kullanmayı amaçlıyorlar.ayrıca süleymancılar anaptan destek gördükleri için 1985-90 arası anap kadrolarına girmeye başlamışlarsada bugün mhp yi desteklemektedirler.
salim_82
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0

« Yanıtla #9 : Mayıs 27, 2007, 01:05:12 »

yenicumal kardesim,sen yazdiklarini onceden dusunup te mi yaziyosun,yoksa kafadan mi atiyorsun?Nerde Suleymancilar nerde MHP.Bence bunlar AKP'yi destekliyor ve sanirim balkanlardaki turklerin birlik ve beraberlik icinde kalmasini dinimizi bize yeniden tanitarak ve ogreterek(nedense komunizm yillarinda dini ogrenim kimse gormemis) buyuk bir davanin oncusu durumundalar.Fakat cumhuriyet yanlisi olduklarini'da hic sanmiyorum,bu da Suleymancilarin sanirim en buyuk negatifi benim gozum'de.
Sayfa: [1] 2 3
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: Süleymancılar'ın kökeni Bulgaristan - Razgrad a Dayanıyor « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02992 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog