Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 23, 2017, 16:17:45
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: Süleymancılar'ın kökeni Bulgaristan - Razgrad a Dayanıyor 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3
Gönderen Konu: Süleymancılar'ın kökeni Bulgaristan - Razgrad a Dayanıyor  (Okunma Sayısı 27044 defa)
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #10 : Mayıs 27, 2007, 02:11:41 »

Süleymancılar hakkında çok fazla birşey bilmiyorum. Bildiğim tek şey, balkanlarda, Türkler arasındaki birlik ve beraberliği(!) sağlayan en önemli şey islam dini olmuştur. Öğle paydoslarımı genelde cağaloğlu kitapçılarında geçiririm. Bir yayınevinin önünden geçerken sürekli görüyorum "Süleymancıları gerçek yüzü" diye. Kitabı alıp okumakta fayda var. iyi veya kötü, gerçek yüzlerini görmüş oluruz. İlaveten ek bilgi Süleyman Hilmi Tunalı'ya 25. kuşaktan akraba olabilme ihtimalim oldukça yüksek  Cheesy Cheesy.

gelincik
gelincik
Üye

Popülarite: 160

you have to unlearn what you have learned

« Yanıtla #11 : Mayıs 27, 2007, 02:21:14 »

büyüklerimin anlatıklarına dayanarak aktarıyorum cumhuriyetin ilanından sonra atatürk türkiyedeki asrı dinci hocaları yobazları kovmus bunların bir bolümü bulgaristana yerlesmiş daha sonra atatürkün olümünden sonra buraya gelenler olmus içlerinde bazılarıda orada kalmıs büyük bir ihtimalle bu sülaymancıların kokeni onlara dayanmakta tabi bu bilimsel bir yaklasım olmadı ama elimde bu konu ile ilgili  bilgi yok bu bilgiye sahip olan arkadslardan yardım bekliyorum en azından burada anlatıklarım hakında ayrıntıllı bilgilgiye sahip olanlardan paylasım bekliyorum..

Yaşarken ,
Öğreneksin, olgunlaşacaksın,
Güneşini bul,
Ayazına ve karanlığına dikkat et,
Tecrübelerin olacak,
İlmin olacak,
Yaşama ve yolculuğunun ,
Tadına varacaksın,
Yaşam denen yolculukta,
Hem öğreneceksin,
Hemde hedefe gideceksin,
Yarenim, gönül dostum...
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #12 : Mayıs 27, 2007, 15:53:45 »

büyüklerimin anlatıklarına dayanarak aktarıyorum cumhuriyetin ilanından sonra atatürk türkiyedeki asrı dinci hocaları yobazları kovmus bunların bir bolümü bulgaristana yerlesmiş daha sonra atatürkün olümünden sonra buraya gelenler olmus içlerinde bazılarıda orada kalmıs büyük bir ihtimalle bu sülaymancıların kokeni onlara dayanmakta tabi bu bilimsel bir yaklasım olmadı ama elimde bu konu ile ilgili  bilgi yok bu bilgiye sahip olan arkadslardan yardım bekliyorum en azından burada anlatıklarım hakında ayrıntıllı bilgilgiye sahip olanlardan paylasım bekliyorum..
     Size katılıyorum sn. gelincik.Çok küçüktüm ,büyüklerimin sohbetinde duymuştum.Bahsettiğiniz gelenlere " 150-ler grubu"
 diyorlardı.Şumnu "Nüvvab" okulunda, Deliormanda farklı dini görevlerde bulunduklarından bahsedilmişti...

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
varnalikiz
Üye

Popülarite: 15

yaprağın kaderi düşmekmiş

« Yanıtla #13 : Mayıs 31, 2007, 12:31:47 »

Süleyman Hocanın talebelerinin  bugün istanbulda bulşunan bi çok yetiştirme yurduna gittim ve gördüm gerçekten güzel bi sistem içindeler.Bulgaristanda doğup büyüdüğü evi ziyaret etmiştik geçen defa gittiğimde babamla hiçbirşeyin orjinalliğini bozmamışlar orda bulunan köylüler herşey sanki hoca hala orda yaşıomuş gibi Köyde bulunan Kur'an Kurslarını da gezdik  çocuklara çok güzel bi din eğitimi verlio Süleyman Hocanın evini de kızlara eğitim verilen kurs haline getitmişler sadece Hocanın odası aynı orjinalliğini koruo Yüksel abi gittiğin zaman gidip görmeni tavsiye ederim çok güzel yapmışlar oraları...saygılarımla ayrıca bu konuya değindiğin için de ayrıca teşekkür ederim sana Yüksel Abi Wink
sylvia
Yeni Üye
*

Popülarite: 1

« Yanıtla #14 : Haziran 28, 2007, 20:20:38 »

süleymancıların kökenin bulgaristan olduğunu bende yeni öğrendim.geçenlerde bir akrabamız anlattı. hatta kurucusu ile ilgili bir hikaye de anlatmıştı. o ve oğulları ile ilgili ama tam olarak hatırlamıyorum. Huh  yine bizim  aileden birisinin onlarla çok çok uzaktan akraba olma ihtimali bile var. Tongue
trakya-serez
Yeni Üye
*

Popülarite: 0

« Yanıtla #15 : Eylül 18, 2010, 09:51:45 »

Taran Kedi ;
biraz fazla atmışsın 25. kuşak diye,
Gerçi hepimiz Hz. Adem den akrabayız   mı demek istedin acaba.
Süleyman Hilmi Tunahan ın doğum tarihi  Hicri: 1305 Miladi : 1888 senin 25. kuşak olman imkansız.
fanatik
Üye

Popülarite: 11

« Yanıtla #16 : Eylül 20, 2010, 00:49:03 »

Benim farklı bir görüşüm var bu konuda yalnız. Şu: Ne olursa olsun "bizdendir" demek ve sahip çıkmak... Hangi görüşte olursa olsun...

Çünkü bizden başka herkes böyle yapıyor. Arnavutlara bakın, Çerkeslere bakın, bir çok kesime bakın...

Tarihler Çerkes Ethem'in Yunanlılar'la işbirliği yaptığını yazar. Ahmet Anzavur'un İngilizlere sığındığını yazar. Ama baktığın zaman, bütün Çerkesler bunlara "bizim tarihi kişiliklerimizdir" diye sahip çıkar.

Arnavutlar'da da aynı şey vardır. Her isyancıyı, her eşkıyayı bile kendi tarihlerinin bir parçası sayarlar...

Halbuki Süleyman Efendi bir isyancı değildir; bir siyaset adamı bile değildir. Belki bazı resmi görüşlere muhalefet etmiş, "bence doğrusu budur" demiştir.

Bence, ister kendisine hak versinler, ister hak vermesinler, bütün Bulgaristan göçmenleri onu kendi tarihlerinin bir parçası saymalıdır...
bigalım
" S E S S İ Z "
Onursal Üye

Popülarite: 226

Bruce Lee ..

« Yanıtla #17 : Eylül 20, 2010, 17:31:42 »

bu konu hakkındaki görüşlerimi , şahıs hakkında açılan diğer sayfadaki başlığa yazdım ..
bir kez daha yazmaya gerek yok diyorum ..

ama tek cümleyle şunu derim ; " benim için bir şey ifade etmiyor " ..
her ne kadar " onlar hâlâ yeni öğrenci yurtları açarak faaliyetlerine devam etmiş olsalarda " !

--
« Son Düzenleme: Eylül 20, 2010, 17:35:09 Gönderen: bigalım » Logged

* * *               * * *                * * *

Y A Ş A S I N    C U M H U R İ Y E T  !

Y A Ş A S I N   M U S T A F A   K E M A L ' İ N   O R D U S U  -  Y A Ş A S I N  D E N İ Z C İ L E R  !

* * *                * * *                * * *
trakya-serez
Yeni Üye
*

Popülarite: 0

« Yanıtla #18 : Eylül 24, 2010, 11:51:53 »

Fanatik kardeşime katılmamak elde değil ;

Ama bazı kişiler var ;  Kulakları sağır , Gözleri Kör , Kalpleri Mühürlenmiş ,  bu şahıslara  Allah , Din , İman  dedin mi    kesinlikle  aleyhtedir ,

Benim canım kardeşim ,  Sudi Arabistanda , İranda , Afganistanda, Pakistanda , din alimi arayacağına  kendi toprağında  yetişen  Sünneti seniyye üzerini olan  insanlarn  Cehennem den  kurtulması için  birlik beraberlik için çalışan ları    neslimize iyi öğretmemiz gerekiyor  vesselam.
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #19 : Eylül 24, 2010, 22:11:30 »

Fanatik kardeşime katılmamak elde değil ;

Ama bazı kişiler var ;  Kulakları sağır , Gözleri Kör , Kalpleri Mühürlenmiş ,  bu şahıslara  Allah , Din , İman  dedin mi    kesinlikle  aleyhtedir ,

Benim canım kardeşim ,  Sudi Arabistanda , İranda , Afganistanda, Pakistanda , din alimi arayacağına  kendi toprağında  yetişen  Sünneti seniyye üzerini olan  insanlarn  Cehennem den  kurtulması için  birlik beraberlik için çalışan ları    neslimize iyi öğretmemiz gerekiyor  vesselam.

Vaaz yeri burası değil. Burada  Sudi Arabistanda , İranda , Afganistanda, Pakistanda , din alimi kimse aramıyor. Farklı görüşler olabilir, katlanmak zorundasınız.

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
Sayfa: 1 [2] 3
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: Süleymancılar'ın kökeni Bulgaristan - Razgrad a Dayanıyor « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02901 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog