Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Temmuz 23, 2017, 07:41:30
151.699 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Anketler  |  Konu: Kaç Göçmenisiniz ? 0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 58
Gönderen Konu: Kaç Göçmenisiniz ?  (Okunma Sayısı 271114 defa)
taner1984
Taner1984
Yeni Üye
*

Popülarite: 1

« Yanıtla #10 : Aralık 09, 2006, 11:58:46 »

91 gocmeniyim hrk se slm Wink

never forget who you are and where you did come from.
university of dumlupinar
LuBiMeTS
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0

« Yanıtla #11 : Aralık 12, 2006, 21:37:01 »

biz turkıye ye 1991 kasım 11 de geldık ve turıst olarak gelıp kocaeli korfez ilce sine yerlestık.cok guzel ve sırın bır ılce.gelip gormenızı tavsıye ederım.
rosemoon
gülay
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0

« Yanıtla #12 : Aralık 13, 2006, 12:44:49 »

ben de 1877-78 osmanlı-rus savaşı göçmeniyim
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

Popülarite: 64

« Yanıtla #13 : Aralık 14, 2006, 10:50:11 »

Kesin olarak bilemiyorum.
En güçlü tahminim şu: Biz Bulgar Komita hareketleri sırasında güvenlik ortamı bozulunca daha savaş başlamadan önce göç etmişiz. Bu da tahminen 1910 öncesi ve sonrasına karşılık geliyor. Bir de benim akrabalarım aralıklarla göç etmişler. Bazıları savaştan sonra Türkiyeye gelmişler.
Pek çok yerde Lakavitsa kökenli Pomakların yerleştiği köyleri duyuyorum. Bunların bir kısmı Çanakkale Biga dolaylarında ...
Ama bizm akraba gruplarımız İzmir ve Manisa civarında 7 köye dağılmış durumda. Bir kısmımız Bugutski, bir kısmımız Lakavski olarak anılıyoruz. Bazı akrabalarımız Ustritsa'dan, Dryanova'dan , Hvoyna'dan ve Şiroka Laka'dan gelmiş olanlar var.
Bu bilgileri iğneyle kuyu kazarcasına sora sora toplamaya çalışıyorum. Toplumsal hafızamız ne kadar zayıf.. Unutulmaması gereken nice konu sislere karışıp gidiyor.
Hepinize selam ve sevgiler...

Nassınız, eyi misiniz ?
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #14 : Aralık 14, 2006, 10:59:32 »

Bogutevolu, o zaman aşağıdaki konu ilgini fazlasıyla çekecektir.
Aşağdaki linkte 1878 ve çeşitli dönemlerde çanakkale biga tarafında kurulan köyler ile ilgili bilgiler mevcut. Sanırım işine yarayacak; http://www.balkanlar.net/forum/index.php?topic=2602.0

vezneci
vezneci
Onursal Üye

Popülarite: 247

Hangi dağa çıksam, umutlarım ötekinde !!!

« Yanıtla #15 : Aralık 14, 2006, 11:55:26 »

1890-1900 ARASI
Bende Bogutevalı gibi 2 yıldır araştırmaktayım. Bulduğum bilgiler Dedemin  Razgrad, Kemallar, ve babaannemin köyü (Belki kasaba) mumcular doğumlu olduğu ve bu yerlerden Türkiyeye , Sırasıyla  İstanbul,Eskişehir , Söke  derken şimdiki yaşadığımız köyü kurmuşlardır.
Afyon-Dazkırı da bizim köy dahil  7 tane köy 1900 lü yıllarda gelenler tarafından kurulmuştur.
Köyümüzdeki  sülale isimleri Bulgaristandan  geldikleri  köylere göre söylenmektedir.
Örnek , Köseler,Göbeller,Karagözler gibi

Göstermiyor aynalar artık, beni  ben diye..
Söyleşiyor hatıralar, nerede eski  sen diye...
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #16 : Aralık 14, 2006, 12:04:34 »

1890-1900 ARASI
Bende Bogutevalı gibi 2 yıldır araştırmaktayım. Bulduğum bilgiler Dedemin  Razgrad, Kemallar, ve babaannemin köyü (Belki kasaba) mumcular doğumlu olduğu ve bu yerlerden Türkiyeye , Sırasıyla  İstanbul,Eskişehir , Söke  derken şimdiki yaşadığımız köyü kurmuşlardır.
Afyon-Dazkırı da bizim köy dahil  7 tane köy 1900 lü yıllarda gelenler tarafından kurulmuştur.
Köyümüzdeki  sülale isimleri Bulgaristandan  geldikleri  köylere göre söylenmektedir.
göbeller mi? Göbelaga isimli bir kullanıcımız var razgratlı. Onunla akraba olma olasılığınız yüksek  Smiley

vezneci
vezneci
Onursal Üye

« Yanıtla #17 : Aralık 14, 2006, 14:17:00 »

Evet Motorcu kardeşim.
Siteniz sayesinde Gobelaga ile tanıştık, MSN  ile görüşüyoruz.
Ancak Gobelaga  ile bizim   göç  gelişimiz  arasında  bayaa  bi fark var. Gobelaga  genç bi kardeşimiz  ve şu aralar onun dünyası  "tozpembe" derler ya, işte öyle. Bilgilerimizi  birbirimize aktarmaya çalışıyoruz.
Ayrıca  bu bölgeyi  ve yerleri bilenler varsa yardımlarını bekliyorum.
Selamlar

Boss
Bay *****
Onursal Üye

Popülarite: 242

« Yanıtla #18 : Aralık 14, 2006, 17:17:04 »

1890-1900 ARASI
Mumcular köyü Kemallara ( İsperihe ) yakın bir köy.
Bulgarca adı Sveştari.
vezneci
vezneci
Onursal Üye

« Yanıtla #19 : Aralık 14, 2006, 17:29:15 »

Teşekkürler BOSS.
Beni araştırmalarımda  zaten  dedemin Kemallar, Babaanneminde  Mumcular köyünden bunlarında birbirine  yakın köyler olduğu bilgisidir. Ama Şu an köyümde yaşayan en yaşlılar bile (1925 Doğumlu)babalarının  Bulg.daki  hangi şehirden geldiğini bilmiyor ama  oradaki köylerin bahsettiğim gibi  Kemallar, Mumcular,Karagözler,Göbeller ,Köseler köyleri olduğunu söylüyorlar.
Bunlarında  Razgrat etrafında olduğunu sizlerin yazılarından anlıyorum.

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 58
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Anketler  |  Konu: Kaç Göçmenisiniz ? « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02033 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog