Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Temmuz 28, 2014, 19:24:27
151.583 Mesaj 8.636 Konu Gönderen: 8.307 Üye
Son üye: Karaisa
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Dobrucadaki Türk Köyleri (Harita - 1930) 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2 3 4
Gönderen Konu: Dobrucadaki Türk Köyleri (Harita - 1930)  (Okunma Sayısı 24227 defa)
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« : Ocak 02, 2007, 03:19:37 »

Arkadaşlar, sitemiz üyelerinden gürcan ın bana yolladığı bir haritayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu harita çok eski yıllara ait. Öyle eski ki Deliorman ın Romanya sınırları içerisinde olduğu döneme ait. Haritanın üzerinde yıl bilgisi yazmıyor, fakat memleket hududu ile çizilen alandan eski olduğu anlaşılıyor, ayrıca haritada Razgrat a bağlı ebibköy(Hebibköy) yoktur, bu köy de 1910 lu yıllarda kurulmuştur, buradan yola çıkarak haritanın 1910 öncesi bir döneme ait olduğu varsayıyoruz.
Haritanın Büyük Hali ----> http://www.balkanlar.net/harita.jpg

Not : Daha sonradan haritanın 1930'a ait olduğu anlaşılmıştır.
« Son Düzenleme: Mart 06, 2012, 15:48:15 Gönderen: AlperenKIRIM » Logged

sezen
s/ezgi/sel...
Onursal Üye

Popülarite: 284

« Yanıtla #1 : Ocak 02, 2007, 11:18:59 »

Bu haritanın devamı varmı, yoksa bu kadarmı? Ben bizim köyü bulamıyorum nedense, çok eskiden kurulduğunu biliyoruz 1470 öncesi .

“Ben nehir kıyısındaki parmaklığım; tutunabilen tutunsun bana ama koltuk değneği değilim kimse yaslanmasın bana… “

Nietzsche
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Tozcu

« Yanıtla #2 : Ocak 02, 2007, 13:56:56 »

HAritanın tamamı ne yazık ki bu kadar Sad

Gürgenli
Yeni Üye
*

Popülarite: 1

« Yanıtla #3 : Ocak 03, 2007, 17:34:42 »

annemin köyü şarvu babamın köyü gürgenli Şumnu yakınlarında olmalrı lazım ama ben şumnuyu bile bulamadım

Balkanlar en az Anadolu kadar vatanımızdır.Bir gün yeniden Tuna Boylarında Ay-Yıldızlı Bayrağımız dalgalanacak.
Gürgenli
Yeni Üye
*

« Yanıtla #4 : Ocak 03, 2007, 17:55:07 »

niye bulamadığımı anladım çünkü harite  bulgaristanın kuzeyinde sınırlı bi alanı gösteriyor en güneyde yeni pazar  var. Şumnu ne yazık ki daha biraz daha güneyde kalıyo

Balkanlar en az Anadolu kadar vatanımızdır.Bir gün yeniden Tuna Boylarında Ay-Yıldızlı Bayrağımız dalgalanacak.
wes
anakin
Kıdemli Üye

Popülarite: 57

[siyah şerit]balkanlar.net[/siyah şerit]

« Yanıtla #5 : Ocak 03, 2007, 18:48:21 »

Arkadaşlar, sitemiz üyelerinden gürcan ın bana yolladığı bir haritayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu harita çok eski yıllara ait. Öyle eski ki Deliorman ın Romanya sınırları içerisinde olduğu döneme ait. Haritanın üzerinde yıl bilgisi yazmıyor, fakat memleket hududu ile çizilen alandan eski olduğu anlaşılıyor, ayrıca haritada Razgrat a bağlı ebibköy(Hebibköy) yoktur, bu köy de 1910 lu yıllarda kurulmuştur, buradan yola çıkarak haritanın 1910 öncesi bir döneme ait olduğu varsayıyoruz.
Haritanın Büyük Hali ----> http://www.balkanlar.net/harita.jpg

hebibkoy(vladimirovtsi) u bulamaman normal cunku haritanın solunda yer alan işareter bolumunun altında yer alıor.arslan koy gibi iki goz aaneden olusan koy olcakta ebibköön olmaycak ha? üzerim o haritayı cizen arkadasları Grin

niye bulamadığımı anladım çünkü harite  bulgaristanın kuzeyinde sınırlı bi alanı gösteriyor en güneyde yeni pazar  var. Şumnu ne yazık ki daha biraz daha güneyde kalıyo

şarvı hemen hemen aynı izaa da kalıo hebib koyle ama bende bulamadım haritada. eger harita gercekten bire birse ve 1910 yılından once cizildii tahmini dogruysa şaavı nın sonrasında kurulduunu dusunmek gerekir. nedense pek guvenemiorum haritaya.

Han Solo,hancı solo
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Tozcu

« Yanıtla #6 : Ocak 03, 2007, 18:55:38 »

Bu harita aslında bulgaristan a ait değil, daha çok Romanya tarafına ait bir harita. Memleket hududu içerisinde kalan topraklar o zamanlar hep romanya tarafında görünüyor, memleket hududu dışında kalan yerler ise bulgaristanı, bu arada harita üzerinde gürgenli diye bir yer mevcut, balkanlar.net yazısındaki "an" harflerinin biraz üstünde bulunan köylere göz atın, ama sanırım oradaki gürgenli sizin aradığınız gürgenli değil. Şarvı köyünden pek çok 1989 göçmeni istanbul Kıraçta yaşamaktadır, şarvıdan kimlerdensiniz ?

Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 953

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #7 : Ocak 03, 2007, 19:37:06 »

*Kanımca bu harita o kadar eski değildir.Haritada iki sınır hattı "gördüm".Bulgaristan 1.Dünya savaşında mağlub kalan tarafta olduğu için topraklarından hayli kısımlar alınmıştır.Güneyde Ege denizine çıkışı kapanmış-o topraklar yunanlara verilmiştir.Kuzeydoğuda-haritanın gösterdiği  Dobruca-Deliormanın birleştiği yerde-Belirli bir kısım Bulgaristan toprağı,
 Nöy Barış Antlaşması gereğince, Romanyaya verilmiştir.*** Tarihin cilvesi-burada ,"Dobruca cephesinde",Bulgar +Osmanlı
 askeri,Rusya İmparatorluğu ordusuna karşı savaşmıştır...
Tutrakan batı-Balçık batı  hattı ,Bulgaristan-Romanya sınırı olmuştur .20.y.y.40.yıllarında Çar Boris III-Hitler görüşmeleri
 sonucu ,Bulgaristana bu topraklar  geri iade olmuştur.
 Bu harita 1920-1940 arası durumu ifade eden bir harita olduğuna göre ,büyük olasılıkla 1920 y. veya sonrası hazırlanan bir haritadır.
Osmanlı haritası olasılığı yok sayılacak kadar  düşüktür.Nedenler-Yerleşim yerleri latince yazılıdır...Sınır 1918-1920 y.
tarihlidir..

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
delia
Yeni Üye
*

« Yanıtla #8 : Ocak 09, 2007, 17:06:41 »

haritayı bulup siteye koyan arkadaşa çok teşekkür ederim ,
dedelerimin köyünü hep arardım haritalarda da bulamazdım bir türlü.. boşaltılmış, yıkılmış köylerden biriymiş papuççular köyü. sayende yerini buldum. eline koluna sağlık..
imrenbgtr
imren
İlgili Üye
**

Popülarite: 12

« Yanıtla #9 : Ocak 09, 2007, 21:01:14 »

elerine sağlık

BÜYÜK KOKARCA: PISILAR                                                                                                                    KEMALLAR: HACI RÜSTEMLER
Sayfa: [1] 2 3 4
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Dobrucadaki Türk Köyleri (Harita - 1930) « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02209 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, ikinci el araba Balabanlyz.BZ Blog