Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Ağustos 19, 2017, 19:58:33
151.699 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Dobrucadaki Türk Köyleri (Harita - 1930) 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3 4 5
Gönderen Konu: Dobrucadaki Türk Köyleri (Harita - 1930)  (Okunma Sayısı 45889 defa)
RaZgRaDLI
Kıdemli Üye

Popülarite: 35

Dunya barısı. :)

« Yanıtla #10 : Ocak 09, 2007, 21:15:30 »

Yuxel sen bizim koyu beyenmiyormusun ? Angry

Oyun Bittiginde Kralda Piyonda Aynı Kutuya Girer.!!!
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye

Popülarite: 141

« Yanıtla #11 : Ocak 17, 2007, 01:36:52 »

Harita elbette yoruma açık. Kaynağı Müstecip Ülküsal/Dobruca ve Türkler.
Haritanın sol üst köşesinde, "Dobruca 1933 senesinde Türk Köyleri ve Kasabaları" yazıyo. Haritanın alındığı kaynak gösterilmemiş yanlış hatırlamıyorsam. Haritanın devamı var aslında. Fakat devamı kuzeye doğru. Alt kısmı bu kadar. Bulgaristan kısmını  alabilmek için tarayıcının aldığı kadarıyla haritanın alt tarafını aldım.Şumnu gibi bazı yerlerin bulunmaması benim de dikkatimi çekti aslında.
Haritanın üst kenarı, İbrail,Maçin, İsakça, Çatalköy, İsmail, Sulina hattını içeriyor. Buraları Dobrucada kalıyor. Haritayı küçültüp yeniden taramayı denerim, tabi ki okunabilir olursa.

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
Amor
Üye

Popülarite: 46

« Yanıtla #12 : Ocak 17, 2007, 02:53:08 »

1910 öncesinden kalma ise bu harita  neden şehir ve köy isimleri Latince..Huh?
bu harita kesinlikle 1910 sonrası yapılmış bi haritadır..

Kendi menfaatini bilmeyenin, hiçkimseye faydası yoktur...
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #13 : Şubat 02, 2007, 10:18:47 »

bu harita deliormandan cok dobrucaya ait.

cok guzel bir paylasim ellerine saglik

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
dura
Üye

Popülarite: 21

düşünebiliyorum!!!Demek ki, Varım.

« Yanıtla #14 : Şubat 02, 2007, 19:54:07 »

güzel bi harita fakat çok eski oldugu yanlış olabilir(1910 dan önce) .Eğer yeni türkçenin cumhuriyetten(23/10/1923) sonra kullanılmayı başladığına  göz  önüne  alırsak( 1 Kasım 1928'de  yürürlükte)İnsan ister  istemez bu haritanın  sadece bir deneme olduğunu  düşünür.Daha derin araştırılmasını  tavsiye  ederim.
ayhannn
Çekingen Üye
*

Popülarite: 1

« Yanıtla #15 : Eylül 04, 2007, 22:34:50 »

şumnu osmanpazarı doğanlar köyünü arıyorum bilen
yada az da olsa bilgisiolan varsa lütfen cevap yazsın
hizarci1967
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0

« Yanıtla #16 : Ekim 15, 2007, 10:11:11 »

haritayı bulup siteye koyan arkadaşa çok teşekkür ederim ,
dedelerimin köyünü hep arardım haritalarda da bulamazdım bir türlü.. boşaltılmış, yıkılmış köylerden biriymiş papuççular köyü. sayende yerini buldum. eline koluna sağlık..

papuçculardan geldiğinizi gördüm babaannem lerde papuçculardan tanışalım
hizarci1967
Çekingen Üye
*

« Yanıtla #17 : Ekim 15, 2007, 10:17:19 »

babaannem tarafıda papuçcular köyünden gelmedir.Sizlerinde papuçculardan olduğunuzu gördüm. selamlar kimlerden olduğunuzu öğrenebilirmiyim. akrabalarımı bulmak istiyorum.bizimkiler darıca - gebze - kocaeli ye yerleşmişler.
evranos bey
Üye

Popülarite: 10

« Yanıtla #18 : Ekim 15, 2007, 22:02:52 »

benim
Bu harita aslında bulgaristan a ait değil, daha çok Romanya tarafına ait bir harita. Memleket hududu içerisinde kalan topraklar o zamanlar hep romanya tarafında görünüyor, memleket hududu dışında kalan yerler ise bulgaristanı, bu arada harita üzerinde gürgenli diye bir yer mevcut, balkanlar.net yazısındaki "an" harflerinin biraz üstünde bulunan köylere göz atın, ama sanırım oradaki gürgenli sizin aradığınız gürgenli değil. Şarvı köyünden pek çok 1989 göçmeni istanbul Kıraçta yaşamaktadır, şarvıdan kimlerdensiniz ?
''Yüksel bey harita için teşekkürler.bir şey sorucam,dedemler sofular köyünden yani vılnariden ama dedemin anlattığına  göre bir zamanlar yani sofularda 1923 lerde romenlerle okula gittikleriidi daha sonra bu kısa süre sürdüğünü ve tekrar bulgarlarla okula devam ettiklerini anlatmıştı.ama haritada sofular bulgar sınırında gözüküyor yenipazarın kuzeydoğusunda.acaba 1910lardan  sonraları tekrar sınır değişikliklerimi olmuştur,konuyla ilgili yorum yaparsan sevinirim .selamlar.
duisburg07
Çekingen Üye
*

« Yanıtla #19 : Ekim 17, 2007, 18:55:29 »

arkadaslar hepinizden allah razi olsun.sizden ricam ayvaz köyü(gayvaz köyü)nün nerde oldugunu bilen varmi
birde demir baba tekkesinin nerde oldugunu bilen varsa bana (ay-parcam61@hotmail.de) adresine haber atarsa minnettar olurum kendilerine
Sayfa: 1 [2] 3 4 5
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Dobrucadaki Türk Köyleri (Harita - 1930) « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02116 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog