Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Ekim 23, 2017, 07:04:56
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Dobrucadaki Türk Köyleri (Harita - 1930) 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 2 [3] 4 5
Gönderen Konu: Dobrucadaki Türk Köyleri (Harita - 1930)  (Okunma Sayısı 47359 defa)
silistreli
silistreli
Yeni Üye
*

Popülarite: 3

« Yanıtla #20 : Ekim 17, 2007, 21:44:13 »

haritayı bulup siteye koyan arkadaşa çok teşekkür ederim ,
dedelerimin köyünü hep arardım haritalarda da bulamazdım bir türlü.. boşaltılmış, yıkılmış köylerden biriymiş papuççular köyü. sayende yerini buldum. eline koluna sağlık..
haritayı bulup siteye koyan arkadaşa çok teşekkür ederim ,
dedelerimin köyünü hep arardım haritalarda da bulamazdım bir türlü.. boşaltılmış, yıkılmış köylerden biriymiş papuççular köyü. sayende yerini buldum. eline koluna sağlık..
Hanımımın köyü.95 yılında yıkılan köyün yerine ziyarete gitmiştik.Sanırım ordaki  küçük  köyleri daha büyükçe ve planlı olarak farklı bir yere taşımışlar.O yüzden oralar yıkılmış.

Bitmeyecek rüyamız Balkanlar
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #21 : Ekim 20, 2007, 01:40:36 »

benim
Bu harita aslında bulgaristan a ait değil, daha çok Romanya tarafına ait bir harita. Memleket hududu içerisinde kalan topraklar o zamanlar hep romanya tarafında görünüyor, memleket hududu dışında kalan yerler ise bulgaristanı, bu arada harita üzerinde gürgenli diye bir yer mevcut, balkanlar.net yazısındaki "an" harflerinin biraz üstünde bulunan köylere göz atın, ama sanırım oradaki gürgenli sizin aradığınız gürgenli değil. Şarvı köyünden pek çok 1989 göçmeni istanbul Kıraçta yaşamaktadır, şarvıdan kimlerdensiniz ?
''Yüksel bey harita için teşekkürler.bir şey sorucam,dedemler sofular köyünden yani vılnariden ama dedemin anlattığına  göre bir zamanlar yani sofularda 1923 lerde romenlerle okula gittikleriidi daha sonra bu kısa süre sürdüğünü ve tekrar bulgarlarla okula devam ettiklerini anlatmıştı.ama haritada sofular bulgar sınırında gözüküyor yenipazarın kuzeydoğusunda.acaba 1910lardan  sonraları tekrar sınır değişikliklerimi olmuştur,konuyla ilgili yorum yaparsan sevinirim .selamlar.
Bir dönem silistra tarafı romanya tarafına geçmiş, ondan sonra tekrar bulgaristan tarafına bırakılmış. Sanırım bulgar ve romen öğrenci değişikliği o dönemde ortaya çıktı.

simatr
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0

« Yanıtla #22 : Kasım 14, 2007, 16:46:37 »

merhaba bu haritanın çok çok daha yeni versiyonu var yarin size linki verim
çardaklının torunu
Çekingen Üye
*

« Yanıtla #23 : Kasım 17, 2007, 05:30:03 »

Haritanın yeni versiyonunu siteye ve mümkünse mail adresime lütfen gönderin.Çardaklının torunu
ncmatalay@hotmail.com
macıroğlu
Yeni Üye
*

Popülarite: 7

« Yanıtla #24 : Kasım 17, 2007, 12:55:47 »

merhaba ben yeni üyeyim deliormanı incelerken buldum anne tarafım dobrucalı silistreden balabanlar köyünden köyü bulunca gerçekten çok sevindim elinize sağlık
denkova
Yeni Üye
*

Popülarite: 2

« Yanıtla #25 : Kasım 19, 2007, 19:34:09 »

slm aradaşlar babam razgrad ın denkova veya kalova köyünden olan kimselerle yazışmak istiyorum. Şimdiden tesrkkürler. iyiakşamlar
Turksan
Çekingen Üye
*

« Yanıtla #26 : Ağustos 29, 2009, 01:53:02 »

babaannem tarafıda papuçcular köyünden gelmedir.Sizlerinde papuçculardan olduğunuzu gördüm. selamlar kimlerden olduğunuzu öğrenebilirmiyim. akrabalarımı bulmak istiyorum.bizimkiler darıca - gebze - kocaeli ye yerleşmişler.

Merhaba,
Ben burada daha yeni uyeyim,ismim Turksan.
Sizinle Pabuccular koyu konusunda mail lesirsek memnun olrum.

mail adresim:  asciv6@hotmail.com

selamlar Turksan
Turksan
Çekingen Üye
*

« Yanıtla #27 : Ağustos 29, 2009, 02:19:02 »

Merhaba,

Arkadaslar bende bir cogumuz gibi,dedemin Romanya da yasamis  oldugu koyu ariyorum.
Dedem (dedemin ismi Davut ama lakablari kirinlar(in) Davut olarak soylenirdi.) 1936 Romanya  gocmeniyiz diye anlatirdi.(belki 1934 ile 1936 arasi olabilir)
Dedemlerin koylerinin adi Kara Hidirlar koyu olarak soylenirdi (bir ihtimal Karadirlar koyu de olabilir?)
Su anda Turkiyde ki yerlesim yerleri il Corum/ilce Alaca/Karnikra Koyu,(Bu koye 1934/36 arasi Resmi olarak tahin edilmislerdir,tahminen 80/ila 100 haneydi.
Umarim bana yardimci olabilrsiniz, simdiden Tessekkurler.

mail adresim:  asciv6@hotmail.com

« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2009, 02:22:41 Gönderen: Turksan » Logged
NURAN ÖZTÜRK
NÇÖB
Onursal Üye

Popülarite: 26

« Yanıtla #28 : Ekim 20, 2009, 22:26:44 »

Arkadaşlar, sitemiz üyelerinden gürcan ın bana yolladığı bir haritayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu harita çok eski yıllara ait. Öyle eski ki Deliorman ın Romanya sınırları içerisinde olduğu döneme ait. Haritanın üzerinde yıl bilgisi yazmıyor, fakat memleket hududu ile çizilen alandan eski olduğu anlaşılıyor, ayrıca haritada Razgrat a bağlı ebibköy(Hebibköy) yoktur, bu köy de 1910 lu yıllarda kurulmuştur, buradan yola çıkarak haritanın 1910 öncesi bir döneme ait olduğu varsayıyoruz.
Haritanın Büyük Hali ----> http://www.balkanlar.net/harita.jpg
ah memleketim şimdi oralarda olmak isterdim

Not : Daha sonradan haritanın 1930'a ait olduğu anlaşılmıştır.
imrenbgtr
imren
İlgili Üye
**

Popülarite: 12

« Yanıtla #29 : Ocak 02, 2010, 13:43:32 »

harita cok güzel yalnız şumnuya bağlı sulmanköy ü göremedim.

BÜYÜK KOKARCA: PISILAR                                                                                                                    KEMALLAR: HACI RÜSTEMLER
Sayfa: 1 2 [3] 4 5
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Dobrucadaki Türk Köyleri (Harita - 1930) « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02357 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog