Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 24, 2017, 21:36:32
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: Balkanlar ile ilgili kitaplar 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6
Gönderen Konu: Balkanlar ile ilgili kitaplar  (Okunma Sayısı 55453 defa)
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye
*****

Popülarite: 141
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.092


« Yanıtla #10 : Ocak 17, 2007, 01:47:51 »

Bu bölüme, kuru bir teşekkür yazmak yeterli olmayacak ama duramadım. Yüksel'e çok teşekkür ederim tabiki katkıda bulunanlara da. Çok yerinde ve faydalı buldum. Katkıya devam.
Logged

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye
*****

Popülarite: 483
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 5.830


Tozcu


WWW
« Yanıtla #11 : Nisan 04, 2007, 09:26:09 »


Bulgaristan Türkleri Üzerine Araştırmalar

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayımlar Dairesi Başkanlığı

Kitabın Adı:Bulgaristan Türkleri Üzerine Araştırmalar
Yazarı,Haz.,Çev.,v.b.: M. Türker ACAROĞLU
Türü: Türk Dünyası
Basım: 1. Baskı
Basım Yılı: 1999
Konu No: 306.0899435004977
Sayfa Sayısı: XVI, 655 sayfa, res.
Boyutu: 24 cm
Yayın No: 2328
Dizi Adı: Kültür Eserleri Dizisi
Dizi No: 251
ISBN: 975-17-2170-9
Baskı Sayısı: 3000 adet
Fiyatı: 4.000.000.TL

İçeriği
"Bulgaristan'da doğmuş ve ilk gençlik yıllarını orada geçirmiş olan M. Türker ACAROĞLU'nun hazırladığı bu çalışma; 1939 yılından buyana 60 yıllık bir dönemde Bulgaristan'da yaşayan Türkler ile ilgili inceleme ve araştırmalarla ortaya konmuş makalelerden oluşmaktadır. Atatürk, Tarih, Dilbilim, Halkbilim, Nasrettin Hoca ve Etnografya gibi bölümlere ayrılarak düzenlenmiş bu kitap Bulgaristan Türkleri hakkında ortaya konmuş önemli bir kültürel çalışmadır."
http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAC8287D72AD903BE2D88412156A07E5B
Logged

sunaysen
SUNAY
Üye
***

Popülarite: 16
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 196« Yanıtla #12 : Nisan 04, 2007, 09:59:45 »

arkadaşlar bu çok değerli paylaşım larızı için teşekürler  Asker
Logged
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye
*****

Popülarite: 483
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 5.830


Tozcu


WWW
« Yanıtla #13 : Nisan 04, 2007, 11:43:33 »


Osmanoflar
Kenan Hulusi Koray

ISBN: 975-293-174-X
Sayfa sayısı: 255
Ebat: 13,5x19,5 cm
Yayın tarihi: ocak 2004

1904 yılında Bulgaristan’da başlıyor roman. Köklü bir Türk ailesinin hayatına tanıklık ediyoruz. Bulgar komitacıların örgütlendiği o günlerde tehlike ve güvensizlik hâkimdir bu ailenin hayatına. Osmanof adıyla anılan ailenin üç oğlu vardır. Ve olaylar bu üç erkek ile onların hayatlarına giren gizemli kadınlar etrafında döner. Birbirlerinden hem destek bulan hem de ürken bu toplulukta herkes bir diğeri için "öteki" olma özelliğini taşımaktadır.
"Osmanoflar", 1938 yılında "Vakit" gazetesinde tefrika edilmiş ve günümüze kadar hiç basılmamış bir roman. Daha çok öyküleriyle tanınan Kenan Hulusi Koray bu romanında Balkanlar’da Türklere karşı yaşanan yabancılaşmanın üzerine eğiliyor. Bireylerin kendi içine dönüşünü ve kopuşunu temel olarak alan "Osmanoflar", Prof. Dr. İnci Enginün’ün Kenan Hulusi’nin yazarlığını ve bu romanı yorumlayan önsözüyle sunuluyor. Böylece, Türk edebiyatının gölgede kalmış önemli eserlerinden biri de gün ışığına çıkmış oluyor.
http://www.dogankitap.com/kitap.asp?id=522
Logged

TEKERAGA
Onursal Üye
*****

Popülarite: 132
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 2.360« Yanıtla #14 : Nisan 04, 2007, 13:12:47 »

BALKAN TÜRKLERİ /BALKANLARDA TÜRK VARLIGI
Erhan TÜRBEDAR
2003 
 
Avrupa'da 19. yüzyılın sonuna kadar, Balkan ülkelerinde ise daha uzun süre Rumeli Türklerinin Balkanlar'da yaşamamaları gerektiği ilkesi egemenliğini korumuştur. Kısacası bu dönemde bölgenin istenmeyen halkı durumunda olan Türkler, bölgeye yönelik araştırmaların çoğunda gizlenmiş ya da önemsiz gösterilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlar'dan çekilmesinin ardından, dönemin yönetimleri tarafından Türklere ve diğer akraba topluluklara hep şüpheci bir gözle bakılmış, kendilerine yabancı muamelesi yapılmıştır. Bu, geri dönüşü olmayan göçlerin hızlanmasına sebep olmuştur. Günümüzde ise yeniden yapılanmakta olan Balkanlar'da demokratik yollardan seçilmiş hükümetler yönetimde bulunmaktadır. Bu durumun Balkanlar'daki soydaşlarımızın günlük yaşantısına yansımaları olumlu olmakla birlikte, ülkeden ülkeye değişen uygulamalar ve bazı sorunlar hâlâ mevcuttur.

Bu kitabın hazırlanmasındaki başlıca amaç, Balkan Türklüğü hakkında, tarihteki gelişmelerle birlikte günümüzdeki durumu da yansıtan, kapsamlı ve temel referans kitabı teşkil edecek olan bir çalışmayı ortaya koymaktır. Kitapta Bulgaristan, Batı Trakya, Kosova, Makedonya ve Romanya Türkleri ile ilgili makalelerin dışında, Türklerin Balkanlar'a yerleşmesi, Balkanlar'daki Türk kültür mirası, Balkan Türklerinin edebiyatı, halk inançları, dil ve eğitim sorunları ve Türkiye'nin Balkanlar'daki rolü ile ilgili çalışmalar da yer almaktadır. Kitabın en önemli özelliği, konusunda uzman kişilerin yazılarını bir araya getirmiş olmasıdır. Bu yüzden çalışmanın hem Türkiye içinde hem de Balkanlar'da konu ile ilgilenenlerin ilgisini çekeceğine inanıyoruz.Ön Söz
 

Osmanlı Devleti, Türklerin Balkanlar'la hem en uzun süreli ve en kalıcı ilişkilerini geliştirmiş, hem de Balkanlar'da etkileyici sonuçlar oluşturmuştur. Balkanlar'ın Osmanlı Devleti'nin sınırlarına dâhil edilmesi ile bölgedeki halklar Türkler ile içiçe yaşamaya başlamış ve Türk kültüründen etkilenmişlerdir. Günümüzde Balkan dillerinde önemli miktarda Türkçe kelimeler hâlâ kullanılmakta ve Osmanlının en güzel mimarî eselerinin çoğu Balkan şehirlerini süslemektedir. Kuşkusuz Türk kültürünü bütün canlılığıyla hayatta tutan, Osmanlı Devleti'nin bölgedeki en önemli mirası olan Balkan Türkleridir. Resmî verilere göre günümüzde Balkanlar'da 1 milyon 100 bin civarında Türk yaşamaktadır. Ancak bölgede yaşayan Türklerin liderlerinin ileri sürdüğü rakamlar dikkate alındığı zaman, Balkanlar'daki Türklerin sayısının iki milyon civarında olduğu ortaya çıkmaktadır.

Osmanlı Balkanlar'dan çekilirken bölgedeki devletlerin sınırları içerisinde yaşamaya devam eden Türkler ve diğer Müslümanlar ikinci sınıf vatandaşı durumuna düşmüşlerdir. Bu kadarla kalmayıp, uygulanan bilinçli politikalar ile göçlere zorlanmışlardır. Komünizm döneminde ise, dozun ülkeden ülkeye değişiyor olmasıyla birlikte, eğitim, kamu hizmetleri, medya araçları ve buna benzer unsurlar azınlık durumuna düşen Türklerin ve diğer Müslümanların kültürünün aleyhine kullanılmıştır. Baskın topluluğun dilini ve yaşam tarzını paylaşanları bazı ekonomik ayrıcalıklar ile ödüllendirmek gibi araçlarla dolaylı asimilasyon yöntemleri uygulanmıştır. Bulgaristan komünistleri bunun aşırı ucunu teşkil etmiş, zorla isim değiştirme, Türklerin anadillerinde eğitimini, yayın ve basın olanaklarını, dinî hizmetlerini yasaklama gibi sert yöntemlerle Türk ve Pomakları tamamen Bulgarlaştırmaya çalışmışlardır.

Soğuk Savaş'ın bitimiyle birlikte Balkan Türkleri daha rahat nefes almaya ve güçleri yettiği ölçüde siyasî anlamda aktif olmaya başlamışlardır. Günümüzde Bulgaristan'daki 'Hak ve Özgürlükler Hareketi' ülkenin kilit siyasî partilerinden biri konumuna gelmiş durumdadır. Diğer taraftan bugün bütün Balkan ülkelerinde demokratik yollardan seçilmiş hükümetler görev yapmaktadır. Hepsinin ortak amacı Avrupa ve Atlantik kurumlara entegrasyondur. Bu ise ister istemez azınlık hukukunun düzelmesine olumlu yansımaktadır. Dolayısıyla bu yeni dönemde Balkanlı Türklerin yapması gereken, aralarındaki gereksiz sen-ben kavgalarına son vermek, iyice örgütlenmek ve yaşadıkları ülkelerin yeniden yapılanmasına katkıda bulunmakla birer istikrar unsuru olduklarını bir kez daha ortaya koymaktır. Balkanlı Türkler ülkelerinin sadık ve şerefli vatandaşları oldukları ölçüde, Türkiye de bundan gurur duyacaktır.

Balkan Türkleri konusunda kuşkusuz çok şey yazılmıştır. Ancak yazılanlar ya çok fazla geçmişteki gelişmelere yer vererek günümüzdeki durumdan kopmakta, ya analizden yoksun bildiriler ve raporlar şeklinde ele alınmakta, yada kapsamlı olmamaktadır. Bu kitap ile bütün bu eks...ler giderilmeye çalışılmış, konusunda uzman olan akademisyenlerin araştırmaları ile Balkan Türkleri hakkında kapsamlı bir çalışma ortaya konarak, Balkan Türklüğü ile ilgilenen okuyucular ve araştırmacılara temel bir referans kitabı teşkil edecek bir eserin oluşturması için gayret sarfedilmiştir.
Tarihsel perspektif içinde Türklerin Balkanlar'a yerleşmesi konusunu Yrd. Doç. Dr. Mehmet İnbaşı kaleme almaktadır. Bölgedeki Türk fetihlerinin gelişme aşamaları, fetihten sonraki iskân politikası ve Türk halkının durumu hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir.

Doç. Dr. Ömer Turan Bulgaristan Türkleri ile ilgili araştırmasını, Bulgaristan tarihine paralel olarak ele almaktadır. Bulgaristan tarihi dört döneme ayrılmış olup, her bir dönemde Türklerin durumu ayrı ayrı incelenmektedir. Yazar günümüzde Bulgaristan Türklerinin durumunun iyiye gittiğini belirtmekle beraber, bazı sorunların varlığına da dikkat çekmektedir. Bulgaristan Türklerinin ayrıca tarihsel süreç içerisindeki hakları ayrıntılı bir şekilde emekli büyükelçi Ömer E. Lütem tarafından kaleme alınmaktadır.
Erhan Türbedar tarihte değişen siyasî ve sosyal dengeler içerisinde Kosovalı Türklerin karşı karşıya kaldıkları sorunları incelemektedir. Yazar, Kosovalı Türklerin mevcut durumunu etkileyen faktörlerin neler olduğunu gerektiği gibi kavramak için, tarihe bakmak gerektiğine işaret etmektedir. Bu makalede ayrıca, Balkan ülkelerinde Osmanlı tarihinin çoğu akademisyen tarafından doğru olmayan bir şekilde yazıldığı ve bunun bölgedeki Türklere olumsuz yansıdığı da vurgulanmaktadır. Yugoslavya'ya yönelik 1999'daki NATO müdahalesinin ardından Kosova'da başlayan yeni dönemde, Kosovalı Türklerin en büyük meydan okuması, 1974 Kosova Anayasasından kaynaklanan Türkçenin resmî dil olma statüsünün geri alınması alanında olmuştur. Bu konuyu, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Kosova ile ilgili ortaya koyulmuş yasal düzenlemeler çerçevesinde, Kosovalı hukukçu İskender Muzbeg irdelemektedir.

Makedonya sorununu incelemeden Makedonya Türklerinin durumunu ele almak neredeyse mümkün gözükmemektedir. Dr. Emel Osmançavuşoğlu Oktay bu bakış açısından hareketle Osmanlı öncesi dönemden başlayarak, Makedonya'da 2001'de yaşanan sıcak çatışmaların da etkilerini dikkate alarak Makedonya Türklüğünü değerlendirmektedir.
Doç. Dr. Osman Horata tarihî geçmişi ile beraber Romanya Türklerini ele almaktadır. Türklerin sosyo-kültürel sorunlarına değiniyor olması dışında, yazar çalışmasında Türkiye-Romanya ilişkilerine de yer vermektedir.

Batı Trakyalı Türklerin durumunu bir hukukçu gözüyle Ayşe Özkan değerlendirmektedir. Bu çalışmada değişik anlaşmalarda ve Yunanistan anayasa hukukunda Türklerin statüsü incelenmekte ve uygulamada ne tür sorunlar ile karşı karşıya kaldıklarının altı çizilmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Z. İbrahimgil Balkanlar'daki Türk kültür mirası ile ilgili bir değerlendirme yaptıktan sonra, okuyucuya Balkanlar'dan konu ile ilgili değişik görüntüleri sunarak kitaba farklı bir zenginlik kazandırmaktadır.

Prof. Dr. Mustafa İsen geçmişten günümüze Balkanlar'daki Türk edebiyatı hakkında önce ülkeler çerçevesinde değerli bilgiler sunmakta, ardından da bölgeyi bir bütün olarak ele alarak değerlendirmektedir. Yazar bölgedeki Türk edebiyatında şiir ile birlikte, Türk Çocuk Edebiyatı'nın da ön plâna çıktığının altını çizmektedir. Bu çalışmanın ardından Prof. Dr. Mustafa Kara'nın Balkanlar'daki Türk Tasavvuf Edebiyatı ile ilgili genel değerlendirmesi okuyucuya sunulmaktadır.

Balkanlar'daki soydaşlarımızın eğitim ile ilgili sorunlarından bahsederken; yerel yönetimden, eğitici kadroların yetersizliğinden, okul sayısının yetersizliğinden, okullarda okutulacak ders kitaplarının ve eğitim araç gereçlerinin yetersizliğinden ve hepsinden öte, kendi ana dilinde özgürce ve huzur içinde eğitim görülememesinden kaynaklanan sorunlar akla gelmektedir. Balkan Türklüğünün dil ve eğitim sorunlarını ülkeler bazında Dr. Bilgehan A. Gökdağ ele almaktadır. Bu çalışmanın ardından okuyucu Dr. Yaşar Kalafat'ın Balkanlar'daki Türk halk inançları ile ilgili yazısını okuyabilecektir. Yazar Balkanlar'da Türk varlığı aranacaksa, bunun en sağlıklı yolunun halk kültürü araştırmalarından geçtiğini vurgulamaktadır.

Son olarak emekli büyükelçi Dr. Bilâl Şimşir 'Türkiye ve Balkanlar' isimli çalışması ile önce Balkanlar'ın Türkiye açısından önemini değerlendirmekte, ardından son elli yılda Bulgaristan Türklerinin göçü ve bu konuda Türkiye'nin izlediği politikalar üzerinde durmaktadır. Çalışmasının son bölümünde yazar, Soğuk Savaş sonrası dönemde eski Sovyetler Birliği ve Yugoslavya coğrafyasında yaşanan değişmelerin Türkiye'ye yansımaları üzerinde de durmaktadır.

Derleme bir kitabın yayına hazırlanması bazen, daha önce hiç akla gelmeyen sorunlarla karşılaşmamıza sebep olabiliyor. Bu engellerin aşılmasında bana destek veren eşim Semra'ya teşekkür ediyorum.

Bu kitabı Rumeli'den göç etmemekte direnen ve dağılan İmparatorluğun yükünü birkaç nesil boyunca çeken bütün soydaşlarımıza armağan ediyorum.Yazar Hakkinda 
 
Erhan TÜRBEDAR, 1975 yılında Kosova'nın Priştine şehrinde doğdu. Lisans eğitimini 1999'da Gazi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü'nde tamamladı. O tarihten bu yana Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM), Balkan Masası'nda araştırmalarını sürdürmekte olan Erhan Türbedar, aynı zamanda Kosova'da yayınlanmakta olan Yeni Dönem gazetesinin Ankara Muhabiri ve köşe yazarıdır. Balkanlar ile ilgili yapmış olduğu 'Ekonomik Sorunlar ve Siyasî İstikrarsızlık Kıskacından Kurtulamayan Ülke: Arnavutluk', 'Yugoslavya, Hırvatistan ve Bosna-Hersek: Geçmişin Gölgesinde İşbirliği Arayışları', 'Soğuk Savaş Sonrası Dönemde Balkanlar ve Avrupa Birliği', 'Bosna-Hersek'te Anayasa Değişikliği: Normal Bir Devlete Dönüşme Umudu' gibi çalışmaları çeşitli kitap ve dergilerde yayınlanmıştır.
                                     
                               

 
Kaynak:                          http://www.asam.org.tr/yayinevi/kitapgoster.asp?pkat1=5&ID=46
Logged
TEKERAGA
Onursal Üye
*****

Popülarite: 132
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 2.360« Yanıtla #15 : Nisan 07, 2007, 00:22:36 »

Bulgaristan’la Yeni Dönem, Soğuk Savaş Sonrası Ankara Sofya İlişkileri


Kitap TahlilYazar : Birgül DEMİRTAŞ – COŞKUN. ASAM Yayınları, Ankara 2001. 126 Sayfa. ISBN:975-6769-17-3. İrtibat Adresi: Konrad Adenauer Caddesi No. 61 06550 Yıldız – Çankaya / ANKARA  Tel: 0 312 49160 70  E-posta:asam@avsam.org

 

Muzaffer  VATANSEVER

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü

 

Bulgaristan tarih boyunca kimi zaman bir düşman, kimi zaman ise yakın bir müttefikimiz olmuştur. Kimi zaman sadece kabuğuna çekilmiş, kimi zaman fırtınalar estirmiştir. bazen sadece sorunlu bir komşu, bazen de Türklerin Batı’ya açılan kapısı olmuştur.

 

Bulgaristan’ın Türkiye için ayrı bir önemi vardır. Bulgaristan bağımsızlığını kazandığı tarihte bile nüfusunun yarısından fazlası Türk olan bir Balkan ülkesidir. Ayrıca Türkler ve Bulgarlar arasında paylaşılan 500 yıllık ortak bir tarih vardır.

 

Bu nedenle Bulgaristan’ın Türkiye'ye, aynı şekilde Türkiye’nin de Bulgaristan’a. kaçınılmaz yansımaları olmuştur. Geçmişte Avrupa’ya ulaşmada bir köprü görevi yaparken, günümüzde de bu stratejik önemini korumuş, gerek  ekonomisi gerek dış politika yönelimleri gerekse sosyal kültürel boyutuyla ülkemiz için çekim merkezlerinden biri olmaya devam etmiştir.  Tarihte dönem dönem bu iki ülke arası ilişkilerin gerginleştiği görülse de, Soğuk Savaş sonrasında Ankara-Sofya arası  ilişkilerde Türkiye açısından adeta “Bulgaristan’lı yeni bir dönem” başlamıştır.

 

Yazar  Birgül Demirtaş Coşkun da “Bulgaristan’la Yeni Dönem” adlı kitabında,  özellikle Soğuk Savaş sonrası Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde meydana gelen değişikleri ve bu değişikliğin nedenlerini incelemektedir.

 

Kitap dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Bulgaristan’ın bağımsızlığını ilan ettiği tarihten itibaren 1980’e kadarki olan dönemde ikili ilişkiler ele alınmıştır. Balkan Savaşları’nda birbirlerine karşı savaşan, I. Dünya Savaşı’nda ise aynı cephede yer alan bu iki ülkenin Soğuk Savaş yıllarında ise tamamen farklı bloklarda yer alması o dönemin koşulları da göz önüne alınarak çeşitli sebeplere bağlanmıştır. İlk kriz 1950 ve 1952 yıllarında yaşanmış, bu yıllarda Bulgaristan’ın binlerce Türkü göçe zorlaması, yazara göre Sovyetler Birliği’nin Bulgaristan aracılığıyla Ankara’ya baskı uygulama politikalarının bir sonucu olarak değerlendirilmiştir.

 

İkinci bölüm ise Bulgaristan’daki Türk azınlığa karşı baskıların arttığı 1980’li yılları incelemektedir. Bulgaristan’da yaşayan Türklerin ulusal azınlık statüsüne sahip olmalarına rağmen maruz kaldıkları Bulgarlaştırma kampanyalarını yazar 1956’da işbaşına gelen Jivkov yönetiminin bir politikası olarak değerlendirmiş, bu dönemde ülkenin Sovyetler’e daha bağımlı hale geldiğinin ve  azınlıkların haklarının sürekli olarak kısıldığının altını çizmiştir. Ankara’nın  bu Bulgarlaştırma kampanyalarına ilk başlarda sessiz kalmasını ise meydana gelen olayların sistemli değil, istisnai olduğunu düşünmesine ve bu nedenle de komşusuyla yeni yeni düzelen ilişkilerine zarar vermek istememesine bağlamıştır. 1984 yılının sonlarına gelindiğinde ülkede asimilasyon kampanyasının ciddi olarak  başladığı yolundaki raporlar Türkiye’nin eline ulaşmış ve 1985’te de Bulgaristan’a uluslararası tepkiler gelmeye başlamıştır. Yazar, Sovyetler Birliği’nin bu yıllarda Sofya’yı desteklemediğini iddia etmekte ve uluslararası arenada yalnız kalan Bulgaristan’ın çözümü Jivkov rejimini yıkmakta bulduğunu söylemiştir.

 

Kitabın üçüncü bölümünde, Soğuk Savaş’ın bitmesinin ardından ikili ilişkilerde meydana gelen değişim ele alınmaktadır. 1989 yılında Jivkov rejiminin devrilmesinin ardından Bulgaristan’la yeni bir dönem başladığına ve Türk azınlık haklarını yeniden tanındığına dikkat çeken Coşkun, buna güzel de bir örnek vermiştir: Ocak 1990’da Türkler tarafından kurulan siyasi partilerden biri olan “Hak ve Özgürlükler Hareketi”.

 

Dördüncü bölümde ise, Bulgaristan’da “Demokratik Güçler Birliği”nin iktidara geldiği 1997 yılından bu yana  geçen dönemdeki ikili ilişkiler anlatılmaktadır. Yazara göre 1997’de iktidara gelen DGB’nin olumlu yansımaları olmuştur, çünkü Bulgaristan’da sosyalizm sonrası yeni dönemin başlamasına temkinle yaklaşan Türkiye’nin,  Bulgaristan’daki değişimin kısa vadeli olmadığını, reform yanlısı Kostov hükümeti göstermiştir.

 

Son olarak yazar genel bir değerlendirme ile kitabını sonlandırmaktadır.

 

Kitap ile ilgili genel bir değerlendirme yapıldığında, sade bir dille yazılmış olduğu dikkat çekmektedir. Okunması son derece kolay bir kitap olduğu söylenebilir. Bulgaristan’ın uyguladığı asimilasyon politikaları, öncesi ve sonrası gelişmeler hakkında daha önce bilgi sahibi olmayanlar veya ilgili olanlar için faydalı bir el kitabı niteliği taşımaktadır. Yayın arşivlerimizde bu ülkeyle ilgili çalışmaların sayısının sınırlı olduğu göz önüne alındığında Sayın Coşkun’un çalışması ayrı bir değer kazanmaktadır.

 


Kitap Tahlil


Kaynak:usakgündem                       http://www.usakgundem.com/makale.php?id=124
Bu arada arkadaşlar kaynak belirtelim.
Logged
miniesko
Kıdemli Üye
****

Popülarite: 104
Offline Offline

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 408« Yanıtla #16 : Nisan 18, 2007, 00:09:59 » Tüyap kitap fuarından almıştım bu kitabı ama okuma fırsatım olmadı ayretten rumeli türkülerinin olduğu bir kitap daha var  ;)diğer paylaşımlar için de ayrettten teşekkürler
Logged
miniesko
Kıdemli Üye
****

Popülarite: 104
Offline Offline

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 408« Yanıtla #17 : Nisan 18, 2007, 23:46:41 » Tüyap kitap fuarından almıştım bu kitabı ama okuma fırsatım olmadı ayretten rumeli türkülerinin olduğu bir kitap daha var  ;)diğer paylaşımlar için de ayrettten teşekkürler

 resim olmamış beğenmedim doğru dürüst adını soyadını yazayım şu kitapların Grin

 1) Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Balkanlar'ın Makus Talihi GÖÇ    H.Yıldırım Ağanoğlu 3. BASKI (imzalıdır söylemesi ayıp)

  makûs- tdk'daki karşılığı
  sıfat

1 .     Ters çevrilmiş, baş aşağı getirilmiş.
2 .   mecaz  Uğursuz, kötü:
       "Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makûs talihini de yendiniz."- Atatürk.

 BİRİNCİ BÖLÜM: Balkan Harbi ve Göç

 İKİNC BÖLÜM: Osmanlı Devletinin İskan Siyaseti

 ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: Muhacirlerle İlgili Problemler

 DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: Türkiye Cumhuriyeti Dönemindeki Göçler

 EK-3 : Muhacirlerin Ölüm Raporları
 EK-4: Bulgar Mezalimi İntikam Levhası


2) Bulgaristan Türkleri'nin Rumeli Türküleri   Hazırlayan: Hüseyin Rasim Güler  '.Baskı (bu da imzalıdır Cheesy)

 Alıntı: Bir Taş Attım Pencereye
 
                                 Bir taş attım pencereye
                                 "Tık" dedi, "tık dedi"
                                 Anası da çıktı
                                 "Kızım evde yok" dedi

                                ...........................

 daha neler var neler : Belene Marşı, Üsküdar'a Gider iken, Almanya'ya Gider iken Wink, Adana'nın Yolları Taştan, İzmir'in  Kavakları, Yüksek Tepelere v.s. 300 kadar var yanında bir de CD'si olsa ne güzel olurdu

                   
Logged
sametk
sametk
Onursal Üye
*****

Popülarite: 27
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 609

Bursa Kent Ormanı


« Yanıtla #18 : Mayıs 29, 2007, 18:22:51 »

arkadaşlar gerçekten çok değerli bir konu,muhtemelen okuyanlarınız vardır ama yinede söylemek istiyorum: Zulmün Ateş Çemberi BELENE... yazarıda Mehmet TÜRKER... Yanlışım varsa şimdiden özür diliyorum,birebir yazarıyla tanıışma fırsatım oldu  öğrendiğin önemli birşeyde dayım ile birlikte aynı tönemde belenede yatmış olmalarıydı...
Logged

Sözlerini Tutmayı Alışkanlık Haline Getirenler Değerleriyle Yükselir...
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye
*****

Popülarite: 141
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.092


« Yanıtla #19 : Mayıs 30, 2007, 17:31:49 »

Kuzeydoğu Bulgaristan'da Kır kesiminin Demografik yapısı ve Kır İskan Merkezleri.    Feridun M. EMECEN
(yazara  ulaştım, kitaba yine ulaşamadım Doktora Tezi olabilir)

Ayrıca Prof Dr. Halime DOĞRU'nun kitaplarına ulaşabilen var mı.
Logged

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: Balkanlar ile ilgili kitaplar « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.03423 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog