Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 25, 2017, 12:16:58
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Kayip(edilen) Kimlik Pomaklar 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2
Gönderen Konu: Kayip(edilen) Kimlik Pomaklar  (Okunma Sayısı 13060 defa)
pomak72
UZAKLAŞTIRILDI
Çekingen Üye
*

Popülarite: 1

« : Ocak 14, 2007, 17:26:57 »

POMAKLAR

Pomakalar en genel tanımıyla ‘pomakça’ konuşan, slav kökenli Balkanların beş ülkesine(Bulgaristan-Yunanistan-Türkiye-Makedonya-Arnavutluk) yayılmış müslüman bir azınlıktır.Balkan tarihinin karışıklığınında mirası olarak Pomaklar henüz kesin köken tespiti sağlanamamış, topluluklar arası kimlik arayışının içine devletler arası politik entrikalarınında girmesiyle dahada karmaşık hal almıştır.
     Pomaklar kimdir sorusuna çeşitli kaynakların verdiği cevaplara bir göz atmak gerekirse:
1-İngiliz Balkan azınlıklar uzmanı Hugh Poulton:Bulgar Müslümanlarının dini bir azınlık olduğunu,ana dil olarak Bulgarcayı konuşan.fakat islami geleneklere bağlı Slavik Bulgarlar olduklarını yazmaktadır.
2-F.Kanitz;’’Pomak’’sözcüğünün Slavca ‘’pomoçi’’(yardım etmek)fiilinin ‘’pomagaçi’’(yardımcı) biçiminden geldiğini ve Pomaklar’ın Osmanlı akıncı beylerine yerel savaşlarda ve fütühatlarında devamlı olarak ‘’yardımcı’’lık yaptıkları için bu adı aldıklarını ileri sürüyor.Pomagaçi,Balkan lehçesinde ‘’pomağa’’,daha sonra ‘’Pomak’’ şeklini almıştır.
3-Ischirkoff ve F. Bayraktareviç:Pomaklar’ın yoğun yaşadığı Rodoplar’da halkın,kendisini Achiryani veya Agaryani diye adlandırdıklarını yazıyor(Türkiyede de Trakya bölgesinde Agren Pomak ları adıyla anılan  bir pomak kesimi mevcut).Bu sözcüklerin Bulgarca’da hiçbir anlamı yok.Ama Milattan üç-dört yüzyıl önce eski Yunanistan’da yaşayan bir etnik grup;’’Grek Agriyani’’ olabilir.Pomakça’daki sözcüklerin yalnızca yüzde 5’i Yunanca’yı içeriyor.
4-Bulgar edebiyatında önemli bir yeri olan Veda Slavena adlı aserlerdeki öykülerin birçoğu,Rodoplar havzasında geçiyor ve Pomaklar’ın eski Trak kavimlerinden geldikleri,inançları,gelenekleri anlatılıyor.Trakya’ya adını veren Traklar,MÖ 2000-3000 yıllarında bu bölgede kabileler halinde yaşıyorlardı.
5-Genel Türk resmi tarhihçileri ve milliyetçi görüşler pomaklar’ın XI . ve XII . yüzyılda Ukrayna ve Romanya üzerinden Balkanlara inen Kuman ve Peçenek Türkleri’nin soyundan günümüze uzanan bir geçmişi olduğu savunulur,günümüzdede yazılarında ‘’Pomak Türkleri’’adlandırması kullanılır.
     Görüleceği üzere çok karmaşık bir hal alan Pomaklar’ın köken tartışmaları uzun sürecek bir konudur.Burda asıl dikkat edilmesi gereken tek bir konu vardır aslında Pomaklar’ın binlerce yıl önceki kökenlerini araştırılırken günümüzde Pomak’lık vede Pomakça dili bu tartışmalar çerçevesinde kaybolmakta ve hatta bilinçli olarak kaybedilmeye çalışılmaktadır.
Elbetteki bu türlü çabalar sonuç almayacağı gün gibi ortadadır,günümüzde Pomaklar diye bir grup vede Pomakça diye konuşan birileri varmı buna bakmak bunu esas almak gerekir.Dil ve yaşadığı coğrafya bakıldığında vede fiziksel özelliklerden tutunda gelenek göreneklerin çoğunluğu slavik özellikler taşıdığı görülecektir.Bu çerçevede şu tür yaklaşımlarda mevcuttur: ‘’Pomaklar slav asıllıdır iddiasını kabul etmeden önce çok daha fazla bilgiye ve kanıta ihtiyacımız var ‘’deyimi tamamen ters.İşin gerçeği şu(Türkiye de):bazı Pan-Türkist milliyetçi yazarların iddiaları bir yana;bölgedeki ülkelerin tamamı ve Türkiyedeki akademik kaynaklar başta olmak üzere Dünyanın bütün ileri gelen akademik kaynakları Pomakların Slav asıllı müslümanlaşmış bir grup olduğunu peşinen kabul ettiği halde,süreç tam tersine ilerliyor:Pomakların slav asıllı,balkanlı bir topluluk olduğuna ilişkin deliller süratle ortadan kayboluyor,kaybediliyor.
     Pomakların çok yakın bir gelecekte tamamen Türkçe konuşan,Türkiyedeki 70-80 milyonluk sürüye katılmış,onlarla benzeşmiş,kimliksiz,özelliksiz bir grup olmalarının zamanı yakındır.       

POMAKLAR’IN YAŞADIĞI BÖLGELER ve NÜFUSU

1- Türkiye ; Pomaklar’ın Türkiyeye gelişi 1878(eski takvime göre 1293 ve bu yüzden Türkiyede genelde 93 macırı adlandırmasıda yapılmaktadır) yılı Osmanlı-Rus savaşından sonra ve izleyen yıllarda yaşanan göçlerle yoğunluk kazanmıştır yoğunluk kazanmıştır.
     Yerleşim bölgeleri ; Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir , Kırklareli, Kocaeli,Kütahya,Samsun,Tekirdağ.
     Nüfus genel olarak net tespiti yapılamamıstır,çünki devletin politik  bakış açısı gereği Pomaklar’ı Türk olarak saymaktadır ve sayımlarda diğer etnik kültürlere yaptığı gibi yok saymakta ve Türk olarak kayıtlara geçirmektedir.Uluslararası kayıtlara göre 1878 ve sonrasında yaşanan göçlerde  150bin olduğu ve tabiki sonraki yılardaki nüfus artışı dikkate alınmadan verilmiş bir rakkamdır bu(1965’te Almanya Tübingen Enstitüsü).
2- Bulgaristan ; Pomaklar,Bulgaristan’da Smolyan ,Blagoevgrad ,Pazarcık,Velingrad, Razlog,Kırcali,Gotse Delcev bölgelerinde ve Mesta Vadisi,Rodop dağlarında sıkışık alanlarda yaşamakatadır.Lofça bölgesi civarında ise küçük Pomak grupları bulunmaktadır. Bununla birlikte Pomakların %90’ı Rodop dağlarının güneyinde bulunmaktadır.
      Bulgar İçişleri Bakanlığının1989’da Pomaklar için yaptığı çalışmada,nüfuslarının 268.971 ile toplam nüfusun %3’ünü oluşturduğunu ortaya koymuştur.
3-  Yunanistan ;Yunanistan’daki Pomaklar genellikle Batı Trakya’da yaşamaktadır.Batı Trakya’nın üç ili’nde, çoğunlukla Bulgaristan sınırı yakınlarındaki köylerde,İskeçe, Gümülcine,ve Dimetoka’da yaşamaktadırlar.Pomaklar’ın yaklaşık 40.000’i(İskeçe (Xanthi) ; 27.000 , Gümülcine (Komotini) ’ de  13.000 )yasak bölge denilen yerde yaşamaktadır.Diğer nüfus Batı Trakya’ya yayılmıştır ve Pomak nüfusu Batı Trakyadaki müslüman azınlığın %35’ini oluşturmaktadır
4-  Makedonya ; Makedonyada Pomaklar Berovo,Debar,Bitola,Struga,Dolna Reka ve  Üsküp civarında yaşamaktadırlar.Nüfusları tam tespit edilememekle birlikte toplam 40.000 olduğu söylenmektedir.
5-  Arnavutluk ;Arnavutlukta Pomaklar genellikle Makedon sınırına yakın olan Golo veBardo civarında yaşamaktadırlar.Fakat bu güne kadar Arnavutluk Pomakları hakında çokta ayrıntılı araştırma olmamıştır hatta tamamen yok sayılmıştır,tahmin edilen nüfuslarına bakıldığında garip gelmektedir çünki kaynaklar Arnavutluk’taki Pomak nüfusunu 80.000-120.000 olduğunu tahmin etmektedirler.
6-  Diğer Yerler ; Tüm bunların yanında 1878 göçleri döneminde 1.000 ailenin İtalya’ya ve 1.000 aile’ninde İsviçre’ya göçettirildiği ve iskan edildikleri  verisi  mevcuttur.             

PAŞALI
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Ocak 14, 2007, 20:26:19 »

arkadaşlar yukarıdaki nik sahibi arkadaş pomak değil (kürt tür)yukarıdaki yazı da maksatlı olarak yunan tezlerinden alıntı dır kendini (pomak) gibi gösterip provokatif bir amaç gütmektedir bu gibi durumlara örnek teşkil ettiğinden önemlidir (DİKKATİNİZE)sunulur.--------------------------------------her sakallıyı deden sanma---------------------------------------
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2007, 20:57:37 Gönderen: PAŞALI » Logged
Taran Kedi
Kurucu Üye
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #2 : Ocak 14, 2007, 22:22:38 »

Pomakların çok yakın bir gelecekte tamamen Türkçe konuşan,Türkiyedeki 70-80 milyonluk sürüye katılmış,onlarla benzeşmiş,kimliksiz,özelliksiz bir grup olmalarının zamanı yakındır.       
Pomak72 isimli üye Türkiye ve Türk düşmanı tavrı sebebiyle siteden kovulmuştur.

bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

Popülarite: 64

« Yanıtla #3 : Ocak 17, 2007, 15:10:04 »

Pomak72 nin yazısını okurken yazdıklarının  kaynağını hatırladım.
Siteden kovulan kimsenin yazdığı bilgileri aşağıda vereceğim siteden özetlemiş.

http://www.ciaonet.org  adlı siteden indirmiştim.

The Pomaks: a Religious Minority in the Balkans
mario Apostolov institute on Esat Central Europe
Columbia University
March, 1996

Ben bir pomak türkü olarak araştırmalarım sonucu ulaştığım bilgileri sitemizin Bulgaristan bölümünde Pomak kelimesinin anlamı üzerine adlı yazımda belirtmiştim. Ayrıca sitede yayınlanan diğer yazılarımda Pomakların Türkiyenin en sadık unsuru olduğuna kalıbımı basarım diye iddia ediyorum.
Biz balkanlara inen Kuman Türklerinin Anadoludan gelen Türkmenlerle karışmasından meydana gelen Pomak Türkleriyiz. Yüsyıllarca Osmanlı ordusunda Eşkinci-Yamak olarak görev yaptık. Ayrıca Osmanlı ekonomik düzeninde Ahi örgütü içinde çalıştık. Ahi örgütünün birinci basamağı yamak'tır. Pomak kelimesinin bu kelimeden türemiş olduğu yönünde güçlü savlarım var.
Siteden kovulan kimsenin Pomak Türklerinin şerefini kirletmesine gönlüm razı olmaz. Biz Türkiye Cumhuriyetine bağlıyız. Ve Bulgar falan da değiliz. Pomakça denilen dildeki slav unsurlar 1050-1250 yılları arasında Kumanlar Ukrayna bozkırlarında Büyük Kıpçak İmparatorluğunu kurduklarında oradaki slavlarla temasa geçmelerinden etkilenmeler olmuştur. Zaten Slavları Balkanalara getiren de yine Türklerdir. Zaten Slavları orman kavmi, olmaktan kurtarıp örgütleyen ve kültürüyle köklü bir biçimde etkileyen hep Türklerdir. Rusyanın 500 asilzade ailesinin çoğu da maalesef ruslaşmış türklerden oluşmaktadır.
Bu konuda tarihi kitaplarda yığınla bilgi mevcuttur.
Milletleri millet yapan köken değildir arkadaşlar.. İşin özü Atatürk'ün "Ne mutlu Türküm diyene.." sözünde gizlidir. İbni Halduna göre asabe adını verdiği kimlik ve aidiyet duygusudur. Kişi kendisini ne hissediyorsa odur. Ben Türk Kültürüyle büyümüş onu içtenlikle benimsemiş ve türkçeden başka bir dil konuşmayan bir pomak türküyüm.. Pomakım çünkü Pomak türkten ayrı değildir. Türklüğün içinde bir yöresel gruptur.
Balkanlarda müslümanlara TURÇİN derler. yani müslüman yerine Türk kelimesini kullanırlar. Bu nedenle çeşitli ans...lopedi veya propaganda amaçlı yazılara kulak asmıyorum.
Kovulan kimsenin  görüşlerini paylaşmıyorum.
Pomaklar adına değil kendi namıma konuşuyorum.
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2007, 15:11:57 Gönderen: bogutevolu » Logged

Nassınız, eyi misiniz ?
sezen
s/ezgi/sel...
Onursal Üye

Popülarite: 284

« Yanıtla #4 : Ocak 17, 2007, 19:20:09 »

Kesinlikle  katılıyorum, kişi kendini nasıl hissediyorsa öyledir.
Bi de,Pomakların bu çok bilinmeyen geçmişlerini araştırmalarınızla aydınlattığınız  için teşekkür ederim .Zamanında Osmanlıların Balkanlara gelişlerinde onları kurtarıcı gibi karşıladıkları ve onlara yardım ettikleri için , bu kişilere pomagaçi (yardımcı anlamında bulgarcada) denilmiş . Zamanla pomagaç kelimesi çeşitli evrelerden geçerek kısaca POMAK olarak kalmış, benim okuduklarımda bu yönde zaten.  Bu kişiler kendilerini bulgar hissetselerdi, Osmanlıya neden kurtarıcı gözüyle bakıp ,yardım etsinlerdi öyle değilmi?
Bogtevolunun dediğine katılıyorum, bence de onlar Kuman Türklerindendi ve bulgar dilini benimsemiş olsalar bile , içlerindeki   Türklüğü unutmamışlardı. Geçen bir video seyretmiştim Bg deki Pomaklarla yapılan röpörtajları içeriyordu,   70-80 yaşındaki adamlar  tek kelime Türkçe bilmiyorlar , camilerdeki ibadetlerini noksansız uyguluyorlar, fakat "Kendinizi nasıl belirliyorsunuz?" sorusuna istisnasız hepsi "Biz müslümanız dolayısyla Türküz" diye cevap veriyorlardı.
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2007, 19:26:14 Gönderen: sezen » Logged

“Ben nehir kıyısındaki parmaklığım; tutunabilen tutunsun bana ama koltuk değneği değilim kimse yaslanmasın bana… “

Nietzsche
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #5 : Ocak 17, 2007, 20:24:34 »

<a href="http://video.google.de/googleplayer.swf?docId=991858178658449876" target="_blank">http://video.google.de/googleplayer.swf?docId=991858178658449876</a>

***Evet ,sezen arkadaşımız,burada Bulgar faşistleri yanlısı SKAT TV-nin yayınladığı "NOVOTO ROBSTVO"(=YENİ ESARET) sözünü ettii bence.Bulgar Faşistlerinin "ATAKA" cephesi kudurmuştu-halen "köpükleniyor".Güya Türklerin "BAYAZIT" adında bir istila etme planları varmış bu toprakları,insanlarının "beyinlerini yıkamaya".Ve çıldırıyorlardı insanlarımızın samimi "Müslümanız,Türküz" itiraflarına...Faşistler Ulu Önderimize de dil uzatmışlardı...
 Çok dostum oldu ve var Pomak arkadaşlarımızdan.Geçenlerde Üniversite yıllarımdan kardeş gibi bildiğim,Deliorman kızına evlendiği,mükemmel  Fizik uzmanı,Zlatograd doğumlu "Duço"nun /Al.Boy.),amansız bir hastalık sonucu,vefat ettiğini öğrendim.
 Nur içinde yat Kardeşim...

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #6 : Ocak 18, 2007, 08:25:07 »

Değerli Sezen
Mütevazi olarak araştırıyor ve sislere karışmış tarihimizi ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.
Sonsuz bir düşünce özgürlüğünden yanayım. Kişi eylemlerini olumsuz yöne sevketmedikçe de düşünce ve inançlarını yaşayabilmelidir.
bu yüzden Pomaklar konusunda benim gibi düşünmeyen arkadaşları da ilgiyle izliyor ve yararlanmaya çalışıyorum.
Onları kendi zihinsel süreçlerimden geçiriyorum.Ve bir senteze varmak istiyorum.
Bu yüzden veri farklılıkları bu konuda yazı yazan arkadaşları yorum farklılıkları sonucuna götürebiliyor. Pomakların kökeni, tarihi, kültürü eldeki yazılı ve sözlü kaynaklardan bilimsel olarak araştırılmaya henüz çok muhtaç.
Öyle ki kardeşlerimizi Balkanlı sırtlanlara yedirmemek için bilimsel sonuçlarla yapılacak bilgi savaşlarına ihtiyaç var. Zaten onlar verileri kendilerine göre yorumluyor. Bulgar bizi bulgar saymaya, Yunan bizi Yunan saymaya, hatta ve hatta bazı arap ülkeleri de bizi arap neslinden saymaya çalışıyorlar.
Zamanın silahlarını kulanmamız lazım.. Bu da bilisel araştırma sonuçlarını bütün dünyaya haykırmaktır.
Selamlar

Nassınız, eyi misiniz ?
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #7 : Ocak 23, 2007, 08:51:56 »

arkadaşlar yukarıdaki nik sahibi arkadaş pomak değil (kürt tür)yukarıdaki yazı da maksatlı olarak yunan tezlerinden alıntı dır kendini (pomak) gibi gösterip provokatif bir amaç gütmektedir bu gibi durumlara örnek teşkil ettiğinden önemlidir (DİKKATİNİZE)sunulur.--------------------------------------her sakallıyı deden sanma---------------------------------------

5-Genel Türk resmi tarhihçileri ve milliyetçi görüşler pomaklar’ın XI . ve XII . yüzyılda Ukrayna ve Romanya üzerinden Balkanlara inen Kuman ve Peçenek Türkleri’nin soyundan günümüze uzanan bir geçmişi olduğu savunulur,günümüzdede yazılarında ‘’Pomak Türkleri’’adlandırması kullanılır.

Paşalı kardeş
beni ne ilgilendiriyor diye kendime soruyorum. Ama Bir yanlışı düzeltmek boynumun borcu.
Tüm kaynaklardaki pomaklar hakkındaki görüşleri yukarıya almış olan bu arkadaş benim tanıdığım kadarıyla kürt falan değildir. Kırklarelili bir pomaktır. Onu savunmak bana düşmez. Kendisinin tercih ettiği görüşleri kesinlikle savunmuyorum. Bir pomak olarak benimsediğim görüşü yukarıya alıntıladım.
BizTürküz .. Belki araya ukrayna bozkırlarında kumanların çoğunun hristiyanlaştığı  dil ve kültürlerini kaybettiği zaten Türk tarihçilerince de kabul edilen görüş. Ben tam emin değilim eğer bir slavlaşma olmuşsa da bu Osmanlı devrinde özellikle Anadoludan iskan ettirilen Türkmenlerle yeniden harmanlanıp ortaya şimdiki müslüman pomak  rodop türkü kimliği ortya çıkmıştır. Pomak tabiri yeni bir tabir olarak önceden mevcut olmaması kişisel olarak Rodop Türkleri tezini bende güçlü kılıyor.
Başkalarının düşüncesi beni bağlamıyor. O arkadaşa neden kürt yaftasının yapıştırılmaya çalışıldığının cevabı: Başka bir sitede Pomak-Kurt-odin ismiyle yazdığından bazıları onu kürt sanmış.. Ama değil. doğru o değil.. Son söz ben o arkadaşın avukatı değilim.
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2007, 08:55:03 Gönderen: bogutevolu » Logged

Nassınız, eyi misiniz ?
PAŞALI
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 23, 2007, 13:22:41 »

Paşalı kardeş
beni ne ilgilendiriyor diye kendime soruyorum. Ama Bir yanlışı düzeltmek boynumun borcu.
Tüm kaynaklardaki pomaklar hakkındaki görüşleri yukarıya almış olan bu arkadaş benim tanıdığım kadarıyla kürt falan değildir. Kırklarelili bir pomaktır. Onu savunmak bana düşmez. Kendisinin tercih ettiği görüşleri kesinlikle savunmuyorum. Bir pomak olarak benimsediğim görüşü yukarıya alıntıladım.
BizTürküz .. Belki araya ukrayna bozkırlarında kumanların çoğunun hristiyanlaştığı  dil ve kültürlerini kaybettiği zaten Türk tarihçilerince de kabul edilen görüş. Ben tam emin değilim eğer bir slavlaşma olmuşsa da bu Osmanlı devrinde özellikle Anadoludan iskan ettirilen Türkmenlerle yeniden harmanlanıp ortaya şimdiki müslüman pomak  rodop türkü kimliği ortya çıkmıştır. Pomak tabiri yeni bir tabir olarak önceden mevcut olmaması kişisel olarak Rodop Türkleri tezini bende güçlü kılıyor.
Başkalarının düşüncesi beni bağlamıyor. O arkadaşa neden kürt yaftasının yapıştırılmaya çalışıldığının cevabı: Başka bir sitede Pomak-Kurt-odin ismiyle yazdığından bazıları onu kürt sanmış.. Ama değil. doğru o değil.. Son söz ben o arkadaşın avukatı değilim.

sayın bogutevolu şunu bilmeni isterim ki en az senin kadar hassas olduğum bu konuda yukarıda bahsi geçen kişi ile kurmuş olduğum iletişim sırasında hiç hoş olmayan kendini bilen ülkesini seven hiç kimseninde hoş karşılayacağını düşünmediğim ve yine bahsi geçen kişinin kişilik haklarını zedelememek adına burada ifşa etmek istemediğimden dolayı size göre o (kürttür)deyımi ağır bir itham gibi gelmiş olabilir ancak eğer tahmin ettiğim gibi öyle ise kişi bunu hakaret olarak almayacaktır nasıl ki biri bana sen pomaksın dediğinde bunu hakaret olarak görmüyorsam yok eğer öyle değil ise kendisinde MSN m var bunun için tepkisini gösterebilir ancak şimdiye kadar bunu yapmadı bana göre evet  (kürttür)yada kendini  gerçekten öyle görüyor ki o halde yine de kürttür o halde dahi kendini ait hissetmediği bir toplumun tarihi hakkında  bu toplumu asimile etmek için uzun uğraşlar veren bir ülkenin tezlerini yaymak için neden bu kadar isteklidir her durumda zaten yerini bulmuş olan biri olarak manidar değilmidir  evet eskilerin deyimidir pomak,ız ahmak değil kimsenin konuyu suistimal etmemesi yada buna izin vermemesi gerekir ki bu sıralar buna daha bir ihtiyacımız olduğu düşüncesindeyim bildiğiniz gibi AB ye giren BG da bu konu açık bırakılıp bu toplumun kendini belirlemesi zamana bırakılmıştır bu da önümüzdeki dönem için de daha yoğun olarak ps...olojik saldırılra açık hale gelmektedir ?................
PAŞALI
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 24, 2007, 03:32:04 »

Ünlü filozof Hiedegger: Dil insanların vatanıdır der. Bu gerçekten hareketle herkese çok önemli bir çağrıda bulunmak isterim.

Hiç kimsenin bizleri vatansız bırakmasına göz yummayalım. Bu insanlık vazifemizdir. Gelin hep birlikte çok geç olmadan kimliğimizin ve namusumuzun sigortası olan dilimize var gücümüzle sahip çıkalım. Atalarımızın dediği gibi Kâmus, namustur.

Değerli okurlar!

Batı Trakya Müslüman Türklerinin namusu Türkçe dir. Hiç kimsenin namusumuza el uzatmasına izin veremeyiz. Bizlere yapılan çok adi bir insanlık ayıbıdır. Nefrete, insan ve kültür düşmanlığına dur demek, geçit vermemek insanlık vazifemizdir. Biz dil düşmanları değiliz. Ama ucuz oyunlara gelecek kadar da cahil ve enayi de değiliz. Milletimizi aptal yerine koyup hiç kimsenin onu aldatmasına ve oyuna getirmesine izin veremeyiz. Canımızdan olsak bile...

Şeref fukarası, haysiyet yoksunu, sömürge kafalı, vicdansız, milli ve dini duyarlılığını yitirmiş müsvedde aydınlar bu ifadelerimi ucuz, gereksiz, geçerliliği kalmamış ve aptalca bulabilirler. Ahlâksızlığın meziyet, şerefin zafiyet olduğu, insanlık fukarası bir dünyada böyleleri de olacaktır. Ben temiz ve milli duyarlılığını yitirmemiş, şahsiyet sahibi soydaşlarıma sesleniyorum.

Kimse Pomak'ça diye bir dili milletimize danışmadan, iradesine saygı duymayıp onayını almadan da-yatamaz. Böyle bir şey ancak Orta Çağ karanlığında veya Nazi işgalinde olur. Devletimiz bizleri yok etmek için Pomak'ça diye bir dili Latin harflerine uyarlıyor ve bununla yapay bir Pomak ulusu ihdas etmeye çalışıyor. Devletin bu dil sevdası Türkçe düşmanlığının bir belirtisidir. Pomakları çok sevdiklerinden değil.

Devletimize bir sualimiz olacak. Dillere bu kadar saygınız varsa neden Türk okullarında Türkçe derslerini ortadan kaldırmaya çalışıyorsunuz? Var olmayan bir dili (Pomak'çayı) yaşatmaya çalışırken ve bu uğurda milyonlar harcarken, diğer yandan aynı şevkle Türkçe nin tarihten silinmesi için gayret ediyorsunuz. Pomakça nın yaşatılması için yürütülen seferberlik, Türkçe yi ve Türkleri sindirme oyunudur. Çocuk mu kandırıyorsunuz?! Eskidendi onlar. Milleti tecrit bölgelerinde çeşitli bahanelerle esir edip, cahil bırakıp her şeyi yutturduğunuz devirler bitti artık...

Bu millet artık okuyor, araştırıyor, tarihini ve özünü öğreniyor. Sömürgecilik bitmiştir. Bize yapılanların hesabını teker teker sormanın zamanı gelmiştir. Batı Trakya Türklerine uygulanmış olan etnik, kültürel ve ekonomik soykırımlardan dolayı uluslararası alanda özür dilenmelidir. Bunu istemek en doğal hakkımızdır. Sözde Pontus soykırımı , Küçük Asya Felâketi, Ermeni soykırımı söylemlerini ortaya atıp tanınmasını talep etmek o kadar kolay ve bir hak ise, o zaman bizler de en doğal hakkımız olarak bizlere uygulanan soykırımın tanınmasını talep edebiliriz.

Pomak dilini yaşatmak, Pomak kültürüne hizmet, kültürler yok olmasın, dillere saygı gibi içi boş sloganlarla bizleri kandıramazlar. Hem sonra bu Pomakça denen uydurma ve kırma dil nedir? Kenarda kalmış pek az insanın konuştuğu, günün gereklerine, tekniğine ve bilimine yetmeyen, iç yapısı zayıf, cılız, önemsiz bir parola dır. İnsanların ilerlemesine yetmeyen, çağdaş ihtiyaçlarını karşılayamayan, şahsiyet sahibi bilim adamı yetişmesine imkân tanımayan ve birkaç dilin karmasından oluşturulmuş uydurma bir lehçeden başka bir şey değildir. Yani Pomak'ça kendi başına bir dil değildir. En önemlisi devletin iddia ettiği gibi bir anadili de değildir. Pomak diye bir millet tarihte hiçbir zaman olmadığı gibi böyle bir dilden de söz edilemez.

Bu bilgileri yazıya dökerken, bu bölgenin insanı olarak bizzat olayları yaşayan biri olarak sizlere aktarıyorum. Ve diyorum ki; Devletin zorla Yunan Pomakları olarak adlandırdığı bizler, yani ben Türk üm. Pomaklar Yunan değil, öz be öz Türk evlâdıdır. Bu tarihi bilgilerle sabittir. Sizin bilgi diye bizlere dayattığınız uydurma kitaplar ve belgeler tamamen hayal ürünüdür ve Batı Trakya Türklerine uygulanan asimilasyonun bir parçasıdır.

Devlet, konuşulan Pomakça'dan hareketle iddialarını ortaya koymaktadır. Pomak'ça denen sözde dil, balkanlarda yaşayan Türklerin yüzyıllarca yoğun bir Slav ve Bizans kültürü baskısı altında deformasyona uğramış bir dilidir. Bu Türkler dillerinin büyük bir kısmını kaybetmiş, lâkin dinleri sayesinde kimliklerini ve kültürlerini koruyabilmişlerdir. Zaten tarafsız bir şekilde araştırıldığında bu dilin içerisinde Türkçe ağzının ve kültürünün hakim olduğu görülecektir. Fakat devletin buna rağmen bütün gayesi bizleri gayesiz, hedefsiz, feleğini şaşırmış bir toplum haline getirmektir. En sonunda düşünce kabiliyeti körelmiş, sorgulamayan, önüne konan her şeyi kabul eden sömürge kafalı bir toplum haline getirmektir. Bu toplumun adı da Pomakça konuşan Pomaklar olacaktır.

Sonuç olarak bizler, birilerine göre Yunan Müslümanları ymışız. O zaman İstanbul da yaşayan Rum azınlığına da, Türk Hristiyanlarıdır deriz. Patrik Batholomeos da öz be öz Türk evlâdıdır.

Eğer bizler Yunan Müslümanları isek, neden devlet hâlâ bir takım dayatmaları gerçekleştirmeye çalışıyor? Güzelim Yunanca varken niye bu Pomak'ça dilini ihdas etmeye çalışıyor? Yoksa Yunan Müslümanlarının Yunanca konuşmaya da mı hakkı yoktur? Madem ki Yunan Müslümanlarıymışız, öyleyse neden buradaki baskılara dayanamayan soydaşlarımız hep Türkiye ye göç etmiştir? Yoksa Türkiye Yunan Müslümanlarının sığınağıymış da bizler mi bilmiyormuşuz? Neden Bulgaristan a veya Makedonya ya göç etmemişler de hep Türkiye ye göç etmişlerdir? Cevabı çok basit. Çünkü bu insanlara kucak açan hep Anavatanımız olan Türkiye olmuştur da ondan. Çünkü Türk üz de ondan.

Cengiz ÖMER
Sayfa: [1] 2
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Kayip(edilen) Kimlik Pomaklar « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.0331 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog