Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 25, 2017, 12:14:59
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Pomakların kökeni 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2 3 ... 19
Gönderen Konu: Pomakların kökeni  (Okunma Sayısı 82254 defa)
pomak35
İlgili Üye
**

Popülarite: 18

« : Ocak 17, 2007, 16:02:43 »

Kökenleri hakkında kesin bir açıklama olmamasına rağmen dünya tarihçilerinin hemfikir oldukları üzere pomaklar ırk olarak slavik/slavlaşmış din olarak islami bir toplumdur. Pomakları bulgarlardan ayıran en önemli özellikleri dinleridir. Tarihte Bulgar kralı boris'in hristiyanlığa geçmesi akabinde 8-9.yy'dan itibaren bulgar toplumunu oluşturan orta asya kökenli türk boyları (kuman, kazan, Onogur, Uturgur, Kuturgur Volga bulgarları Tuna bulgarları vb.) ortodoks hristiyanlığı benimsemiştir.Bulgar krallığının temelini oluşturan  türk kavimleri hem bugünkü bulgaristanda hemde orta asyadan balkanlara inerken yoğun slav etkisiyle türk kimliklerini ve dillerini kaybetmişlerdir. 10.yy'da ortodoks hristiyanlık mezhebine ait kilise tarafından ezilmeye başlayan bölge halkında kiliseye tepki olarak bogomilizm denilen mezhep kurulmuş ve bugünkü bulgaristandan bosnaya kadar yayılma alanı bulmuştur.  Arap misyonerlerin islamiyeti  yayma çabaları ve Osmanlının 13.yy'dan itibaren bölgeye girmesi nedeniyle bogomilizm mensubu bu insanlar 13.yy ve 15.yy arasında islamiyeti kabul etmişlerdir. Osmanlı yönetimi altında müslüman teba olarak adlandırılmışlardır. Pomaklar müslüman olmaları hasebiyle Bulgarlar tarafından Türklerle aynı kefeye konulmuş ve komünist partiye entegre ettirme çabaları çerçevesinde bir hayli zulme maruz kalmışlardır. Türkiyeye gelmeleri özellikle 1877-78 rus harbinden sonra büyük göç dalgaları içerisinde Türklerle beraber sınırlarımıza dayanmaları ile gerçekleşmiştir. O dönem osmanlının kimi kabul edelim politikası net olmamakla beraber öncelik Türk kültürü ve soyuna verilmiş bunlardanda sünni hanefi olanlar tercih edilmiştir. Bu bağlamda Pomaklar Türk soyundan olmasalarda kültüründendirler. Netice itibarı ile politika sahiplerinin yüzünü kara çıkarmamış ve Türkiyeye tamamen entegre olmuşlardır.
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2007, 16:08:11 Gönderen: pomak35 » Logged
Finanzwesen
Onursal Üye

Popülarite: 678

« Yanıtla #1 : Ocak 17, 2007, 16:18:42 »

Kökenleri hakkında kesin bir açıklama olmamasına rağmen dünya tarihçilerinin hemfikir oldukları üzere pomaklar ırk olarak slavik/slavlaşmış din olarak islami bir toplumdur.

Pomaklar müslüman olmaları hasebiyle Bulgarlar tarafından Türklerle aynı kefeye konulmuş ve komünist partiye entegre ettirme çabaları çerçevesinde bir hayli zulme maruz kalmışlardır.

Bu bağlamda Pomaklar Türk soyundan olmasalarda kültüründendirler. Netice itibarı ile politika sahiplerinin yüzünü kara çıkarmamış ve Türkiyeye tamamen entegre olmuşlardır.

Sizin görüşünüze göre,Pomaklar Türk kökenli değiller sanıyorum,ama sitemizin üyelerinden Bogutevolu başka bir açıklama yapmış.

Biz balkanlara inen Kuman Türklerinin Anadoludan gelen Türkmenlerle karışmasından meydana gelen Pomak Türkleriyiz.

Merakımdan soruyorum,köken olarak verilen bilgilerden hangisi doğru?

pomak35
İlgili Üye
**

« Yanıtla #2 : Ocak 17, 2007, 16:44:10 »

Sayın Dunarea,
Dikkat ederseniz pomakların kökeni konusunda gayet objektif bir açıklama getirdim altında hiç bir politik amaç aramayın.on yıldır araştırma yapmaktayım bir çok veriyi biraraya getirip  en uygun tanımlamayı  beyan ettim. Bende Arkadaşımın belirttiği üzere pomakların kökeninde yer alan kuman unsurunu farklı bir şekilde dile getirdim. Aramızdaki fark türkmenlerle karışma olayıdır. Bana göre türkmenlerle karışma olayı pomakların homojen yapısına uygun değildir.
Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2007, 16:45:56 Gönderen: pomak35 » Logged
Finanzwesen
Onursal Üye

« Yanıtla #3 : Ocak 17, 2007, 16:52:03 »

Açıklamanız için teşekkür ederim,ben bunu iki Pomak konuya farklı bakış açısı getirdiği,biri Slav kökenli,biri de Türk kökenli olduğunu belirttiği için sormuştum.Hala da merak ediyorum. Smiley
pomak35
İlgili Üye
**

« Yanıtla #4 : Ocak 17, 2007, 17:10:15 »

Slav kökeni ve slavlaşma arasında büyük fark vardır. Ben pomaklarda Türk kanı yoktur demiyorum sadece slavlaşma yaşanmıştır diyorum. Aynı şekilde aklı başında bulgarlarında ortaasya kökenlerini inkar etmemeleri gerektiğine inanıyorum.
Saygılarımla
Finanzwesen
Onursal Üye

« Yanıtla #5 : Ocak 17, 2007, 17:15:57 »

Slav kökeni ve slavlaşma arasında büyük fark vardır. Ben pomaklarda Türk kanı yoktur demiyorum sadece slavlaşma yaşanmıştır diyorum. Aynı şekilde aklı başında bulgarlarında ortaasya kökenlerini inkar etmemeleri gerektiğine inanıyorum.

Ben bunu ikinci alıntı yaptığım cümle için sormuştum. Smiley

Bu bağlamda Pomaklar Türk soyundan olmasalarda kültüründendirler.

Pomaklar hakkında maalesef çok bilgim yok,sadece bilmediğim için soruyorum.Bulgarların Orta Asya'dan oraya giden bir Türk boyu olduğu (ve Slavlaştıkları) gerçeğini kabul edeceklerine inanmıyorum ayrıca.Ama dediğiniz gibi,aklı başında olanların kabul edeceği bir şey bu.

bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

Popülarite: 64

« Yanıtla #6 : Ocak 17, 2007, 17:29:15 »

Sevgili Dunarea
İki pomakın iki ayrı sonuca varması aslında şaşırtıcı gelmemeli
Çünkü ben daha ziyade Türk kaynaklarını inceliyorum. Bulgar. yunan vesair kaynaklara şüpheli yaklaşıyorum.
Bu aslında bilimsel yöntemin her zaman aynı sonucu vermeyebileceğine dair iyi bir örnek.
Bir yemek yaparken bile ana malzemenin yanında kullandığınız başka malzemeler nedeniyle yemek ler farklı lezzette olabilir.
Ayrıca ben Türk kültürüyle yetişmiş ve pomakça denilen dili konuşamıyorum. Bulgarcadan hiç anlamam dolayısıyla erişilen yada dikkate alınan kaynaklar farklı olunca sonuçlar farklı olabiliyor. Ben her şeyden önce kimlik konusunun genetikten ziyade kültürel oldupunu düşünüyorum. Atatürk'ün dediği gibi " Ne mutlu Türküm diyene.." Atatürk Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki tüm unsurları Türklük bilinci ile birleştirmek istemiştir.
İslam dünyasının ve Osmanlının yıkılış sürecinde Anadoluya her yerden hem Türk kökenli hemde Türk olamayan kökenli müslümanlar gelmiş ve sonuçta Türk dili ve kültürüi potasında erimiştir.
Pomakların konuştuğu dile gelince Balkanlarda akan kan isimli kitabın yazarı Ahnet Cevat EREN 'den öğrendiğim üzere dil değişimi Kumanların Ukrayna bozkırlarında 1050-1250 yılları arasında kurduğu Kıpçak imparatorluğu sırasında hem slavlarla karışma olmuş hemde dilin yapısı önemli ölçüde slavca unsurlarla dolmuştur.
Yapılan araştırmalar zaten Pomakça içindeki slav unsurların bulgarcadan değil Ukrayna slavcasından alındığını ortaya koymuştur. Zaten araştırıldığında Bulgarcanın içindeki eski türkçe kökenli binlerce kelime vardır.
Ancak daha sonra Osmanlı döneminde Anadoludan Saruhan, Karesi ve Konya yöresinden hatta çepni Alevi Türkmenlerinden bile Rodoplara iskanlar yapılmış. Bu sefer yeniden bir karışım meydana gelmiştir. Bununla ilgili Osmanlı arşivlerinde yığınla bilgi vardır. Her nedense bizim arşivler tozlu raflarda çürürken Bulgarlar ve diğerleri tarihi yazarken kendi amaçlarına uygun bir biçimde verileri yönlendirmektedirler.
Osmanlı türk aşiretlerinin nerelere yerleştirldikleri bellidir. Yunanistan sınırları içinde kalan Kozluca köyü kayıtlarda Yörük Türkmen iken şimdi Pomak köyü olarak bilinmektedir.
En önemli sır bence ailede annenin dilinin hakim olmasında yatmaktadır. Ben bir padişah fermenı okudum. Balkanlara yerleştirlen türk unsurlarına kendi içlerinde evlenme yasağı getirilmiş. Maksad yerli halkla daha kolay kaynaşıp müslümanlığın yayılmasıdır. Onun için Bulgar bu yalanı söylemiyor mu: Pomaklar dinini verdiler ama dilini vermediler.
Bulgarlar sonra daha ileri giderek Bu sefer Bulgaristandaki tüm türklerin hem dilini hem de dinini kaybetmiş bulgarlar olduğunu iddia edip Yeniden doğuş yada birleştirme (Bilmem her neyse) programına kalkışmadılar mı ?

Son söz: pomaklar Türkiye Cumhuriyetinin en sadık unsurudur. Bazı Türkçü arkadaşlarımızın pomakları Türklerin düşmanı gösterme girişimlerini tüm gücümle kınıyorum.  Ve bir şey daha rica ediyorum ne olur biraz tolerans... Son yüzyılda en ziyade ezilmiş ve" Ya bulgar ol ya geber" denmiş pomakları lütfen üzmeyelim.
Çok selamlar.

« Son Düzenleme: Ocak 17, 2007, 17:32:37 Gönderen: bogutevolu » Logged

Nassınız, eyi misiniz ?
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #7 : Ocak 17, 2007, 17:36:56 »

Pomak35 arkadaşımın aslında benim söylediğimden çok farklı bir şeyler söylemediği kanısındayım maksat bir ama rivayet muhtelif.
Biz gerçeği arıyoruz. Araştırıyoruz. Ve galiba şimdilik biraz farklı bir yerlerde gerçeğe yaklaşmışız.
Mutlak gerçeğe ulaşılamaz. Ancak bilimsel yaklaşımlar ile gerçek bir açıdan yorumlanabilir.Vr herkesin vardığı sonuca saygılı olmak zorundayız.

Nassınız, eyi misiniz ?
Finanzwesen
Onursal Üye

« Yanıtla #8 : Ocak 17, 2007, 17:45:49 »

Sizin cevabınızdan öğrenmek istediklerimin çoğunu öğrendim,teşekkür ederim. Smiley
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #9 : Ocak 18, 2007, 09:00:12 »

Bugün Türkmenistanda Amuderya deltasında yer alan Karakalpakistan özerk Cumhuriyeti sınırları içinde Kuman ve Kıpçaklar halen yaşıyorlar. Hatta vefat eden Türkmnbaşı dahi bir Kıpçak türkü idi.
İşte bu kıpçaklar kuzeye çıkıp oradan Kafkasyaya geliyorlar. Kuban nehri aslında Kumanların adından geliyor. Kumanların bir kısmı Kafkas özerk Cumhuriyetlerinden Karaçay-Malkarları oluşturdular. Bir kısmı Kafkasyanın güneyine indi .Orada hem Gürcü hemde Ermeni ordusunda yeralıp onların içinde eridiler. Bazı Kuman-Kıpçaklar Mısıra kadar gittiler. Ve orduya girip yönetimi uzun süre ellerinde tuttular.
Biz yine Kuzeyden devamedelim. Kuman*Kıpçaklar 1050-1250 yılları arasında Kıpçak iparatorluğunu Ukrayna bozkırlarında kurdular. Slavlaşma denilen olgu kısmen burada olmuştur. Dil kısmen burada değişmiştir.
Bu arada tarihsel gerçek şudur ki toplumlar hele Türkler gibi göçebe ise geçtikleri yerlerin haklarıyla yüzyılar boyu karışa karışa halden hale geçerler. Doğu Türkistanlı Dursun adlı bir arkadaşım asıl siz değişmişsiniz diye bana bir gerçeği hatırlatıyordu. Bizim fiziksel özelliklerimiz Türk kimliğimiz i korumakla birlikte binyıllar içinde bir hayli değişmiş olsa gerek.. Bir orta asyalılara bakın bir Türkiye  türklerine bakın..
Neyse 1250 den sonra Moğol istilası Kıpçak imparatorluğunu yıkınca dağılna Kumanların bir kısmı başbuğları olan Basarapa  konutasında bugünkü Besabya da Hristiyan bir Kumania devleti kurdular. Malum ve meşhur Codex Cumanicus'u hatırlayınız. Kuman Türkçesiyle yazılmış çok önemli bir metin.. Moğol bskısıyla bu devlette yıkılınca Kumanların bir kısmı Orta Macaristan da Nagy Kunsag bölgesine yerleştirliyor. Bu hristiyan kumanlar taa 1911 yılına kadar kuman türkçesiyle konuşuyorlardı. Son türkçe konuşan kuman 1911 yılında ölmüş.. Osmanlılar Macaristanı fethettiğinde orta macaristanda yoğun bir şekilde kuman türkçesi konuşuluyordu.
Kumanların bir kolu Balkanlara indi. hatta Kumanların Balkanlara inmesi aslında ilk dalga olarak 1050 lerde olmuştur. Peçeneklerle beraber merkezi Kumanova olan bir federasyon kurdular. Ama Bizans entrikasıyla bu birlik meriç kıyısında yapılan 1091 Lebunium savaşında Kumanların Peçenekleri yok etmesiyle dağıldı. Kumanlar Rodoplara çekildiler.
İkinci Kuman dalgası 1250 lerden sonra Bulgaristana gelince Bu sefer Kumanlar dağınık Bulgarlarıda örgütleyip Bizansa karşı İstiklal savaşı kaznıp 2.Bulgar devleti Kuman elitince yönetildi. Bu devlet aslında Kuman Bulgar devleti olarak Osmanlılarca fethedildi. 2.Bulgar devletini yöneten Asen, Terter ve Şişman sülaleleri Kuman asıllı idi.
Burada Kumanların önemli bir kısmının bulgarlaştığı ve hristiyanlaıp aslını kaybetmiş olduğu malum..
Ancak farklı olan husus Rodoplarda bazı Kuman kütlelerinin bazıları hala Şamanlığın bazılarıda tarihi gerçeklerle sabit olarak arap misyonerlerin etkisiyle müslümanlığı benimsemişti. Bu kütle Bulgarlar tarafından dışlanmasının bir nedeni olmalı ki Osmanlılar bölgeye gelince Türkleri Kurtarıcı gibi karşıladılar. Ve kısa sğrede onlara adapte olarak pomak yani yardımcı oldular.
Pomak 35 arkadaşımın Pomakların bir zamanlar Ortodoks hristiyanlığa karşıt olan Filibede ortaya çıkan bogomilizm denilen bir mezhebe bağlı oldukları, örgütlü bir biçimde yönetici elitle beraber halkı soyan ortodoks kilisesine karşı ezilen halkın sığınağı olan ve bir kilise halinde örgütlenmemiş olup bir dinsel halk hareketi olan Bogomilizmin kavgaları yüzünden Bulgarlarlar iler Rodoplardaki halkın birbirineden kopuk ve ayrı olması anlamlı olabilir. Bogomilizm balkanlarda her yere yayılmış ancak sert kilise muhalefeti ve takibatı karşısında Bosnada tutunabilmiş bir hareket imiş. Bunlar benim için yeni bir bilgi.
Konuyu yeniden değerlendirdiğimizde Osmanlını adil toprak düzeni ve  adil vergi uygulamaları da nazar-ı itibara alındığında Bir kısmı müslüman olan bölge halkının kalan kısmınında kısa sürede müslümanlaşması olağandır.
Burada vaz geçemiyeceğim husus Pomakların türk kökeni ve Anadoludan gelen yörüklerle karışmış olması gerçeğidir. Tarihsel süreç içinde dil ve kültürel açıdan slavlaşma söz konusu olmuşsada bu Osmanlının bölgeye gelmesiyle yeniden Müslüman ve Türk kimliği canlanmıştır.
Unutmayalım ki Pomaklar rasında çok yaygın olan bir söz vardır. "Eğer Türk isen inanırsın" derler. Burada türklük hem müslümanlığı hemde türklüğü içerir. O yüzden ben kimliğimi Müslüman Pomak Türkü olarak biliyorum.
Sevgiler..

Nassınız, eyi misiniz ?
Sayfa: [1] 2 3 ... 19
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Pomakların kökeni « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02007 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog