Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 25, 2017, 07:22:31
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Pomakların kökeni 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 19
Gönderen Konu: Pomakların kökeni  (Okunma Sayısı 79524 defa)
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

Popülarite: 64

« Yanıtla #10 : Ocak 18, 2007, 09:12:32 »

Araştırmalarımın bir yönü Bulgaristandaki Pomakların kendini ne olarak hissettiği idi..
Bir çok kaynak farklı olarak tanımlasa da genel olarak şöyle özetleyebilirim. Yanlış olan hususlar tartışmaya ve düzeltilmeye açıktır.

Mesta nehri boyundaki Pomakların çoğunluğu nüfusa kendilerini Türk olarak kaydettirmişler. Kendilerini güçlü bir biçimde Kuman kökenli Türk biliyorlar. Ben bunu Türkiyeye göç etmiş Gotse Delçevli arkadaşlarda doğruladım.
Orta Rodoplarda Pomaklar kendilerini Pomak Müslüman olarak tanımlıyorlar. Doğu Rodoplarda Türklere yakınlaştıkça kendisini Türk olarak tanımalayanlar çoğalıyor.
Yunanistan sınırında Zlatograd civarında Papaz Boyan Sarıevin marifetiyle bazı pomaklar hristiyanlaşmışlar. galiba bıunlar Evangelist kiliseye bağlı imiş. Bu durum ben de burada bir Amerikan çalışması var gibi görünüyor.( Örnek: Kosovadaki Amerikan varlığı..)  Bu arada tahminen Çepintsi dolayında Anadoludan iskan ettirilmiş Çepni Alevi türk boyuna mensup şimdi Alevi Pomak olarak tanımlanan kimseler bulunoyor. Bu arada bazı köylerde Eskii komünist rejim heveslisi ve köylerine kilise yapıp yeniden hristiyan olan gruplara rastladım.
Benim araştırmalarım bunlar.. Gerçeği bizzat orada yaşıyanlar daha iyi bilir.
Cevaplarınızı bekilyorum.
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2007, 09:15:06 Gönderen: bogutevolu » Logged

Nassınız, eyi misiniz ?
Finanzwesen
Onursal Üye

Popülarite: 678

« Yanıtla #11 : Ocak 18, 2007, 11:19:06 »

Pomak 35 arkadaşımın Pomakların bir zamanlar Ortodoks hristiyanlığa karşıt olan Filibede ortaya çıkan bogomilizm denilen bir mezhebe bağlı oldukları, örgütlü bir biçimde yönetici elitle beraber halkı soyan ortodoks kilisesine karşı ezilen halkın sığınağı olan ve bir kilise halinde örgütlenmemiş olup bir dinsel halk hareketi olan Bogomilizmin kavgaları yüzünden Bulgarlarlar iler Rodoplardaki halkın birbirineden kopuk ve ayrı olması anlamlı olabilir. Bogomilizm balkanlarda her yere yayılmış ancak sert kilise muhalefeti ve takibatı karşısında Bosnada tutunabilmiş bir hareket imiş. Bunlar benim için yeni bir bilgi.

Bunu ben de Ayşe Kulin'in kitabı Sevdalinka'da okumuştum.Bogomilizme inananlar,daha sonra bölgeye Osmanlı'nın gelmesinden sonra Müslümanlığı kabul eden bugünkü Boşnaklar.

Cevaplarınızı bekilyorum.

Eğer çok olmayacaksam,benim gene sorum var. Smiley
  Bulgaristan'daki Pomaklar ve Yunanistan'daki Pomakların kendilerini nasıl tanımlandırdıkları üzerine düşüncelerinizi merak ettim.Ben gazetelerde Balkanlar üzerine çıkan her haberi saklıyorum,bunları okuyunca aklıma bir haber geldi,internetten de buldum sonra.Pomak asıllı Gülbahar Karahasan'ın kendini Müslüman Yunanlı olarak tanımlaması hakkında bir haberdi.Haber Hürriyet'ten alınma.Buraya haberi yapıştırmak,konuyu dağıtmak olabilir,o yüzden linkini koyuyorum sadece.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/4382550.asp?gid=69

Haberde son paragraftaki yazılana takılmıştım ben,Yunanistan'daki Pomaklar için de söylediklerinizin hepsi geçerli mi?

''Papandreu’nun bu tercihi nedeniyle manşetlerde olan Gülbeyaz Karahasan "Ben Müslüman Yunanlıyım. Yunanistan’da doğdum büyüdüm, Yunan üniversitesinde okudum" diyor.

Ancak, Karahasan’ın adaylığı azınlık çevrelerinde de tepkilere neden oldu. Pasok’un 2004 İskeçe milletvekili adayı Dr. Burhan Boran, Hürriyet’e yaptığı açıklamada Papandreu’nun bu hareketini siyasi açıdan onaylamakla birlikte, parti içindeki azınlık görüşlerinin sorulmamasından yakındı. Boran "Gülbeyaz Karahasan bugüne kadarki açıklamalarında kendisini Yunan vatandaşı Müslüman Türk olarak tanımlamamıştır. Karahasan, azınlığın temsilcisi değildir" dedi. ''

rusçuklu
Kıdemli Üye

Popülarite: 70

« Yanıtla #12 : Ocak 18, 2007, 11:41:55 »

Arkadaşlar bulgaristandayken okuduğum bir kitaptan aklımda kalanını aktaracağım.
Onlar zorla müslüman dinini almışlar kılıç zoruyla, fakat dili değil.
Lehçeleri farklı.
pomak35
İlgili Üye
**

Popülarite: 18

« Yanıtla #13 : Ocak 18, 2007, 13:01:18 »

Ben şahsen pomakların islam dinini zorla kabul ettiği kanısında değilim. Bahsettiğim üzere zaten ortodoks hristiyanlığa başkaldırı şeklinde bir mezhebe mensup bu insanların zorla müslüman edilmesini beklemek pek mantıklı gelmiyor. Durum sadece pomaklar için değil bölgede bulunan diğer bogomilizm mensubu boşnaklar ve makedonlar içinde gerçerlidir. Bu insanlar kendi istekleri ile islamiyeti seçmişlerdir. Pomakça ise bulgarcaya yakın bir dil olmasına rağmen içeriğindeki kelimelerin çoğu saf ukrayıncaya (ukrayna dili) aittir.
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #14 : Ocak 18, 2007, 13:15:19 »

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/4382550.asp?gid=69

Haberde son paragraftaki yazılana takılmıştım ben,Yunanistan'daki Pomaklar için de söylediklerinizin hepsi geçerli mi?

''Papandreu’nun bu tercihi nedeniyle manşetlerde olan Gülbeyaz Karahasan "Ben Müslüman Yunanlıyım. Yunanistan’da doğdum büyüdüm, Yunan üniversitesinde okudum" diyor.

Ancak, Karahasan’ın adaylığı azınlık çevrelerinde de tepkilere neden oldu. Pasok’un 2004 İskeçe milletvekili adayı Dr. Burhan Boran, Hürriyet’e yaptığı açıklamada Papandreu’nun bu hareketini siyasi açıdan onaylamakla birlikte, parti içindeki azınlık görüşlerinin sorulmamasından yakındı. Boran "Gülbeyaz Karahasan bugüne kadarki açıklamalarında kendisini Yunan vatandaşı Müslüman Türk olarak tanımlamamıştır. Karahasan, azınlığın temsilcisi değildir" dedi. ''

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Değerli Dunarea
bugünlerde işlerimin yoğunluğundan bahsettiğiniz haberi sizden işitmiş oluyorum. Tam olarak mahiyetinden bilgim yok..
Yunanistandaki durum geçenlerde Hollanda'da özgürlükler ülkesinde kendi ulusunun Ermeni soykırımı yaptığını kabule zorlanan bayan Türk politikacısının durumuna benziyor.
Bizim insanlarımıza öyle süzgeçler koymuşlar ki -fazla yoruma gerek yok- onları bu şekilde ayıklamayı o özgür geçinen ülkeler gerçek dışı dayatmalarda bulunabilyorlar.
Gelelim Gülbeyaz Karahasan'a olay hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan yorum yapmak yanlış olsa da tahminen adıgeçen kişi kendini bu süzgeçlerden sakınmak amacıyla öyle yuvarlak laf etmek zorunda kalmıştır sanırım..
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2007, 13:17:18 Gönderen: bogutevolu » Logged

Nassınız, eyi misiniz ?
Finanzwesen
Onursal Üye

Popülarite: 678

« Yanıtla #15 : Ocak 18, 2007, 13:24:28 »

Haber zaten geçen seneye ait,9 Mayıs 2006 tarihinden.Yunanistan'daki Pomakların durumlarının Bulgaristan'da yaşayanlarla aynı olup olmadığını merak etmiştim.
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #16 : Ocak 18, 2007, 13:26:48 »

Arkadaşlar bulgaristandayken okuduğum bir kitaptan aklımda kalanını aktaracağım.
Onlar zorla müslüman dinini almışlar kılıç zoruyla, fakat dili değil.
Lehçeleri farklı.

Değerli Rusçuklu

Pomaklar şimdi oralarda ne yaparlar bilmem ama Türkiyede en çok keçi besler ve binek hayvanı olarak katır kullanırlar..
Yani Allahın yarattığı en inatçı iki hayvanla uğraşırlar. Dolayısıyla Pomaklar benim bazen kendimizle gırgır geçtiğim üzere dünyanın en inatçı ve boyun eğmez insanlarındanız.
Bulgarın kitaplarındaki uyduruk bilgiler bizi bağlamıyor. Bize öyle hiç kimse gönlümüze girmeden bizi inandırmadan zorla bir şey kabul ettiremez ve ettirememiştir.
Ben Bursada 1978 yılında  oradan trene saklanıp kaçmış bir gençle konuştuğumda Rodoplardaki katliamlardam haberi yoktu. Ama doğru dedi oaralara asker gitti.. Yani bir tarafta kardeşlerini boğazlarken öbür taraftakilerin haberi olmuyordu. 1972 ve 1976 olaylarından kimi,n haberi vardı. Yoksa benim okuduğum Ahmet Cevat EREN'in Balkanlarda Akan Kan isimli kitap yalanmı söylüyordu.
Lütfen beni aydınlatın
Selamlar.

Nassınız, eyi misiniz ?
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #17 : Ocak 18, 2007, 13:34:29 »

Haber zaten geçen seneye ait,9 Mayıs 2006 tarihinden.Yunanistan'daki Pomakların durumlarının Bulgaristan'da yaşayanlarla aynı olup olmadığını merak etmiştim.

Değerli arkadaşım

Ben maalesef Yunanistandaki Pomakların durumu hakkında fazla bir bilgiye sahip değilim.
Kısmen Batı Trakya sitelerinden durumu takip etmeye çalışıyorum.
Akrabalarım Chepelare ve Laki civarındaki köylerden geldiği ve halen oralarda yakınlarımız olduğu için merakım şimdilik özellikle Rodoplar ile sınırlı.. Zaman içinde bilgilerimi bütün Balkan Müslümanlarını kapsayacak şekilde genişletmek istiyorum.
Aslında içi içe geçmiş daireler gibi daireler var. Pomaklardan başlayıp, balkanlardaki Türkler ve giderek Balkanlardaki diğer tüm müslümanlarla ilgileniyor sonuçta ortak bir zeminde platform oluşturulması gerektiğine inanıyorum.
Biliyorum bu hayal gibi.. Zira bunu ancakPax Ottomama başarabilmiştir. Dolayısyla bu da ancak Türkiyenin güçlenmesi ile Pax Turcica ile gerçekleşebilir.
Sevgilerimle..
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2007, 13:36:00 Gönderen: bogutevolu » Logged

Nassınız, eyi misiniz ?
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #18 : Ocak 18, 2007, 13:56:07 »

Bende Arkadaşımın belirttiği üzere pomakların kökeninde yer alan kuman unsurunu farklı bir şekilde dile getirdim. Aramızdaki fark türkmenlerle karışma olayıdır. Bana göre türkmenlerle karışma olayı pomakların homojen yapısına uygun değildir.

Sevgili arkadaşımın Pomakların etniik yapısında Türkmenlerle karışma olayı konusundaki düşüncesine katılmıyorum. Zira önceden de bahsettiğim gibi Osmanlı döneminde Saruhan, Karesi ve Konya bölgelerinden pek çok göçebe türkmen unsuru Rodoplara iskan ettirilmiştir. Çepniler işte bu Pomaklar arasındaki Alevi olanlardır. Yunanistandaki Kozluca  köyü örneğini de vermiştim. Osmanlı kayıt defterlerinde yörük türkmen olanlar şimdi Pomak olarak biliniyorlar.

Ayrıca daha Bizans zamanında 200 000 civarında Türkmenin 1050 civarında Bizans tarafından alındığı ve Vardar boylarına yerletirildiği ve bunların zamanla hristiyanlaştığı bir vakıadır. Ben Makedon sitelerini biraz insaflı buldum. Zira onlar Makedon Ulusunun oluşumunda bu Hristiyanlaşmış Türk unsurunu da önemle kaydetmişler. Tarihi gerçeğin üzerini kapatmamışlar.

Size absürd gelecek bir anekdot: Eğer şimdi elimin altında olsaydı kaynağıyla yazardım. Bir İngiliz yazarına göre Yunanlıların iddia ettikleri gibi eski helen kavmi ile hiç bir alakaları olmadığı ve Helenlerin tam 2000 yıldır tarih sahnesinden silindikleri, şimdiki Yunan milletini oluşturan 17 etnik topluluktan tek tek ismini sayarak 11 tanesinin türk kökenli olduğunu, buradaki halkı Ortodoks kilisesinin Rumca ve Ortodoks mezhebi altında birleştirip bir millet haline getirdiğini okumuştum. Keşki onun kaynağını yazabilseydim böyle bir iddia olarak algılanamayacaktı.

Sonuç olarak bana göre demeyi bir borç bilerek ben pomakların Kuman-kıpçaklar ile Türkmenlerin karışmasından geldiğini daha anlamlı buluyorum. Kumanların Slavlaşması tezi de bana yanlış gelmiyor. Zira itibar ettiğim Ahmet Cevat EREN dahi dil değişiminin Ukrayna bozkırlarında olduğunu zaten kendisi söylüyor. Büyük bir ihtimalle bir kısmı Osmanlıdan önce müslümanlaşmış olsa da önemli bir kısmının Bogomilizm nedeniyle Bulgarlarla kanlı bıçaklı olduğunu, dolayısyla Osmanlı yönetimine daha kolay adapte olduklarına inanıyorum.
Sonuçta bunlar birer yorum.. Önemli olan kişinin kendini ne hissettiğidir. Asıl konu: Ulus devletlerin egemenlikleri altındaki alt kültürleri kandi tanımladığı bir üst kültür potasında eritmek istediğidir. Asıl yasa budur. Bulgarların 1989 sürecine kadar sürdürdüğü tek millet, tek dil ve tek din programını hatırlıyorsunuz umarım..
Son sözüm Ne mutlu Türküm diyene...

« Son Düzenleme: Ocak 18, 2007, 14:02:08 Gönderen: bogutevolu » Logged

Nassınız, eyi misiniz ?
pomak35
İlgili Üye
**

Popülarite: 18

« Yanıtla #19 : Ocak 18, 2007, 14:26:47 »

Balkan Müslümanlarının geneli de, milliyetçi söyleme adapte olmadıkları için ve Balkanlar'daki ulus-devlet oluşumları tarafından dışlandıkları için, kendilerini ayrı bir "millet" sayan bir toplumsal bilinci bugüne kadar korumuşlardır. Balkan Müslümanları için, dini kimlikleri her zaman için etnik kimliklerden çok önce gelir. Bosna'daki durum daha da belirgindir; Sırplarla ya da Hırvatlarla tamamen aynı etnik kökene sahip olan ve aynı dili konuşan Boşnaklar, bu iki halka hiç bir zaman bütünleşmemiş, kendilerini hep Osmanlı ekseninde görmüşlerdir. Makedonyalı Müslümanlarda hiç bir zaman Makedonyalılık adına İslam'ı geri plana atmış ya da reddetmiş değildirler. Aksine, çoğu kez kendi Slavlıklarını reddetmişler ve Slav olmayan bir İslam kimliğini benimsemişlerdir. Makedonya'daki Müslüman Arnavutlar ya da Çingeneler, kendilerine Slav kimliğini benimsemektense, "Türk" olarak tanımlanmayı tercih ederler.İşte bu nedenle de, Türkiye'nin Balkan yarımadasındaki "uzantısı" olan halklar, yalnızca birkaç milyonluk Balkan Türkü değil, nüfusları 10 milyonu bulan Balkan Müslümanlarıdır. Çoğu etnik olarak Türk olmayan ve Türkçe konuşmayan bu insanlar, kendilerini aynı dili konuştukları Sırplar'dan ya da Bulgarlar'dan çok Türklere yakın hissetmektedirler. Çünkü bu insanlar herşeyden önce "Osmanlı"dırlar ve Türkiye de Osmanlı'nın yegane mirasçısıdır.

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 19
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Pomakların kökeni « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.0382 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog