Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 21, 2017, 10:51:30
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Pomakların kökeni 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 ... 16 17 [18] 19
Gönderen Konu: Pomakların kökeni  (Okunma Sayısı 81978 defa)
tanrıdağlı
Yeni Üye
*

Popülarite: 3

« Yanıtla #170 : Mayıs 05, 2009, 22:10:25 »

şimdiki horasanlı ile eski horasanlı arasında fark vardır.şimdiki Türkmenistandaki Türkmenlerde peştunluk çok fazlaca var.bayağı bi afgan peştun kanı.ve irandaki Türkmenlerdede fars kanı.ırak Türkmenlerinde ise arap kürt kanı.doğudaki Türkmenlerde ise bayağıca bi kürtlük vardır.zaman geçtikçe göçlerle beraber  aynı yer üzerinde yaşayan insanların genetik yapısı değişir.

Taran Kedi
Kurucu Üye
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #171 : Mayıs 05, 2009, 23:15:20 »

yani Göktürklerdeki budunlarla eşit oranda akrabayız.O YÜZDEN KİMSENİN GENETİK OLARAK, BİZ POMAKLARDAN DAHA FAZLA GÖKTÜRKÜZ DİYEMEYİZ.ben bayağı sağlam turanid özelliklere sahip bulgarda gördüm,pomakta gördüm.
Aga, bana sanki biraz uçmuşsun gibi geliyor. Pomakları bizden kabul ediyorum, yanlış anlaşılmasın da, sen osmanlıyı geçtin, hadi tamam diyelim, selçukluyu da geçtin, uçokları, bozokları da geçtin, gittin taa göktürklere. Eh, bu gidişle sen yakında "heppimiz çamurdan geldik" deyip humanist olur çıkarsın Grin Grin Grin

şaka şaka, biraz çuvaldız, biraz da geyik yapayım dedim. Smiley

Pomakların kökeniyle ilgili olarak bizans kralının kızı anna komnena nın yazdıklarına bir bakmakta fayda var sanki. Kumanların bizansa taraf olduğu dönemin tarihini kalem altına almıştır bu prensescağız.

tanrıdağlı
Yeni Üye
*

« Yanıtla #172 : Mayıs 05, 2009, 23:23:20 »

anlıyorum biraz derine indim ama bu konularda çok kafa patlattığım zamanlar araştırmalar tartışmalarım oldu.sadece pomaklar ile bizlerin azda olsa turanid kökenlerden ortaklıklarımız olduğunu ve Türkmenlerin kökeni ve neden bize Türk denildiğini anlatmaya çalıştım.ehh biraz karışık olduysa affola    Palyaço  cidden bu konu biraz karışık,terim karmaşası var ve yazıya dökerken zorlanılıyor.yoğsam iki tarafı bir kalıba sokmuyorum.  Wink
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2009, 23:25:43 Gönderen: tanrıdağlı » Logged
Taran Kedi
Kurucu Üye
Onursal Üye

Tozcu

« Yanıtla #173 : Mayıs 05, 2009, 23:32:51 »

anlıyorum biraz derine indim ama bu konularda çok kafa patlattığım zamanlar araştırmalar tartışmalarım oldu.sadece pomaklar ile bizlerin azda olsa turanid kökenlerden ortaklıklarımız olduğunu ve Türkmenlerin kökeni ve neden bize Türk denildiğini anlatmaya çalıştım.ehh biraz karışık olduysa affola    Palyaço  cidden bu konu biraz karışık,terim karmaşası var ve yazıya dökerken zorlanılıyor.
Bence sen işin kolayına kaçtın Smiley
Pomakların anadoludan göçürülen yörüklerden folklorik bazı farklılıkları vardır. Onlar da Türktür ama bulgarca konuşurlar, diğer birtakım farklılıklar slavlardan mı mirastır, yoksa başka şeylerden mi? Sen bunu araştırmak yerine kestirme yol çizip direkt Göktürklerde bağlamışsın meseleyi Grin Grin (biraz tembellik mi var ne?)
Bence derin bazı araştırmalar gerek. TTK'dan bulabileceğin ve geçenlerde bu sitede linkini verdiğim "Lofça Pomakları kitabında (fransızca) bazı pomak köylerinin topluca islamiyete geçtiğine dair osmanlı arşivleri gün ışığına çıkarılır. Peki onlar müslüman olmadan önce hıristiyanlığı ne zaman kabul etti? İşte bunun cevabını da ben şöyle veriyorum. Eğer pomakların ataları Kumanlar ise; Peçenekleri tarihten silen Kumanlar, peçenekleri yok ederken bizanstan yanaydılar. İşte bizans tarafına geçtikleri o dönemde hıristiyanlığı da kabul etmiş olma ihtimalleri yüksektir ve bu senaryo mantıklıdır. Bunun delillerini de bulsak bulsak anna komnena'nın Alexiad kitabında bulabiliriz sanırım.

Bence kestirme yollar izlemek yerine en azından mantıklı teoriler üretmeliyiz. Pomaklar, kardeşlerimizdir.

tanrıdağlı
Yeni Üye
*

« Yanıtla #174 : Mayıs 05, 2009, 23:56:21 »

Smiley ama şimdi doğru değil mi?Türk isminin çıkış yerine göre baktım duruma.soy olarak bağlılık derecemiz hemen hemen aynı biz Türksek onlarda öyle değilsek onlarda değil.
  ama işi neden konuşulan dil ve folklorik farklılıklara göre araştırmadın dersen tembellik demeyelimde  sırası gelmemiş diyelim  Islık

Taran Kedi
Kurucu Üye
Onursal Üye

Tozcu

« Yanıtla #175 : Mayıs 05, 2009, 23:59:08 »

Aga, işi direkt Göktürklere bağlamak basbayağı tembellik Grin Grin
Ben senin pratik ve matematiksel zekaya sahip biri olduğunu düşünüyorum. Bak ben 40 sene düşünsem böyle kestirme bi yol çizmek aklıma gelmezdi Grin Ama çizilen yolu da yakalarım, o ayrı Smiley

sudoku
arpa
Kıdemli Üye

Popülarite: 65

« Yanıtla #176 : Mayıs 05, 2009, 23:59:34 »

şimdiki horasanlı ile eski horasanlı arasında fark vardır.şimdiki Türkmenistandaki Türkmenlerde peştunluk çok fazlaca var.bayağı bi afgan peştun kanı.ve irandaki Türkmenlerdede fars kanı.ırak Türkmenlerinde ise arap kürt kanı.doğudaki Türkmenlerde ise bayağıca bi kürtlük vardır.zaman geçtikçe göçlerle beraber  aynı yer üzerinde yaşayan insanların genetik yapısı değişir.

peştunlar'da çekik gözlülük azdır. türkmenler'in ise neredeyse genelinde o bilinen asyatik göz ve turanoid mongoloid android yanaklar dikkat çeker efendim. örneğin kaz dağlarındaki, toroslardaki alevi göçerler bunlara çok benzer. güney bulgaristan'da da bizzat böyle tiplere rastladım, diller de oldukça benzer. örneğin taa türkmenistan'da kullanılan ama anadolu'da pek duymadığım bazı sözcükler ve ekler bizim rodoplar'ın muhtelif yerlerinde varlar. şöyle bir ayrıntı yapalım:

pomaklar- bulgaristan'ın en slavları.
türkler- trak, slav, anadolu fenotipleri falan birçoğundan var bunlarda.
bulgar- slav, trak, azıcık çingene...
çingene-temiz karasını al hindistan'a koy fil gütsün.

en yüzeysel mesajım bu olsun.

tarih, üzerinde uzlaşılmış yalanlar silsilesidir.
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #177 : Mayıs 06, 2009, 00:11:22 »

shu piskopat sudoku'na katiliyorum.

yalniz su bulgarlara bilincli olarak azicik cingene dedigi icin ki normal kendisi pomak Smiley ayip etmis yani , birde prabulgar denen birsey var insan bi turki kelimesini de ekler bulgar'a.

bide mubarek pomaklari tek karismayan millet gibi gostermis Smiley

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
sudoku
arpa
Kıdemli Üye

Popülarite: 65

« Yanıtla #178 : Mayıs 06, 2009, 00:19:24 »

shu piskopat sudoku'na katiliyorum.

yalniz su bulgarlara bilincli olarak azicik cingene dedigi icin ki normal kendisi pomak Smiley ayip etmis yani , birde prabulgar denen birsey var insan bi turki kelimesini de ekler bulgar'a.

bide mubarek pomaklari tek karismayan millet gibi gostermis Smiley
ben türk'üm pomak değil. pomaklar karışmamış demiyorum benimle bile öyle karıştılar ki... proto bulgar diye bir şey yok artık. bulgarların genetik yapısına etkilerini küçümsüyorum saygısızca. bazı evrim yanlısı kifayetsiz bilim adamlarının peydahladığı arafosiller ya da abartılan önemsiz canlılar gibidir onlar. meybi tervel han meybi not.
« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2009, 00:25:45 Gönderen: sudoku » Logged

tarih, üzerinde uzlaşılmış yalanlar silsilesidir.
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #179 : Mayıs 06, 2009, 00:27:57 »

himm yanlis anlamisim o zaman, ben seni pomak diye biliyodum sorry.

ya simdi proto bulgari yok kabul ediceksek traklar neya? trakya cocuklari mi?

bana gore pomaklar , slav + trak

bulgarlar , slav + trak + turk , cingene cok dusuk ihtimal o dinledigin calga muziklerindekilerin cogu cingene bulgar degil Smiley

bi de bu bulgarlar icin dedigim oldukca yuzeysel , oysa bolgesel olarak onlar baya karishik durumda...

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
Sayfa: 1 ... 16 17 [18] 19
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Pomakların kökeni « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.03006 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog