Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 24, 2017, 21:31:59
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Pomakların kökeni 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 ... 17 18 [19]
Gönderen Konu: Pomakların kökeni  (Okunma Sayısı 82235 defa)
tanrıdağlı
Yeni Üye
*

Popülarite: 3

« Yanıtla #180 : Mayıs 06, 2009, 00:57:19 »

şuanki Türkmenistandaki Türkmenlerde basbayağı bir afganlık peştunluk  havası var.azımsanmayacak derecede karışmışlar.çekik gözleri,az çok çekik elmacık kemikleri var evet ama bu karışmadıkları anlamına gelmez.her iki toplumun özelliklerini sergiliyorlar ve dolikosefallik göze çarpıcı.sen Tuvada ki insanların özelliklerini saydırıyorsun resmen.ben anadoludaki Türkler konusuna girmedim yani bizimle karıştırma dedim dimi arkadaşım?peştunlarda çekik gözlülük az ama türkmenlerde var diye bir mantık kurmak yerine  peştunlardan afganlardan  türkmenlere kıvırcık saç ,esmerlik  ve kıl miktarında artış  geçti Türkmenlerden onlarada çekik gözlülük vs.. vs.. geçti demek daha iyidir sanırım.
  Biz anadoludakilere göre kat kat karantina ve kapalı yaşadık.ve pomaklar ile bg Türklerini karşılaştırdım sadece.ortasyadan gelen ortak turanid özelliklerinin olduğunu söyledim.sende ne Göktürkü dedin ve anadoludaki mezarlar ilegünümüz insanlarının yakın akraba olduklarını söyledin.Bende haklısın orada dedim çünki eski anadoluhalkları puff olmadı dedim ama bizimkilerle alakası yok dedim.çünki biz durak olarak kullandık anadoluyu ve yerel halk ile olan temas da çok az olmalı kanımca.

sudoku
arpa
Kıdemli Üye

Popülarite: 65

« Yanıtla #181 : Mayıs 06, 2009, 01:21:02 »

şuanki Türkmenistandaki Türkmenlerde basbayağı bir afganlık peştunluk  havası var.azımsanmayacak derecede karışmışlar.çekik gözleri,az çok çekik elmacık kemikleri var evet ama bu karışmadıkları anlamına gelmez.her iki toplumun özelliklerini sergiliyorlar ve dolikosefallik göze çarpıcı.sen Tuvada ki insanların özelliklerini saydırıyorsun resmen.ben anadoludaki Türkler konusuna girmedim yani bizimle karıştırma dedim dimi arkadaşım?peştunlarda çekik gözlülük az ama türkmenlerde var diye bir mantık kurmak yerine  peştunlardan afganlardan  türkmenlere kıvırcık saç ,esmerlik  ve kıl miktarında artış  geçti Türkmenlerden onlarada çekik gözlülük vs.. vs.. geçti demek daha iyidir sanırım.
  Biz anadoludakilere göre kat kat karantina ve kapalı yaşadık.ve pomaklar ile bg Türklerini karşılaştırdım sadece.ortasyadan gelen ortak turanid özelliklerinin olduğunu söyledim.sende ne Göktürkü dedin ve anadoludaki mezarlar ilegünümüz insanlarının yakın akraba olduklarını söyledin.Bende haklısın orada dedim çünki eski anadoluhalkları puff olmadı dedim ama bizimkilerle alakası yok dedim.çünki biz durak olarak kullandık anadoluyu ve yerel halk ile olan temas da çok az olmalı kanımca.

bir orta asyalı'ya o peştun dediğin türkmenler kadar benzemediğine eminim. neden en yakınımız olan türkmenler'e benzemiyoruz arkadaşım ? pomaklar neden benzemiyor ? neden peştunlar bizden bile fazla benziyor ? ne saçmalıyorsun ya ahah. ne turanidi ? ne kapalı yaşaması ? biz kırcaali'de tütün dizen, silistra'da biber eken turanid çekik gözlüler miyiz yani ? Pomaklar ile bağımızı bulgaristan'da kurduk. son birkaç bin yıllık baskın fenotipimizi oluşturan genler yine birkaç bin km çapında bir uzaklıktan gelebilir ancak.

alperenkırım:
proto bulgarların sayısını küçümsüyorum yalnızca. çingeneler de en fazla bulgarlar'a karşımıştır o coğrafyada. sonradan bulgarlar'ı kastediyorum Smiley
« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2009, 01:28:03 Gönderen: sudoku » Logged

tarih, üzerinde uzlaşılmış yalanlar silsilesidir.
tanrıdağlı
Yeni Üye
*

« Yanıtla #182 : Mayıs 06, 2009, 01:54:54 »

akıllara zarar lafların var  Grin pes doğrusu bee.
turanid kökleri olmak ile turanid olmak arasında epey bir fark var sanırım.ben turanid köklerimiz olduğundan bahsediyorum.ve günümüze kadar nasıl ki toros dağlarındaki kaz dağlarındaki Türkmenler özelliklerini anadoluya göç ettikten sonra  fiziki engebeli arazilerde yaşadıkları için koruyabildiyse(ulaşılması zor yerler bu yüzden  kapalı toplum özelliği içerirler gen alışverişine girmezler). bizde gayri müslim bulgaristan topraklarında pomaklar dışında evlenebilecek pek müslim bulamadığımız ve köylerimizde tütün  ekip topladığımız için koruyabildik.keza fiziksel görünümlerimiz bunu kanıtlıyor.ki pomak evlilikleride ahım şahım değil.oluncada biliniyor.

hah bide ortaasyalı olmayı ve oradan gelmiş olmayı çekik göz ve elmacık kemiğe bağlarsan birtek yalnış edersin. çünki orta asyada aryan toplumlarıda yaşadı.ortaasyada ki çıkan mezarlarda sarı saçlı hatunlarda çıkıyordu.ve bu karışmanın  etkisiyle  gidip bakarsan moğol istilasının tecavüz etkileri fazla görünmeyen yerlerde renkli gözlü sarı saçlı orta asya insanları yaşar.kıpçaklar vs vs... ve kazakların moğol istilasından önceki ve sonraki tipleri hakkındada bi araştırma yapar mısın.

bana gelincede hafif çekik gözlerim var gülünce gözlerim kapanıyor.senin saçma iddaana bende böyle absürt ama doğru cevap verirrim.ve emin ol senin peştun afganlar ile karışmış türkmen dediğin insanlardan daha fazla ortaasyalıya benziyorum.ve ortaasya kökenliyim.neden o Turkmenlere benzemiyoruz biliyor musun?kapalı toplum olamadıkları için ki o bölge coğrafi konumu yüzünden savaş,göç,ortak dinler yüzünden  gen sabiti özelliği göstermezler.değişir durur.

ii geceler arkadaşım çünki tartışma amacından saptı ve  başlıkla alakalı değil.ve sonu gelmez bu işin.sen kökenlerimizi bin kmlik daire içine sok.ben şimdiye okuyup bildiğim kadarıyla bunlara ulaştım.

AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #183 : Mayıs 06, 2009, 02:20:22 »

simdi bence fiziki olaylara biraz fazla takiliyoruz , sonucta anatomi uzmani degilizdir degil mi?

yani her toplum karisabilir arti sadece bu da degil iklim cografya bile fiziki degishiklikler yapar. bir millet tanimi yapabilmek icin evet koken bir yere kadar irk bir yere kadar etkilidir fakat tek basina yeterli degildir. bunun yaninda dil + kultur +orf adet+ ortak kader v.s. gibi etkenlerde gereklidir.

simdi bakin proto turkler cekik gozlu muydu degilmiydi bugun netlesmis bir durum degil , cinliler sayesinde gozleri cekildi diye teoriler var ve daha farkli farkli teorilerde var. yani biz goz tartimiza cok guvenemeyiz bu konularda Smiley

bugun turkmenistan turkmenleri bolge bolge degisir mongoloid tiplerde vardir olmayani da vardir aynisi ozbekler icinde gecerli hatta kazaklarda bile mongoloid olmayanlar vardir bu asiri irksal ozellikler ve bolgesel ozellikler haric (zenciler v.s.) tum irklar icin gecerli bir durumdur.

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
sudoku
arpa
Kıdemli Üye

« Yanıtla #184 : Mayıs 06, 2009, 02:50:17 »

tanrıdağlı, dur bakalım ironi sekansındayız daha.

ben bulgaristanlıyım. biz bulgar ve pomaklara benzediğimiz kadar ne türkmenlere ne anadolu türklerine ne de turanid başka insanlara benzeriz. orta asyalılar çekik gözlü olurlar. .... ... neyse... sözünü ettiğin sarı saçlı afetler avrupalıydı. ek olarak bazı çekik gözlüler iklim şartları gereği kiremit teninde de olabilir, kumral da olabilir. bir zamanlar estetik ve kullanışlı ray-ban gözlükleri olsaydı çekik gözlü olmazlardı.

eveeet. sana gelince, ilyas salman bile gülünce çekik gözlü görünüyor. üstelik kendisi brakisefaldir. neyse efendim, göz kapaklarının kaşın sarkan derisi yüzünden görünmemesi çekik gözlülük değildir. çok seksi gözlerdir böyleleri fakat çekik göz buna denmiyor. bir orta asyalı'da ilk önce gözün iç dikey kısmına bakılır yani epikantus aranır zira çekik gözlülüğü bu belirler, sonra elmacık kemikleri sonra brakisefal kafa falan...  bulgaristan türkleri'nde bu tip özelliklere çok az rastanır. evet yok değildirler fakat yok denecek kadar da azdırlar. avrupa'da fenotipini en iyi korumuş halklar isveç ve norveçlilerdir. öyle kapalı kalmış ki bizim macırlar, "öztürklere" , "turanid" lere en az benzeyen, cümleleri bile devrik kurarak konuşan bir topluluk olmuşuz. ah be adam kaldır kafanı tütünden bak neler geçiyor önünden değil mi Cheesy gerçi tütünü dahi 18 yy sonlarında ekiyoruz ya neyse... iyi uykular camoka.

alperenkırım,
evrim o insanların çekik gözlü olmalarını sağladı. beyim turanidlerden fazlaca bahsedince kendisine genleriyle ilgili bir şeyler söylemek şart oldu. artık genetik kimin kiminle kaçıncı göbekten akraba olabileceğini saptayabiliyor.
« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2009, 03:01:55 Gönderen: AlperenKIRIM » Logged

AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

« Yanıtla #185 : Mayıs 06, 2009, 03:05:28 »

sudoku kardesim bak , turk milletine bu sekilde yakistirma yapamazsin.

aklinca dalga geciyosun ama, bak bu isleri bende severim ,uzeriz birbirimizi... 

Noman Çelebi Cihan
sudoku
arpa
Kıdemli Üye

« Yanıtla #186 : Mayıs 06, 2009, 03:24:42 »

tecavüz imasını kimin yaptığını görüyorsun, ben de böyle bir saçmalığın yaşanmadığını ima ediyorum. bazı halklara küfür etmek serbest, bazı budunların adlarını bazı kelimelerle aynı cümlede kullanmak bile yasak. böyle bir hakareti bu sitede yapacak en son adam benimdir, ne yazdığım da gayet türkçedir. inanılan birtakım masallara saygı duymuyorum. kullanılmış prezervatife dönmüş mesaj, zoruna gidiyorsa sansürle bakalım.

puff can sıkıyorsun ama. tepeden tırnağa tehditsin. çekemem.
« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2009, 03:29:32 Gönderen: sudoku » Logged

AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

« Yanıtla #187 : Mayıs 06, 2009, 03:33:08 »

shu bel alti imalarini hafif cizgiden yukarda tut, evet arkadasin yazilari hatali olabilir , ama gozunu seveyim ...

Noman Çelebi Cihan
tanrıdağlı
Yeni Üye
*

« Yanıtla #188 : Mayıs 06, 2009, 12:52:15 »

ahhh ne diyeyim ki sana sudoku.
yok camoka oldum yok bilmem ne,olayı istediğin yöne çekiyorsun.benim yazdıklarımla ilişkili doğru düzgün cevabın yok.masal ben anlatmıyorum.sen inanmışsın bir masala anlat babam anlat.benim gariban köyümde bulgarın ne işi var yahu?sen galiba ha babam de babam kız alıp verdiğimizi sanıyorsun bulgarlarla?Senin dediklerini ben 3 sene önce diyordum.bir arpa boyu yol yok ilerlenen.gene başa dönüyorsun.sen 1000 km değil,çapı edirne sofya arası tutmuşun.
 ortaasyada kurulan ilk Türk devletlerinin boyunduruğu altında bildiğin aryan topluluklarda vardı,ticaret ile geçiniyorlardı.zaten ilk Türk devletlerinin mensuplarından kimisi renkli göz beyaz ten yada kumral saçıda gösteriyordu.renkli gözlü beyaz tenli çekik gözlü insan manzaraları görmedin galiba orta asyada.mezardan çıkan altın elbiseli adam varya hani türk tigini derler.onun halkı iskitlerin aryan olduğunu savunan birçok görüş var.
  yani demek istediğim ilk kurulan Türk devletlerindeki halk bile  aryan karışığıydı ama çekik göz elmacık kemikleri barizdi,zamanla bazı Türk kabileleri moğol etkisi altında kaldı.ki bu etkileşim karşılılı.batıya gidildikçe aryan halklarına yaklaşan Türk grupları nasıl aryanlık özellikleri artıyorsa,doğuya doğru gidildikçe Türk denilen halk  mongloid özellikleri çok baskın hale geliyor.

ki ben kaç defa yazdım sevgili arkadaşım biz zaten bu dediğimiz Türklerden değiliz dedim.sadece kökenlerimizden bir parçası oğuzlardı.oğuzlar güneye indikçe güneydeki aryan topluluklarıyla karıştı.işte biz buyuz.sen kalkıp bana camoka diyorsun.öyle bir iddaam yok,öylede bir görüntüm yok.belli bir miktar mongloid özelliğimiz olduğunuda söyledim.taş çatlasın %30 yada %20.ama mongloid özellikler az diye biz ortaasya bölgesinden göçmedik diyemezsin,bunu anlatmaya çalışıyorum.

lütfen Türkmenişstandan insan resimlerine bak.ki o bölge tarih boyunca karışmıştır.farklı ırklar birbirini eritmiştir.peştunlara afganlara benzeyen Türkmenlerde var orada şuan.mongloid özellikleri gözle görünür Türkmenlerde var.sarı saçlı mavi gözlü yada kumral saçlı renkli gözlü yada kumral saçlı beyaz tenli ama mongloid özellikleri bariz olmayan Türkmenlerde var,anladın işte dediğimi.

sen mongloid özelliklerimiz düşük diye bizi bulgarlarla karıştık çemberimiz dar diyemezsin.zaten Türkmenler hakkındaki genel kanı çok fazla karıştıklarıdır.

benim nacizane fikrim şu inşallah anlaşılırımda birdaha camoka demezsin.çünkü ben sana lakap takmıyorum.

biz ortaasya bölgesinden çıktığımızda zaten bu tiplerdeydik.ki Türkmenistandaki Türkmenlerden bir kısmı ile Bulgaristan Türklerini ayırt edemezsin.benzemediklerimiz var.daha fazla mongloid özellikler taşıyanı var bunun yanında peştunlar ve afganlarla karışan bizden daha az turanid özellikler gösterenide var.

bunun yanında diğer bir iddaam biz anadoluyu durak olarak kullandık ve rumelide kapalı toplum olarak yaşadık.kendi aramızda kız alıp verdik.
  ilyas salman mevzuuna gelince kürtlerdede mongloid özellikler taşıyanları var özellikle bitlis van  bölümü tarih boyunca göçeden Türkmen topluluklarını eritmişler doğal olarak.senden benden daha çekik gözlü olanlarınada rastlayabilirsin.gülünce gözlerin minyonlaşmasından bahsetmiyorum genlerimizdeki mongloidlik yüzünden birçoğumuzun gözleri hafif çekik.

benim için pomak olmuşum,bulgar olmuşum bulgar ile karışmışım farketmez.sadece kökenimi öğrenmek istedim.ve bunlara ulaştım.yazdıklarım yalnış olabilir sana saçma gelebilir.normaldir olabilir.ama üslubuna dikkat edersen sevinirim.rica ederim.
« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2009, 12:59:21 Gönderen: tanrıdağlı » Logged
sudoku
arpa
Kıdemli Üye

« Yanıtla #189 : Mayıs 06, 2009, 22:18:17 »

saçmalıyorsun. istikrarını korumanı beklerdim çünkü geldiğinden beri foruma yazdığın bütüm mesajları okudum. sen bu değilsin yumuşama. Türkmenleri resimlerden tanımıyorum, Türkmenistan'ın her bölgesinden insanlarla irtibatım oldu. Rumeli Türkleri'ni de senden iyi bildiğime eminim. Çekik gözlülüğün ne olduğunu bilmiyorsun, söylentiler üzerine konuşuyorsun, aryanlık varmış, ayranlık varmış falan... vaktim yok şimdilik. moğollar genetik özelliklerini işgal ettikleri yerlere taşımadılar. adamların -kendi tabirinle- tecavüz ettiği toplum çekikleşiyor yahu ahah Smiley

Sayfa: 1 ... 17 18 [19]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: Pomakların kökeni « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.029 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog