Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Ağustos 24, 2017, 09:40:57
151.699 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Maktul İbrahim Paşa Camii (Razgrad) 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2 3 ... 10
Gönderen Konu: Maktul İbrahim Paşa Camii (Razgrad)  (Okunma Sayısı 66649 defa)
BiLGeNHaL
Onursal Üye

Popülarite: 485

« : Ocak 25, 2007, 08:59:17 »

Maktul İbrahim Paşa Camii (Razgrad)

UNESCO kataloğunda kayıtlı olan cami, Balkanlar'da üçüncü büyüklüktedir. Kanuni Sultan Süleyman Han devrinin meşhur sadrazamı İbrahim Paşa hayratlarına dahildir. Türk mimarisinin en güzel eserlerinden birisidir. Cami herşeyden önce dış görünüşüyle dikkati çekiyor. Şu anda ibedete kapalı olan cami 30 yılı aşkın zamandır tamiri konusunda maalesef müşahhas bir adım atılmamış.

http://www.zaman.bg/
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2008, 16:20:10 Gönderen: YuXeL » Logged

hayatta bir canın birde dostun olsun, her can dost olmaz haberin olsun, candan olan dostlara canlar kurban olsun...
cleopatra
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2007, 12:01:21 »

Razgratta bir de hamam varmış. Annemler gidermiş. Onu da yıktılar ne yazık ki.
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #2 : Ocak 26, 2007, 11:55:14 »

Konu ile alakası var bunun cleopatra.
 Eski “Razvitie” sineması yanından geçip Kültür Faaliyetçileri Kulübü(“Klub na Kulturnite Deytsi”) gittim.
Hatırlarmısın diğer adı “Akademiyata”.Giriş Kartım vardı.Bir köşede, mavi sigara dumanı içinde kalabalık, sözlü
Kavga.Yaklaşınca fark ettim.Radan G.(abi) Tsonü Gabrovski (T.G.)ile iddialaşıyorlardı.Radan abi(eski komşu
ailenin çocuğu-Mimar-“Genç Mimarlar Kulübü” başkanı,halen dostumdur):”Kaç tane Bulgar tarihi  eseri yıktı
Türkler bu şehirde?..Siz yıktırdınız en eski Osmanlı mimari eserini bu şehrin-Eski Türk hamamını!” diye çıkışıyordu
Kısa boylu,kıvırcık saçlı adama T.G.-ye. T.G. -BKP Sancak Komitesi “İdeoloji sekreteri” idi.”Kapanets” kavminden,
Felsefe mezunu (“felsefe kepazeliği”).T.G. içkiliydi.Dumanlı gözlerle baktı R.abiye,diğerlerine ve…
“NAH” dedi elini koyarak masaya.Parmaklarını büzmüş-Orta Parmağını gösteriyordu…
“İşte budur sembolü bu minarenin Bulgarlığa karşı şehrin merkezinde..Onu da beceririz!”
(Özür dilerim cleopatra hanım kızım,sizden ve bunu okuyanlardan, ama başka sözle anlatamam)
Oradaydım.Gördüm.Duydum.
İşte bu caminin şimdiki halinin dibinde yatan “kapanets”(yerli Bulgar kavmi) anlayışı.
…Öykünün devamını “Razgratlılar..” konusunda olmasını daha uygun görüyorum…
 Keşke bir “Mimarlık” (Güzel Sanatlar bölümünde örneğin)konumuz olsaydı ve eski mimari eserlerimizi-var olan
ve YOKEDİLENLERİ bir çatı altında toplayabilseydik…

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
Boss
Bay *****
Onursal Üye

Popülarite: 242

« Yanıtla #3 : Ocak 26, 2007, 12:06:11 »

İbrahim paşa camii ile ilgili şu aralar bildiğim kadarıyla Razgrad'ta bazı işadamları dernek kurup restorasyona başladılar, veya başlamak üzereler.
Nerden mi biliyorum.
Can Destan, sen belki tanırsın.
Benim nikah şahidim , adı Kadri, 1968 doğumlu, eski güreşçilerden ve Samuil köylerinden, o bu caminin tamiri ile ilgili çalışmalar yapıyordu.

Kadriyi görürsen, selam söylersin. Wink
cleopatra
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2007, 12:29:46 »

Bu hammamın resmi ni bulma şansımız var mı?
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

« Yanıtla #5 : Ocak 26, 2007, 13:26:07 »

İbrahim paşa camii ile ilgili şu aralar bildiğim kadarıyla Razgrad'ta bazı işadamları dernek kurup restorasyona başladılar, veya başlamak üzereler.
Nerden mi biliyorum.
Can Destan, sen belki tanırsın.
Benim nikah şahidim , adı Kadri, 1968 doğumlu, eski güreşçilerden ve Samuil köylerinden, o bu caminin tamiri ile ilgili çalışmalar yapıyordu.
Kadriyi görürsen, selam söylersin. Wink
Dostum,Tam dosyası var caminin elimde.Hatta Türk-Bulgar Hükümetlerin Ortak Tarihi Değerleri Koruma Protokolü.
 Ki bizimCami bu listede var.Aslında Hukuken Devletliştirilmiş gibi "görünürmüş"- İnstitut po Pametnitsite na Kulturata.
 Ahmet bey -"Büyük  eniştem",Rz Encümentliği Başkanı ,400.000lv.paraları olduklarını söylemişti ama müthiş bürokrasi engelleri vardığını da anlattı.Dosyamı bulursam evde-dönecem bu konuya..evraklı,evraklı.. Smiley

*
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

« Yanıtla #6 : Ocak 26, 2007, 14:20:21 »

****  ***   ***  Cleopatra arkadaşımızın hatırlatması üzere.
 Razgradın eski Türk hamamı muazzam bir beyaz  taş binasıydı.Şimdiki yeni Tiyatro binası onun yerine kurulmuştur.
“İbrahim Paşa” camisinin ve Osmanlıdan kalma Saat kulesinin arasında bulunduğu için şok etkileyici,şehrin
 “Osmanlı manzarasını” toparlayan ,tamamlayandı.
  Giriş kısmı,sağlı sollu iki  mekandan ibaretti.Birisinde çok geniş yapılmış “göbek taşı” vardı.Kubbesi altında,
Osmanlı mimarisinde nasıl denildiği bilmediğim, özel Pencerecikler vardı.Çatısı ,benim hatırladığım halinde,yeşil yosun tutmuş “çingene”
kiremitleri ile örtülüydü.Buraya ,yüzyılların yellerinin taşıdığı toz,yağmurlarla harmanlanmış, toprak olmuş,yaban cevizlerinin tohumları
yerini bulup çatı üzerinde küçük bir orman oluşmuştu.Sorun büyüklerinize ,Doğa insan elinden daha hünerli çıkmıştı.Sanki bir Doğanın
“zafer şarkısıydı” bu çatıdaki yaban cevizi ağaçları.
 Sovyetler Birliği en büyük tirajlı gazetesi “İzvestiya”nın muhabiri,geçmiş buradan.Görünce bu mücizeyi, resim çekmiş 4 yandan.
Ve gazetenin ilk sayfasında basılmıştı röportajı.Şehir kütüphanesinde korunuyordu o gazete…
 Yıllarca dandik eşya deposu gibi kullanılan Hamamı(“Hamama”)  şehrin genç mimarları inceledi,rölevesi yapıldı.ve koyuldular
Yeniden binaya hayat vermek için projeler üretmeye.Hatta dostum ,mimar Radan D.abi ,dobra dobra anlatmıştı fikirlerini.
Çatı üstündeki gürlük biraz” taranacaktı”,temizlenecekti çöplerden.içinde küçük döviz bürosu,El sanatları turistik hediyeleri,Yerel
Türk ve Bulgarların milli kıyafetleri sergi salonu olacak,Osmanlı tatlı ve içkileri de sunulan bir kahve mekanı da olacaktı.
 Kulağı çınlasın:”Torunlar burada gelip bulacaklar bizi dedelerini” diye tatlı şakalaşmıştı…
 Nasip olmadı.Bir gün gördüm Hamamı insanlar sarmış,polis görünüyor uzaktan.Koştum-inşaat makineleri,köpek balığı gibi
saldırıyordu binaya.Kale gibi surlar yerinden kıpırdamadı.Saçı diken diken olmuş ihtiyar savaşçıya benzemişti çatısı-kesmişlerdi
 yeşil,yeşilim ağaçları.Bıraktılar.Gel zaman git zaman,şehrin merkezi titredi bomba,infilak sesinden.Eniştemler koşmuş oraya.
Sofya’dan istihkamcılar(sapörler) çağrılmış özel…Bizimkiler hep caminin minaresine bakmış endişe ile …Yıktılar güzelim Hamamı.
Ve yalnız onu değil…Çok şey yıkıldı.Yenisi nasıl gelecek,eskiyi tamamen silipte?İzi kalıyor ki yüreğimizde…

*
BiLGeNHaL
Onursal Üye

« Yanıtla #7 : Ocak 26, 2007, 15:06:49 »

Hocam hazır Hamam konusuna girmişken, nasıl bir hamamdı.
Çifte mi  yani, kadınlar kısmı ayrı, erkekler kısmı ayrı, yada tekli karama kadınlar günü ve erkekler günü olarak mı  işletilirdi.
Üst örtüsü sanırım kubbe üstü kiremit kaplı.
Ama yapılış itibariyle kubbe üst örtüsü  kurşun yapılırdı Bulgaristan, Balkanlar ve benim örneklerini gördüğüm Kırımda kurşun ustası olmadığından bizim bulgaristanda çingene kiremidi dediğimiz alaturka kiremit ile yanilenirdi.

hayatta bir canın birde dostun olsun, her can dost olmaz haberin olsun, candan olan dostlara canlar kurban olsun...
BiLGeNHaL
Onursal Üye

« Yanıtla #8 : Ocak 26, 2007, 15:09:43 »

İbrahim Paşa (Maktul, Makbul, Pargalı) Kimdir ?

Kânûnî Sultan Süleymân Hanın ikinci sadrâzamı ve Osmanlı târihinin en meşhur devlet adamlarından. Parga�da doğmuş ve Bosna Beylerbeyi İskender Paşanın bir akını sırasında ele geçirilerek o sırada Kefe sancakbeyi olan Şehzâde Süleymân�a (Kânûnî�ye) hediye edilmiştir. Daha sonra Şehzâde Süleymân ile Manisa�ya geldi ve burada Müslüman-Türk terbiyesiyle yetiştirildi. Arapça, Farsça'nın yanında bâzı batı lisanlarını da bilen İbrâhim, Şehzâde Süleymân pâdişâh olunca İstanbul�a getirilerek sarayda mühim görevler verildi.

Belgrad Seferine, kapıağası rütbesiyle katıldı. Rodos Seferinde hasodabaşı ve içşahincilerbaşı sıfatlarıyla pâdişâhın yanında bulundu. 1523�te Pîrî Mehmed Paşanın görevden alınmasıyla, sadrâzamlığa tâyin edildi. Ayrıca bu vazîfesine ilâveten Rumeli beylerbeyliği de verildi. Sadrâzam olduktan sonra isyân eden Mısır Beylerbeyi Hâin Ahmed Paşayı cezâlandırmak üzere Mısır�a giden İbrâhim Paşa, geçtiği yerlerde gördüğü bozuklukları yoluna koydu. Mısır�da kaldığı sürede esaslı idârî ve mâlî ıslâhatlar yaptı. Ancak aleyhindeki hareketler sebebiyle Pâdişâh tarafından geri çağrıldı ve 1525 sonbaharında İstanbul�a döndü.

1526�da Macaristan Seferine serdar tâyin edildi. Öncü kuvvetlerin başında sefere çıkan İbrâhim Paşa, yol üzerindeki Petervaradin ve Uylak kalelerini fethetti. Mohaç Meydan Savaşında, Osmanlı ordusunun sağ kanadına kumanda etti ve zaferin kazanılmasında önemli rol oynadı.

Mohaç Zaferinden sonra, Anadolu�daki isyânları önlemek üzere harekete geçen İbrâhim Paşa, Hacı Bektâş-ı Velî�nin soyundan olduğunu iddiâ eden ve Anadolu�da sapık inançlarını yaymak isteyen Kalender Şahı cezâlandırdı ve buralarda nizâmı tekrar kurdu.

Viyana Kuşatması esnâsında, kıyâfet değiştirerek asker içine girip bir cengâver gibi çarpışarak orduyu gayrete getirmeye çalıştı. Fakat, mühimmâtın azalması ve mevsimin uygun olmaması üzerine kuşatma kaldırıldı.

İran ile Osmanlı Devleti arasındaki Bağdat, Bitlis ve Âzerbaycan vâlilerinin takındıkları kötü tavır sebebiyle çıkan karışıklıkları ortadan kaldırdı (1533). İstanbul�a döndükten sonra, ilk işi Fransa ile ileriki târihlerde kapitülasyon denilen anlaşmaları yapmak oldu(1536).

Osmanlı Devletinin târihi içinde hiçbir sadrâzamın erişemeyeceği derecede şan ve şerefe erişen, kâbiliyeti ve iktidârı ile devletin umûmî vaziyetine tesir eden İbrâhim Paşa, 15 Mart 1536�da sarayda kaldığı bir gece, siyâsî sebeplerden dolayı öldürüldü ve Galata�daki Cânfedâ Zâviyesine defnedildi.

İbrâhim Paşa, birkaç lisan bilir ve târih, coğrafya, harp târihi konularıyla devamlı meşgul olurdu. Devlet idâreciliğinde mütehassıs olan İbrâhim Paşanın, Kumkapı Câmii ve Zâviyesi, Galata�da eski Yağkapanı Câmii, Mekke, Selânik,Razgrad  (Hezargrad) ve Kavala�da câmi, imâret, mektep, medrese, dârülhadis, tâbhâne, hamam, çeşme, sebil yanında, daha birçok yerde mescid, tekke ve zâviyeleri olup, bunlara mükemmel va kıflar bağışlamıştır.

http://www.dallog.com/tdsa/ibrahimpargali.htm

Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

« Yanıtla #9 : Ocak 26, 2007, 20:09:41 »

Hocam hazır Hamam konusuna girmişken, nasıl bir hamamdı.
Çifte mi  yani, kadınlar kısmı ayrı, erkekler kısmı ayrı, yada tekli karama kadınlar günü ve erkekler günü olarak mı  işletilirdi.
Üst örtüsü sanırım kubbe üstü kiremit kaplı.
Ama yapılış itibariyle kubbe üst örtüsü  kurşun yapılırdı Bulgaristan, Balkanlar ve benim örneklerini gördüğüm Kırımda kurşun ustası olmadığından bizim bulgaristanda çingene kiremidi dediğimiz alaturka kiremit ile yanilenirdi.
  Ne yazık hatırlayamadım Bilgen.Sol,batı mekanı az bir şey  daha ufaraktı-göbek taşı var mıydı yok muydu?Zaten içersi depo olarak kullanılıyordu.Sağ,doğu,tarafı,merkezde mekanın çokgen sanırım.daire değildi,şeklinde "göbek taşı.bir çok yerde kurne altı mermerden lavabolar(kimileri çatlak veya kırık)..Kubbe konusu tam tahmin ettiğiniz gibi.ilkönceden kalma kurşun lehvacıkları bulmşlardı mimarlar.
 Razgratta  en eski cami "Ahmed bey camii" 1442yılında yapıldığına göre, Hamamın takriben o yıllarda inşaa edildiği tahmin edilmişti.
 Annem şu anda Razgratta +8 caminin tam yerlerini hatırlıyor...
« Son Düzenleme: Ocak 26, 2007, 20:22:40 Gönderen: Can Destan » Logged

*
Sayfa: [1] 2 3 ... 10
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Maktul İbrahim Paşa Camii (Razgrad) « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02836 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog