Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Mayıs 23, 2017, 06:14:22
151.698 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Maktul İbrahim Paşa Camii (Razgrad) 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
Gönderen Konu: Maktul İbrahim Paşa Camii (Razgrad)  (Okunma Sayısı 63842 defa)
BiLGeNHaL
Onursal Üye

Popülarite: 485

« Yanıtla #10 : Ocak 26, 2007, 23:03:20 »

Aslında Hocam Bulgaristanda yıkılan Osmanlı eserleri diye bir başlık açmak lazım.
Böylece araştırma yapan arkadaşlara bi rşekilde kaynak oluşturabiliriz.

Benim bildğim bide Razgrad Loznitsa ilçe merkezinde bir cami varmış o yıkılmış şu anda yerinde
bir hotel var.

hayatta bir canın birde dostun olsun, her can dost olmaz haberin olsun, candan olan dostlara canlar kurban olsun...
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #11 : Ocak 26, 2007, 23:53:27 »

Zar zor öyle bir şey hatırladım  Bilgen.O da şu-kasten yıkılmadı cami galiba/hiç emin değilim/.
 Yerine ,bay Penço Kubadinski denilen adam para temin ettirdi ve küçük ama yeni bir cami yaptılar...dur,dur-O yeni camiye
 o Locvalı..."bilmemneveren" ..Baş müftü/o günlerde/ ,İslam Birliğinden mısafir getirdi,"hacivatkaragöz" /"tiyatro"/oyna-maya çalıştı...bu 1985-86,7 yıllarında olacak...Evde büyükler daha da iyi bilir sorursanız.
  *Hamam konusu- bu tip binalar Yambol ve Şumnuda /Bezistena/restore edilip ticari amaçla da olsa kullanıldı ama AYAKTA kaldı.Rz "kapanetsleri" yumsun-kıpsınlar buna "gnoyniya tsirey na grada "("şehrin irin dolu çıbanı") deyip yerle bir ettiler ahlaksızlar..bu tabiri akşam üstü-Eminönü-Üsküdar gemisinde hatırladım... Undecided
 "Bulgaristanda yıkılan Osmanlı eserleri diye bir başlık açmak lazım.
Böylece araştırma yapan arkadaşlara bir şekilde kaynak oluşturabiliriz."
Aklın yolu birmiş Bilgen,aynı şeyi bende de düşündüm...Ama en genç nesillerin,burada olan ,pek somut bilgilerii yok.Ama yanıpeşlerinde müthiş bilgi kaynağı olabilecek büyük nesiller var halen...
 Ne iyi oldu bu konulara değindiğiniz.Teşekkürler size ve katkısı olanlara.

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

« Yanıtla #12 : Ocak 27, 2007, 00:30:28 »

Bizim Ahmet(Razgratlılar grubundan) Foruma bir resmini koymuş  bu camının.Batı tarafında-giriş cephesi.
 derim bulunsun bir arkadaşımız koysun onu bu konuya-GÖRÜNSÜN GERÇEK YÜZÜ ,GÖZYAŞLARI CAMİMİZİN...!
 DEVLET YAPMIYOR-RAZGRAT TÜRKLERİNE YAPTIRMIYOR.
 böyel idi durum maalesef düne kadar...

*
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #13 : Ocak 27, 2007, 00:37:46 »

işte resim Smiley

Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

« Yanıtla #14 : Ocak 27, 2007, 01:13:25 »

işte resim Smiley
            İŞTE BENİM,SENİN,BİZİM RAZGRATLI TÜRKLERİN YÜZ KARAMIZ,CAN YARAMIZ!
  Önünde ,ahşap kapılarında,oymalar vardı,bence bunlar İran tesiri ağaç oyması idi-şekilleri ,nazi gaması idi.Bilinir ki bunlar Arya ırkı,kutsal sembolleri kullanıyordu.Ve ateşe tapan zoroastrizmde vardı bu gama işareti.Buradaki ahşap kapıların
pahası değersizdi.Göz nuru,sanat eseriydi onlar.Tam bir vandallık işlendi burada.
 giriş kısmı açılınca duvar süslemeleri yokoldu..Duvarlara nem işledi ta duvarların içine kadar.İçerde kıymetli eşyaların hesabını bilen yok.
 Mustafa Alemdar ile İstanbula sefer eden askerlerin önündeki ,gümüş sırma işlemeli,kuzey,batı cephelerine giden,dönmeyen ecdadlarımızın öptüğü,ama kendisinin kendi toprağına döndüğü,sultanları tahtına oturtan Yeşil
 Razgrat Sancağı nerede kaldı?
    Efsane değil,8-9 yaşında çocuktuk elle değdik,dudağımızla öptük onu...(Yazmıştım " minarelere kalb simgesi" konusunda)
  Yüreğim sızlıyor Türklüğün simgesi olmuş  bu Caminin bu duruma geldiğini görünce...

*
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #15 : Ocak 27, 2007, 01:36:47 »

Yüreğim sızlıyor Türklüğün simgesi olmuş  bu Caminin bu duruma geldiğini görünce...
Sorma aga, 2005 eylülünde razgrata gittiğimde ben de yakından gördüm bu camiyi. meydana doğru olan tarafına bakınca, üzerinde ab simgeli bir tabela vardı, yakından baktım, tabelada ab tarafından bu caminin restore edileceği türünden bulgarca birşeyler yazıyordu. Yani bu caminin restorasyonu için ab tarafından fon ayrılmıştı, 2005 eylülünde durum böyleydi, üstelik varna valisi bir Türk, ama gel gelelim para var, fakat baştakiler duyarsız.

Bu arada bu caminin altında yada içinde bir gömü olduğu yönünde birşeyler söylemişti babam. Önceleri caminin yıkılmasını, sonrasında da restorasyon işini aksatan sebep olarak söylemişti. Detaylarını yarın öğrenir, aktarırım.

Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

« Yanıtla #16 : Ocak 27, 2007, 02:09:42 »

BU konu kolay bitmez. HALEN VAR YAŞIYOR -STOYAN STOYANOV tarihçi(Razgrat Arkeolojik Md.)-o uydurdu bu yalanı- güya altında  eski kilise varmiş Shocked O ise Razgrat/Çağdaş şehir/1396-da /Türkler tarafından bir şehir.Mentracının daniskası.
 Şeflerin eelinde "furnaciyska lopata"(oynayan fırın küreği).Bilgen daha iyi bilir-yer altında ecdad 40 m (emin değilim yalancı çıkmayam uzunluk açısından) sur mu,kemer mı yapmış zamanında -kalın işlemeli taştan.Yükünü binanın genişe dağıtsın diye.
Onları keşfedince bu "doldurdu donları"-"bakın efendi m kazılarda başka yapı temelleri çıktı" "Beyaz ev" hemen: "Duydunuz mu bilim adamları ne diyor!?!"...Varna valisinin işi değil-geçen Rz valisi TÜRKTÜ sözde,ama onlar başka hesaplar  peşindeyedi(ne yazık ki).
'005-de ödül verecek oldu Kapanetsler bu St.Stoyanova-"Kültüre katkı ödülü"-yazıştık bizim çocuklarla-veto koydular.Ama 2006-da Yeni Bld.başkanı grubu "yalacım-pilicim" qldatmış yeni Razgrat HÖH'ünü."Pazarlık" yapıldı bence.Verdiler ödülü
St.Stoyanov'a "Razgrat Halkı adına".Politikanın çamuru...

*
BiLGeNHaL
Onursal Üye

« Yanıtla #17 : Mart 11, 2007, 23:36:39 »

Maktul İbrahim Paşa Camii dış görünüşü yeni çekildi

Fotoğrafları bizimle paylaştığı için isperih öğretmenimize teşekür ediyorum.
« Son Düzenleme: Mart 11, 2007, 23:38:13 Gönderen: BiLGeNHaL » Logged

hayatta bir canın birde dostun olsun, her can dost olmaz haberin olsun, candan olan dostlara canlar kurban olsun...
BiLGeNHaL
Onursal Üye

« Yanıtla #18 : Mart 11, 2007, 23:37:54 »

Maktul İbrahim Paşa Camii Yıkılan son cemaat yeri

BiLGeNHaL
Onursal Üye

« Yanıtla #19 : Mart 11, 2007, 23:40:48 »

Maktul İbrahim Paşa Camii iç  görünüşü mihrap ve minberi yeni çekildi

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Bulgaristan  |  Konu: Maktul İbrahim Paşa Camii (Razgrad) « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.01566 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog