Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 21, 2017, 10:50:58
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: (POMAKÇA)nedir,nasıl bir dildir, ne değildir. 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9
Gönderen Konu: (POMAKÇA)nedir,nasıl bir dildir, ne değildir.  (Okunma Sayısı 50011 defa)
Serkan
Serkan
Onursal Üye

Popülarite: 63

« Yanıtla #70 : Şubat 20, 2007, 20:12:21 »

Bir soru daha?

Kırcaalili olduğndan ,Bu kırcaalinin başka isimleri var sanırım Bunlardan biri Kurdzali  bu ismin  buraya Osmanlılar da  göçettirilen Kürtlerle ilgisi varmı ? varsa Senin  kendi geçmişinde  bu konuda takıntın oldumu !! cevabını bekliyorum

КЪРДЖАЛИ kelimesinin etimolojik kökeninin Kurdzhali olduğunu kürtlere bağladın ya kendini türk kökenkli iddia eden pomak zihniyetinden bunu da beklersek yeridir. Siz türk değilsiniz diye bizi türk yapmamaya çalışmanın alemi yok AlperenKırım kardeşim açıklamayı yeterince yapmış sizin bu tekniğinizi retorikteki mantık deyişlerinden olan Reductio ad Hitlerum safsatasından başka bir şey dayandıramıyacam. Siz türk kökenli değilsiniz diye Kırcaali'deki türklerin veya diğer Bulgaristan türklerinin türk olmadığı anlamı çıkmaz ki.
         Kırcaali şehrinde Kırcı Ali efendinin türbesi bbulunmaktadır ayrıca Osmanlı arşivleirnde de kasabanın adı Kırcaali'dir. Osmanlıca bilenler iyi anlar beni ''ı-i'' sesi yeirne geçen ''ye-ﻯ '' harfiyle yazılır yani  u harfi yerine geçen ''vav-ﻭ '' harfiyle yazılmaz.
          Pomak-türk karışmaması, evlilikleri konusunda katı tutum genel olarak hala sürmekte benim ninemler pomaktan çingeneden kız alınmaz der hala bana zaten bulgarı söz konusu bile etmezler. Ancak ben buna karşı olarak pomakları kardeşim olarak gördüğüm için pomaklarnın kökenini araştırmaya koyulmuştum ancak kulaklarını tıkarcasına yapılan bu savunmalar kendi soyları ortaya çıkınca artık Bulgaristan türklerini dahi başka soylara dayandırmaya çalışarak kendi durumunu meşru göstermeye çalışmalar pomaklar konusunda ki burda kastettiğim T.C. vatandaşı türkler konsunda farklı düşünceler uyandırmaya başladı bende..

Not: Kır Bulgaristan türkçesinde dışarı anlamına gelmekte (ne azından bizim yörede öyle) kıra çıkıyorum derler bizim orda Kırcı; kıra çıkan anlamında Ali isimli zatın lakabı olmuştur. İsmi de burdan gelmektedir Kırcaı Ali kimdir öğrenmek istiyorsanız Birol Atala kardeşimin bununla ilgili açtığı topik mevcut bakabilirsiniz.
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2007, 20:18:02 Gönderen: Serkan » Logged

Свобода, равенство, братство
Liberté, Egalité, Fraternité
drakakol_1
Üye

Popülarite: 30

Başkalarını bilen bilgili,kendini bilen akıllıdır.

« Yanıtla #71 : Şubat 20, 2007, 20:27:56 »

Bak kardeşim Pomaklar hakkında yazmış olduğun yazılarda aşağılama ve dışlama görüyorum. Bizlerin bu konuda nasıl durmamızı beklersin.Oysa sırf sana  basit bir soru sordum Küplere bindin. ya Asıl soruyu sorsam ne yaparsın bilemiyorum.Kendini Pomakların yerine koy ve düşüncelerini öyle yorumlamanı tavsiye ederim.

Ayrıca  Türkiyedeki Pomakları kenara bırakalım, Bulgaristan Yunanistan, daki pomaklara bir bak Dilleri yaşadıkları yerdeki ülke dili ile aynı olmasına rağmen Bulgarım,Yunanım demiyor illah Müslümanım vede Türküm diyor.sizler  ise en yakınları olarak Pomaklar türk değil deyip Dışlamaya çalışıyorsunuz,Sen ne yapmaya çalışıyorsun.haddini bil.Pomaklar senden bile öz be öz türktür.

VATANINI EN ÇOK SEVEN ,GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR.
angelunsatanas
Excel Mühendisi
Onursal Üye

Popülarite: 286

« Yanıtla #72 : Şubat 20, 2007, 20:36:27 »

Pomaklar senden bile öz be öz türktür.

Pomaklar madem benden daha fazla Türk ise neden POMAK kavramı var ortada ? Bence çelişkili yorumlar yapmanın gereği yok. Ben köküne sapına kadar TÜRK-OĞLU-TÜRK dedemin, babamın söylediğine mi inanacağım sana mı inanacağım.

1. Kırcaali TÜRK Şehridir. Yaşayanların %90'ı da Türk Oğlu Türk'tür birebir kökenindeki Ataları gibi. Böyle olmaya da devam edeceğiz.

2. Kırcaali'de yaşayanların büyük bir çoğunluğu Müslüman'dır.

Haddini bilmesi gereken sensin. Pomaklar benim kadar Türk olabilirler ama asla ve asla benden fazla Türk olamazlar !
drakakol_1
Üye

« Yanıtla #73 : Şubat 20, 2007, 20:47:09 »

Arkadaşlar ya siz beni anlamıyorsunuz yada ben sizleri.
Biz pomaklar Türküz diyoruz ,sizler ne diyorsunuz.

Kürtler Doğuda Biz kürdüz diyorlar Sizler onlara Dağ Türkü deyip Türk-Kürt Kardeştir Ayrım yapan Kalleştir.söylemleri yapıyorsunuz.

Hainlik yapıp ülkemize onca acı ve ızdırap çektirenleri bile  biz Pomaklardan daha yakın görüyorsunzu.ama bu söylediklerim Gerçek Vatanseverlere değil Sizin gibilere

angelunsatanas
Excel Mühendisi
Onursal Üye

« Yanıtla #74 : Şubat 20, 2007, 21:12:30 »

Pomaklar benim kadar Türk olabilirler

Yahu anlamada sıkıntın mı var senin, bak ne demişim benim kadar TÜRK olabilirler, olabilirsiniz diyorum. ve sonra sen aşağıdaki yazı ile tekrar yazı yazıyorsun.

Kürtler Doğuda Biz kürdüz diyorlar Sizler onlara Dağ Türkü deyip Türk-Kürt Kardeştir Ayrım yapan Kalleştir.söylemleri yapıyorsunuz.

Hainlik yapıp ülkemize onca acı ve ızdırap çektirenleri bile  biz Pomaklardan daha yakın görüyorsunzu.ama bu söylediklerim Gerçek Vatanseverlere değil Sizin gibilere

"Sizin gibiler" dediğin bizlere hakaret ettiğinin farkında değilsin. Biz senden daha vatanseveriz diyeceğim ama seni tanımadan bu yorumu yapamam. Şimdi senin sinirli olduğunu zannetmekte olup sağlıksız yorumlar yaptığını görmekteyim. İkincisi kim Kürtleri pomaklardan daha yakın gördü merak ettim  düşünme

ve senden sakince düşünmeni istiyorum Pomak mısın ? TÜRK müsün ?

hem Pomak'ım hem Türk'üm olmaz. Ama şöyle diyebilirsin Pomak kökenli Türküm !

Benim söylediğim ise şu Türk kökenli Türk'üm, aradaki farkı görmek çok zor değil herhalde.

Ayrıca herkes hissettiği kadar TÜRKTÜR. Ben sana yönelik hiçbir şey söylemedim hatta benim kadar Türk olabileceğini eğer gerçekten böyle hissediyorsan böyle olduğunu yani Türk olduğunu söylüyorum ama sen beni / bizi Vatan - Hainlari ile kardeş yaptın. Lütfen uslubuna dikkat et. Eğer kardeşçe yorum yapmayacaksan Türk gibi yorum yapmayacaksan bu sitede yerinin olmadığını düşünüyorum çünkü sitenin Anasayfasında  Balkan Türklerinin Buluşma ve Tartışma Noktası yazmakta olup Balkanlar.NET'e üye olan herkes bu bilinç ve sahip olduğu Türklük hissi ile bu güzel aileye dahil olmuştur.

Eğer sert yorumlar yapacaksan yorumlarıma devam etmeyeceğim, sertten kasıt hakaret edici küçük düşürücü yorumlardır. Çünkü herkes karşısındakine saygı duymalıdır. Bu çerçevenin dışına çıkıldığı zaman tartışma olmaz kavga olur. Kişisel felsefemdir sözle kendini ifade edemeyen insanlarla kavga etmek niyetinde değilim. Bunları hemen üstüne alınma, eğer seviyeyi düşürmeye devam edersen düşüncem bu olacak.
drakakol_1
Üye

« Yanıtla #75 : Şubat 20, 2007, 21:55:42 »

Ben Bir Vatanseverim.
Forumdan atılma  gibi tehditler  ne beni yıldıramaz.
Bir kere Kendi yazdıklarınızı  tekrar tekrar okumanızı ve düşünmenizi istiyorum. Aşağlama,Dışlama,Farklılık yaratma bazında olabildiğince yazılar yazıyorsunuz.

Evet  sizin gibi Düşünenleri sınamak için Kurdzali konusunu açtım.Tahammül bile edemediniz. Yine söylüyorum kendinizi Pomakların yerine koyun ve düşünün.

Kaldıki Nasılki
Pomak Türkü ile Türk oğlu Türkü  arasında fark gözetiyorsan,

Sanada birileri
Balkan Türkleri ile Türkiye Türkleri  diye Farklılık  yaratacaktır.

Bu seninde Hoşuna gitmeyecektir.

angelunsatanas
Excel Mühendisi
Onursal Üye

« Yanıtla #76 : Şubat 20, 2007, 23:47:55 »

Ben Bir Vatanseverim.

İşte bak anlaşır gibi olduk, ben de bir Vatanseverim. Balkanlar.NET'teki diğer arkadaşlarım gibi.

Forumdan atılma  gibi tehditler  ne beni yıldıramaz.

Seni kim tehdit etti bilmiyorum ama eğer benim seni ve uslubunu Balkanlar.NET'e yakıştıramamdan dolayı bunu söylüyorsan, bilmeni isterim ki sitemizde Ayhan, YuXeL, Ata-Türk-Çe ve Shumen-Lee olmak üzere birbirinden kıymetli yöneticilerimiz var. Kaldı ki benim seni kuralsal anlamda uyarabilecek dahi yetkim yok nasıl olurda siteden atılma gibi bir tehdit algıladın anlayamadım açıkçası.

Bir kere Kendi yazdıklarınızı  tekrar tekrar okumanızı ve düşünmenizi istiyorum. Aşağlama,Dışlama,Farklılık yaratma bazında olabildiğince yazılar yazıyorsunuz.

Evet  sizin gibi Düşünenleri sınamak için Kurdzali konusunu açtım.Tahammül bile edemediniz. Yine söylüyorum kendinizi
Pomakların yerine koyun ve düşünün.

Ben bu başlık altında kimseyi aşağılamadım dışlamadım, kastettiğin başka başlıklar ise orda da herhangi birini aşağıladığımı düşünmüyorum. Ayrıca "Kurdzali" nerden çıktı bilmiyorum benim bildiğim Kırcaali diye bir şehir, benim de doğmuş olduğum Balkanlarda Bulgaristan'ın sınırları içinde yer alan, Bulgarcası da KARDJALİ olan bu şehre bölgede yaşayan Türkler "Gırcalı" ya da "Kırcalı" demektedirler. Sonuç olarak gerek Bulgarların taktığı isimleri gerekse de farklı amaçlarla değiştirilmiş isimleri de kabul etmemi kimse beklemesin. Tekrar ediyorum şimdi soy ağacımı buraya döküp "şu bu o" yum demek niyetinde değilim. Kırcaali'nin başka bir yer olduğunu düşünenler var ise gidip görebilir bizzat yerinde inceleyebilirler insanları ve kültürel yaşamı.

Kaldıki Nasılki
Pomak Türkü ile Türk oğlu Türk  arasında fark gözetiyorsan,

Sana da birileri
Balkan Türkleri ile Türkiye Türkleri  diye Farklılık  yaratacaktır.

Bu seninde Hoşuna gitmeyecektir.

Tabiki Pomak Türkü ile Türk oğlu Türk farklı şeyler ama biri diğerine Türklük açısından üstündür diyemeyiz bunu belirleyen faktör kanaatimce kafatası değil bizzat kalben ve ruhen Türklüğe bakış ve bağlanıştır.

Bahsettiğimiz ayrımların farklı olduğu yani aynı ayrımlar olmadığını görmen gerekir. "Pomak Türkü" ile "Türk oğlu Türk" olaya kafatası olarak bakarken, "Balkan Türkü" ile "Türkiye Türkü" arasındaki tek fark teorik olarak sadece ve sadece Çoğrafya. Ama yine de söylüyorum "Herkes Hissettiği kadar Türktür".

Kemalist "Ulusçuluk", ulusların eşitliğini ve özgürlüğünü savunur.

Ulus kavramına ne "ırk" ne de "din" öğelerini sokmuştur; ulusu, "ortak geçmiş, ortak dil ve ortak kültür "e dayalı bir olgu olarak tanımlamıştır.

Prof. Dr. Ahmet Taner KIŞLALI

Dil Bilimci değilim ama "Pomakça", "Macırca" diye bir dil bilmiyorum olduğunu da düşünmüyorum, olsa olsa lehçe olur bunlar. Yani konu baştan benim için kapanmıştır. Benim ana dilim "TÜKÇE"dir. Başka da bir "Ana Dil"im yok. Zaten olması da beklenemez ve kabul edilemezdir benim için, ölünceye kadar da bu böyle kalacak.

drakakol_1  fark etmişsindir ki konu senin ile benim aramda kişiselleşmektedir. Bu yüzden eğer tartışmak istediğin bir konu varsa genele hitap etmeyen, özel mesaj yolunu tercih edersen sevinirim çünkü sana bu başlık altından kişisel cevap vermek niyetinde değilim ki Forum Kuralları da kişisel tartışma yapmamamız konusunda bizleri uyarmaktadır.

Arkadaşlar, lütfen yaptığım tüm yorumları tırnak içinde dip not olarak düşününüz. Yorum yapacak arkadaşlarım benim yaptığım yorumları ve kişisel cevaplarımı dikkate almayınız. Konuya benim ilk mesajımdan öncesi ile devam etmenizi  rica ediyorum.

Bu konu ve başlık altındaki son mesajımdır, Saygılarımla ...
drakakol_1
Üye

« Yanıtla #77 : Şubat 21, 2007, 00:40:44 »

Evet sevgili  Birol ATALAY Kardeşim;

Ben Tüm benliğim ve Kalbimle kendimi Türk Hissediyorum. Ve bu vatan için Hizmet ediyorum.
Pomaklığıma gelince ; Pomaklığı Hiç bir zaman etnik  ve ayrımcı bir  unsur olarak görmedim.
Ta ki Bu sitede  İçinde Pomak Kompleksi olan Birkaç kendini ve  tarihi bilmez kişilerin Pomaklar hakkında ki Ön yargılı yazı ve yorumlarını Okuyuncaya kadar.

İlk yorumunda  Serkan Kardeşime hitaben yazmış olduğum yazıyı Üzerine alındın ve bu süreçte sert yorumlar yaptık.Kurdzali konusunu Serkan Kardeşime yazdığım ve onun eleştiriye karşı tahammül derecesini sınamak ve empati duygusunu geliştirmek için  açtım.

Ama sanırım sen alındın. ve olmadık tepkiler verdin. Keşke son yorumunu  başta yapsaydın da tüm bu aradakiler olmasaydı..
Fakat geçte olsa  Hoşgörü ve Sağduyulu yaklaşım için  seni tebrik etmek isterim.

Serkan
Serkan
Onursal Üye

Popülarite: 63

« Yanıtla #78 : Şubat 21, 2007, 00:52:20 »

Evet sevgili  Birol ATALAY Kardeşim;

Ben Tüm benliğim ve Kalbimle kendimi Türk Hissediyorum. Ve bu vatan için Hizmet ediyorum.
Pomaklığıma gelince ; Pomaklığı Hiç bir zaman etnik  ve ayrımcı bir  unsur olarak görmedim.
Ta ki Bu sitede  İçinde Pomak Kompleksi olan Birkaç kendini ve  tarihi bilmez kişilerin Pomaklar hakkında ki Ön yargılı yazı ve yorumlarını Okuyuncaya kadar.

İlk yorumunda  Serkan Kardeşime hitaben yazmış olduğum yazıyı Üzerine alındın ve bu süreçte sert yorumlar yaptık.Kurdzali konusunu Serkan Kardeşime yazdığım ve onun eleştiriye karşı tahammül derecesini sınamak ve empati duygusunu geliştirmek için  açtım.

Ama sanırım sen alındın. ve olmadık tepkiler verdin. Keşke son yorumunu  başta yapsaydın da tüm bu aradakiler olmasaydı..
Fakat geçte olsa  Hoşgörü ve Sağduyulu yaklaşım için  seni tebrik etmek isterim.

Safsatalar dizisi yaparak mı benim empati kurmamı sağlayacaksın  Grin
Eğer ben pomak olsaydım, 1878 yılında gelen, türküm diyecektim pomaklarla ilgili makalelerde açıkca ortada olduğu için slav kökenli müslüman olduğumu kabul edicektim şimdi de olduğum gibi Atatürk milliyetçisi olarak türküm diyecektim. Etnik kökenimi vurgulayarak önceliğimi hiç bir zaman değiştirmeyecektim öncelikle türk olduğumu kabul ettiği için atalarım buraya gelmişse pomakça denilen bulgarcanın farklı bir ağzını ve pomak alt kültürnü yaşatmaktan çok balkan türk kültürünü benimsemeye çalışırdım  Smiley Bu da benim kişisel yorumum...
         Türk kökenli değilsen değilsindir bu kadar basit kuman türküyüm diyosun da zaten balkanlardaki her ulusun kanında avar türklüğü de var kuman-kıpçak türklüğü de çünkü balkanlar etnik harmoni yuvası ancak önemli olan baskın kültür. Ayrıca bahsedilen Bogomil inancı hristiyanlığın bir mezhebidir pomakların bogomil mezhebine mensup hristiyan oldukları konusunda AlperenKırım kardeşime katılıyorum Bogomil inancı onların müslüman olmasında etkili olmuştur ancak Bogomil inancı kilise tarafındna kabul edilmeyen Allah'ın iki çocuğu olduğuna ( biri isa diğeri şeytan) dair sapkın bir inançtı daha ayrıntılı araştırtmaslar türkçe sitelerde de bulmanız mümkün.. Ancak bogomilizm sonradan ortaya çıkan bir mezhep yoksa ortodoksluk ilk başlarda hakim dindi slavlar arasında. Yani slav müslüman kardeşleirmiz pomaklar ortodoks hristiyan da oldular uzun bir süre Smiley Ama bu neyi değiştirir ki niye kompleks yapıyolar bunu hala anlamış değilim.
           Novoto robstvo programında pomaklarla yapılan röportajlarda türk müyüm değilmiyim konsunda büyük çelişkiler yaşıyorlar pomak kardeşlerimiz müslüman-türk kimliğihala balkanlar üzerinde etkisini hissettirmekte bu sebeple müslüman isen türk olursun diyenler bile var içlerinde yoksa bunu türklüğünü hiç unutmamış hep içinde saklamış ama hristiyan slav olarak yaşamış sonra türkler gelincede bizler sizi bekliyorduk deyip türklerle kaynaşmış gibi uçuk ütopik nedenlere bağlamak çok komik ve abes değil mi sizce ayrıca evet pomaklardan türkleşenler vardı osmanlı döneminde ama türklüğünü unutmamış kuman torunları niye bu kadar yüzyıllarca bekledikleri türklere rağmen slav kökenli dillerini terketmediler de osmanlı döneminde iki dilli olarak yaşadılar. Niye türklüğün simgesi olarak türkçeyi değil de müslümanlığı benimsediler bu sorulara mantıklı cevap veremiyoruz ne yazık ki sizin tezlerinizle...
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2007, 01:00:24 Gönderen: Serkan » Logged

Свобода, равенство, братство
Liberté, Egalité, Fraternité
PAŞALI
Ziyaretçi
« Yanıtla #79 : Şubat 21, 2007, 00:59:54 »

Evet sayın serkan bizde sizin pomaklara neden bu kadar takıntılı olduğunuzu anlayabilmiş değiliz doğrusu.  düşünme
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: (POMAKÇA)nedir,nasıl bir dildir, ne değildir. « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02902 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog