Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 23, 2017, 04:54:15
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: POMAKLAR KİMDİR SORUSUNA (CEVAPLAR) 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 ... 13 14 [15]
Gönderen Konu: POMAKLAR KİMDİR SORUSUNA (CEVAPLAR)  (Okunma Sayısı 120111 defa)
*PAŞALI*
Onursal Üye

Popülarite: 223

« Yanıtla #140 : Ağustos 07, 2013, 00:23:30 »

Haber Merkezi/Gazete Esenler
BALKAN TARİHİNDE POMAKLAR
Pomak Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen “BALKAN TARİHİNDE POMAKLAR”  konulu sempozyum 2Mart 2013 tarihinde Cumartesi günü PERPA Ticaret Merkezinde yapıldı.
Açılış konuşmasını PODEF Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Demir’in yaptığı sempozyumun birinci oturumuna konuşmacı olarak; Dokuz Eylül Üniversitesi-Fen Edebiyat Fakültesinden Prof. Dr. Serap ALP, Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden Doç. Dr. Muhammed ERAT, Arkeolog – Araştırmacı Ercan ÇOKBANGİR ve Bulgaristan’dan gelen tarih araştırmacısı ve gazeteci Georgi ZELENGORA katıldılar.
Sempozyumun ikinci oturumuna ise; Uludağ Üniversitesinden Asan RİSTEMOV, Pomak Kültür Derneğinden Nazan Nezire Öztürk, Pomak- Europen Enstitüsünden Kadri ULANOV ve birinci oturumun da konuşmacılarından olan Doç. Dr. Muhammed Erat ile Arkeolog Ercan Çokbangir katıldılar.

Sempozyumun açılış konuşmasında genel olarak amaçlarını ve Pomak Halkının durumunu özetleyen Mehmet Demir; 140 yıl önce Pomaklar tarafından Timraş’ta kurulmuş bulunan Pomak Devletinin de varlığından bahsederek “araştırmacıların buldukları bizi nereye götürürse götürsün, yine de bizim tarihimiz olacaktır” dedi.
Arkeolog Ercan Çokbangir tarihte Pomakların varlığına nerelerde rastlandığını ayrıntılı bir şekilde anlatarak, Heredot Tarihinden ve ünlü tıp bilgini Hipokrat’ın yazdıklarından örneklerle anlatımını güçlendirdi. Ana tezini ise Pomaklar’ın bilindiği/iddia edildiği gibi Trak ya da Slav kökenli olmadığı, İSKİT Kökenli bir halk oldukları üzerine kurdu. Makedonyalı İskender’in Hindistan Seferinde ordusunun ana çekirdeğini Pomakların oluşturduğundan bahsetti. Ayrıca daha Osmanlılar’ın Trakya’ya gelmesinden önce yaklaşık 850 yıllarında çoğunlukla Müslüman olduklarını söyledi.
Doç. Dr. Muhammed Erat ise genel olarak Balkanlarda meydana gelen göç hareketleri ile bu göçler içerisinde Pomakların yerini tarihsel bir çizgi içerisinde anlattı. Ağırlıklı olarak ta 93 Harbi diye bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı sonrası ile Balkan Savaşları sonrası oluşan göçler üzerinde durdu.

Bulgaristan’dan gelen Georgi Zelengora da; bugünkü Bulgaristan toprakları içerisinde kalan Rodoplar bölgesinde 1879 yılında kurulan ve 1886 yılına dek varlığını sürdüren Pomak Devletinin (Timraş Cumhuriyeti)* oluşumundan genel olarak bahsettikten sonra Pomaklar’ın halen varlıklarını sürdürdükleri ülkeler ve yerleşimlerinden harita üzerinde örnekleyerek açıklamalarda bulundu.
Yurt içinden ve yurt dışından katılımcıların olduğu sempozyumda konuşmacılara konuya ilişkin yoğun şekilde sorular sorulduğu görüldü.
*Timraş Cumhuriyeti hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler arama motorları aracılığıyla pek çok bilgiye ulaşabilecekleri gibi aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak daha geniş bilgiye ulaşabilirler. http://www.demokrathaber.net/tarih/pomak-timras-cumhuriyeti-133-yasinda-h8866.html 

Ne Mutlu Türküm /Pomak Olduğumu Bilmeseydim Türk olduğumu da Bilmeyecektim !
--------------------------------------------------------
SEN Kİ GURURUMUZ OLDUN , BAŞIMIZI TUTTUN DİMDİK ;

BİZ DE SENİ SONSUZA DEK , YAŞATMAYA AND İÇTİK !
*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #141 : Ağustos 07, 2013, 18:33:35 »

kesinlikle öyledir alperen pomaklara uzaksındır bunu çok iyi anlayabiliyoruz zaten

anlayamadığımız senin ne olduğun zira ben nogay ım diyorsun lakin nogaylar ın  kırım tatar nüfusunun yalnızca yüzde onbeşini oluşturduğunu bilmelisin sanırım tüm aidiyet kuramını dil üzerine kuruyorsan iyi bilirsin ki türkçeyi  bulgaristranda çingenelerden daha iyi konuşan bir topluluk yoktur türkler dahil

pomakları müslüman  bulgarlardır şeklinde ki asimilasyoncu  jivkov zihniyeti ile konuşman da çok manidar olmakla birlikte sanırım bulgar milliyetçileri seninle aynı fikirde değiller nr dersin

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bulgaristan’da ırkçı ATAKA partisinin gösterileri Pomaklara  yöneldi.

Başkent Sofya’da ırkçı Faşist ATAKA partisi taraftarları , Cumhurbaşkanlığı önünde toplanarak Roman, Pomak ,Türk  karşıtı sloganlar attı.
Bulgaristan Ulusal Birliği (BNS) partisinin organizasyonunda da yaklaşık 2000 kişi, ırkçı hakaretler içeren sloganlarla yürüyüş yaptı.

Protestolarda 35 kişi tutuklandı. Önceki gün de internet forumlarında, “Pomakları sabun yapalım” ve “Türkleri bıçaktan geçirelim” başlıkları altında örgütlenen Faşist Bulgarlar, Filibe’de yaklaşık 75 bin Türk ve Roman’ın yaşadığı Stolipinovo (Yeniköy) mahallesine sopalarla saldırmak istedi. Mahalle girişinde barikat kuran polis saldırıyı engelledi. Polisin mahalle girişinde sürekli nöbet tuttuğu belirtildi
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2013, 18:36:15 Gönderen: *PAŞALI* » Logged

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #142 : Ağustos 07, 2013, 20:13:24 »

bende kendi sahsi gorusumu yazayim bu konuda

ben sekiz yil guney bulgaristanda yasadim, okul yillarinda pomaklar ile ayni kiralari hatta ayni odalari baylastim , cok pomak koylerine gittim, cok samimi gercek arkadasliklar kurdum ki hala gecerli olan...

ben kendim ise kuzey kokenli turki halklardanim , ben kendi dilimle hic ozel egitim almadan bugun turk dunyasi halklarinin buyuk bir kismi ile konusabilirim. ozellikle, en yakin dan en uzaga nogay, kumuk, karacay-malkar, tatar, bashkurt , ozbekce v.s. dillerini anlayabilirim.

ben bir dobruca kirim tatarini bir kazak'a kazak diye yutturmusum , bir kirim tatarina kumukcayi kirim tatar sivesi diye yutturmusum, hatta azeriye guney kirim tatar sivesini azeri sivesi diye yutturmusun Smiley biz gozle gorulur sekilde bu halkalara cok yakiniz. fakat pomaklara da o kadar uzagiz , ben bize yakin yani kirim tatarlarina deyim hic bir sey gormedim , ne dil ne kultur ne orf adet , tek ortakligimiz muslumaniz.  yani koklu bir sekilde pomaklardan biz farkliyiz.

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #143 : Ağustos 07, 2013, 20:33:26 »

evet bu zaten bilinen bir durumdu , fakat son zamanlarda daha da cogaldi. bende gecen blagoevgradli biri ile gorustum , onlarin orada da baslamislar bulgar adi almaya pomaklar.

yalniz bu isim degis...ligi o kadar basit degil, yani sadece yurt disi icin degil , resmen bilincli sekilde bulgarlasma var, hatta vmro gerb hatta ataka ya destek verenler az degil pomak gencleri arasinda.

turk kulturu derken zaten pomaklarda oyle bir kultur yok , hele genclerinde zerre yok, bulgardan zerre fark yok , hepsi degil ama malesef genclerin geneli, bakin ben bizzat turk dusmanligina musluman dusmanligina cok sahit oldum.

hem yurt disina sadece pomaklar cikmiyor bence turkler daha cok cikiyor ,onlar niye bulgar ismi almiyor?!
,
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
almadıklarından çok mu eminsin bence o kadar emin olma yanılırsın

kıcaali otogarında otobüs beklerken karı koca olduklarını tahmin ettiğim bir bayan ile bir adamın aralarında hararetli bir şekilde türkçe konuşarak tartışırken birden beni fark ederek türkçe konuşmayı bırakıp bulgarca konuşarak hızla oradan uzaklaşmalarını  sence nasıl anlamalıyım?

madandan kırcaaliye gelmek için bindiğim minibüste bulgarca bilmediğim için türkçe konuşmak  ve ücret ödemek  istediğimde şöför ve muavin bayan ın tedirginliği doğrusu beni oldukça şaşırtmıştı  önce türkçe bilmediklerini sandığımdan çok önemsemedim lakin kırcaaliye geldiğimizde gayet düzgün olrak türkçe konuşmalarını sence neye yormalıyım sayın alperen

bulgarların kusursuz demokrasisine mi?

tüm bunlar yaşanırken sen kalkmış neler  zırvalıyorsun ?

yok pomaklar bulgar adı alıyormuş yok türkler neden almıyormuş tabii pomaklar o kadar rahat ve huzur içindeler ki keyiflerinden bulgarca isim alıyorlar.

peki isimleri bulgar ismi olduğu halde evlerinde gizli olarak ölmüşleri için mevlit okuyanlara da bir cevabın vardır umarım.HuhHuhHuhHuhHuh*

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #144 : Ekim 03, 2014, 18:10:29 »

Mavi Gözlü Sarışın Türkler: POMAKLAR

İlk yurtlarının Çin’in kuzeyindeki topraklar olduğu yazılıp söylenir. Oralarda iken ‘Kimek’ (Kimak) adıyla bilinirlerdi. Miladi 916 yılında ‘Hitay Devleti’ ortaya çıkınca, bunların egemenliği altına girmemek için batıya doğru yolculukları başlar.. X. yy.ın ortalarında Karadeniz’in kuzeyindeki bozkırlara yerleşerek ‘Kıpçak’ adını alırlar. Bahsettiğimiz bu alana da ‘Kıpçak ülkesi’ denmiştir. O zamanlar daha kuzeyde yaşayan Ruslar bunları ; ‘Ovalı’ adıyla isimlendirmişlerdir. Asiller sınıfında bulunan Ruslar ise; ‘Polovestler’ (Sarışınlar) demişlerdir. Uzun yıllar buralarda kalan ‘Kumanlar’, Tatar; Nogay gibi Türk grupları ile kaynaşmışlardır. XI. yy. da daha batıya doğru ilerleyerek, kendilerine yeni vatan arayışına girmişlerdir. Ukrayna ve Besarabya yörelerinde konaklayarak, yaşamlarını buralarda sürdürmeye çalışmışlardır.. XI. yy.ın sonlarına doğru Peçeneklerin yardımlarıyla Tuna vadisine ve Balkanlara inmişlerdir. Orta Asya’dan batıya doğru olan göçleri bu topraklarda noktalanmıştır. Birçok tarihçi de bu görüştedir.
            Pomaklar; uzunca bir tarih boyunca sürekli hareket halinde olmuşlar ve durmadan yer değiştirmişlerdir. Buna rağmen kimliklerini korumasını bilmişler ve bugüne kadar gelmişlerdir.
            Avarlar, Hunlar ve Peçenekler gibi bazı Türk kavimleri ise, kendilerini koruyamamışlar, önce Hıristiyanlığı benimsemişler sonra da tarih sahnesinden silinip gitmişlerdir. Gagavuz Türkleri ise bugün Moldova, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerde yaşamlarını Hıristiyan olarak sürdürmektedirler.
            Pomaklar fizik olarak genelde beyaz tenli, mavi gözlü ve sarışındırlar. Birçok kimse bunların Slavlar ve diğer Avrupa halkları ile evlilikler yaptıklarından, çekik kahverengi gözlerinin maviye dönüştüğünü düşünür! Böyle olanlardan daha çok, göz renklerini çok eski atalarından almışlardır. Bugün Orta Asya’da yaşayan Kırgızlar ve Türkmenler arasında da mavi gözlü insanlar çoktur. Pomaklar da en batıda yaşayan mavi gözlü Türklerdir.
            Birçok tarih kitabında Türklerin Rumeli’ye 1356 yılında geçtikleri yazılıdır. Oysa bu Anadolu üzerinden Rumeli’ye geçiştir. Türklerin Avrupa’nın bu bölgesine ilk gelişleri, bundan 1000 yıl kadar öncesine dayanır. Avarlar, Hunlar, Bulgarlar, Uzlar, Peçenekler ve Kumanlar birbiri ardından daha IV. yy. dan itibaren kafileler halinde Karadeniz’in kuzeyinden gelerek Balkanlara, Rumeli’ye ve Macaristan ovalarına yerleşmişlerdir. Osmanlılar buraları fethettiklerinde o topraklarda zaten Türkler vardı. Hatta Osmanlılardan önce, Selçuklular zamanında da Anadolu’dan gelenler olmuştur.

Balkanlar’a ve Rumeli’ye yerleşen Kuman Türkleri, Slavlara karışarak dillerini unutmuşlardır. O yıllarda Orta Avrupa’ya kadar gidenlerin bakiyeleri, bugünkü Macaristan ile Beyaz Rusya’nın batısındaki köylerde yaşamlarını sürdürme çabası içindedirler. Dillerini büyük ölçüde unutsalar da kökenlerinin nereden geldiğinin farkındadırlar. Nasıl ki bugün Bulgaristan’da, Avrupa’da, Amerika’da, Avustralya’da yaşayan Türklerin üçüncü nesilleri ana dillerini konuşmakta zorlanıyorlarsa, bunlar da yüzyıllar önce benzer durumlara düşmüşlerdir. Osmanlılar buralara ayak basınca, Balkanlar’da yaşayan Kuman halkının büyük çoğunluğu bu yeni gelenleri kendilerinden bilerek, onlara yol gösterip kılavuzluk etmişlerdir. İşte bunlara ‘Pomak’ denmiştir. Zaman içinde dillerindeki Türkçe sözcük sayısı yeniden artmış ve bu arada İslamiyet’i de benimsemişlerdir. Bulgarlar bunlara; ‘Bulgar Müslümanı’, Yunanlılar ise ‘Müslüman Grekler’ gibi adlar takmışlardır. Bunların Osmanlılar zamanında zorla Müslümanlaştırıldıklarını ileri sürmüşlerdir. Yok böyle bir şey. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Zira onlar kendi istek ve arzuları ile İslamiyet’i seçmişlerdir. Osmanlı; imparatorluk içinde hiçbir zaman, hiçbir yerde böyle bir şeye tevessül etmemiştir. Öyle olsaydı önce tam Türkçe konuşan Gagavuzlardan başlarlardı. Akıl ve mantık bunu gerektirmez mi? Pomaklar milliyetine ve dinine bağlı insanlardır. 1956 yılında kendilerini Bulgarlaştırmak isteyenlere karşı şiddetle karşı koymuşlar ve uygulamanın 1970’lere ertelenmesini sağlamışlardır. O yıldan sonra da direnişleri devam etmiştir. Hiçbir zaman Bulgar olmamışlardır ve Bulgarlığı da kabul etmezler.
’93 Harbi’nden (1877 – 1878 Osmanlı- Rus Savaşı - Plevne’de) sonra bir kısmı Balkanların çeşitli yerlerine bir kısmı da Anadolu’ya göç etmişlerdir.
            Günümüzde Pomakların yoğun olarak yaşadıkları yerler; Bulgaristan’da Rodop dağları çevresi, Pirin yöresi, Tatarpazarcığı, Lofça ve Plevne dolaylarıdır. Genel olarak adı geçen yerlerin dağlık alanlarındaki köylerde yaşarlar. Bundan dolayı ‘Dağlı’ diye anılırlar. Kendilerine özgü kültürleri ve folklorları vardır. Bulgaristan’daki bugünkü nüfuslarının 350000 dolaylarında olduğu ifade edilmektedir.
            Bugün Yunanistan’ın Batı Trakya yöresindeki bazı dağ köylerinde de Pomaklar yaşamaktadır. Eskiden Selanik civarında da bulunmaktaydılar.
            Makedonya’nın da daha çok Kumanova çevresindeki köylerde bulunmaktadırlar. Daha önceki zamanlarda Manastır ve Kosova taraflarında da hayat sürmekteydiler.
            Türkiye’de ise; Trakya illeri, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Eskişehir, Samsun, Manisa, Balıkesir ve Bursa en yoğun bulundukları yerlerdir.

Rumeli’deki ‘KIZILDELİ’ ve ‘BALABAN’ denilen Alevi- Bektaşi inancına sahip toplulukların da Pomak kökenli oldukları söylenir. Bu söylem ne derece de doğrudur bilemiyorum! Bildiğim bir şey varsa ‘Kızıl’ bir Türk oymağının adıdır. Osmanlı’nın ilk dönemlerinde ‘Deliler’ denilen savaşçı bir Türkmen grubu da bulunmaktaydı. Bunlar acayip kıyafetleri ve hareketleri ile düşmana korku vererek saldırırlardı. Zikredilen bu iki grubun adlarının birleşmesi ile oluşan ‘Kızıldeli’ denilen topluluğun, bunlarla bir bağlantısının olup olmadığını tespit edemedik. Yalnız bazı yerlerde Arnavutlarla karıştıkları biliniyor. M. Kemal Atatürk’ün baba tarafından dedesi ‘Kızıl Hafız’ lakabıyla anılır. Bunlar Aydın yöresinden Rumeli’ye giden ‘Kızıl- Oğuz’ Türkmenlerindendir. Sözü edilen gruplarla orada karışıp kaynaşmış olabilirler diye düşünüyorum! Zira sözü edilen bu ‘Kızıldeli’ toplumunun kuzeydoğu Yunanistan’da ‘Karacaova’denilen geniş ve verimli bir ovanın çevresinde yaşadıkları da biliniyor. Kızıldelilerin ‘Aren’ denilen ayrı bir kolu da vardır. Bahsi geçen bütün bu topluluklar ‘Kızıl Sultan’ denilen bir Alevi- Bektaşi babasına bağlıdırlar. Rumeli’de daha çok Bulgaristan’ın Kırcaali ile Yunanistan’ın Gümülcine kentleri arasında uzanan bir hat üzerinde yaşamaktadırlar. Bir kısmı çeşitli yıllarda Anadolu’ya göç ederek birçok ile yerleşmişlerdir. Bursa’da yaşadıkları yerler:
            Osmangazi       : Atıcılar, Gülbahçe ve İsmetiye (önceden köydü) mahalleleri.
            Kestel               : Merkez
            İnegöl               : Kurşunlu beldesi
            Orhangazi         : Ortaköy ( Hemen yakınında bulunan Yalova’ya bağlı Sugören köyünün nüfusunun yarıya yakını da Pomak’tır, ancak bunlar Alevi değildir.)
            Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya’da yaşayanlarla birlikte Pomakların toplam nüfusunun bir milyonu geçtiği tahmin edilmektedir.
 Pomakların Bursa’da toplu olarak yaşadıkları bazı yerleşim yerleri:
            Osmangazi       : Demirtaş beldesinde bir grup bulunmaktadır.
            Nilüfer              : Görükle’nin bir bölümü.
            Kestel               : Şevketiye
            Gürsu                : Merkez
            Mudanya           : Dereköy (Mübadele ile gelmişlerdir.)
            Gemlik              : Merkez ve Şahinyurdu köyü
            İnegöl                : Kıranköy, Cerrah beldesi ( Lofça Pomakları)
            Orhangazi          : Yenisölöz
            Karacabey          : Merkez Balabanlar Mahallesi
            Yukarıda belirtilen yerleşim yerlerindeki halkın tamamı Pomak değildir. Değişik yerlerden gelenlerle kardeşçe bir arada yaşamaktadırlar. Bu hususu özellikle belirtmek isterim.
Pomakların konuştuğu dildeki sözcüklerin; yüzde 30’u Ukrayna Slavcasıdır. (Önce buralarda uzun süre yaşamış olmalarından). Yüzde 25’i Kuman Kıpçakçası, yüzde 20’si Oğuz Türkçesi, yüzde 15’i Nogay Türkçesi ve yüzde 10’u da Arapça’dır.
            Dillerinin fonetik aksanı Çağatay Türk lehçesine uygun düşmektedir. (Balkanlarda Akan Kan- Ahmet Aydınlı)

bigalım
" S E S S İ Z "
Onursal Üye

Popülarite: 226

Bruce Lee ..

« Yanıtla #145 : Ekim 16, 2014, 05:07:41 »

Yukarıdaki bilgiye ek örnek ; Batı Trakya İskeçe'nin Mustafçova ilçesinin  ŞAHİN Köyü tamamen Pomak Türk'
lerinin yaşadığı bir köydür .. Gerçekten de sarışın ağırlıklı ve beyaz tenli olarak çoğunluktadırlar , özellikle kadınları
yüzde yüze yakını beyaz tenli ve ince yapılıdırlar  ..  Mavi göz yaygın olmamakla birlikte erkeklerde daha sık rast
lanmak ta olup genelde daha çok burun ve çene görünümü ile Yunanistan insanıyla da benzeşmektedir ..
Bizim nasıl Bulgaristan muhaciri olduğumuz alnımızda yazıyorsa onlarında belli oluyor genelde , şive ise yaşlılarında
belli ediyor , gençler çok düzgün şehir Türkçesi ile konuşuyorlar ..
          50 yıldan bu yana yaşadığım mahallede bu köyün insanlarından bir kaç bin kişi yaşamaktadır . Bir çok kişi
ile samimi ve güzel arkadaşlığım vardır . Futbol kulüpleri başarılıdır , üç katlı güzel bir lokalleri ve halı sahaları vardır.
Zeytinburnu üst Telsiz de büyük bir cami de Batı Trakya adını taşımaktadır .. Gençlerinin bir çoğu çift vatandaşlık
almış olup sık sık köylerine gelip gitmektedirler ..
           Şahin köylü arkadaşlarım ile kendi ilçem Biga'da ki Pomak köylerinden tanıdığım arkadaşlar arasında pek
benzerlikler göremiyorum , tip olarak ta farklılar şive olarak ta farklılar . Haliyle bizim Biga Pomakları Bulgaristan
dan geldikleri için oraya ve bize daha çok benziyorlar ..

* * *               * * *                * * *

Y A Ş A S I N    C U M H U R İ Y E T  !

Y A Ş A S I N   M U S T A F A   K E M A L ' İ N   O R D U S U  -  Y A Ş A S I N  D E N İ Z C İ L E R  !

* * *                * * *                * * *
*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #146 : Eylül 28, 2015, 01:48:35 »

Göksel Fırtın'ın gönderisine yapılan yorum

Kemal Gursoy

Pomakça ile Bulgarca arasında tek fark ağız farkı, fakat ben yaşadıklarım ve gördüklerimle aynı diyorum. Size bir soru soracağım ve bir anımı anlatacağım.

SIBARTDAMAK Türkçe bir kelimedir, ne olduğunu biliyormusunuz.

Bulgaristan'a bir seyahat yaptık, arkadaşım (gerçi kendisini hepiniz çok iyi tanıyorsunuz) bir kelime Bulgarca bilmiyor, ancak mükemmel Pomakça konuşuyor ve Pomakçaya aşık biri. Sofya'da Cumhurbaşkanlığına bağlı bir ajansa davetli idik. Ajans başkanı koyu milliyetçi bir Bulgar idi, bizi 15 dakikalığına kabul edeceğini bildirdiler ancak 2.5 saat sonra biz zorlayarak kalktık. Tüm görüşmeyi arkadaşım yaptı. Dışarı çıktığımda ben kahkahalarla gülüyordum. Tüm komisyon arkadaşlarım bana delirmişim gibi bakıyorlardı. Ne oluyor diye sorduklarında cevabım ; Bulgar başkan bir kelime Pomakça bilmiyordu, bizim başkan ise bir kelime Bulgarca bilmiyordu ancak 2.5 saat hiç durmadan ikisi konuştu nasıl oldu da bu kadar iyi anlaştılar diye bir soru sordum. O güne kadar Pomakça bir Slav kökenlidir diyen arkadaşım o andan itibaren artık Pomakça "Bulgarcanın Rodop ağzıdır" diyor.
Artık bazı şeyleri kabul etmemiz gerektiğine inanıyorum.

« Son Düzenleme: Eylül 28, 2015, 01:52:56 Gönderen: *PAŞALI* » Logged

sudoku
arpa
Kıdemli Üye

Popülarite: 65

« Yanıtla #147 : Nisan 24, 2016, 17:14:38 »

nihayet kabullenilmeye başlanmış pomakların türk olmadığı. pomak arkadaşlar dna örneklerinizi avrupa'ya yollayıp cüzi fiyatlara analiz ettirebilirsiniz. zaten yapılmışı da vardır internette, araştırmak lazım.

tarih, üzerinde uzlaşılmış yalanlar silsilesidir.
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #148 : Mayıs 02, 2016, 08:54:19 »

nihayet kabullenilmeye başlanmış pomakların türk olmadığı. pomak arkadaşlar dna örneklerinizi avrupa'ya yollayıp cüzi fiyatlara analiz ettirebilirsiniz. zaten yapılmışı da vardır internette, araştırmak lazım.

ABD'de firmaları daha populer DNA testi işlerinde ve fiyat olarak da daha uygun. Mesela 100 dolar civarında bir harcama ile aşağı yukarı 400-500 yıllık genetik karışmaları görebilirsiniz.

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
sudoku
arpa
Kıdemli Üye

Popülarite: 65

« Yanıtla #149 : Aralık 28, 2016, 16:40:32 »

ABD'de firmaları daha populer DNA testi işlerinde ve fiyat olarak da daha uygun. Mesela 100 dolar civarında bir harcama ile aşağı yukarı 400-500 yıllık genetik karışmaları görebilirsiniz.

sen yolladın mı peki ? gerçekten tatarsan zaten bellidir aynada Smiley

tarih, üzerinde uzlaşılmış yalanlar silsilesidir.
Sayfa: 1 ... 13 14 [15]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: POMAKLAR KİMDİR SORUSUNA (CEVAPLAR) « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02864 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog