Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 24, 2017, 21:34:21
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: POMAKLARDA ' GERMIN DEDU ! 'HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ. 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: POMAKLARDA ' GERMIN DEDU ! 'HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ.  (Okunma Sayısı 3864 defa)
drakakol_1
Üye
***

Popülarite: 30
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 226


Başkalarını bilen bilgili,kendini bilen akıllıdır.


« : Şubat 03, 2007, 20:45:27 »

         Pomak ve halen pomakça konuşulan olan Köyümde  Çocukluğum (6-14 Yaşları)    sırasında yaşanan ancak zamanla  unutulan ve sadece cocukların katıldığı  bir adetten  bahsetmek istiyorum.Bunu burada sizlerle paylaşmamın esas sebebi Sizlerin  veya büyüklerinizizn yaşadığı Bulgaristan veya sonradan geldiğiniz ve yaşadığınız çevrede buna benzer böyle bir etkinlik  varmıydı.varsa Bunun kaynağı ne olabilir.amaç nedir.anılarınız varsa paylaşmak isterim.

     Bu olayı köyde uzun zaman yağmur yağmadığı zamanlar ve kurak geçen bahar ve yaz aylarında Yağmur duası nedeni ile yapılırdı .Özellikle kızlı erkekli Çocukların katıldığı ve yaşça daha büyük olan Çocukların önderliğinde Eski Tip Kiremit üzerine (uma) dediğimiz killi topraktan bir insan heykeli yapılır.Bu Heykelciğe GERMIN DEDU  derdik . grupta olan diğer çocuklarla köyde ev ev dolaşıp yağ,un,şeker, vb  malzemeleri toplar ve köy kenarında bulunan dere kenarına giderdik.En eğlenceli anlar işte o zaman başlar,Köyden birkaç kadın veya Büyük Ablalarımız ateş yaktırarak toplanan malzemelerle  pomakça  ( KAŞA) diye tabir ettiğimiz  unlu tatlıyı yaparlardı.kazanlardan Tepsilere döker ve üzerine hafif biberle kızdırılmış yağ dökerlerdi. hazır olunca tüm çocuklar yanlarında getirmiş oldukları kaşıklarla tatlıya dalardık.yemek olayı bitince orada bulunan ve  ve önce ailede  sonca çocukları    POMAKÇADA  bu çocuklara ( ISTIRSIK) denilir. diğer çocuklar tarafından dereye atılırdı.ve sonrada diğer çocuklar atlardı. ve akşam oluncaya kadar devam ederdi.

     
Logged

VATANINI EN ÇOK SEVEN ,GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR.
PAŞALI
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Şubat 03, 2007, 22:27:34 »

    Pomak olup da kaşa yı kaçamağı bilmez mi hatta kaçamak sevmeyeni,yemeyeni pomak saymazlar dı şakayla karışık (hamsi sevmeyen karadenizli)olamaz misali ancak anlattığınız tarz da bir adet i gözlemlemedim babamın trakyadaki çiftliğin de aşırı çok yağmur yağdığı bir gün sanırım 10 yaşlarında idim babannem dua okuduktan sonra bir avuç tuzu dışarıya serperek attığında epey gülmüştük ancak yağmur aniden kesilince dumura uğradığımızı bir anı olarak hatırlarım  istanbul doğumlu olmam sebebi bir çok şeyden kopmuş olmam olası ilginç bir gözlem olrak anlatayım yeri gelmişken pomaklar türk kökenli değil diyen arkadaşlar için macaristan da lokantalarda olmazsa olmazlardan biridir (kaçamak ve kaşa)istisnasız her lokantada bulabilirsiniz.
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2007, 22:38:38 Gönderen: PAŞALI » Logged
drakakol_1
Üye
***

Popülarite: 30
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 226


Başkalarını bilen bilgili,kendini bilen akıllıdır.


« Yanıtla #2 : Şubat 03, 2007, 22:46:27 »

Şehir kesimlerde doğup büyüyenler bunu bilmezler haklısın.ama eminim büyükleriniz özellikle köy ve kırsal kesimlerde çocukluğu geçenlerin bu adetten bilgisi vardır.bu konuyu seçmemdeki amaç siteyi ziyaret edip bu konuyu okuyanların kendi çevresindeki büyüklerinden bu konu hakkında görüş alışverişi yapıp buna benzer  ,artık hikaye kalan  geçmiş değerlerimizi ortaya çıkarmaktır.
Logged

VATANINI EN ÇOK SEVEN ,GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR.
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye
*****

Popülarite: 954
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.882


Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!


« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2009, 10:41:12 »


İşbu küçük yazım, Eskişehir’den ,daha önce Üsküdar’da yaşamış olan,bana kendini  “Pomak” olarak tanıtmış bir arkadaşa ithaf edilmiştir. Smiley
                                ***
http://www.balkanlar.net/forum/index.php?topic=3391.0

Bu olayı köyde uzun zaman yağmur yağmadığı zamanlar ve kurak geçen bahar ve yaz aylarında Yağmur duası nedeni ile yapılırdı .Özellikle kızlı erkekli Çocukların katıldığı ve yaşça daha büyük olan Çocukların önderliğinde Eski Tip Kiremit üzerine (uma) dediğimiz killi topraktan bir insan heykeli yapılır.Bu Heykelciğe GERMIN DEDU  derdik . grupta olan diğer çocuklarla  köyde ev ev dolaşıp yağ,un,şeker, vb  malzemeleri toplar ve köy kenarında bulunan dere kenarına giderdik.En eğlenceli anlar işte o zaman başlar,Köyden birkaç kadın veya Büyük Ablalarımız ateş yaktırarak toplanan malzemelerle  pomakça  ( KAŞA) diye tabir ettiğimiz  unlu tatlıyı yaparlardı.kazanlardan Tepsilere döker ve üzerine hafif biberle kızdırılmış yağ dökerlerdi. hazır olunca tüm çocuklar yanlarında getirmiş oldukları kaşıklarla tatlıya dalardık.yemek olayı bitince orada bulunan ve  ve önce ailede  sonca çocukları    POMAKÇADA  bu çocuklara ( ISTIRSIK) denilir. diğer çocuklar tarafından dereye atılırdı.ve sonrada diğer çocuklar atlardı. ve akşam oluncaya kadar devam ederdi.
                            ------------------------------------------------------------------
Sn. drakakol_1’un yazısından birkaç kelime üzerine durmak istiyorum.
1.GERMIN DEDU –Bazı Bulgar folklorcuları “GERMAN” isminin:
A.”sıcak kaynak” anlamında olan trak kelimesi “Germa” kökenli olduğunu kabul ederler.Benzerleri :Sapareva banya/ Сапарева баня/kaplıcalarının Romalı adı- “Germaneya”/ Германея/;Cerman / Джерман./ırmağının adı.
B.Bir tanrının adı kabul edilir./Ben de bu tahmine daha fazla eğilimliyim/
Bu “GERMAN” isimli tanrı doğa güçlerini afetlerini idare eden tanrıdır.Yakına kadar “germane” denilen Yağmur duası  bilinirmiş.Bulgarlar bu dua esnasında aşağıdaki şarkıyı söylerlermiş:
“Пеперуда, Пеперуда
от орало на копало.
Дай боже дъжд!! “
             ***
Okunması:
“Pweperuda,Peperuda
Ot oralo na kopalo
Day boje dıjd!”
           ***
Anlamı:
“Kelebek,Kelebek
 Sabandan kazmaya dek
Ver yaradanım yağmur!”
/Neden :”Yağ! Yağ yağmur!
             -Tarlada çamur!
            - teknede hamur…”
anımsıyor  bu kafa ?    Huh /

2.KAŞA / Bulgarca “КАША “-И =Lapa,bulamaç,ezik meyve;
                      mecazi anlamda –karmakarışık şey
3.3. ISTIRSIK.Bulgarcada “ИЗТЪРСАК“(iztırsak) Ailenin son çocuklarına denilir.Genelde bunların diğer çocuklardan hayli yaş farkı olur.”Plan –program dışı”,daha olgun yaşta anne ve babadan  gelen çocuklardır. Wink
(Deliorman’da  bizde bu çocuklara,bazı yerlerde, “sonka” derler).Konumları biraz farklıdır.Çoğu kez akıllı sayılırlar,
   özel sevilirler. Evil
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2009, 10:42:32 Gönderen: Can Destan » Logged

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: POMAKLARDA ' GERMIN DEDU ! 'HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ. « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.03016 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog