Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 25, 2017, 23:30:55
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: **POMAKLARDA**FOLKLOR 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2
Gönderen Konu: **POMAKLARDA**FOLKLOR  (Okunma Sayısı 11468 defa)
PAŞALI
Ziyaretçi
« : Şubat 04, 2007, 06:59:57 »

KÜTÜPHANECILIK HIZMETLERI

Ilçemiz Halk Kütüphanesi, 2002 yili içerisinde eski Özel Idare hizmet binasinin Vize Kaymakamliginca , Il Özel Idare Müdürlügü’nden tahsisi ile birlikte yapilan büyük bir bakim onarim ve düzenleme çalismalari neticesinde 2003 Mart ayi içerisinde faaliyete geçmis 13 Ekim 2004 tarihinde ise resmen açilmistir. Kütüphanede bulunan kitap sayisi 2.000 adettir. Kütüphanede ayrica kullanicilara açik 3 adet internet baglantili bilgisayar, 1 fotokopi makinasi, okuma salonlari ve bir adette satranç salonu bulunmaktadir. Ayrica Kütüphane binasinin alt katinin bir kismi da misafirhane olarak kullanilmaktadir.

BÖLGESEL FOLKLOR ÖZELLIKLERI

Ilçe merkezi ve köylerinin hemen hemen hepsi göçmendir. Göçmen olmayanlara da yerli (GACAL) denilmektedir. Bunlar da 1850’den sonra yani 1893 mühaciri gibi erken gelenlere denilmektedir ki: Onlarda bu yörelerin yerlisi olmamis oluyor. Sebep olarak daha Osmanlilar zamaninda bile bu yörelerde savas olmasi nedeni ile halk gelip gitmistir. Ancak 1800’lerde yavas yavas kalinmaya baslanmistir ki 1922’de ise ATATÜRK devri ile tamamen oturusma olmustur. Bundan sonra 1927, 1935, 1951 ve daha sonraki yillarda da bölünmüs ailelerin gelmesi ile devam etmistir halkin yasami.Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Arnavutluk ve Yugoslavya’dan gelmeler nedeni ile degis... adet ve örflere sahip olmaktadirlar. Ne var ki yillar önce Osmanli Devletinin buyrugunda olmanin eseri olarak Türk Medeniyetinin tesirlerini kaybetmemis olmalari neticesidir ki adet ve örfleri az farklarla da olsa Trakya kültürü anlayisi içinde yürütmektedirler.Mesela: Kiz istemeler hemen hemen hepsinde aynidir.

a)Görme(dünürlük),
b)Söz kesmek,
c)Nisan yapma(yüzük takma),
d)Dügün, (Nikah ve dügün ayni günde yapilir.)

Diger bir özellik; Kina gecesi yapma: Bu umumiyetle Cuma gecesi yapilir ve arkadan da üç gün dügün yapilir. Yine ayrica gelen misafirlere dügün müddetince yemek verme, yatirma, dügünün sonunda koltuk denilen merasim yapilmasi gibi adetler sürmektedir.Yalniz bu daha çok köylerde devam etmektedir. Ancak son yillarda köylerde sehir halki gibi caz müzigi ve salon dügünü yapmaya baslamistir.(Bu biraz da o yapti ben de onun gibi yaparim yarismasi neticesi olmaktadir.)Fakat zamanla yerlesecek.Dügün yapilmadan önce nikah yapildiktan sonra ayaga basma gibi bir adet vardir. Basanin dedigi olurmus evde.

Çevre Giyinisi:Eskiden tüm Trakya’da görülen köylüye has giyinis olan sayak elbise artik yalniz yaslilarda ve orman köylerinde görülmektedir. Giyinisi tamamlayan diger giysiler ceket, ceket alti yelek ve basta sapka hakimdir. Sayak elbise giyimi kalkmakla beraber sapka kalkmamistir. Genç nesil sapka giymemektedir.Bayan giysileri ise umumiyetle köylerde siyah renkli çarsaf giyinisi hakimdir. Bu giyinis gençler arasinda degismistir. Bol paçali pantolon biçimi salvar ve üzerine manto tamamen salvarsiz ve manto giyimi hakim olmustur.

Folklor:Halkin göçmen olmasi nedeni ile bölgesel bir folklor olmamakla beraber, Evrencik yöresinde Pomak oyunu olarak adlandirilan erkekli ve kadinli oynanan horasi, davul zurna esliginde oynanir. Yapilan evlenme merasimlerinde erkekler ayri bayanlar ayri oynarlar. Umumiyetle genç kizlar oynarlarken genç erkekler dügün sahasinin kenarindan oynayanlari izlerler. Bu arada davul zurna vardir. Vize'de ise halihazirda Vize Halk Egitim Merkezi Folklor Ekibi bulunmaktadir.

Mahalli oyunlari büyük bir ustalikla sergileyen Vize Halk Egitim Merkezi Folklor Ekibi…
Vize ve yöresinde oynanan mahalli oyunlari özetlersek; çiftetelli, karsilama, pancar havasi, tulum, keklik, zigos, hamin ayse, domuzu bataktan çikarma. Halaylardan; kasap, eski kasap, kabadayi, takus, damat halayi, Balkan gaydasi, hanim aysem, delin damat ve Drama karsilamasi vb. sayilabilir. Ismini ortaya çiktigi Bati Trakya'daki Drama Sehrinden almis olan Drama Karsilamasi'nin sözleri söyledir:

Drama Karsilamasi

Yukari mahalle çesmeleri
Akar akar süzülür
Sana bu sarkilar Esmam
Gazinoda düzülür

Yukari mahalle çesmeleri
Degirmen döndürür
Senin o bakislarin Esmam
Beni öldürür aman aman

Hanim Aysem göçler sirasinda Bati Trakya'dan bölgeye getirilmis, kizli erkekli, oynanan bir oyundur. Bir gencin sevgilisine olan sevgisini anlatir:

Hanim Aysem

Giderim yolce yolce
Yolun çiçegi morce
O senin senin bakislarin hanim Aysem
Sokuyor beni borce

Arpa ektim gül bitti
Gül gibi yarim gitti
Sen orada ben burda hanim Aysem
Eridi yagim bitti

Türküler :Çevrede yapilan bir incelemede, Doganca köyünde bundan 30-40 yil evvel söylenen ve tef ile eslik edilen bir beyit, manasini da bilmiyorlar. Ama söylendiginde (benim) manasina geldigi anlasilmaktadir.

Dinom, dinom, dinom
Dinana dinanasi da var
Yarimin kamasi, çevresi, palaskasi da var
Dinom, dinom, dinom Yalel, yalel, yalelli
Yalesi de var Benim yarimin
Çevresi.......... de var.

Sonra çevrede en çok söylenen dügün türküleri ”dere geliyor dere”, “uzun kavak”,”bahçelerde börülce”, “kizilciklar oldu mu”, “ince giyerim ince” dir. Yöreye ait Ince Giyerim Ince adli türkünün sözleri de söyledir:

Ince Giyerim Ince

Ince giyerim ince
Pembe yakisir gence
Ince giyerim ince
Pembe yakisir gence
Insan bir hos oluyor
Sevdigini görünce
Insan bir hos oluyor
Sevdigini görünce
Of sen yana ben cama
Ikimizin resmini çikarsinlar yan yana

Derelerin çakili
Nerden aldin akili
Döne döne oynuyor
Agabeyimin çakiri
Of, sen yana ben cama
Dereler çakil tasli
Ördekler yesil basli
Benim sevdigim dilber
Al yanak kalem kasli
Of sen yana ben cama

DERE GELIYOR DERE

Dere geliyor dere (yalelel)
Kumunu sere sere (yalalel)
Al beni götür dere (yalelel)
Yarin oldugu yere (yalelel lim)
Amanin aman aman
Zamanin zaman zaman
Bizim dügün ne zaman (yalelel lim)
Ben armudu düsledim (yalelel)
Sapini gümüsledim (yalelel)
Ben yarimin ismini (yalelel)
Mendilime isledim (yalelel lim)
Amanin aman aman
Zamanin zaman zaman
Bizim dügün ne zaman (yalelel li)

KIZILCIKLAR OLDU MU

Kizilciklar oldu mu
Serelere doldu mu
Gönderdigim çoraplar
Ayagina oldu mu
Mendili pelise
Mendil verdim elise
Kara kina yollamis
Yar benim ellerime
Kizilcik dali misin
Gönlümün mali misin
Söyle bana sevdigim
Benden sevdali misin
Mendili pelise
Mendil verdim elise
Kara kina yollamis
Yar benim ellerime

Bilmeceler :Uzun kis gecelerinde, aile toplantilarinda söylenip ortami neselendiren, insani düsünmeye sevk eden halk edebiyati ürünlerinden biri de bilmecelerdir. Halk arasinda söylenen bilmecelerden bazilari sunlardir:

Agaç üstünde kara sopar : zeytin
Hey gidinin poturu, ev üstünde oturu : baca
Karsidan baktim pek çok, yanina vardim hiç yok : sis

Maniler : Çevrede bilhassa gençler arasinda söylenen ve dügün yerlerinde de atisma yapilanlardan:

Mavi yelekli yarim
Gögsü ilikli yarim
Beni birakip gittin
Deniz yürekli yarim

Igrem düstü yerlere
Kavustu gazellere
Gözüm çapkin alismis
Bakiyor güzellere

Yas nane kuru nane
Topladim tane tane
Sevdigime vermezsen
Niye büyütten anne

Kara kara kargalar
Ceviz dali irgalar
Karadeniz’de yoktur
Bizde olan dalgalar

Bahçelerde sardunya
Sardunyayi kirdin ya
Istemiyom demissin
Yine bana kaldin ya

Deyimler : Deyimler kendi anlamindan biraz daha farkli anlam tasiyan, kaliplasmis kelime veya kelime gruplaridir. Vizei ve çevresinde derlenmis deyimlerden bazilari sunlardir:

El etek çekmek, Fikir fikir kaynamak, Nal çalmak, Var delisi olmak, Yas yere basmamak

Ata sözleri : Bu çevrede söylenen atasözlerinin bir kismi muhakkak ki ülkemiz genelinde bilinmektedir. Yöremizde söylenen bazi atasözleri sunlardir:

Bagda izin olsun, yemeye yüzün olsun. Esegin cani yanarsa yaris atini geçer. Harman döven öküzün agzi baglanmaz. Keçinin yemedigi ot karnini agritir. Mart ayi dert ayi bir sepet saman ver ali dayi. Tutulan kisrak harmani döver. Ver yiyeyim, ört yatayim

Ninniler : Annelerin çocuklarini uyutmak için söyledikleri türkülerdir. Çevremizde söylenen ninnilerden bazilari sunlardir:

Dandini dandini danali kuzu, elleri ayaklari kinali kuzu,
Asmaya kurdum salincak, eline de verdim oyuncak, yine de uyumadi gitti su küçücük yumurcak,
Eeeeeeee bir esek buldum ben simdi sahibi geldi ee,
Ooo kusu nerelerde su kusu
Çalilikta yuvasi mamacik getir babasi gibi…

Bölgede Oynanan Çocuk Oyunlari : Bestas, mendil kapmaca, istop, yakartop, körebe, çelik çomak, ip atlama, ortada siçan, yag satarim bal satarim, tombili, kaydirak, evcilik oyunu, bilye…

Mahalli Yemekler :Çevrenin önemli yemekleri yoktur denilebilir. Ancak tüm çevrede ve ülkede yapilan yemek türleri yapilip yenilmektedir. Önemli günlerde ve misafirlerin geldigi günlerde yemek çesitlerine daha çok dikkat edilir ve bilhassa etli yemeklerin yani basinda börekler yapilir.Göçmenlerin yaptiklari böreklerin üzerleri umumiyetle yogurtlu olur ve firinlarda pisirilir.Bu börekler yufkalar açilarak ve içlerine eksimik, maydanoz konduktan sonra tepsilerde pisirilir. Sofralarina getirdiklerinde yaninda da umumiyetle hosaf bulunur.

Ilçemizin belirli köy mahallerinde yapilmakta olmakla beraber özellik tasiyan yemekler tatlilar veya çesitlerden sunlara rastlanmaktadir.

KESKEK: Bugdayin iri tanelileri seçilir ve suda kabartildiktan sonra kurutulur. Daha sonra da dübek denilen tastan yapilmis (içi bos bir fiçi gibi)tasin içinde tokmaklarla dövülerek bugdaylarin üzerindeki kabuklari çikartilir. Tekrar savurtularak bu kabuklari tamamen ayrilir. Bugdaylar iri taneli olarak ve kabarmis sekilde görünüm aldiktan sonra tekrar kurutulur. Sonra sicak su içinde ayni pirinç pilavi gibi pisirilir. Sonradan üzerine tavada yakilmis yag dökülür ve yenilir. Bu yag eger iç yag olursa daha lezzetli olur.

ZERDE: Bunun özelligi dügün yemeklerinin sonunda verilisindendir. Bu da tatli su ve kaynar iken pirinç atilir ve pisirilir, sonradan içine belirli miktarda kuru üzüm döküldükten sonra kaplara konulur.

KAYMAKÇINA: Bu da yeni dogum yapan ineklerin ilk bir hafta içindeki sütünden seker karisimi ile tepsiye konulup firina verilir. Sonra dilim dilim kesilip ev halki yedigi gibi komsulara da müjde kabilinden dagitim yapilir.

PLASKA: Misir unu, prasa ince ince dogranip su yerine eksi ayran, tuz ilave edilerek bulamaç halinde yapildiktan sonra tepsiye konulup firinda pisirilir.

KAÇAMAK: Misir uru, su ve tuz karisimidir. Önce su kaynatilir. Kaynayan suyun üzerine, misir unu azar azar dökülürken devamli sekilde kaçamak sopasiyla karistirilir ve belirli bir kivama gelip pistigi an atesten indirilir, tepsiye dökülür. Üzerine de eksimik veya peynir serpistirilir.Buna sulu kaçamak denir. Pekmez, ayran süt ve yogurt ile yenilir. Bu kaçamagin bir de kuru kaçamak olani vardir.Kaynar suya azar, azar misir unu atilir ve karistirilmaz, pismege basladigi an kabin 4 tarafindan ve bir de ortasindan kaçamak sopasi ile delinip içine tuz atilir. Kaynayan suyu tükendikten sonra atesten alinip disarida karistirilir. Tahta kas... ile parça parça alinarak tepsiye dagitilir ve üzerine eritilmis tereyag döküldükten sonra servis yapilir. Verilisi sirasinda et, manca, tahin helvasi, pekmez, ayran, yogurt ve süt ile yenilir.

ISIRGAN BÖREGI: Isirgan otlari toplanip kaynar suda haslandiktan sonra ayni ispanak böregi gibi yapilip pisirilip yenilir.

HAMUR TATLILARI : Baklava, sarayli, tulumba, sekerpare, irmik helvasi, sütlaç, zerde (dügünlerde yapilir), dini günlerde asure ve ayrica bazi köylerde seker pancarindan pancar pekmezi yapilmaktadir………

RESMI VE ÖZEL KUTLAMA GÜNLERI

Vize’nin Kurtulusu:1 Kasim 1922 Vize’nin düsman isgalinden kurtulus günüdür.

Hidirellez :Her yil 6 Mayis günü halk tarafindan yapilan piknik ve eglencelerle ile baharin gelisi kutlanmaktadir.

Sogucaklilar Dayanisma Günü:Her yil Haziran ayinin ilk Pazar günü tüm Sogucak köyü mensuplarinin bir araya gelmesiyle kutlanan bir dayanisma günüdür.

Evrencikliler Dayanisma Günü:Her yil Mayis ayinin son Pazar günü tüm Evrencik köyü mensuplarinin bir araya gelmesiyle kutlanan bir dayanisma günüdür.

Balkayalilar Dayanisma Günü : İlki bu yil düzenlenen her yil Temmuz ayinin ilk Pazar günü tüm Balkaya köyü mensuplarinin bir araya gelmesiyle kutlanan bir dayanisma günüdür.
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

Popülarite: 64

« Yanıtla #1 : Şubat 04, 2007, 12:02:05 »

Paşalı Abicim

Yeni açmış olduğun bu güzel konu için teşekkür ederim.
Bir inceleyiyeim. Görüşlerimi sunacağım.
Bildiğim kadar pomaklar içinde önemli ölçüde vize yörükleri karışımı vardır.
Sanırım bu görüntüler ve yazılar böyle bir durumu yansıtıyor.

Selamlar.

Nassınız, eyi misiniz ?
PAŞALI
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 04, 2007, 23:43:06 »

sayın bogutevolu  bilirsin pomakların tarihsel hafızaları çok iyidir (allah)vergisi babamın bana aktardığı anılarının içinde vizenin önemli bir yeri vardır yöre cumhuriyet öncesi osmanlı devrindede yoğun pomak guruplarının hareketine sahne olmuştur babam 7-8 yaşlarında iken büyük  koyun sürüleri ile bir çok kez babası yla vize ve dolaylarına geldiğini bu yörenin kışlak olarak tercih edildiğini yazın da rodoplara çıkıldığını kışların rodoplarda çok sert geçtiğini anlatırdı sanırım 50 li yıllardı istanbul boğazından kütleler halinde buzların olduğu haliç te denizin donduğu yıl istanbula bağlı tekirdağ çerkezköy e sınır şimdiki büyük çavuşlu köyü sınırları içinde kalan şevki bey çiftliğinde 1 hafta içinde 600 koyunun donmak sureti ile telef olduğunu anlatırdı,
*PAŞALI*
Onursal Üye

Popülarite: 223

« Yanıtla #3 : Temmuz 02, 2008, 16:33:19 »

Türküler

ELMALAR DELİNİR Mİ?

Elmalar delirtir mi?
Sevdalar bilin mi?
Küçükten sevilen yar
Ellere verilir mi

Gel gel aman ölürüm ayrılamam
Elma attım nar geldi.
Dar sokaktan yar geldi.
Üç beş yüzlük deyince

Oğlanlara zor geldi
Elmanın irisine
Ben yandım birisene

Gören maşallah desin
Kızların sürüsüne
Elmayı atan bilir Şeftali satan bilir Kızların kıymetini Yalnızca yatan bilir Gel gel aman ölürüm ayrılamam
----------------

Derleyen: Rüstem Ava
Yöre: Gümülcine
Kimden Alındığı: Mümin Veysel

Ne Mutlu Türküm /Pomak Olduğumu Bilmeseydim Türk olduğumu da Bilmeyecektim !
--------------------------------------------------------
SEN Kİ GURURUMUZ OLDUN , BAŞIMIZI TUTTUN DİMDİK ;

BİZ DE SENİ SONSUZA DEK , YAŞATMAYA AND İÇTİK !
*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #4 : Temmuz 02, 2008, 16:37:20 »

DARBUKAM GERİ GERÎ

Darbukam geri geri
Açılsın kına yeri hey hey
Evli burada ne arar
Burası bekar yeri

Rinaynom rinna rinna
Rinaynom rinna rinnaynom

Darbukamın ipleri
İbrişimdir ibrişim hey hey
Al yanaktan öperken
Kırıldı altın dişim

Rinaynom rinna rinna
Rinaynom rinna rinnaynom

Arabam ipek ister
O nine gülmek ister hey hey
Dolapçılar kızları
Davullan gitmek ister.

Rinaynom rinna rinna
Rinaynom rinna rinnaynom

Arabamı ederim
Yele karşı giderim hey hey
Onbeş yavuklum olsa
En güzeli severim

Rinaynom rinna rinna
Rinaynom rinna rinnaynom
-----------------------------

Derleyen Rüstem Ava
Yöresi: Dolapçılar Köyü, Gümülcine.
Kimden Aldığı: Mümin Veysel

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #5 : Temmuz 02, 2008, 16:39:23 »

MEÇO İBRAM TÜRKÜSÜ

Meço İbiram dedikleri bir keleş oğlan
Alay beyin askerini durdurur divan

Meço İbiram tüfeği top gibi patlar
Alay beyin askerini hendekler saklar
------------------------

Derleyen: Reşit Salim, Gümülcine

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #6 : Temmuz 02, 2008, 16:42:37 »

HATİCEM TÜRKÜSÜ

Kaynar kazan taşmaz mı?
Yol buracıktan aşmaz mı?
Sil gözünün yaşını Haticem
Ayrılan kavuşmaz mı?

Bağlarda kara üzüm,
Ağlama iki gözüm.
Ben de seni almazsam
Haticem Kör olsun iki gözüm.

Dağlar dağladı beni,
Gören ağladı beni.
Ben bu yoldan geçemeyeceğim Haticem
Sevda bağladı beni.

Gel gidelim dağlara,
Dağlar yolumuz olsun-
Gürgen, meşe yapraklan
Haticem Yorgan-döşemiz olsun.
------------------------------

Derleyen: Ünsel Hasanoğlu, Iskeçe

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #7 : Temmuz 02, 2008, 16:46:42 »

BAHÇELERDE BAL KABAK

Bahçelerde gün döndü aman
Bahçeler gölgelendi

Ben bugün yari gördüm aman
Yine gönlüm şenlendi.

Bahçelerde yer misin aman
Şemsiyemde tel misin

Şu kızların içinde yarim
Sade güzele sen misin
--------------------------

Derleyen: Rüstem Avcı .
« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2008, 16:48:02 Gönderen: *PAŞALI* » Logged

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #8 : Temmuz 02, 2008, 16:51:42 »

KUĞULAR(') KIŞLALARI

Kuğular kışlaları annem, taş değil tahta,
Radif (redif) askerleri annem kalkıyor bu hafta.
Alıver anneciğim, alıver çantamı asayım koluma,
Babam bana bedeller tutmadı, gideyim yoluma.

Sesle annem, sesle annem, Yemen'i sesle,
Yemen'den yolladığım üzümle Emine'mi besle.
Aşağki mahalleden yukarki mahalleye kavaklar yellenir,
Varın sorun o nazlı Emine'me kimlere tellenir.

Çalınsın davullar çalınsın, yaylada çalınsın,
İki kardeş düğün yapalım ölünce anılsın.
------------------------------------------------------

Kuğular: İskeçe vilayetine bağlı bir köy.
Türkiye zamanı Balkanlar'dan gelecek düşmana karşı Karasu'yun bu bölgesi açık olduğu için, orada askeri bir birlik bulundurulurmuş.
Balkan Savaşları sırasında, Bulgarlar bu kö-yümüze girerek yakmışlardır.
Kuğular köylüleri köylerini terkederek Kireççiler köyüne sı-ğınmışlardır.

Derleyen: Ünsel Tahsinoğlu
Yöresi: Kireççiler Köyü, Iskeçe.

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #9 : Temmuz 02, 2008, 16:54:23 »

İNDİM YARİN BAHÇESİNE

İndim yarin bahçesine aman
Kare dut parmak gibi of aman aman

Sıyırdım yaşmağın baktım aman aman
Al yanak kaymak gibi

Benim yarelerim işler işler
İşler aman onulmaz of aman

Benim sevdam yürektendir aman
Buna çare bulunmaz.

İndim yarin bahçesine
Güller açmış kırmızı

Yaneğinde üç beni var
Sandım sabah yıldızı.
----------------------------

Derleyen: Rüstem Ava

Sayfa: [1] 2
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: **POMAKLARDA**FOLKLOR « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.03225 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog