Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Temmuz 28, 2017, 07:36:43
151.699 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Yaşam  |  Bilim  |  Konu: **BİLİM TEKNİK KONUSUNDA MERAK EDİLENLER** 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 ... 104 105 [106]
Gönderen Konu: **BİLİM TEKNİK KONUSUNDA MERAK EDİLENLER**  (Okunma Sayısı 268894 defa)
*PAŞALI*
Onursal Üye

Popülarite: 223

« Yanıtla #1050 : Mart 22, 2012, 22:12:42 »

Filmlerde izlediğimiz gibi bir insanı çok kısa bir zaman diliminde dondursak ve 50 yıl sonra tekrar çok kısa bir zaman diliminde çözsek o kişinin yaşama ihtimali var mı?(Mert Uğurlu)

Bu hedefe yönelik olarak şimdiye kadar yapılan çalışmalarda karşılaşılan darboğaz, sıvı nitrojenle şok dondurmaya tabi tutulan denek hayvanlarla yapılan deneylerde, dokulardaki suyun kristalleşerek hücre zarlarını ve kılcal damarları yırtması.

Bu nedenle sonuç şimdilik başarısız. Ancak araştırmacılar, şimdi de "uzun süreli uyku" için dokulardaki suyun alınıp yerine donmaya dirençli yağ ya da bileşikler doldurulması temelinde deneyler yürütüyorlar.

Ne Mutlu Türküm /Pomak Olduğumu Bilmeseydim Türk olduğumu da Bilmeyecektim !
--------------------------------------------------------
SEN Kİ GURURUMUZ OLDUN , BAŞIMIZI TUTTUN DİMDİK ;

BİZ DE SENİ SONSUZA DEK , YAŞATMAYA AND İÇTİK !
*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #1051 : Mart 25, 2012, 04:39:29 »

Bermuda şeytan üçgeninin sırrı nedir.. ilginiz için teşekkürler(Ertuğrul YAĞMUR)

Bermuda Şeytan Üçgeni diye adlandırılan bölgede battığı belirtilen gemiler ya da düştüğü öne sürülen uçaklar kazaların nedenleri konusunda spekülasyonları körüklüyor.
Bu kazalar için net bir açıklama getirilebilmiş değil. Ancak, UFO vb. gibi bilim dışı iddialar bir tarafa bırakılacak olursa, okyanus dibindeki metanhidrat yoğuşumlarından serbest kalarak yükselen metan gazı ve gaz balonlarının yol açabileceği, aniden ortaya çıkan dev dalgalar gibisinden spekülasyonlar var.

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #1052 : Mart 25, 2012, 04:41:56 »

Otomatik kapıların çalışma sistemleri, kumandalı garaj kapıları, fotosel sisteminin nasıl çalıştığını merak ediyorum bunu açıklarsanız sevinirim.(Sinem Denizli)

Garaj kapılarında kullanılan sistem TV uzaktan kumandalarına çok benzer bir sistemdir.

Sistem bir verici ve bir alıcıdan oluşur. Verici olarak genellikle kırmızı altı (infra red) ışık yayan bir LED (Light Emmiting Diode) kullanılır. Alıcı olarak da görünmeyen bu (IR) ışığa duyarlı bir algılayıcı(sensör) kullanılır. Çevreden gelen ışıklardan korunmak için sensörün ön kısmına IR ışınları süzen bir filtre konulur.

Ayrıca Led tarafından gönderilen ışık bir elektronik devre aracılığı ile kes...li hale getirilerek (modülasyon) aynı ışık kaynağı ile farklı işler yaptırmak mümkün olabilir. Garaj kapısı açmaktan farkılı işler de yaptırılacaksa sensörün olduğu yerde bir kod çözücü elektronik devre olması gerekir (dekoder). Pirensip olarak aynı sistemi radyo frekans
(RF) veya ultrasonik ses kullanarak da yapmak mümkündür.

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #1053 : Mart 25, 2012, 04:43:29 »

Öğrendiğim kadarıyla ışık bir karadeliğin yakınından geçerken bir sapmaya uğruyor. Bize öğretilene göre ise ışık madde değil. Madde olmayan birşeyin kütle çekimden etkilenmesi mümkün mü? Eğer kütle çekimden dolayı sapmaya uğruyorsa zamanda yolculuk yapması da gerekmez miydi?(İsmail Çamönü)

Bu soruyu daha önce de yanıtlamıştık. Kütle uzay-zamanda bükülmeye yol açar. Karadelikler de çok büyük bir kütleyi çok küçük bir hacimde toplamış cisimler. Dolayısıyla uzayzamanın bükülmesi sonsuz eğrilikte oluyor (dipsiz bir kuyu gibi). Böyle olunca da kendisi kütlesiz olmasına karşın ve dolayısıyla kütleçekimini duymayan fotonlar da (ışık parçacıkları) bu bükülmiş uzayzaman dokusunu izleyerek yol aldıklarından hareketlerinde bir sapma görülüyor.

Eğer karadeliğin yakınlarından
geçmekte olan bir foton, karadeliğin olay ufku (yani uzayın dipsiz kuyu gibi büküldüğü alan) içine düşerse, bu eğriliği sonsuza kadar izlediği için bir daha dışarı çıkamıyor ve bu yüzden de karadelkşler (adları üzerinde) gözlemlenemiyor, varlıkları ancak dolaylı yollardan belirleniyor.

Not: Bu güç işimizde bize yardımcı olmak için lütfen bir daha sefere soru sormadan önce daha önce sorulmuş sorular listesini tarayın ya da anahtar kelime ile aynı ya da benzer bir soru sorulmuş mu inceleyin.

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #1054 : Mart 25, 2012, 04:45:14 »

Kronik kabızlık hakkında bilgi verirmisiniz? günde neler yemeli ve ne kadar su içmeli?(Mehmet Yılmaz)

Sayın Yılmaz, Kronik kabızlık genellikle çocukluk yaşlarında başlayan ve bağırsak alışkanlıklarıyla ilgili bir durumdur. Stresli ve gergin kişilerde görülen "irritable kolon" sendromu da buna yol açıyor. Genellikle posalı gıdalar dediğimiz sebze ve meyve ağırlıklı diyetler kabızlık tedavisinde faydalıdır.
Ancak bu arada kronik kabızlığa yol açan bir organik sebebin varlığı mutlaka araştırılmalıdır. Bunun için bir gastroenteroloji uzmanı tarafından incelenmeni öneririm.

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #1055 : Mart 25, 2012, 04:46:45 »

Yaşayan bütün canlılar neden ölürler? (Engin Ulu)

Canlıların yaşamları, öncelikle, çeşitli dış etkenlerin (kimyasallar, fiziksel kazalar, radyasyon, vs.) ani olumsuz etkileri nedeniyle son bulabilir. Bunun dışında DNA yapısında zaman içinde görülen değişimler, “ölüm” dediğimiz olgunun gerçekleşmesinin temel nedeni. DNA’nın en uç kısmı olan “telomer” bölgelerinin, her DNA eşlemesinde biraz daha kısalması ve en sonunda kritik kısalığa erişmesi, hücrenin yaşam uzunluğunu belirliyor.

Başka bir deyişle, DNA’nın telomer bölgesi belirli bir sayıda hücre bölünmesi sonunda kritik boya (kısalığa) ulaştığında, bu artık hücrenin bölünemeyeceğini gösteriyor.
Hücrenin bölünmesi, belirli bir gelişim sonucunda, artık hücre içeriğinin mevcut hücre hacmine sığmaması nedeniyle gerçekleşen bir olay (en basit ve genel tanımla).

Ancak telomer bölgelerinin boyu nedeniyle bölünemeyen hücre, bu yüksek miktardaki içeriğe yeterli olamıyor. Zaman içerisinde hücre yapısının da çeşitli etkenler nedeniyle yapısal hasarlara uğrayacağı düşünülürse, hücre başka olumsuzluklara da maruz kalıyor. Sonuçta da ölüm gerçekleşiyor. Bu diğer aksaklıklar için de,“Yaşayan tüm canlılar niçin ölmek zorundadır?” sorusunun cevabına bakabilirsiniz.

*PAŞALI*
Onursal Üye

« Yanıtla #1056 : Mart 25, 2012, 04:48:10 »

Bir insanda kaç hücre var? Kaçı ölü kaçı sağ? (Yasin Keleş)

İnsan vücudunda normal ömrünü tamamlayan veya bundan daha önce çeşitli etkenler nedeniyle ölmüş olan hücreler, belirli mekanizmalar yoluyla parçalanır (bir anlamda sindirime uğratılır). Bunun nedeni, artık işlevsiz olan ölü hücrelerin çeşitli yapı taşlarının, yeni hücrelerin yapımında kullanılabilmesidir.

Örneğin protein yapısının temel yapıtaşları olan organik bazlar, birbirini takip eden yağım ve yıkım olayları sonucunda, tekrar tekrar kullanılabilir. Bu nedenle, birim zamanda insan vücudunda bulunan ölü hücre sayısı çok fazla olmayacaktır. Varsa da, kısa zaman içerisinde bunlar ortadan kaldırılacaktır.

Bir insanda kaç hücre bulunduğuna gelince... Öncelikle kişinin yaşına göre, ve yine birkaç etkene daha bağlı olarak, bu sayı değişkenlik gösterir. Ayrıca, vücudumuzda sürekli olarak bir hücre bölünmesi ve çoğalması olduğunu düşünecek olursak, birim zaman için böyle bir sayı vermek oldukça güç. Ancak, 20-40 yaşları arasındaki sağlıklı ve normal bir bireyi ele alırsak, vücudunda toplam 50.000.000.000.000 kadar hücre bulunduğu tahmin ediliyor.
« Son Düzenleme: Mart 25, 2012, 04:49:01 Gönderen: *PAŞALI* » Logged

lord_andromeda
Üye

Popülarite: 11

« Yanıtla #1057 : Ocak 15, 2013, 03:55:03 »

Merhaba

Öncelikle burada yazmayalı çok uzun zaman oldu. Paylaşımlarınızı inceledim. Bu açıklamalar çok kıymetli teşekkürler...

Pardus Forever
Sayfa: 1 ... 104 105 [106]
Balkanlar.Net  |  Yaşam  |  Bilim  |  Konu: **BİLİM TEKNİK KONUSUNDA MERAK EDİLENLER** « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02718 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog