Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 24, 2017, 21:31:48
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: pomaklar hidayete mi eriyor, yoksa? 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: pomaklar hidayete mi eriyor, yoksa?  (Okunma Sayısı 7922 defa)
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

Popülarite: 64

« : Şubat 11, 2007, 11:33:31 »

POMAKLAR HİDAYETE Mİ ERİYOR, YOKSA ?

Bu satırların yazarı dinsel konular hakkındaki görüşlerini çeşitli vesilelerle açıklamıştır. Konu itibariyle özet bir girizgah yapılmazsa önceki görüşleri ile şimdi beyan ettiği fikirleri arasında bir çelişki varmış gibi anlaşılmaması için bu özet girişe ihtiyaç vardır.

Ben insanları her türlü kategorizasyonun üzerinde önce insan olarak ele alıyorum. En üst değer yargım ise can taşıyan her varlık gibi insanın da hak ve özgürlüklerinin korunması hususunda gösterdiğim özen ve titizliktir.

Bence insan hangi dinsel inanç ve felsefi görüşe sahip olursa olsun bunları kendisinin özgürce seçmesine ve ona başkasının hiçbir surette dışarıdan bir inanç ve düşünce dayatmasının karşısında olduğumu peşinen ilan ediyorum. Dolayısıyla kişinin kendi tercihlerine saygı duyuyor ve onları özgürce koruyup ifade edebilmesini savunuyorum.

Bu ana girizgah sonucunda ağzımdaki baklayı çıkarmanın zamanı geldiyse; uzun zamandır kafamı kurcalayan düşünce ilintileri arasındaki sıkıntımı ifade edeyim.

Ben eskiden beri Müslüman bir toplum olarak Pomakların ne zaman Müslüman oldukları konusunda da araştırmalar yaptım. Türk kaynakları der ki: Kuman-Kıpçakların kalıntısı olan bu türk toplumu Şamanlıktan kısmen Arap misyonerlerinin bölgeye gelmesi ve çoğunlukla Osmanlının Balkanları fethetmesi neticesinde kitlesel olarak hiçbir zorlama olmaksızın kendi istekleriyle Müslüman oldular ve yeniden Türk kardeşleriyle kaynaştılar.

Bulgar kaynakları Pomakların Osmanlının bölgeye gelişi ile zorla Müslümanlaştırdığı eski Ortodoks Bulgarlardır. Batılı kaynaklar ise zorla Müslümanlaştırıldığı tezine pek itibar etmeden gerek zorla gerekse kendi istekleriyle Müslümanlaştıklarını yazarlar.

Kısa zaman öncesine kadar ben Hıristiyan Bogomil mezhebinin sadece Bosnalılara özgü olduklarını sanırdım. Sonra araştırdığım zaman Hristiyan Bogomil mezhebinin Filibe’de ortaya çıktığını, Balkanların her tarafına yayıldığını, ancak devlet desteğindeki kurumsallaşmış Ortodoks kilisesinin dogmatik inanç ve öğretilerine ters bir hareket olduğu için Bogomil mezhep inançlılarının takibata uğrayıp zulüm altında ezildiğini öğrendim. Öyle ki Bogomil mezhebi; Bulgar devletine sırtını dayamış ve halkı ezen Ortodoks kilisesinin zulmü karşısında ancak Bosna’da tutunabilmiştir.

Pomaklarda daha doğrusu daha sonra Pomakları oluşturacak rodoplardaki  heretik yani sapkın sayılan bogomil mezhebine bağlı kalan halk Osmanlının bölgeye gelişi ile bu adil yönetim karşısında kendi istekleriyle kurtuluşu Müslüman olmakta bulmuştur.  Öyle ki Müslüman olarak Bulgarlarca Pomak olarak yani Türklere yardım edenler olarak tanımladıkları Müslüman Pomaklar benim “Pomak kelimesinin anlamı üzerine” adlı yazımda belirttiğim gibi Osmanlı devletinin askeri, sosyal ve ekonomik düzeni içerisinde yer almışlardır. Bulgarlar açısından 500 yıllık  “Turkish Yoke “ Türk boyunduruğu gerçekte 500 yıl Balkanlı ulusların barış içinde bir arada yaşamasını sağlamıştır.

Bu arada büyük bozgun tabir edilen 1. ve 2. Balkan savaşları sırasında Balkanlı ulusların Osmanlı kalıntısı olan bu Müslüman halklara neler uyguladığı şimdi tarihin sayfalarında ve halen Balkan Müslümanların hafızalarında canlı olarak koruna gelmektedir. Bizim derdimiz  eskiden bir yazarın yazmış olduğu: Bulgar mezalimi, Yunan mezalimi, Ermeni mezalimi ve Rus mezalimi gibi kitapları karıştırıp dostluğa ve barışa ihtiyacımız olduğu şu zamanda eski defterleri karıştırmak ve yaraları kaşımak değildir. Mezalim edebiyatı bize bir şey kazandırmayacağı için onları aklımızın bir köşesinde tutup temkinli olmayı yeğledik.
Sorunumuz geçmiş zaman değil şimdiki zamandır. Şimdi açık ve sinsi bir şekilde yürütülen kervanların nereye gitmek istedikleri hakkında uyarı görevimizi yapmaktır.

Uzun zamandır  Güney doğu Bulgaristanda  daha açıkçası Zlatograd, Nedelino ve Rudozem başta olmak üzere Rodopların bir bölümünde yürütülen sistemli Hıristiyanlaştırma kampanyası benim özel ilgi alanım olmuştur. Boyan SARIEV adındaki bir papazın bu yörelerde faaliyet gösterdiği ve yaklaşık 800-1000 civarında pomakı hıristiyanlaştırdığını okuyunca içim burkulmuştu.

Ben bu papazı ve faaliyetleri Ortodoks Bulgar hareketi zannederken aslında Boyan SARIEV’in Protestan Evangelist kilisesine bağlı olduğunu öğrenince için rengi epey değişti. Zaten ABD devlet başkanı Bush’un mezhebi olarak ünlenen bu kilisenin dünya çapındaki çalışmaları bilinmektedir. Bu mezhebe bağlı misyonerlerin dünyanın her yerinde binbir kisve altındaki çalışmalarını ve bazen ABD vatandaşlığı, bazen iş bulma vaadi çoğu zaman düpedüz dolar yardımıyla pek çok inancı ne olursa olsu zayıf insanları kendilerine kattıkları ortada..

Geçenlerde bir kardeşimizin asıl tehlike burada diye İzmir Protestan kilisesinin linkini verdiğinde oraya baktığımda yine bir şok yaşadım. İçime bir köz daha oturdu. Orada malum bir çok Türk kardeşimizin dahi boşlukta sallana bu gençler itham etmek istemem ama ne niyet ve maksatla Hıristiyan oluyorlar halen anlamış değilim. Fakat bir fecaati orada gördüm ki: bir Pomak olarak seçisi davranma eleştirisi pahasına orada Hıristiyan hidayetine erdirilmiş Çanakkaleli bir Pomak kardeşimizin sözleri beni yaraladı.

Çanakkaleli Pomak kardeşimiz yazmış ki: “Ben dedelerimizin de bu dine mensup olduğunu öğrendim ve Hıristiyanlığı seçtim.” demiş.. Evet bu Protestan misyonerleri bizim kardeşimizin hafızasını dedelerinin bir zaman Hıristiyan olduğu fikriyle teslim almış ve onun iç direncini çökertip ele geçirmişler.

Zaman zaman ifade ederim. Kardeşler eğer biz Müslümanlara bakarsanız elbette Müslümanlık size cazip bir din olarak gelmez. Geleneklerin içinde doluştuğu ve yarı fetret denilen yarı karanlığın hüküm sürdüğü ve binlerce dinsel yolun curcunaya çevirdiği kafalar ile gerçeği bulamazsınız. Ben bu Hıristiyan olmuş kardeşime nasıl kızayım? İşin doğrusu öğretildi mi de bile bile gerçeği reddetti.?

İşin doğrusu şu anda bütün semavi dinlerin hayaletleri ortada dolaşıyor. Gerçekleri bilesiniz ki bir avuç gerçek Musevinin, bir avuç gerçek İsevinin ve daha çok olmakla beraber yine milyarlık İslam aleminin nüfusuna oranla devede kulak denebilecek az ve tamamen gizli çoğunun kendileri dahi kendilerini bilmeyen az sayıda bir insanın hayatında gerçek İslamiyet yaşanmaktadır.

(Bu yazıların sahibinin bu yazılardan kendisine bir pay çıkarttığı düşüncesine kapılanları şimdiden uyarıyorum. Ben; kendimi ve dinsel açıdan perişanlığımı yeterince biliyorum. Kendim O gerçek dini yaşayanlardan değilim)

Bush’un önderliğinde Protestan Evangelist Kilisenin dünyayı Uluslararası Kapitalizmin egemenliği altına almak üzere başlattığı bu fütuhatı kim durduracak?

Nassınız, eyi misiniz ?
mach nicht TATAVA!
İlgili Üye
**

Popülarite: 14

« Yanıtla #1 : Şubat 11, 2007, 14:15:44 »

hurafelere değil,şeyhlerin,şıhların dediklerine değil,sadece Kur'an a inanır ve okursak inanç yönünden eks... kalmayız.Kuran sadece anlamadan ezberlenirse,herkes Türkçe mealini okuyup anlamazsa din yobazların eline kalır,zayıf kalanlar misyonerlerin eline düşer.

gott shütze alle brave BALKAN-TÜRKEN der Welt
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye

Popülarite: 141

« Yanıtla #2 : Şubat 19, 2007, 11:42:48 »

Arkadaşımızın da ifade ettiği gibi (kusura bakmayın adı türkçe olmadığı için yazmayı beceremedim benden bir önce yazan arkadaşı kastediyorum) Kur'anı yeterince Türkçe açıklamasından ve Tefsirinden öğrenmeyince bilgimiz sınırlı kalıyor. Bildiğimizi de yaşamayınca, bizden daha az bilgisi olan bir nesil yetişiyor ve misyonarlarin eline düşüyor. Milletimizin geleceği açısından çok çok acı bir durum.

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #3 : Şubat 19, 2007, 15:17:28 »

Bogutevolu der ki:
Piyasada bir sürü eski dille yazılmış yada eski dilde olan meallerin yeni dile aktarılmış olan ve bu yüzden anlamı doğru dürüst yansıtamayan mealler var.
ben özgün yazılmış meallerin okunmasını öneririm.
Bir meal ismi vermek gerekirse Süleyman Ateş'in mealini uygun görürüm. Onun kısa yazılmış bir tefsiri de var. Aydın görüşlü din adamıdır. Ama fazla isim vermekten kaçınırım. Zira özellikle dinsel alanda herkesin baştacı kendi başı vesaire olduğundan bir sürü ileri geri konuşan çıkabilir. İtiraz eden olursa bildiğin gibi yap kardeşim derim. Kimseye karışmam.
selamlar.

Nassınız, eyi misiniz ?
no1anaconda
Onursal Üye

Popülarite: 94

fani yolcu

« Yanıtla #4 : Şubat 22, 2007, 00:34:29 »

hurafelere değil,şeyhlerin,şıhların dediklerine değil,sadece Kur'an a inanır ve okursak inanç yönünden eks... kalmayız.Kuran sadece anlamadan ezberlenirse,herkes Türkçe mealini okuyup anlamazsa din yobazların eline kalır,zayıf kalanlar misyonerlerin eline düşer.

evet malesef bazıları beynini kiraya vermeyi tercih eder Sad ve gerçekleri araştırmaktan aciz .arap deyiliz ki dinimizi arapçadan okuyup anlayalım .

https://www.facebook.com/nesrin.gulistan/videos/10211765717445964/

W.Shekspeare şöyle demiş-Eleştirmekten daha kolay bir şey yoktur,çünkü ne yetenek ister ne zeka
no1anaconda
Onursal Üye

fani yolcu

« Yanıtla #5 : Şubat 22, 2007, 00:51:14 »

bogutevolu kardeş - bugun yunanistandan tr de akrabaları olan karedşlerimiz var , ve yunanistendan tr ye okumaya gelenler -ve çok şaşırdım ana dillerinin bulgarca oldugunu duyunca . Arkadaş türkçeyi tr de öğrenmişti ve müslüman adı vardı - türk müsün yünanlı mı diye sordugumda - pomakım dedi.fakat ana dili bulgarcaydı   Hani  Smiley  . İnsan yaşadıkça hep bilmediyi şeylerle karşılaşıyor . Ben bugun düşünüyorum da - bir zamanlar osmanlı islamiyeti yayma amacıyla gitti balkanlara - ve bugün müslüman arnavutlar , müslüman srıplar , müslüman pomaklar v s var . Ve onlar bizim din kardeşimiz . Fakat zamanla herşey yine bozguna uğramış . Bizi bu dünyada ve öbür tarafta kurtaracak olan ne millet olduğumuz değil - nekadar insanız ve nekadar doğru düşünmüşüz . Bu kurtaracak . Herkesin bugun ne ırktan olduğu bilinir - fakat kimse dünyaya geliş sebebini aramaz - nerden geldik ve nereye gidiyoruz .  Bir zamanlar  BG de - yaşlılarımız beş vakit namaz kılarken ,  bize sanki bu onların yapması gereken birşeymiş gibi gelrdi - çünkü komunist rejim bizleri ataist yapmayı hedefledi - ve bu ibadetinde olan insanlar ahrete göçtükçe duasız kalan topraklar zayıf düştü - ve çöküşe uğradı . Bugün çoğu insan nekadar dini geri plana atarsa okadar kendini modern ve güncel saymakta - hiç yarınımızı düşünmüyoruz Sad Bugün bg deki pomak kardeşlerimize yapılan hakaretler çok acı - unutmayalum ki onlar osmanlının onlara hediye verdikleri islamiyeti özenle kabulleti ve sahip çıktılar . ana dilleri türkçe olmasa da din herşeyde önce gelir - bizi kurtaracak olan dindir . Smiley hepimiz aynı güneşin altında ısınıyoruz Smiley

W.Shekspeare şöyle demiş-Eleştirmekten daha kolay bir şey yoktur,çünkü ne yetenek ister ne zeka
bogutevolu
mustafa
Onursal Üye

« Yanıtla #6 : Şubat 23, 2007, 11:21:52 »

bogutevolu kardeş - bugun yunanistandan tr de akrabaları olan karedşlerimiz var , ve yunanistendan tr ye okumaya gelenler -ve çok şaşırdım ana dillerinin bulgarca oldugunu duyunca . Arkadaş türkçeyi tr de öğrenmişti ve müslüman adı vardı - türk müsün yünanlı mı diye sordugumda - pomakım dedi.fakat ana dili bulgarcaydı   Hani  Smiley  . İnsan yaşadıkça hep bilmediyi şeylerle karşılaşıyor . Ben bugun düşünüyorum da - bir zamanlar osmanlı islamiyeti yayma amacıyla gitti balkanlara - ve bugün müslüman arnavutlar , müslüman srıplar , müslüman pomaklar v s var . Ve onlar bizim din kardeşimiz . Fakat zamanla herşey yine bozguna uğramış . Bizi bu dünyada ve öbür tarafta kurtaracak olan ne millet olduğumuz değil - nekadar insanız ve nekadar doğru düşünmüşüz . Bu kurtaracak . Herkesin bugun ne ırktan olduğu bilinir - fakat kimse dünyaya geliş sebebini aramaz - nerden geldik ve nereye gidiyoruz .  Bir zamanlar  BG de - yaşlılarımız beş vakit namaz kılarken ,  bize sanki bu onların yapması gereken birşeymiş gibi gelrdi - çünkü komunist rejim bizleri ataist yapmayı hedefledi - ve bu ibadetinde olan insanlar ahrete göçtükçe duasız kalan topraklar zayıf düştü - ve çöküşe uğradı . Bugün çoğu insan nekadar dini geri plana atarsa okadar kendini modern ve güncel saymakta - hiç yarınımızı düşünmüyoruz Sad Bugün bg deki pomak kardeşlerimize yapılan hakaretler çok acı - unutmayalum ki onlar osmanlının onlara hediye verdikleri islamiyeti özenle kabulleti ve sahip çıktılar . ana dilleri türkçe olmasa da din herşeyde önce gelir - bizi kurtaracak olan dindir . Smiley hepimiz aynı güneşin altında ısınıyoruz Smiley

anaconda kardeş bugün Bursadan yazıyorum. Görüşelerinizle uyum içindeyim.
teşekkür ederm.

Nassınız, eyi misiniz ?
no1anaconda
Onursal Üye

fani yolcu

« Yanıtla #7 : Şubat 23, 2007, 13:27:47 »

Smiley bogutevolu kardeş  , çok sağolun ben de size teşşekkür ediyorum  Smiley

AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #8 : Mayıs 25, 2008, 21:41:39 »

katiliyorum
Islam + Osmanli + yuzlerinin Turkiye'ye donuk olmasi , pomaklari var eden!

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
Sayfa: [1]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Pomaklar , Goralılar , Torbeşler  |  Konu: pomaklar hidayete mi eriyor, yoksa? « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02196 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog