Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 22, 2017, 05:05:22
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Balkanlar.NET  |  Konu: Göçmen Konutları Sorunu 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 ... 55 56 [57] 58
Gönderen Konu: Göçmen Konutları Sorunu  (Okunma Sayısı 218332 defa)
göçmen_89
Yeni Üye
*

Popülarite: 2
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 17« Yanıtla #560 : Ekim 07, 2009, 17:55:58 »

evet bu gün bizimde elimize ulaştı mektup alt gelir yada yoksul gurubundan yararlanmak için şu evrakları toplayın gibisinden.. yalnız 1 ci ekteki 5 maddeye dikkat !!!!

   "orda yazan şu"

"il veya ilçe tapu sicil müdürlüğünden başvuru sahibinin ,kendisine eşine veya velayeti altındaki çocuklarına iat tapuda herhangi bir bağımsız gayrimenkulün bulunmadığına dair belge"  yani bu madde bi çoğumuza engel olduğunu sanmaktayım !!! yanılıyorsam düzeltin
Logged
adalı62
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 9


« Yanıtla #561 : Kasım 18, 2009, 16:33:58 »

evet arkadaşlar bu gün tokiyi aradım ve bana şunları söyledi; belgeleri boşuna topladın, çünki şu anda istanbulda açık satışa sunulan konut yok dedi belki 3 ay belki 5 ay sonra yada nezaman sunulursa o zaman belgeler toplanıp zirat bankası yada halk bankasına başvuruda bulunabilirsiniz dedi, son tarih diye birşey yokmuş,birde adreslerine  mektup gönderilenlerin  isimleri ilgili zirat ve halk bankalarına bildirilmiş öle söyledi yani şu anda bankalarda isimlerimiz kayıtlı.

daha fazla bilgisi olanlar lütfen bilgi paylaşımında bulunsunlar.


Logged
AYÇE555555
forever mestanlı
Onursal Üye
*****

Popülarite: 198
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 700


« Yanıtla #562 : Kasım 20, 2009, 12:32:02 »


 
 
       
                                   GÖÇMENLERE KONUT PARASI UYARISI
     
 
 
 
 20 Kasım 2009
 
 

 
Bulgaristan'dan 1989-1995 döneminde zorunlu göçle gelen, parasını yatırıp, devletten konut almak için ortalama 17 yıldır bekleyen, ancak konut alamayan vatandaşların, nemalanmış bir şekilde parasını almak için 5 Aralık'a kadar TOKİ'ye başvurması gerekiyor. Bu tarihe kadar başvurmayan vatandaşların parası, göçmen konutları hesabına gelir kaydedilerek tasfiye edilecek.


TOKİ'den verilen bilgiye göre, göçmen vatandaşların konut sorununun çözümü kapsamında, 30 Ekim itibariyle başvuran soydaşlardan 9 bin 264'üne toplam 17 milyon 354 bin 570 lira ödeme yapıldı. Kalan 8 bin civarındaki göçmen vatandaşın da nemalanmış bir şekilde parasını almak için 5 Aralık'a kadar TOKİ'ye başvurması gerekiyor. Hak sahibi vatandaşların tamamının başvurması halinde, toplam ödeme 40 milyon liraya ulaşacak. Bunun 13 milyon lirası göçmen konutları hesabından, kalan 27 milyon lirası ise Hazine tarafından karşılanacak.

Bulgaristan hükümeti, Başkanı Todor Jivkov döneminde, Müslüman Türkleri zorunlu pasaport vererek sınır dışı etmişti. Göçmenler kitleler halinde trenlerle Türk sınırına bırakıldı. Böylece Türkiye, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da görülen en yoğun ve zorunlu göç akımını yaklaşık üç aylık bir süre içinde kabul etmek durumunda kaldı. Bu dönemde yaklaşık 65 bin aileye mensup 230 bin kişi göçmen olarak Türkiye'ye geldi. Bu tarihten itibaren 1995 yılına kadar da aralıklarla, yaklaşık 27 bin aileden 74 bin kişi daha göç etti. Bu süreçte 92 bin aileden 300 bin civarında göçmenin Türkiye'ye girdiği tahmin ediliyor. Gelen göçmenlerin büyük bir bölümü daha önce Türkiye'ye göç eden akraba veya komşularının yoğun olduğu bölgelere kendi imkanları ile yerleşirken, bir bölümü de devlet tarafından 14 il merkezi ile 23 ilçe ve beldede, göçmen ailelerin parasal katkısı ve borçlandırılması esasına dayalı bir yöntemle yapılan konutlara yerleştiler.
TOKİ'den verilen bilgiye göre, Bulgaristan'dan 1989 yılı ve sonrasında zorunlu göçe tabi tutulan soydaşların iskanı amacıyla, devlet bir uygulama başlattı. Göçmen vatandaşlardan, dönemin parası ile 2,5 milyon liradan 14 milyon liraya kadar peşinat alınarak, devlet eliyle iskan konutları yaptırıldı ve bu vatandaşlara 10 yıla varan taksitlerle satıldı. Bu kapsamda inşa edilen göçmen konutlarına 44 bin 452 göçmen başvururken, bunlardan 23 bin 495'ine konut, 3 bin 975'ine de arsa verildi. Ancak, geri kalan yaklaşık 17 bin göçmen vatandaş, parasını yatırdığı halde konut sahibi olamazken, toplanan paraların iadesi de sorun oldu.
Devlete para verdiği halde konut sahibi olamayan göçmen vatandaşların paralarının iadesi için 2006 yılında İskan Kanunu'nda değişiklik yapılarak, paraların yatırıldığı dönemden ödendiği tarihe kadar yasal faiz uygulanarak değerlendirilmesi ve tutarın 1 yıl içinde vatandaşa ödenmesi öngörüldü. Ayrıca, uygulama konusunda da TOKİ yetkilendirildi.

TOKİ'nin yaptığı hesaplamada, yasal faizin çok düşük olması nedeniyle, para yatıran vatandaşların, iade halinde oldukça büyük mali kayba uğrayacağı ve alacakları paranın konut edinmek için oldukça anlamsız kalacağı belirlendi. Örneğin; 1991'de konut edinmek için o günkü değeriyle 2,5 milyon lira yatıran bir göçmen, söz konusu kanun uyarınca yasal faiz uygulanınca ancak 17 milyon lira alabilecekti.

Yasadaki bazı hükümlerin Anayasa'ya aykırılığının belirlenmesi ve göçmen vatandaşların da zarara uğratılmaması için, TOKİ, sorunun çözümü amacıyla geçen yıl İskan Kanunu'nda yeni bir değişiklik yapılmasını sağladı. Geçen yıl Aralık ayında çıkarılan İskan Kanunu'nda değişiklik yapan kanun uyarınca, Bulgaristan'dan zorunlu göçe tabi tutulup, Türkiye'ye gelerek yerleşmek isteyen Türklere yaptırılan konutlardan almak üzere müracaat ederek para yatıranlardan konut sahibi olamayanlara, bir yıl içerisinde başvurmaları halinde yatırmış oldukları bedel, yatırıldığı tarihten ödeneceği tarihe kadarki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) değişimi dikkate alınmak suretiyle hesaplanarak TOKİ tarafından göçmen konutları hesabından ödenecek.

Bu durumda olan göçmenlere ayrıca, TOKİ'nin başvuru şartlarını taşımaları kaydıyla, herhangi bir kura şartına tabi olmaksızın, geri ödenecek parayı peşinat veya anapara ödemesine mahsup etmek suretiyle alt gelir grubu ile yoksullara yönelik yapılan sosyal konut projelerinden konut alma imkanı da getirildi. Ödemeler uyarınca göçmen konutları hesabından karşılanamayan tutar için Maliye Bakanlığınca ödenek aktarılacak. Bu uygulamadan yararlanmak için de verilen 31 Mart'a kadar sürede, bin 400 kişi başvurdu.

Yapılan belirlemede, konut sahibi olmak için göçmen vatandaşların ödemiş oldukları paraların, geçmişte Ziraat Bankası ve Vakıfbank hesaplarında çok uzun süre vadesiz hesaplarda tutularak nemalanmasının önlendiği ve bu tutarların enflasyon karşısında eridiği ortaya çıktı. Ayrıca söz konusu taşınmazlara ilişkin göçmen vatandaşlar tarafından açılmış olan davalarda mahkemece davacı lehine hükmedilmiş olan tutarlar ile sair yargılama giderleri ve noter masrafları da bu hesaptan karşılandığı için hesaptaki tutar, bu yıl yapılacak ödemeleri karşılayamaz hale geldi. Üstelik, göçmenler için yapılan konutların finansmanı tamamen yurt dışından alınan kredilerle sağlanırken, kredilerin geri dönüşü Hazine'ye oldu ve göçmen konutları hesabı, yeni kaynak girişi olmadığı için daha da yetersiz kaldı.
Toplam 17 bin göçmen vatandaşa ödeme yapılması için yaklaşık 40 milyon lira gerektiği hesaplanırken, göçmen konutları hesabında ancak 13 milyon lira bulunuyordu. Vatandaşlara ödenecek paranın 27 milyon lirası Hazine tarafından karşılanacak.

TOKİ, söz konusu kanun uyarınca göçmen vatandaşlara ödeme yapılmasına ilişkin, ilk liste Mart ayında olmak üzere, şimdiye kadar 10 liste yayımlayarak, 9 bin 264 kişinin parasını almasını sağladı. Listede ismi olan göçmen soydaşların nüfus cüzdanları ve adreslerini gösteren adına kayıtlı fatura ya da ikametgah ilmühaberi ile birlikte adreslerine en yakın Vakıflar Bankası şubesine başvurmaları halinde ödeme yapılıyor.

TOKİ'nin hesaplamalarına göre, 1991 yılı Haziran ayında 2,5 milyon lira yatıran bir göçmen, TÜFE ile değerlendirildiğinde, 2009 yılı Şubat ayı itibariyle 2 bin 131 lira para alabilecek. Yine 1992 yılı Temmuz ayında 5 milyon lira yatıran bir göçmen de 2 bin 545,9 lira alabilecek. 1991 yılı Haziran ayında 14 milyon lira yatıran bir göçmenin alacağı para ise 11 bin 975 lira olarak hesaplandı. Bu rakamlar, paranın yatırıldığı tarih ve ödeneceği tarihe göre TÜFE'ye istinaden değişiyor. Hak sahibi olup müracaat etmeyen yaklaşık 8 bin vatandaşın mağdur olmaması için 5 Aralık 2009'a kadar TOKİ'ye yazılı olarak başvurması gerekiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
Logged
adalı62
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 9


« Yanıtla #563 : Eylül 26, 2010, 21:20:52 »

Arkadaşlar tokiden evini alan varmı acaba?
Logged
ati
İlgili Üye
**

Popülarite: 32
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 51


« Yanıtla #564 : Aralık 13, 2011, 14:01:51 »

Arkadaşlar,konut için müracat edenlere İstanbul hariç konut veriliyor.Mektup göndrilmiş.TOKİ,yı aradım,öyle söylediler
Logged
adalı62
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 9


« Yanıtla #565 : Aralık 14, 2011, 19:17:43 »

Ati biraz daha açarsan konuyu istanbul için ve mektup gönderilmiş diyorsun nereye gönderilmiş
Logged
ati
İlgili Üye
**

Popülarite: 32
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 51


« Yanıtla #566 : Aralık 15, 2011, 13:15:55 »

Sayın Adalı 62,mektuplar Bursa,Eskişehir ve Antalya,ya gönderilmiş.İstanbul,da boş konut olduğu zaman haber verilecekmiş.KAYABAŞI olabilir dediler.ANKARA TOKİ,yı arayın bilgilerinizi güncelleştirin.İsterseniz daire başkanı HASİP BEY,i siz de arayın.
Logged
adalı62
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 9


« Yanıtla #567 : Aralık 15, 2011, 20:26:34 »

İlgi ve alakanız için teşekürler, dediğiniz gibi ankarayı aramak lazım ,
Logged
ustaa
Ziyaretçi
« Yanıtla #568 : Aralık 25, 2011, 19:54:44 »


    göçmen konutları ile ilgili, sorun sorunlar arap sacına  dönmüş durumda

  hiç kimse hak hakki hakkını,aramasın,,,,gelirsiniz oyuna,,,

         Arkadaşlar     Balkan,net  göçmen konutları sorunu hep vardı

        o madurlarlardan biri bendim    sorun
Logged
ustaa
Ziyaretçi
« Yanıtla #569 : Aralık 25, 2011, 20:49:59 »

 
   LÜTFEN YAZINIZ  İSTEK VE TALEPLERİNİZİ  DEVAM EDİNİZ
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
       NAZIM HIKMET,,,,   NE DEMİŞ     BEN yanmassam  sen yannassan  BU karanlıklar nasıl aydınlığa kavuşacak
Logged
Sayfa: 1 ... 55 56 [57] 58
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Balkanlar.NET  |  Konu: Göçmen Konutları Sorunu « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02433 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog