Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 23, 2017, 15:59:04
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: 51 muhacırları hakkındakı dusuncelerınız??*? 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 2 [3]
Gönderen Konu: 51 muhacırları hakkındakı dusuncelerınız??*?  (Okunma Sayısı 15112 defa)
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye

Popülarite: 141

« Yanıtla #20 : Şubat 05, 2008, 00:28:13 »

93 macırları, savaş ortamında, yanlarına yaya veya öküz arabalarında taşıyacakları kadarını alabilmişler. Varsa paracıklarını da almışlardır heralde.
51 macırları belki bir miktar para karşılığında mallarını mülklerini satabilmişler midir.
Ya sonra gelenlerde uygulama nasılmış.

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
canbos
İlgili Üye
**

Popülarite: 7

« Yanıtla #21 : Şubat 05, 2008, 11:07:39 »

Hangi yıl gelmişiz önemli değil aynı çileleri çekmişik.Doğup büyüdümüz toprakları terk edip bilmediğiniz yerlere süreklenip ve birbirimizi gördüğümüz zaman yakınını görmüş gibi oluyoruz.Muhabetimiz gene başka oluyor.Başıma gelen bir olay anlatmak istiyorum.İstanbulda bir hafta kaldım ve Bursada kalan kayınpederlerin yanına gittik fakat onlar oradan Gemlik ilçesine bağlı bir köye taşınmışlar,bizde oraya gitmek istedik fakat saat 17.00 den sonra dolmuş yokmuş ve taksiye verecek paramızda yoktu.Ne yapalım diye eşimizle konuşuyorduk,İstanbula geri mi dönsek yada hotelde kalıp yarın mı gitsek diye.Yanımıza 60 yaşlarında bir amca geldi ve bize istersek  bu gece misafirleri olalım.Tanımadığımız bilmediğimiz bir yabancı ,kendisine teşekkür ettim ve olmaz diye yanıt verdik.Fakat bu amca yanına iki kişi daha almış yine geldi yanımıza ve kendiside 51 göçmeni  olduğunu ve bizi yol ortasında bırakmak istemediğini ve bu gece konuğu olmamızı yineledi ve ısrar etti bizde kabul ettik.Bindik bir dolmuşa ve o geceyi geç vakite kadar muhabet ettik ve sabah olunca bizi gideceğimiz yere uğurladılar.Kendilerini hiç unutamam ve durumum iyi olduğunda kendilerini aradım fakat ulaşamadım.Buradan kendilerine candan teşekkürlerimi iletmek ve sağlıklı ömür dilerim ,öbür dünyaya göç ettiler ise allahtan rahmet dilerim.Kendileri Yugoslavya göçmeni olduklarını söylediler Bursada fotoğraf dükkanı olduğunu,isminde  Naci SEYMEN olarak hatırlıyorum.O yıllarda (1989) 10 - 12 yaşlarında bir oğlu ve kızı vardı.

hayat çok kısa kendinizi ve başkalarını üzmeye değemez
rakaen_55
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0

« Yanıtla #22 : Şubat 11, 2008, 22:31:47 »

BİZ YUNANİSTAN SELANİK MACIRI YIZ NE MUTLU MACIR OLANA
suzann
Onursal Üye

Popülarite: 91

Aşığım aşık :))) kendime aşık :)

« Yanıtla #23 : Nisan 07, 2009, 16:20:59 »

bizde 40 yıl sonra 60 yıllık göçmen olduğumuzda aynı durumda olucaz heralde 51 göçmenleriyle
ama bize tanınan çifte vatandaşlık hakkından dolayı
51 li yada 78 lilerden daha az kopuk oluruz diye düşünüyorum
34FB39
34FB39
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0

herşey güzel olacak..

« Yanıtla #24 : Nisan 29, 2009, 14:08:07 »

tüm muhacir dostlarımıza selamlar. 1953 ylında dedelerim ve babam tirgovişte-omurtag kasabasına bağlı türkçe adı türbe-bulgarca adı Kapişteden göç etmişler. Çocukluğum bölgenin ve yörenin hikayeleriyle geçti. 40 yıl sonunda babamla birlikte 1996 yılında ata topraklarını ziyaret ettiğimde babamın yaşadığı mutluluğu anlatamam. Sizlerden ricam bu bölge göçmeni olanlar varsa irtibat kurmak istiyorum. Bölgeye ait eski fotoğraf -anı vb. meteryallere ulaşmak istiyorun. Hafızamda kalan köy isimleri hasıköy-Suobodista.. kKaralar -taymmişte.. Ellezler-İliyona-.. Hasanfakı-Plaititsa- Kuruveliköy- Velovo..  Keremedin-  Milino.. 
sevgilerimle
gürsoy

HERŞEY GÜZEL OLACAK..
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye

Popülarite: 141

« Yanıtla #25 : Nisan 29, 2009, 16:23:16 »

Önce başlıktaki soruyu cevaplayayım.
93 muhacirleri üzerinden epeyce zaman geçmiş, ilk gelenler ve onların çocukları artık hayatta değiller. Bu yüzden gelinen köy adlarından tutun da orda yaşananlar, verilen şehitler, yollardaki çekilen çileler vs vs birçoğu unutulmuş. Bu gibi bilgiler genellikle yazıya dökülmediğinden kulaktan kulağa değişirken ya çoğu unutulmuş ya da bugüne yanlış bilgiler aktarılmış.

89 muhacirleri ise taptaze bilgilerle geldiler, gelenler orada yaşayıp ta geldiler ne oldu ne olmadı bütün bilgiler taptaze. Bunların çocukları da ilk ağızdan olanları öğrenme imkanına sahip. Ancak 93 muhacirlerinin bildikleri ile 89 muhacirlerinin bildikleri arasında farklar olabiliyo. Bazen Bulgarustan'da unutulmuş bazen Türkiye de unutulmuş.

51 muhacirleri ise bu iki grup arasında tam bir köprü. Yeni geldiklerinde bazı bilgileri taşımışlar 93 muhacirlerine, buraya gelince ise eskiden var olan ama orada unutulmuşları 93 muhacirlerinden öğrenerek tazelemişler bilgilerini. 89 muhacirlerinin bilgileri ile bu grubun bilgileri birleştiğinde, üzerine de 93 muhacirlerinin bilgileri eklendiğinde bazı kareler tamamlanabiliyor.

Yemek kitabı ve bazı kültürel konulardaki araştırmalarım sırasında bu durumun net olarak farkına vardım.

Muhacir kafileleri aynı tarihlerde olmayıp 1877'den başlayıp birkaç yıl aralıklarla devam ettiğinden, belki 10-15 yıl muhacir gelmeyip köye yeni bir kafile geldiğinde bu kafilenin adı anlaşılan hemen MUHACİR oluvermiş. Cheesy köyümüze de 1951 de bir muhacir gelmiş ve lakabı Muhacir Şaban, şu an bu kişinin nesli bir sülale olmuş durumda ve sülalenin adı MACIRLAR  sülalesi Cheesy

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
AlperenKIRIM
Qırımtatar
Global Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 136

« Yanıtla #26 : Haziran 18, 2012, 19:46:40 »

http://www.novini.bg/news/70719-%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-200-000-%D1%82%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B4%D0%BF%D1%81.html

Без визи за 200 000 турци иска ДПС

HÖH 200 000 eski göçmen Türk için vizenin kalkmasını istiyor

Ant etkenmeñ , söz bergenmeñ bilmek içün ölmege
Bilip körüp milletimniñ közyaşını silmege
Bilmey , körmey biñ yaşasam qurultaylı han bolsam
Yine bır kün mezarcılar kelir meni kömmege

Noman Çelebi Cihan
Sayfa: 1 2 [3]
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: 51 muhacırları hakkındakı dusuncelerınız??*? « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.03913 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog