Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 23, 2017, 06:38:09
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Yunanistan  |  Konu: Bati Trakyadan Saygi Sevgi ve Selam ....... 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2]
Gönderen Konu: Bati Trakyadan Saygi Sevgi ve Selam .......  (Okunma Sayısı 8807 defa)
varnalikiz
Üye
***

Popülarite: 15
Offline Offline

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 153

yaprağın kaderi düşmekmiş


« Yanıtla #10 : Haziran 21, 2007, 10:53:26 »

 Asker Asker hoşgeldin batı trakyaya selam olsun bizden deeeee
Logged
eyvah
Onursal Üye
*****

Popülarite: 185
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 581« Yanıtla #11 : Eylül 14, 2007, 19:04:48 »

Batı Trakya`da görev zamanı... 

   Hiç kuşku yok ki;
Önümüzdeki pazar günü yapılacak seçimler Yunanistan için oldukça önemli.
Çünkü; erken seçime gitmek zorunda kalan Kostas Karamanlis yönetimindeki Nea Dimokratia güven tazeleyerek görevine devam etmek istiyor.
Yunanlılar`ın efsane Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu liderliğindeki PASOK da yeniden iktidara gelme hedefinde.
 
Türkiye`den oya ihtiyaç var... 
 
Türkiye`yi yakından ilgilendiren durum ise Batı Trakya ile ilgili.
Bilindiği gibi;
Geçtiğimiz genel seçimlerde İlhan Ahmet , Gümülcüne`den milletvekili seçilerek parlamentoya girmişti.
Eski milletvekili Galip Galip ise dışarıda kalmıştı.
Bu nedenle sadece bir milletvekili çıkarılabilmişti.
Şimdiyse çok daha farklı bir durum söz konusu.
Daha doğrusu;
Milletvekili sayısının artırılması mümkün.
Öyle ki;
Gümülcine`den iki güçlü aday sahnede.
Biri PASOK`tan, diğeri ise Nea Dimokratia`dan.
PASOK`un Türk adayı Vali Yardımcısı Ahmet Hacıosman , Nea Dimokratia`nın Türk adayı ise halen milletvekili olan İlhan Ahmet.
Ayrıca PASOK`tan Rıdvan Mümin ile Nea Dimokratia`dan da Erdoğan Sait aday.
Tercihli sistemin uygulandığı ülkede, partisinin birinci çıkması durumunda Hacıosman`ın Batı Trakya`daki oylarla seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.
İlhan Ahmet`in ise Yunan rakibinin Dışişleri Bakan Yardımcısı olması nedeniyle biraz zorlandığı gelen haberler arasında.
Bu nedenle Türkiye`den ciddi desteğin bölgeye ulaşması şart.
Aslında dediğim gibi, planlı bir hareketle, Gümülcine`den çıkarılabilecek milletvekili sayısının artırılması işten bile değil.
 
 
İskeçe`de durum kritik...

Türkler`in yaşadığı bir başka il olan İskeçe`de ise durum biraz daha zor.
Daha doğrusu; Türkiye`de yaşayıp da Yunanistan vatandaşlığını koruyanların desteği olmazsa olmaz.
Bir de İskeçe`de soydaşlarımızın Türk adaylar dışında oy kullanmamaları diğer bir şart.
Geçtiğimiz seçimlerde örneklerine çokça rastladık.
Bu nedenle şimdi daha mantıklı hareket etmek gerekiyor.
İskeçe Türk Birliği Başkanlığı da yapmış olan PASOK Adayı Çetin Mandacı, seçilebilecek adaylardan biri olarak görülüyor.
Nea Dimokratia`nın adayı ise Av.Orhan Hacı İbram.
İbram da bölgenin tanınmış simalarından.
 
*
 
Neticede,   
Batı Trakya`da yaşayan ve Türkiye`de ikamet eden oy kullanma yeterliliğine sahip soydaşlarımız güçlerinin farkında olmalılar.
Bu nedenle oylarına sahip çıkmalılar.
Gidip oy kullanmalılar.
Hatırlanacak olursa, yerel seçimlerde Gümülcine bölgesinde Türk adaylar büyük zafer elde etmişti.
Valilik ve il belediye başkanlığı konusunda da soydaşlarımızın desteklemediği isimler seçilememişti.
Şimdi, aynı birlikteliği göstermemek için hiçbir neden yok.
Yeter ki; biraz özveri gösterip seçimlere katılınsın.

 
 
 


Hasan BOZTÜRK
 
http://www2.olay.com.tr/yazarpage.php?yazar=Hasan%20BOZTÜRK&yazaradi=Hasan%20BOZTÜRK&yazi_id_no=4768
Logged

Öyle horozlar vardır ki öttükleri için sabahın olduğunu sanırlar..

DUMANT
eyvah
Onursal Üye
*****

Popülarite: 185
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 581« Yanıtla #12 : Eylül 17, 2007, 22:46:12 »

Bati Trakya'dan 2 Turk vekil secildi 
 
Yunanistan'da dun yapilan genel secimlerde, su ana kadar aciklanan sonuclara gore, 300 uyeli Yunan Parlamentosu'nda Yeni Demokrasi Partisi (YDP) 154, PASOK 103 sandalye kazandi. 
 
Icisleri Bakanligi, ulke genelinde oylarin yuzde 82.46'sinin sayildigini ve YDP'nin yuzde 42.71, PASOK'un yuzde 38.42 oraninda oy aldiginin belirlendigi duyurdu.
 
Aciklamada, 21 milletvekilligi kazanan Yunanistan Komunist Partisi'nin (KKE) yuzde 7.71, 12 milletvekilligi kazanan Radikal Sol Ittifak Partisi'nin (SYRIZA) yuzde 4.70, 10 milletvekili kazanan Ortodoks Halk Birligi Partisi'nin (LAOS) ise 3.58 oraninda oy aldiklari belirtildi.
 
Siyasi gozlemciler, henuz sayimi tamamlanmamis oylarin, milletvekili dagiliminda onemli bir degisIklik yapmasinin beklenmedigini acikladilar.
 
Yunanistan'da yuzde 3 oraninda ulke baraji uygulamasi bulunuyor.
 
-BATI TRAKYA-
Bu arada, oy sayiminin buyuk olcude tamamlandigi Bati Trakya'da 2 Turk milletvekili secildigi belirtildi.
 
PASOK Iskece Ili adayi Cetin Mandaci ve ayni partiden Rodop Ili adayi Ahmet Haciosman'in Parlamento'ya girdiklerinin kesinlestigi aciklandi.
 
Gecen donem YDP'den Rodop Milletvekili secilen Ilhan Ahmet'in de halen kazanma sansini surdurdugunu ancak YDP ile PASOK'un bolgedeki oy oranlarinin birbirine cok yakin olmasi nedeniyle oylarin tamaminin sayilmasinin kesin sonucu ortaya koyacagi ogrenildi.
 
Bati Trakya'da, 14 Turk cesitli partilerden milletvekili adayi olarak secim yarisina girmislerdi.
 
AA
Logged

Öyle horozlar vardır ki öttükleri için sabahın olduğunu sanırlar..

DUMANT
eyvah
Onursal Üye
*****

Popülarite: 185
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 581« Yanıtla #13 : Eylül 18, 2007, 18:36:47 »

Yunanistan Seçim Sonuçları
Sema SEZER
 
17 Eylül 2007 
 
     
 
 
 
 
Yunanistan'da Mart 2008'de yapılması gereken genel seçimler, Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Hükümeti'nin Ağustos ayında aldığı ani kararla erkene çekilerek 16 Eylül'de gerçekleştirildi. Başbakan Kostas Karamanlis'in bu kararında, Türkiye'de iktidar partisinin 22 Temmuz erken seçimlerinden güçlenerek çıkmış olmasını örnek almasının da etkili olduğunu söylemek mümkün. Nitekim, Ağustos ayı sonunda ülkede büyük can ve mal kaybına yol açan orman yangınlarına müdahalede yetersiz kalması nedeniyle ağır eleştirilere uğrayan YDP, Mart 2004 seçimlerine göre oy ve milletvekili kaybına uğramasına karşın iktidarını korumayı başardı. Ancak, 300 üyeli Yunan Parlamentosu'nda 152 gibi hassas bir çoğunlukla yeniden iktidar olan Başbakan Karamanlis'in, önümüzdeki dönemde iç ve dış politikada hareket alanının daraldığı görülüyor. Yüzde 3 ülke seçim barajını aşarak Parlamento'ya giren partilerin, 2004 seçimleri ile mukayeseli olarak 2007 seçimlerinde aldıkları (kesin olmayan) oy oranları ve milletvekili sayıları şöyle: 

- Yeni Demokrasi Partisi(YDP), 2004 seçimlerinde yüzde  45.50  oy ile 165  milletvekilliği elde ederken, 2007'de  yüzde 42 civarında oy ile 152 milletvekilliği kazandı.

- Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK), 2004 seçimlerinde yüzde 40.57  ile 117  milletvekilliği elde ederken, 2007'de  yüzde  38  civarında oy ile 102 milletvekilliği kazandı.

- Yunanistan Komünist Partisi (KKE), 2004 seçimlerinde yüzde 5.82  oy ile 12  milletvekilliği elde ederken, 2007'de yüzde 8 civarında oy ile 22 milletvekilliği kazandı.

- Sol İttifak (SİNASPİSMOS), 2004 seçimlerinde yüzde 3.22 oy ile 6 milletvekilliği elde ederken, 2007'de  yüzde  5 civarında oy ile 14  milletvekilliği kazandı. 

- Ortodoks Halk Birliği Partisi (LAOS), 2004 seçimlerinde barajı aşamazken, 2007'de yüzde 3 civarında oy ile 10 milletvekilliği kazandı.

Eylül 2007 seçimlerinde Parlamento'ya giren partilerin sayısının 4'ten 5'e çıktığı ve küçük partilerin oy ve sandalye dağılımında Yunanistan'ın iki büyük partisi YDP ve PASOK aleyhine önemli bir artış yaşandığı gözleniyor. Bu bağlamda, YDP ve PASOK'un toplam yüzde  5 civarında oy kaybına karşılık 28 milletvekilliğinin küçük partilere kaydığı görülüyor. Toplam sol oylarda düşme olmazken, PASOK'un yeniden ana muhalefet görevini üstlenmesi ve oylarında yüzde 2 civarındaki azalmanın 1981-2004 arasında üç yıllık dönem hariç tek başına iktidar olan parti içinde liderlik sorununu gündeme getirebileceği de anlaşılıyor. Nitekim, PASOK lideri Yorgo Papandreu, seçimin ilk sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra,  partisinden güven oyu isteyeceğini açıklayarak, kongreye gideceği işaretini verirken, geçmiş dönemlerdeki PASOK hükümetlerinde Sözcülük ve Kültür Bakanlığı gibi görevlerde bulunmuş olan Evangelos Venizelos parti başkanlığına aday olabileceğini bildirdi.

Eylül 2007 seçimlerinin önemli bir sonucu da, YDP'den ihraç edilen Yorgo Karacaferis liderliğinde 2000 yılında kurulan aşırı sağ eğilimli LAOS Partisi'nin 10 milletvekili ile Yunan Meclisi'nde temsil edilecek olması. Yunan Ortodoks Kilisesi ile özdeşleştirilen LAOS'un ilkeleri arasında " Enosis ve Megali İdea'nın gerçekleştirilmesi, ülkedeki mültecilerin sınır dışı edilmesi, Kilise'nin Ortodoksluk ve Elenizm düşmanlarına karşı mücadelenin öncüsü olması" gibi hususlar yer alıyor. LAOS lideri Karacaferis'in, Batı Trakya'da Türk azınlığa yönelik saldırılar düzenleyen ve 24 Nisan 2004 Referandumu sonrasında Güney Kıbrıs'ta da faaliyet göstermeye başlayan Altın Şafak Örgütü'nün ( Hrisi Avgi) kurucusu olduğu da ileri sürülüyor. Ayrıca, Haziran 2005'te Avrupa Parlamentosu milletvekili olduğu dönemde, Karaceferis'in AB Komisyonu'na "Türkiye'nin sadece yüzde 3'lük bölümünün Avrupa kıtasında olduğu ve bu nedenle yalnızca İstanbul'un AB üyesi yapılması" gibi ilginç önerilerde bulunduğu da biliniyor. Seçim sonrasında yaptığı ve Yunanları, "onları çevreleyen üç düşman olan Arnavutluk, Makedonya ve Türkiye'ye karşı birlik olmaya" çağıran açıklaması ise, LAOS'un önümüzdeki dönemlerde izleyeceği tutumun işaretlerini veriyor. 

Batı Trakya Türk azınlığı, bu seçimlere 4 partiden 14 adayla katıldı. Yunanistan'da 1990 yılında çıkarılan Seçim Yasası gereği yüzde 3 ülke seçim barajı bulunması ve bu barajın bağımsız adaylara da uygulanması, Türk azınlığın kendi siyasi oluşumları ya da bağımsız adayları ile Parlamento'da temsil edilmelerine imkan vermiyor. Türk aday sayısının çokluğu ve azınlığın adaylar konusunda ortak tutum sergileyememeleri ise, daha fazla sayıda milletvekili çıkarılabilmesinin önündeki başlıca engel. 10 Türk adayın katıldığı 2004 seçimlerinde yalnızca YDP'nin Rodop adayı İlhan Ahmet seçilebilirken, bu seçimlerde PASOK'tan İskeçe'de Çetin Mandacı ve Rodop'ta Ahmet Hacıosman'ın Parlamento'da temsil hakkı elde ettikleri görülüyor. 

İşsizliği azaltması ve ekonomik büyümeye ivme kazandırması gibi icraatları artı hanesine yazılan, eğitim reformu ve özelleştirme politikalarıyla eleştirilen YDP'nin, bu dönemde özellikle muhalefetteki marjinal küçük partilerin ağır baskısı altında kalacağını söylemek mümkün. Tek başına iktidar olabilmek için gerekli milletvekili sayısının yalnızca 1 fazlası ile hükümeti kuracak olmasının, bundan sonra atacağı adımlarda muhalefetin tepkilerine daha duyarlı olmasına yol açması beklenen bir gelişme olacak. Bu durumun, Türkiye ile ilişkiler ve Kıbrıs konusundaki politikalarına nasıl yansıyacağı ise ülkemiz açısından büyük önem arz ediyor. YDP'nin 4 yıllık iktidarı boyunca Mart 1987'deki kıta sahanlığı ya da Ocak 1996'daki Kardak Krizi gibi sıcak çatışma riski içeren bir krizin yaşanmamış olması, Yunan yönetiminin politikalarında köklü bir değişiklik olduğu anlamına gelmiyor. İki ülke arasında, ekonomik ve ticari ilişkilerde son yıllarda kaydedilen gelişmelerin de, başta Ege sorunları olmak üzere temel siyasi anlaşmazlıkların çözümü konusunda somut bir ilerleme sağlanmasına yol açmadığı ise açık. Karamanlis yönetiminin, Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiğini açıklarken, bu desteği ve iki ülke arasındaki ilişkileri, Kıbrıs sorununun çözümü koşuluna bağlayan tutumunu sürdürmesi bekleniyor. Yunanistan ile anlaşmazlıklarımızın ve Kıbrıs meselesinin birer "Türkiye-AB sorunu" haline dönüştürülmüş olması ve üyelik müzakerelerinin geleceğinin "Kıbrıs engeline" bağlanmış olması ise, bu konuda Yunan yönetiminin elini rahatlatıyor.  Türkiye-AB ilişkilerinin AB'nin Aralık 2006 Zirvesi'nde alınan kararlarla 2009 sonuna dek bir anlamda erteleme dönemine girmiş olması nedeniyle, Yunanistan'ın kısa ve orta vadede Ege'den ziyade Ruhban Okulu, azınlık vakıflarının durumu, Patrikhane'nin ekümenlik iddiaları, Pontus soykırımı iddiaları gibi konulardaki politikalarının zemin kazanmasına yönelik çabalara ağırlık vermek isteyebileceğini söylemek mümkün.
 
http://www.asam.org.tr/tr/yazigoster.asp?ID=1765&kat2=2
Logged

Öyle horozlar vardır ki öttükleri için sabahın olduğunu sanırlar..

DUMANT
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye
*****

Popülarite: 141
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.092


« Yanıtla #14 : Mart 07, 2010, 21:30:23 »

Kahvecioğlu kardeşim aramıza hoşgeldiniz. Batı Trakya'dan aramıza katıldığınızı öğrenince inanın çok sevimdim. Tanışmışsınızdır, Ataları oralardan Türkiye'ye göç eden arkadaşımız çok ama doğrudan katılmış olmanız bizi memnun etti.
Batı Trakya'daki kardeşlerimize selamlar saygılar.
Logged

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
hala54
Onursal Üye
*****

Popülarite: 254
Offline Offline

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.996


Türk Esirlik Kabul Etmeyen Bir Millettir!


« Yanıtla #15 : Mart 07, 2010, 21:39:39 »

Sanırım Kahvecioğlu siteye girmeyeli epey bir zaman olmuş ...

Amaa "bücürük" yeni galiba, ee hoş geldin "bücürük"...bizden de size  Asker
Logged

Adalet nedir?
Her şeyi yerine koymak.
Zulüm nedir?
Bir şeyi yerine koymamak, başka yere koymak

Mevlana Celaleddin Rumi
gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye
*****

Popülarite: 141
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.092


« Yanıtla #16 : Mart 09, 2010, 23:26:51 »

Bücürük hoşgeldin. Bu selam nerden nereye anlayamadım Burda Batı Trakya'ya mı ordan buraya mı ?
Logged

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
bigalım
" S E S S İ Z "
Onursal Üye
*****

Popülarite: 226
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4.066


Bruce Lee ..


« Yanıtla #17 : Mart 11, 2010, 05:12:02 »


      bücürük ..

      Batı Trakyalı kardeşlerimize benden de selam ..
Logged

* * *               * * *                * * *

 Y A Ş A S I N    C U M H U R İ Y E T  !

Y A Ş A S I N   M U S T A F A   K E M A L ' İ N   O R D U S U  -  Y A Ş A S I N  D E N İ Z C İ L E R  !
             
                          * * *                * * *                * * *
mayster
Çekingen Üye
*

Popülarite: 0
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 3« Yanıtla #18 : Nisan 20, 2010, 00:01:43 »

 Trakyadan ve ya Yunanistandan siteye  katilan  arkadas var mi acaba ...                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   evet bende varım
Logged
Sayfa: 1 [2]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Yunanistan  |  Konu: Bati Trakyadan Saygi Sevgi ve Selam ....... « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:      MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.02306 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

    Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog