Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Eylül 24, 2017, 00:38:50
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: Türkiyedeki Göçmen Köyleri 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 ... 15 16 [17] 18 19
Gönderen Konu: Türkiyedeki Göçmen Köyleri  (Okunma Sayısı 234372 defa)
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Popülarite: 483

Tozcu

« Yanıtla #160 : Temmuz 28, 2009, 22:20:36 »

1 haftadır Gönen kaplıcalarındaydım.
Göndende de oldukça fazla miktarda göçmen var. Esnaf ve orada yaşayan insanların göçmen olduğunu anlamak zor değil, 1 bakış, 2 muhabbet yetiyor Smiley
İlk başlarda dikkatimi insanların yüzleri çekti, ilk başta acaba bunlar da tatilci mi diye düşündüm, sonra bu kadar tatilcinin göçmen olma olasılığının oldukça az olabileceği kanaatine vararak biraz göneni araştırdım. Gönendeki bikaç mahalle adı nı öğrenmem yeterli oldu, Plevne mahallesi ve Tırnova mahallesi diye 2 tane göçmen mahallesi mevcut. Üşenmeyip 2 mahalleyi de arabayla gezdim. Evler bana sanki bulgaristanda gezindiğimi düşündürdü. Ne yazık ki fotoğraf makinasını yanıma almamıştım, zaten daha sonra da tekrar gezme fırsatı olmadı Sad

hala54
Onursal Üye

Popülarite: 254

Türk Esirlik Kabul Etmeyen Bir Millettir!

« Yanıtla #161 : Temmuz 29, 2009, 11:47:14 »

1950 Yılında annemin babası Keçici Sali ve amcası Keçici Süleyman Şumnu Çukurköyden Anavatana göçediyorlar.
Zamanın yönetimi o yıllarda gelen göçmenleri Türkiye sınırları içinde aklınıza gelebilecek her ile, ilçeye yerleştirmiş. İşte bizim dedemiz ve kardeşini  de Balıkesir ilçesi Gönen'in Havuçça köyüne gönderilmişler.
Zamanla Keçici Süleyman Havuççada evli olan en büyük kızını bırakıp, diğer çocukları ile birlikte İstanbul G.O.P Piyer Lotinin arkasındaki sokağa yerleşmiş.

Dedem Gönen'e yerleşmiş. Dayılarımdan biri Muğlanın Fethiye ilçesine öğretmen olarak tayin olmuş ve orada evlenip barklanmış. Küçük dayım ise hala ailesi ile Gönende yaşamaktadır, kuğulu parkın yanında. Biz de dedemler hayatta iken giderdik ama zamanla ara uzadı.

Yüksel, şimdi senin Gönen sokaklarında turladığını öğrenince içim ezildi hatıralardan.. Bildik tanıdık sokaklarında perdono
Göçmeni çoktur Gönen ve köylerinin, Bigada olduğu gibi, Çanakkalenin köylerinde olduğu gibi Malatyanın köylerinde olduğu gibi... Her yere savrulmuşuz meğer..
« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2009, 11:48:40 Gönderen: hala54 » Logged

Adalet nedir?
Her şeyi yerine koymak.
Zulüm nedir?
Bir şeyi yerine koymamak, başka yere koymak

Mevlana Celaleddin Rumi
isperih
Mor Genç
Kıdemli Üye

Popülarite: 226

« Yanıtla #162 : Temmuz 29, 2009, 12:10:09 »

Bak bak 30-40 km daha güneye ineydin bir acı kahvemi içerdin. Yok yok  2 saat  daha  güney -  güneybatı isitikametine  direksiyon sallamayı göze alsaydın   seni kızgın kumlardan serin sulara atlattırırdım.

Uyuzluğumu yapmadan edemicem .

Bi hoşsun taran pisi. Yaz günü kaplıcaya mı gidilir.  Smiley

İnsan  evladı bu aktiviteyi 50 sini geçince , kemikleri kireçlenip eklemleri romatizmaya karınca  gider.

ДА    БЪДЕШ   ОБИЧАНА ...
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Tozcu

« Yanıtla #163 : Temmuz 29, 2009, 12:47:58 »

Bak bak 30-40 km daha güneye ineydin bir acı kahvemi içerdin. Yok yok  2 saat  daha  güney -  güneybatı isitikametine  direksiyon sallamayı göze alsaydın   seni kızgın kumlardan serin sulara atlattırırdım.

Uyuzluğumu yapmadan edemicem .

Bi hoşsun taran pisi. Yaz günü kaplıcaya mı gidilir.  Smiley

İnsan  evladı bu aktiviteyi 50 sini geçince , kemikleri kireçlenip eklemleri romatizmaya karınca  gider.
Haklısın, bu yaşta göbeksiz, tığ gibi insanlar arasında tatil yapmak varken otel odalarında en fazla bornozla dolaşan göbekli insanlar arasında tatil yapmak komik Smiley Şükürler olsun ki kaplıcalık bir rahatsızlığımız yok. (bence o kaplıca suyu şifalı falan değil, sivrisinek ısırığını bile iyileştiremeyen sudan kime ne şifa olur onu düşünüyorum kaç gündür). Gönende bulunma sebebimiz bizimkilerin oldukça cömert bi teklifte bulunması oldu. Her türlü masrafın finanse edilmesi ve arabayla çanakkale-biga üzerinden tamamiyle keyfi bi yolculuk bizi cezbetti doğrusu Smiley

Seni rahatsız etmeyi bayağı bi düşündük, ancak bunu 1 haftalık sürenin ikinci yarısına bıraktık. İşte o son bikaçgünde de Tuna'nın diş çıkartacağı tuttu Smiley  Tunanın yeni dişleri bizi uykusuz, kendisini de iştahsız bıraktı. Durup dururken ağlamaya başlaması vs. gibi sebeplerden dolayı gönen dışına çıkmaya pek cesaret edemedik. Yoksa planlarımız arasında önce pegai gezisi, balıkesirde seni ziyaret etmek, 25 km. kuzeye çıkıp marmarada denize girmek, kuş cennetine gitmek gibi hiçbir planı gerçekleştiremedik.

1950 Yılında annemin babası Keçici Sali ve amcası Keçici Süleyman Şumnu Çukurköyden Anavatana göçediyorlar.
Zamanın yönetimi o yıllarda gelen göçmenleri Türkiye sınırları içinde aklınıza gelebilecek her ile, ilçeye yerleştirmiş. İşte bizim dedemiz ve kardeşini  de Balıkesir ilçesi Gönen'in Havuçça köyüne gönderilmişler.
Zamanla Keçici Süleyman Havuççada evli olan en büyük kızını bırakıp, diğer çocukları ile birlikte İstanbul G.O.P Piyer Lotinin arkasındaki sokağa yerleşmiş.

Dedem Gönen'e yerleşmiş. Dayılarımdan biri Muğlanın Fethiye ilçesine öğretmen olarak tayin olmuş ve orada evlenip barklanmış. Küçük dayım ise hala ailesi ile Gönende yaşamaktadır, kuğulu parkın yanında. Biz de dedemler hayatta iken giderdik ama zamanla ara uzadı.

Yüksel, şimdi senin Gönen sokaklarında turladığını öğrenince içim ezildi hatıralardan.. Bildik tanıdık sokaklarında perdono
Göçmeni çoktur Gönen ve köylerinin, Bigada olduğu gibi, Çanakkalenin köylerinde olduğu gibi Malatyanın köylerinde olduğu gibi... Her yere savrulmuşuz meğer..
Hala, valla bence en kısa zamanda oraları ziyaret etmelisin Smiley Ben bayağı beğendim. Yalnız o "kuğulu park" dediğin biraz değişmiş. Artık kuğu yerine sadece 2 tane ördek var, biri siyah, biri beyaz Grin

bigalım
" S E S S İ Z "
Onursal Üye

Popülarite: 226

Bruce Lee ..

« Yanıtla #164 : Temmuz 29, 2009, 17:03:08 »

aga bir daha gitmeden önce haber ver bizim memleketlere , bizde eşlik edelim ..
her zaman bir finansör bulamazsın ama bizde biraz " yancı " oluruz !!   Grin
daha önce dediğim gibi cennete gitmişsin ama biraz güneybatında - isperih - birazcık
batıda  ( 35 - 40 km ) -  bigalım -  varken  alo bile yapmadın sen iyi mi ..
             ayrıca , Biga daki Kırkgeçit kaplıcaları da çok sakin ve güzel bir yerdir
değerli babaya bir çıtlatırsın zamanı gelince ..

* * *               * * *                * * *

Y A Ş A S I N    C U M H U R İ Y E T  !

Y A Ş A S I N   M U S T A F A   K E M A L ' İ N   O R D U S U  -  Y A Ş A S I N  D E N İ Z C İ L E R  !

* * *                * * *                * * *
hala54
Onursal Üye

« Yanıtla #165 : Temmuz 29, 2009, 20:33:49 »

Hala, valla bence en kısa zamanda oraları ziyaret etmelisin Smiley Ben bayağı beğendim. Yalnız o "kuğulu park" dediğin biraz değişmiş. Artık kuğu yerine sadece 2 tane ördek var, biri siyah, biri beyaz Grin

Haklısın Yükselciğim, dayımı  ve ailesini çocukları, dedemin mezarını
ve Göneni ne kadar özlediğimi senin sayende farkettim Cry,
Kuğular ne oldu ki acaba Hani Yakınlarda "kendin pişir kendin ye" düzenekli yerler
varmıydı acaba Grin Yakında ördeklerde gider sanki Cheesy

Adalet nedir?
Her şeyi yerine koymak.
Zulüm nedir?

Mevlana Celaleddin Rumi
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Tozcu

« Yanıtla #166 : Ağustos 03, 2009, 13:49:34 »

Valla hala, kendin pişir kendin ye yoktu, ama ben bunu kıraç için kurguladım. 2 arsa alıp, ortasını kepçe ile kazdıktan sonra büyük bi muşamba/naylon serdinmi, doldur içine suyu Cheesy Cheesy Ondan sonra içine ister kuğu koy, ister kaz, ister ördek. Etrafına da ağaçlar altında masa-sandalye ile güzel bi çay bahçesi olur Smiley  Özellikle küçük çocukların ördeklere olan ilgisi, seyre değer Smiley 

hala54
Onursal Üye

« Yanıtla #167 : Ağustos 03, 2009, 14:11:14 »

Valla hala, kendin pişir kendin ye yoktu, ama ben bunu kıraç için kurguladım. 2 arsa alıp, ortasını kepçe ile kazdıktan sonra büyük bi muşamba/naylon serdinmi, doldur içine suyu Cheesy Cheesy Ondan sonra içine ister kuğu koy, ister kaz, ister ördek. Etrafına da ağaçlar altında masa-sandalye ile güzel bi çay bahçesi olur Smiley  Özellikle küçük çocukların ördeklere olan ilgisi, seyre değer Smiley 

Gölün yarısına da alabalık yapalım da, rakısını kapan gelsin söğüt gölgesine, Cheesy Cheesy
Çalış çalış nereye kadar kardeşim değil mi ama Grin Grin Ehaaa
« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2009, 14:12:03 Gönderen: hala54 » Logged

Adalet nedir?
Her şeyi yerine koymak.
Zulüm nedir?

Mevlana Celaleddin Rumi
Taran Kedi
Moderator
Onursal Üye

Tozcu

« Yanıtla #168 : Ağustos 03, 2009, 14:20:04 »

Gölün yarısına da alabalık yapalım da, rakısını kapan gelsin söğüt gölgesine, Cheesy Cheesy
Çalış çalış nereye kadar kardeşim değil mi ama Grin Grin Ehaaa
Bak bu da güzel fikir de, o alabalıkları ördekler ve kazlar yer Smiley Gölden ziyade gölet desek daha doğru olur. Ben aslında bi ucunu bölüp "nasır yiyen sazan" koymayı düşündüm ama, alabalık ta hiç fena fikir değil Smiley Paran varsa yapalım ortak bi girişim, para senden, fikir benden hala Grin

hala54
Onursal Üye

« Yanıtla #169 : Ağustos 03, 2009, 15:30:20 »

Bak bu da güzel fikir de, o alabalıkları ördekler ve kazlar yer Smiley Gölden ziyade gölet desek daha doğru olur. Ben aslında bi ucunu bölüp "nasır yiyen sazan" koymayı düşündüm ama, alabalık ta hiç fena fikir değil Smiley Paran varsa yapalım ortak bi girişim, para senden, fikir benden hala Grin

Gölcükte bir iki tene kano bulundururuz, uşaklaa gezsin vacanım suda.. Cheesy 
Gölge işi benim Taran Kedi, söğüt gölgeleri benden, Gölcüün  bii tarafına
şu sülükleeden koyalım iitiyalaa gelcek bacaklaana yapıştııcak sülükleri,  Evil
Bii sülük 1. saat 3 TL. Hadi deyem sana balıklaada benden, ama sizde
Tuna ile beraber şu balıkların yemini veriisiniz aatık.  Wink
Fikiileeni hep bekleyeerim  ve şiddetle destekleyeerim bak. Para ne ki  Hani
Kapı gibi kredi kaatlarım vaa benim va eyyy  Grin Grin

Adalet nedir?
Her şeyi yerine koymak.
Zulüm nedir?

Mevlana Celaleddin Rumi
Sayfa: 1 ... 15 16 [17] 18 19
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: Türkiyedeki Göçmen Köyleri « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.04833 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog