Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 22, 2017, 08:34:24
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: ŞEYH BEDREDDİN SİMAVİ 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: 1 [2]
Gönderen Konu: ŞEYH BEDREDDİN SİMAVİ  (Okunma Sayısı 12372 defa)
Finanzwesen
Onursal Üye

Popülarite: 678

« Yanıtla #10 : Eylül 29, 2007, 08:07:20 »

Vecihi Timuroğlu'nun yazdığı kitabı yeni bitirdim.Varidat'ı sade bir Türkçeyle çevirmiş ve öncesinde de Şeyh Bedrettin hakkında değerlendirme yapmış.Resmi tarih kitapları ve bizim kütüphanede bulunan Türkiye tarihinden okuduklarımla bu okuduğum arasında neredeyse şeyhin adı dışında ortak nokta yok.Hatta Türkiye Tarihi'nde,şeyhin gayesinin Osmanlı'yı yıkıp bir din devleti kurmak olduğu yazıyor.

Dönemine göre hukukta ve tasavvufta çok ilerici bir bakış açısına sahipmiş,Osmanlı Medeni Hukuku kaynağı olan Mecelle'den önce onun yazdığı kitap kullanılıyormuş.
tirnovalı ibrahim
Kıdemli Üye

Popülarite: 53

« Yanıtla #11 : Ekim 02, 2007, 16:32:47 »

ben Kütahya Simav teknik eğitim fakültesinde öğrencilik yıllarında okurken bu ilçede Şeyh Bedrettin Camisi vardı ve buraya hanefi mezhebindekiler mecbur kalmadıkca gitmiyorlardı fakat aleviler ve CHP ve diger sol partilerin kuruluş yıl dönümlerinde yapılan proğramda bu cami ziyareti vardı. buradaki şahıslara sordugumda Şeyh Bedrettinin simav (simavna) dogumlu oldunu söylüyorlardı  ( fakat benim bildiğim simavna edirne taraflarında bir ilçe) hanefi mezhebindekiler ise osmanlıya karşı isyan çıkardıgı için bu camiye gitmiyorlardı.

benim sorum şu Şeyh Bedrettinin Kütahya Simav ile alakası varmı ? 
Can Destan
" Panta rei !"
Onursal Üye

Popülarite: 954

Deliorman'a Türkçe kitaplı el uzat!

« Yanıtla #12 : Mart 20, 2012, 17:36:30 »

http://www.cafrande.org/?p=16922
Şeyh Bedrettin üzerine

" İRADENİ İDARE ET,VİCDANININ ESİRİ OL !" -  Mevlana
                                 *
aydinhoca
Kıdemli Üye

Popülarite: 29

« Yanıtla #13 : Mart 20, 2012, 19:17:09 »

Gerek Kütahya Simav'daki Şeyh Bedreddin Camii, gerekse İvrindi'deki Şeyh Bedrettin Camii isimlerini, "Varidad" yazarı, Musa Çelebi'nin Kazaskeri (O zamanki sadrazam) olan Şeyh Bedreddin Simavnevî ile bir ilgisi yoktur.
Buradaki Şeyh Bedreddin, Bursa'da yatan Emir Sultan'ın halifelerinden olan, Şeyh Bedreddin Mahmud'tur. Çağdaşı olan diğer Bedreddinlerden ayrılması için "Küçük Bedreddin" olarak da anılmaktadır. İslâm medeniyetinin en büyük matematik alimlerinden olan "Kadızade-i Rumî" olarak anılan, Semarkand'da vefat eden kişinin babasıdır.
Matematikçi Kadızade-i Rumî, matematik biliminde öylesine ilerlemiştir ki, ne Bursa'daki medreselerde, ne Edirne'deki medreselerde, kendisine matematik dersi verecek müderris bulamadığı için, o devrin en ünlü matematikçilerinin yaşadığı Semerkand'a gitmeğe karar verir. Kızkardeşi, bütün ziynetlerini çıkarıp kardeşine verirke: "Ağabey, biliyorum, bir daha seni hiç göremeyeceğiz. Ama ilim yolunda olacağın için huzurluyum." der. Baba Şeyh Bedreddin, Emir Sultan'ın izniyle bir müddet Simav'da açılan medresede ders gösteriri. Sonra, mezarının bulunduğu İvrindi'ye gelir. Medrese açar..
Sayfa: 1 [2]
Balkanlar.Net  |  Balkan Dünyası  |  Tarih  |  Konu: ŞEYH BEDREDDİN SİMAVİ « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.0289 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog