Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Balkanlar.Net
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Kasım 25, 2017, 12:28:08
151.700 Mesaj 8.683 Konu Gönderen: 8.295 Üye
Son üye: figenbakay
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: Tekke Mahalesinden soyu ALACA ABBA olanlar varmı? 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2
Gönderen Konu: Tekke Mahalesinden soyu ALACA ABBA olanlar varmı?  (Okunma Sayısı 7787 defa)
mahmutlar
Yeni Üye
*

Popülarite: 1

« : Ağustos 14, 2007, 10:54:56 »

Bizler Bulgaristan Razgrat Tekke Mahallesinden 1937 yıllarında Yurdumuza göç eden ailelerdeniz
Sülalemizin seceresini çıkartmaya çalışıyorum
En son öğrenebildiğim Büyük büyük büyük dedemiz ALACA ABBA  onun oğlu mahmut onunda oğlu mahmut onunda oğlu Yakup ağanın torunlarıyız.
Alaca abba soyundan geldiğini bilenler veya bize bu konuda yardımcı olabilecekler varsa seviniriz.
Saygılarımla
BiLGeNHaL
Onursal Üye

Popülarite: 485

« Yanıtla #1 : Ağustos 14, 2007, 11:42:09 »

Benim Annem Tekke Mahaleli o soyu duymadım ama sorarım.
Enson da 2006 kasım ayında ordaydım.

hayatta bir canın birde dostun olsun, her can dost olmaz haberin olsun, candan olan dostlara canlar kurban olsun...
BiLGeNHaL
Onursal Üye

« Yanıtla #2 : Ağustos 14, 2007, 11:46:14 »

Bu arada Tekke Mahalelilerin her sene İstanbulda geleneksel piknikleri oluyodu bu sene
yapıldı mı bilmiyorum.

hayatta bir canın birde dostun olsun, her can dost olmaz haberin olsun, candan olan dostlara canlar kurban olsun...
mahmutlar
Yeni Üye
*

« Yanıtla #3 : Ağustos 14, 2007, 20:25:45 »

Bilgenhal mesajına sevindim bu piknik olayını duymamıştım.pikniğin yeri ve tarihini öğrenip bildirirsen sevinirim.
alaca abba 1800lü yıllarda yaşamıştır bilgilerinize.
mahmutlar
Yeni Üye
*

« Yanıtla #4 : Ağustos 21, 2007, 18:08:20 »

ben alaca abba mahmutlardan aziz büyük büyük dedemize alaca abba denilmesinin nedeni yüzünde çiçek yarasından dolayı bozukluk olduğu içindir.
gerçek adını bizler de bilmiyoruz.Fakat Razgrat tekke mahallesi köyünde bir değirmen yaptırmış ve halkın ihtiyacına sunmuş.Son dönem 1989 asimilasyon nedeniyle Bulgaristandan gelen bir arkadaş il konuştuğumuzda Bulgarlar Türk izlerini silebilmek için eski Türk yapılarını yıkma girişiminde bulunduklarında dozere binip yıkmak isteyen bulgar işçileri hemen dozerden atlıyor ve burası tekin değil diyor ve korkuyorlarmış.Herhalde onlara bir şeyler görünüyordu.Çünkü büyüklerimizden dinlediğimiz kadarıyla Alaca Abba mendilinde kor taşıyan ehlidin biriymiş.
Rumeli Türkleri herkesçe malum olduğu üzere Balkanlarda kalkan görevi yaparak Türkiye Türklerine kadar Avrupalıların emellerini gerçekleştirmelerine  engel olmuşlar ve sinelerini siper ederek Türk ve Müslümanlığı sürdürerek büyük hizmetler vermişlerdir.
Başta Yüce Atatürk olmak üzere bir çok rumeli kökenli insanın Osmanlıların son dönemlerine damga vurdukları düşünülürse gerçekten Rumelili olmak bir ayrıcalıktır.Ne mutlu Türk'üm diyene.
BiLGeNHaL
Onursal Üye

« Yanıtla #5 : Mart 21, 2010, 20:39:57 »

Merhaba dün bize gelen Tekke Mahalle'li akrabalarımıza Alaca Abba sülalesini sordum.
Annem de Tekke Mahaleli olmasına rağmen hiç duymamıştı ama biraz daha yaşlılar biliyor.
Eskiden bir aileye Alacalar diyorlarmış bu aile hala Tekke Mahallede oturuyor.

gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye

Popülarite: 141

« Yanıtla #6 : Mart 23, 2010, 02:05:15 »

Tekke Mahalle hangi yıllarda hangi kazalara bağlı kalmış acaba ?

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
BiLGeNHaL
Onursal Üye

« Yanıtla #7 : Mart 23, 2010, 09:26:54 »

Tekke Mahalle hangi yıllarda hangi kazalara bağlı kalmış acaba ?

Tekke Mahalle konum olarak hep Razgrad'a bağlı kalmış. Razgrad'da Rusçuk sancağına
bağlıymış.

gürcan
Ali Osman GÜRCAN
Onursal Üye

Popülarite: 141

« Yanıtla #8 : Mart 24, 2010, 21:01:53 »

Hep dikkatimi çekmiştir, Tekke Mahalle niye mahalledir neresinin mahallesidir ? Adı neden böyle olmuştur ? Daha önceden bir yerleşim yerinin mahallesi midir de sonradan köy olarak ayrılınca bu adı almıştır ?
Bilgi Bankasına baktığımda buraya en yakın yerleşim merkezi Seydioğlu köyü (2km) görünüyor. Tekke Mahalle önceden Seğdioğlu'nun ya da başka bir köyün mahallesi midir?
Adı Tekke Mahalle olduğuna göre burada bir Tekke vardır ve adını burdan almıştır, peki bu Tekke'nin adı nedir, Tekke olan yerdeki kişinin adı nedir, Hüseyin Baba Tekkesi midir, Gazi Ali Bey Tekkesi midir. Hicri 1264 yılında Hezargrad'a bağlı adı Tekkegazi olan köy hangi köydür ?
Böyle bir isim varsa o yeni isim üzerinden bazı kayıtlara ulaşılmak mümkün olabilir.

Türkçe Demek Türk Demektir. Ne Mutlu Türküm Diyene.
BiLGeNHaL
Onursal Üye

« Yanıtla #9 : Mart 25, 2010, 10:48:07 »

Ben aslında bu yönüyle hiç düşünmemiştim.
Ama Tekke Mahaleye en yakın köy aslında Seyidoğlu Köyü değil Gökçesu Köyü'dür ben de Gökçesu'da oturdum.
Tekke Mahale'ye ya yürüyerek yada bis...letle sürekli gidip geldim ve kafamde aslında düşündüğüm şey orada bir tekke
varmış hemde köy için çok küçük bir yerleşim olduğundan Gökçesunun mahalesi olabilir diye. Elbette böyle değildir.
Tekke konusuna gelirsek bölgede bir de Çukur Tekke köyü var.

Öte yandan şu anda Tekke Mahalenin şöyle bir özelliği var. Nufusunun %100 Türk'tür, ulaşım açısından çok hareketlidir
Razgrad'la Eski Cuma arasında bulunur, İstanbul'dan bölgeye giden bir otobüse bindiğinizde
Tekke Mahalede inebilirsiniz (eğer otobüs şöförü keyfi olarak güzergahı değiştirmezse).

Sayfa: [1] 2
Balkanlar.Net  |  Balkanlar.NET  |  Birbirimizi Tanıyalım  |  Konu: Tekke Mahalesinden soyu ALACA ABBA olanlar varmı? « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer:  

MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
    Bu safya 0.03104 saniyede 22 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog